Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Default συμβουλες για ενταξη ασκησεων με βαρη στο προγραμμα μου

    Καλησπερα σε ολους.Εχω μηνες να ποσταρω,λογω σχολης,κοντευω στο πτυχιο και ριχνω πολυ διαβασμα,περναω πολλες ωρες εκει κλπ κλπ.Φετως που ειναι λιγο καλυτερα τα οικονομικα μου και εχω μειωσει τον αριθμο μαθηματων ξαναρχισα τις προπονησουλες μου σε μια πυγμαχικη σχολη,παλιοτερα εκανα muay thai,δεν θα το συνεχισω ομως διοτι δυσκολα μπορεις να βρεις κατι αυθεντικο και σχετικα φθηνο στην θεσσαλονικη.Χρονια τωρα μαζι με την προπονηση μου εκανα και calisthenics ασκησεις ως προπονηση δυναμης full body παντα.Θελω να συνεχισω να ακολουθω αυτην την φιλοσοφια,απλα σκεφτηκα να ενταξω στο προγραμμα μου καποιες ασκησεις με βαρη,προτιμω οχι ασκησεις απομονωσεις ομως,πιστευω δεν θα ηταν καλο για το αθλημα και τους στοχους μου.Συμβουλευτηκα και τον προπονητη μου σχετικα με αυτο,απλα θα ηθελα και μια γνωμη απο τους εμπειρους η και μη που υπαρχουν εδω στο forum.Να υπενθυμισω οτι ειμαι 23 χρονων πλεον,77 κιλα,1,70 υψος,εχω 14% ποσοστο λιπους,εχω ως στοχο να το ριξω τουλαχιστον στο 10%,αλλα ολα μαζι δεν γινονται,σιγα-σιγα.Γυμναζομαι περιπου 2 ωρες και κατι την ημερα.1.15 πυγμαχια και 1 ωρα προπονηση δυναμης.Το προγραμμα μου αυτη τη στιγμη περιεχει bodyweigth ασκησεις οπως ελξεις(ποικιλια λαβων),βυθισεις,καθισματα,καμψεις,κοιλιακους,ασκησεις εκρηξης κλπ.Κοιταω παντα να φτανω τουλαχιστον τις 50 επαναληψεις ανα ασκηση,π.χ. 50 ελξεις,50 βυθισεις χωρισμενες σε σετ κλπ.Σε αυτο το προγραμμα μπορω να ενταξω και καποιες ασκησεις με βαρη?η θα χρειαστουν καποιες αλλαγες?

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Aν και δεν έχω καταλάβει καθαρά ποιος είναι ο στόχος σου, αν θες να εντάξεις βασικές ασκήσεις με βάρη στην προπόνησή σου, τότε αυτές είναι
    Σκουώτ
    άρσεις θανάτου
    πιέσεις πάγκου
    Στρατιωτικές πιέσεις

  3. #3

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Aν και δεν έχω καταλάβει καθαρά ποιος είναι ο στόχος σου, αν θες να εντάξεις βασικές ασκήσεις με βάρη στην προπόνησή σου, τότε αυτές είναι
    Σκουώτ
    άρσεις θανάτου
    πιέσεις πάγκου
    Στρατιωτικές πιέσεις
    Ο στοχος μου ειναι να αυξησω την δυναμη μου.Συγνωμη που ξεχασα να το αναφερω.

  4. #4
    Pumping Iron Mariosko's Avatar
    Join Date
    11-01-15
    Posts
    392

    Default

    Στην ενότητα powerlifting και άρση βαρών του φόρουμ έχει γράψει ο Achillezzz έναν πολύ κάλο οδηγό (Πρόγραμμα Δύναμης Για Αρχάριους ) εκεί θα βρεις ότι χρειάζεσαι


  5. #5

    Default

    Πολυ καλος οδηγος οντως.Ευχαριστω για τον κατατοπισμο


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Συμβουλές σε Πρόγραμμα Διατροφής και Ασκήσεων
    By ArkantosNeos in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 4
    Last Post: 23-05-17, 21:05
  2. "Αγία Τριάδα" Ασκήσεων Με Βάρη
    By GoodPrince in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 10
    Last Post: 15-05-17, 07:04
  3. Αρχάριος - Συμβουλές Γιια Αρχικό Πρόγραμμα Με Βάρη
    By ta123 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 03-07-13, 15:20
  4. Πρόγραμμα Ασκήσεων - Συμβουλές και Παρατηρήσεις
    By marion dion in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 15
    Last Post: 01-12-11, 18:52

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •