Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    22-02-17
    Posts
    2

    Default Σκολιωση VS βαρη

    Γεια σας. Ειμαι καινουργια στο χωρο. Η αληθεια ειναι πρωτη φορα πηγαινω γυμναστηριο. Εχω ξεκινησει εδω και λιγες εβδομαδες.

    Ειμαι κοπελα 19χρ, 1.70μ, 52kg και θελω να πετυχω αυξησω ογκου (ακολουθωντας καποιο προγραμμα και διατροφη που ανεφερεται εδω)

    Το θεμα ειναι οτι εχω σκολιωση(γυρω στις 26 μοιρες πανω-κατω, θωρακικη κ οσφυικη)..και δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο να το πετυχω. Εκανα χρονια θεραπεια με κηδεμονα και φυσικοθεραπεια. Φυσικοθεραπεια συνεχιζω ακομα και τωρα. Γενικα σηκωνω τα πιο λιγα κιλα για να μην τραυματισω-ζορισω την μεση μου. Ο γιατρος μου εχει απαγορευσει αυστηρα ιππασια, μπαλετο και αρση βαρων. Ολα τα αλλα σε γενικες γραμμες και με προσοχη μπορω να τα κανω. Ο γυμναστης στο γυμναστηριο που τον ρωτησα μου ειπε οτι αν θελω να τα αυξησω μονο με δικη μου εθυνη..

    Οποτε τα ερωτηματα μου ειναι:
    1)Μπορω να κανω ασκησεις με περισσοτερα κιλα? πχ στο μηχανημα στηθους, στην τροχαλια κλπ ή μπορει να παθω κατι? Και αν ναι, ποιες μπορω και ποιες καλυτερα να αποφυγω?
    2)Αν κρινετε οτι καλο θα ειναι να μεινω στα λιγα (δλδ 5-10 στο μηχανημα στηθους, στους αλτηρες 1.5, στους τετρακεφαλους 5 κλπ) θα καταφερω να αυξησω μυικη μαζα?? αν κανω περισσοτερα σετ με περσσοτερες επαναληψεις, με λιγα κιλα ομως.
    3)Γενικα ποιες ασκησεις ειναι πιο ανωδυνες για την μεση και ποιες πιο "επικυνδυνες"?

    Γενικα δεν εχω καταλαβει πως δουλευουν τα σετ και οι επαναληψεις ποτε αυξομειωνουμε το ενα η το αλλο. Το μονο που ξερω ειναι οτι με πολλα βαρη κανουμε λιγοτερες επαναληψεις και με τα λιγα πολλες για να "μας πιασει".....

    Ευχαριστω για καθε απαντηση :)



  2. #2
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-08-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    2,180

    Default

    Δε ξέρω πως περιμένεις κάποιον πίσω απο τον υπολογιστή να σου δώσει απάντηση στις συγκεκριμένες ερωτήσεις.

    Δε γνωρίζω ακριβώς τι γίνεται με τη σκολίωση αλλα το καλύτερο θα ήταν να παρεις και δευτερη γνώμη απο Γιατρούς που να ασχολούνται με τον αθλητισμό και οχι μονο κλασικούς .

  3. #3
    New Member dimbo's Avatar
    Join Date
    03-10-17
    Posts
    47

    Default

    Νομίζω οι περισσότεροι μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε.Το λογικό είναι να αποφύγεις όσο μπορείς τέλειως τα ελεύθερα βάρη και οτιδήποτε μπορεί να σου επιβαρύνει το κορμό και ασκήσεις καθιστή σε μηχανήματα μόνο.Υπάρχουν ζώνες στο εμπόριο για τη σκολίωση,δε ξέρω αν βοηθάει προστατευτικά.Όσον αφορά τα σετ και της επαναλήψεις,οι πολλές επαναλήψεις πιο πολύ αερόβια είναι,για σένα που θες όγκο και χωρίς υπερβολές στα κιλά,ένας μπούσουλας είναι 3 με 4 σετ και 10 με 12 επαναλήψεις νομίζω.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Σκολίωση
    By alexandros.daska in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 25-09-16, 01:09
  2. Replies: 4
    Last Post: 04-05-15, 07:36
  3. Ασκήσεις Σε Άτομα Με Κύφωση Και Σκολίωση;
    By theoagr in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 3
    Last Post: 08-10-12, 12:45
  4. Σκολίωση και Ζόρισμα στη Σπονδυλική Στήλη
    By stathis_grc in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 08-06-11, 10:46
  5. Σκολίωση-Ασκήσεις που Βοηθάνε;
    By rodobani in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 10
    Last Post: 12-05-10, 19:07

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •