Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Pumping Iron GreenBill's Avatar
    Join Date
    29-11-11
    Posts
    567

    Default Κανέλα Κεϋλάνης και Cassia

    cinnamon-ta-dio-eidi-kanellas.jpg

    Μόλις πριν λίγο έμαθα πως οι έρευνες που αφορούν την κανέλα και λένε τόσα θετικά για τη χρήση της αφορά την Κανέλα Κεϋλάνης και όχι την «Κινέζικη» κανέλα Cassia που αγοράζουμε από το SuperMarket.

    Η περιεκτικότητα τους σε κουμαρίνη είναι η μεγάλη διαφορά τους με τη Cassia να έχει 1200 φορές περισσότερη από τη κανέλα.

    Η κουμαρίνη είναι μια ουσία μετρίως τοξική με ισχυρές αντιπηκτικές ιδιότητες. Σε δοκιμές που έγιναν σε ποντίκια και αφού χορηγήθηκαν υψηλές δόσεις κουμαρίνης, προκάλεσε θάνατο από εσωτερική αιμορραγία.

    Η κατανάλωση μεγάλης ποσότητας και για μεγάλα χρονικά διαστήματα προκαλεί βλάβες στον οργανισμό, με αρνητικές επιπτώσεις στην υγεία του ήπατος και των νεφρών.

    Τις συγκεκριμένες πληροφορίες τις έχω βρει σε πολλές πηγές στο ίντερνετ οπότε δεν νομίζω να είναι Ραδιο-Αρβύλα.
    Last edited by GreenBill; 14-10-17 at 21:44.
    GreenBill

  2. #2
    New Member
    Join Date
    19-09-17
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    9

    Default

    Από όσο γνωρίζω και έχω διαβάσει είναι ακριβώς έτσι GreenBill. Όταν μιλάμε για οποιοδήποτε είδος διατροφής (υγιεινή, αγωνιστική κτλ.) όταν περιλαμβάνεται κανέλα, αυτή είναι μόνο Κευλάνης. Χαρακτηριστικά πριν λίγο διάβασα το εξής από τον Νικόλαο Μαλιάτση Ράζο:

    "Όλο και περισσότερο ακούμε για τις ευεργετικές ιδιότητες της κανέλας.
    Πράγματι η κανέλα είναι ένα μπαχαρικό πλούσιο σε αντιοξειδωτικά συστατικά, αντιβακτηριδιακό και αντιφλεγμονώδες. Μειώνει την κακή χοληστερόλη LDL, βοηθά στον διαβήτη μειώνοντας τη γλυκόζη στο αίμα. Αυξάνει τη ροή του αίματος και βοηθά στην πρόληψη δημιουργίας θρόμβων. Περιέχει σίδηρο, ασβέστιο, μαγγάνιο, φυτικές ίνες και Κινναμαλδεύη, τη βασική ουσία της κανέλας που βοηθάει σε πολλά. ΑΛΛΑ... όλα αυτά υπάρχουν ΜΟΝΟ στην αυθεντική κανέλα Κευλάνης!!
    Λίγοι ή ελάχιστοι από εσάς που διαβάζεται αυτό το άρθρο έχετε δοκιμάσει κανέλα. Αυτό που αγοράζουμε από το σούπερ μάρκετ και μας το πουλάνε ως κανέλα, είναι στην πραγματικότητα ΚΑΣΙΑ. Ένα άλλο μπαχαρικό που μοιάζει με την κανέλα, αλλά καμία σχέση δεν έχει με τις θαυματουργές ιδιότητές της. Μάλιστα η Κάσια (ή Κασσία) είναι πλούσια σε ένα συστατικό που ονομάζεται ΚΟΥΜΑΡΙΝΗ, μια ΤΟΞΙΚΗ ουσία που σε μεγάλη ποσότητα βλάπτει τα νεφρά και το συκώτι.
    Η αυθεντική κανέλα Κευλάνης προέρχεται από το φυτό Cinnamomum Zeylanicum και έχει ξυλάκια με πολλές στρώσεις που σπάνε εύκολα, έχει πιο ανοιχτό χρώμα και πολύ γλυκό άρωμα.
    Η Κάσια έχει σκούρα ξυλάκια, χοντρά, με λίγες στρώσεις και δεν σπάνε εύκολα. (ΝΑΙ, σαν αυτή που έχετε στο σπίτι σας και που τόσα χρόνια τη λέτε κανέλα).
    Η κάσια είναι φτηνή και την πουλάνε σαν κανέλα γιατί έχει και το όνομα Κινέζικη κανέλα (εντάξει σου λένε οι έμποροι τώρα, εμείς κανέλα την ξέρουμε και αυτή).
    Άρα όσα γράφουν για την κανέλα και τις ιδιότητές της είναι σωστά -θα έχετε δει τη μόδα με τον συνδυασμό μέλι με κανέλα και πόσο καλό κάνει- αλλά δεν βρέθηκε κανείς να σας πει ότι δεν μιλάμε για την κανέλα του σούπερ μάρκετ.
    Άρα η Κανέλα Κευλάνης δεν είναι απλά η καλύτερη κανέλα, αλλά η μόνη κανέλα που πρέπει να έχετε στο σπίτι σας. Η άλλη δεν κάνει ούτε για το ρυζόγαλο."

    Νικόλαος Μαλιάτσης Ράζος

  3. #3
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-08-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    2,180

    Default

    Πάντα μόνο Κευλάνης, η άλλη δεν κάνει η απλή του σούπερ μάρκετ. Ούτως ή αλλως δεν ειναι και πολυ ακριβή

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Εγώ έχω την απορία γιατί δεν υπάρχει στα σούπερ μάρκετ και η κανέλα Κευλάνης αφού δεν είναι ακριβή.

  5. #5
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-08-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    2,180

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Εγώ έχω την απορία γιατί δεν υπάρχει στα σούπερ μάρκετ και η κανέλα Κευλάνης αφού δεν είναι ακριβή.
    Ελα ντε, δεν έχω προσέξει στις γωνίες με τα βιολογικά αν έχουν.

    Ισως εχουν μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους με την απλή? ποιος ξέρει

  6. #6
    New Bodybuilder
    Join Date
    02-05-16
    Posts
    4

    Default

    45? το κιλο εχει


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  7. #7
    Pumping Iron GreenBill's Avatar
    Join Date
    29-11-11
    Posts
    567

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Εγώ έχω την απορία γιατί δεν υπάρχει στα σούπερ μάρκετ και η κανέλα Κευλάνης αφού δεν είναι ακριβή.
    Τη βρήκα σήμερα στα Βιολογικά Προϊόντα του σούπερ μάρκετ:

    http://www.bodybuilders.gr/forum/sho...=1#post1339728
    Last edited by GreenBill; 15-10-17 at 21:25.
    GreenBill

  8. #8
    Pumping Iron Mariosko's Avatar
    Join Date
    11-01-15
    Posts
    392

    Default

    40-45 ευρό το κιλό έχει η κευλανης και 18 περίπου η απλή βεβαία αν σκεφτεί κάνεις ότι με 100 γρ κανέλα περνάμε πάρα πολύ καιρό δεν υπάρχει λόγος να παίρνουμε την απλή, κανέλα κευλανη έχει σχεδόν σε όλα τα μπακάλικα και στα μαγαζιά με βιολογικά. Έχει και σε πολλά supermarket στο ράφι με τα βιολογικά νομίζω της εταιρίας bio

  9. #9
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Την βρίσκεις και φθηνότερα πάντως με 30-35 ευρώ. Αλλά όπως και να έχει εγώ έχω πάρει 100 γραμμάρια και δεν θυμάμαι από πότε τα έχω και την χρησιμοποιώ αρκετά.
    Το καλό είναι ότι ξεχωρίζει από την κασία γιατί είναι πιο ανοιχτόχρωμη και έχει λιγότερο έντονη μυρωδιά οπότε είναι και δυσκολότερο να μας έχουν δώσει από την άλλη, αν και νομίζω ότι σε σοβαρά καταστήματα με μπαχαρικά δεν παίζει ούτως ή άλλως κάτι τέτοιο.

  10. #10
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    12-05-10
    Posts
    143

    Default

    Έφερε ο μασούτης και δεν έχει μεγάλη διαφορά στην τιμή από την απλή κανέλα.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Απορία Για Κανέλα
    By aggelos92 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 30
    Last Post: 25-12-20, 01:19
  2. Pancake Μήλο με Κανέλα (High Protein)
    By Zyzz the king in forum Συνταγές Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 15-09-17, 10:34
  3. Fitness cookies κανελα-αχλαδι
    By konstantina81 in forum Συνταγές Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 17
    Last Post: 16-10-11, 15:33

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •