Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    16-10-17
    Posts
    2

    Default Χαλαροί γλουτοί

    Καλησπέρα στην παρέα!

    Είμαι 30 ετών, 1.65 και 50 kg. Το σώμα μου είναι αδύνατο, με γραμμωμένα πόδια και μπράτσα, λεπτή μέση και σχηματισμένους κοιλιακούς. Είμαι αρκετά τυχερή διότι δεν κάνω κάποιου είδους γυμναστική και διατροφή. Επίσης η κυτταρίτιδα είναι σχεδόν ανύπαρκτη για να μην πω πως εμφανίζετε μόνο όταν πιέζω το δέρμα στους μηρούς μου. Το πρόβλημα είναι στους γλουτούς οι οποίοι είναι χαλαροί και πεσμένοι σε σημείο που εφάπτονται με την αρχή του μηρού. Η συνολική εικόνα του σώματός μου είναι πολύ καλή και το γεγονός ότι οι γλουτοί είναι τόσο πεσμένοι δεν συνάδει... Έτσι λοιπόν αποφάσισα να αφιερώσω χρόνο στο να γυμνάσω το κορμί μου και να φτιάξω την διατροφή μου. Το θέμα είναι πια είναι η κατάλληλη γυμναστική ή άθλημα που θα εστιάσει σε αυτό το σημείο? Να κάνω piltes?? Γυμναστήριο? Κολύμβηση?
    Θεωρώ πως για να έρθουν στην 'θέση' τους οι γλουτοί μου θέλει πολύ δουλειά... Τι μου προτείνετε?? δεν έχουν άσχημο σχήμα ή κυτταρίτιδα, άπλα έχουν πάρει την κάτω βόλτα

    Δεν ξέρω ποιο είδος γυμναστικής θα με βοηθήσει....

  2. #2
    New Member dimbo's Avatar
    Join Date
    03-10-17
    Posts
    47

    Default

    Καλησπέρα!Squats με αρκετό άνοιγμα ανάμεσα στα πόδια και τέρμα κάθισμα μέχρι κάτω.Είτε με μπάρα που θα στηρίζεις στο πάνω μέρος της πλάτης,είτε με αλτήρα(βαράκι) ή kettlbell τα οποία κρατάς και με τα 2 χέρια μπροστά.Άμα κάνεις ένα search στο youtube θα βρεις video ως προς το πως ακριβώς γίνονται.

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Προπόνηση με βάρη. Ασκήσεις όπως σκουώτ, πρέσσα, προβολές, γέφυρα γλουτών, kick backs.
    Μπορεις να βρεις υλικό και άρθρα στη γυναικεία ενότητα!

  4. #4
    Pumping Iron
    Join Date
    09-10-12
    Posts
    262

    Default

    έχω γνωρίσει κοπέλα με καλά πόδια και πολύ χαλαρό αυτό και είχα την απορία πώς γίνεται.
    Πιθανόν ανατομικό, πιθανόν κακή στάση στο βάδισμα ή πλατυποδία.

    Θα έλεγα περισσότερο γέφυρες και kick backs
    γιατί πρέσσες και σκουώτ μπορεί να τονίσουν περισσότερο την ανισορροπία ποδιών-γλουτών

  5. #5
    New Member dimbo's Avatar
    Join Date
    03-10-17
    Posts
    47

    Default

    Ανάλογως πως εκτελείς το squat.Αν το εκτελέσεις με βαθύ κάθισμα και ανοιχτά πόδια εστιάζει περισσότερο στους γλουτούς

    Attachment 33021

    Attachment 33022
    Last edited by dimbo; 17-10-17 at 09:22.

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by digger View Post
    έχω γνωρίσει κοπέλα με καλά πόδια και πολύ χαλαρό αυτό και είχα την απορία πώς γίνεται.

    Το πιθανότερο λάθος τεχνική. Δεν ενεργοποιεί τον γλουτό της, δεν έχει εύρος κίνησης, δεν βάζει αρκετό βάρος ώστε να ενεργοποιήσει τον μυ.
    Και επίσης να κάνει το ίδιο και με τις άλλες ασκήσεις που δουλεύουν άμεσα τον γλουτιαίο οπως η γέφυρα γλουτών που ειναι τοπ άσκηση!
    Last edited by Kardoula; 17-10-17 at 12:57.

  7. #7
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    Αυτό που είπε η Καρδούλα. Το βασικό αν και εφόσον εκτελείς τις πολυαρθρικές ασκήσεις είναι η σωστή εκτέλεση. Έχω παρατηρήσει στα squat μέσα σε set 1 rep να νιώθω γλουτό και σε άλλο rep τίποτα. Για μένα από τις πιο δύσκολες τεχνικά ασκήσεις. Σημειωτέον καλά πόδια και ανύπαρκτο γλουτό έχουν οι ποδηλάτες. Οπότε και από μένα ξεκίνα βάρη, επικεντρώσου στη σωστή εκτέλεση των ασκήσεων και οπλίσου με υπομονή και επιμονή! Καλή αρχή


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. γλουτοι !!
    By augoustina in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 5
    Last Post: 19-05-15, 17:21
  2. Γλουτοι και λιπος!!!!
    By eleni pk in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 12
    Last Post: 17-05-14, 11:24
  3. Κυτταρίτιδα & Γλουτοί
    By desp14 in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 2
    Last Post: 24-05-13, 18:20
  4. Γλουτοί
    By essie in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 54
    Last Post: 20-11-08, 00:06

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •