Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    New Member
    Join Date
    09-09-17
    Posts
    10

    Question Συμβουλή Διατροφής Για Μη Πολύ Ανεπτυγμένο Έφηβο

    Ειμαι 1,60 κ εχω κιλα 53,εχω διαβασει αρκετα αθρα απο δω κ εχω μαθει αρκετα απλα δν ειμαι σιγουρος στο τι θ ηταν καλυτερο για εμενα μιας κ εχω διαβασει πολλα,εχω ηλικια 16 προς 17,γυμναστικη κανω αρκετο καιρο με βαρη στο σπιτι αλλα πλεον κανω διαφορες ασκησεις καλισθενικης γιατι πιστευω αν κ οχι σιγουρος ν με βοηθησει λιγο με το υψος...περισσοτερο θ ηθελα ν εχω ενα δυνατο σωμα αλλα κ ενα ωραιο...δν μπορω ν καταληξω στο τι θ επρεπε να κανω (διατροφης κ γυμναστικης) γιατι εχουμε αρκετα οικονομικα προβληματα κ δν μπορω να κανω πολλες διατροφες που εχω δει εδω αλλα ουτε πουθενα...εχω κ προβλημα στις αρθρωσεις με τα ποδια μου κ με βλεπει ιδικός γιατρος οποτε δν πρεπει να τα καταπονω κ ολας με την γυμναστικη...αν μπορουσατε ν με συστησετε καποιο διατροφικο πλανο που δν ζηταει αρκετα χρηματα αλλα κ επισης αν θ μπορουσατε να με πειτε τι διατροφη θ ηταν καλυτερο για εμενα να κανω!ο πατερας μου κ ο γιατρος μου με λεει οτι ειμαι αρκετα λεπτος κατι το οποιο στον καθρευτη δν το βλεπω,δν ειμαι κοκαλο....αλλα αλλοι μου λενε οτι δν εχω καποιο θεμα με τα κιλα μου....ειμαι 53 κιλα γιατι δν εχω ψηλώσει αρκετα,λογικα επειδη κ οι γονεις μου δν εχουν πολυ υψος οποτε απο εκει θα οφειλετε....αν θ μπορουσε ν με βοηθησει καποιος γιατι ειμαι μπερδεμενος κ εχω αλλαξει πολλες φορες την διατροφη μου κ δν θελω ν ταλαιπορω το σωμα μου.....αν υπαρχει καποια παραπανω πληροφορια για να με βοηθησετε απλα ρωτηστε μου!

  2. #2
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,659

    Default

    Αν ακολουθεις μια απλή διατροφή χωρίς ακρότητες σε ποσοτητες δν στοιχίζει όπως το φαντάζεσαι.

    Ας πούμε για παράδειγμα αυτά:
    Πρωινό: 80γρ βρώμη,2 αυγά,μισό λίτρο γάλα
    Μεσημεριανό:ότι υπάρχει στο σπιτι
    Απογευματινό:φιλέτο στήθος+ρύζι
    Βραδινό:ότι κ το μεσημέρι
    Πριν κοιμηθείς ένα γιαούρτι κ τέλος.

    Λίγο πολύ όλοι έτσι ξεκινήσαμε. Το θέμα είναι τι στόχο έχεις γτ με ότι υπάρχει στο σπίτι σώμα δεν χτίζεται, τουλάχιστον στην πλειοψηφία των αθλούμενων.

    Γενικά πάντως μια σωστή διατροφή δεν κοστίζει όπως το φαντάζεσαι.

  3. #3
    New Member
    Join Date
    09-09-17
    Posts
    10

    Default

    εγω μεχρι τωρα ειχα οχι τελειως σταθερο πλανο ομως αυτο :
    πρωι:100 γρ βρωμη με νερο κ γαλα εβαπορε light ,3 αυγα,κακαο με νερο κ γαλα εβαπορε κ αρκετο μελι
    στο σχολειο αναμεσα :σαντουιτς με ψωμι ολικης,γαλοπουλα,κασερι light και ανθοτυρο
    μεσημερι οπως ειπατε οτι εχει σπιτι,δν φτιαχνουμε τηγανιτά ή τιποτα,προσπαθω να τα αποφευγω οπως κ την ζαχαρη
    απογευματινο κανα φρουτο αλλα τελευταια εκανα κινοα με σπανακι με αλλα 2 αυγα
    βραδινο τωρα ετρωγα μια γιαουρτι στραγγιστο 2% ή cottage(μιας κ το cottage ειναι ψιλο ακριβο για καθημερινη χρηση) μαζι με 15-20 αμυγδαλα....αυτο ειναι το πλανο μου που ακολουθησα λιγο τελευταια για να βαλω λιγο μυη αλλα οπως ειπα παραπανω δν εκανα καποια σταθερη διατροφη μεχρι τωρα.τα κιλα μου υποτιθεται ειναι οκ για το υψος μου?πριν αρκετο 1+ χρονο ξεκινησα με διατροφη για να καψω το λιπος μιας κ απο μικρος ημουν πολυ του γλυκου κ ημουν καπου στα 65-70 κιλα,δν μπορω ν θυμηθω ακριβως...ξεκινησα με λιγες γνωσεις ομως κ με το καιρο εμαθα αρκετα πραγματα....απλα με ανυσηχω για τα κιλα μου γιατι περα απο την δυναμη κ το σωμα που κοιταω θελω να ειμαι υγιεις γιατι γενικα απο πιο μικρος ειχα αρκετα θεματα υγειας με τον καιρο,πλεον μπορω ν πω επειδη κοιταω κ τις βηταμινες κ ολα τα απαραιτητα που χρειαζεται ο οργανισμος ειμαι αρκετα καλυτερα....

    οσο για το φιλετο στηθος,επειδη δν γνωριζω ακριβως,σε τι τιμες κυμαίνεται? μερικα απο αυτα ισως χρειαστει απο την δικια μου τσεπη να τα περνω μιας κ δν θελω ν βαρενω τα χρηματα του σπιτιου οποτε κοιταω ν μπορεσω/μπορεσουμε ν δωσουμε οσα λιγοτερα μπορουμε αλλα φυσικα να εχω το αποτελεσμα που επιθυμώ
    Last edited by d3athgod; 22-10-17 at 20:14.

  4. #4

    Default

    στα υπόλοιπα να σου πουν τα παιδια που εχουν χρονια εμπειρία πάντως αυτό με τις αρθρώσεις ίσα ίσα τις αποσυμφορεις με την γυμναστική... Αυτό είναι νόμος ... Εγώ είμαι ακρωτήριασμενος στο ένα πόδι πάνω από το γόνατο το άλλο γόνατο έχει περάσει πολλά χειρουργεία με αποτέλεσμα να είναι κάτι της προβληματικό.....εδωσα πολύ βάση στον τετρακεφαλο και από τότε καθε μέρα η ζωή μ γίνεται όλο και καλύτερη οπότε ισα ισα έχεις θετικά αποτελέσματα μόνο πρέπει να προσέχεις το να μην του ασκήσεις πολλά κιλα με την μια να ανεβαίνεις σταδιακά

    Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  5. #5
    New Member
    Join Date
    09-09-17
    Posts
    10

    Default

    με τα βαρη οντως,αλλα με την καλισθενικη δν νομιζω αν κ θ ρωτησω κ την φυσικοθεραπευτρεια μου....γενικα κανω γυμναστικη-ασκησεις που με εχει δωσει η ιδια γιατι το θεμα που εχω κ την αγωγη που κανω χρειαζεται ν ειμαι ευλύγιστος...ενας παραπανω λογος για μενα για ν αλλαξω σε καλισθενικη γυμναστικη....απλα για την ωρα το μεγαλυτερο θεμα μου ειναι στο οικονομικο θεμα κ στο τι θα ηταν καλυτερο για εμενα μιας κ δν εχω υψος κ τα κιλα μου δν ειναι πολλα κ αυτο επειδη ειμαι κοντος...η παραπανω διατροφη που με εδωσε ο iLikeBB καλη μου φαινεται αλλα γενικα θ ηθελα κ αλλες αποψεις γιατι δν ειμαι σιγουρος για το μισο λιτρο γαλα κ ολας τ'αλλα μιας κ εχουν αρκετα κορεσμενα λιπαρα κ το μεσημεριανο συνηθως θ χει λαδι μαγειρεμενο ή υδατανθρακ ή φυτικες ινες κατι που δν ειμαι σιγουρος αν κανει να τα τρωω αυτα για βραδινο με αυτα που εχω διαβασει....γενικα θ ηθελα την καλυτερη διατροφη που θ μπορουσα να κανω για να εχω τα καταλληλα αποτελεσματα αλλα κ ν μπορω ν την ακολουθω οικονομικα,διατροφη κανω γενικα πολυ καιρο απλα δν εχω καταλληξει καπου


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Συμβουλές Διατροφής Σε Έφηβο
    By valakas in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 11-08-14, 21:01
  2. Συμβουλές Διατροφής Σε Έφηβο
    By pixel in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 28-07-14, 14:00
  3. Συμβουλές διατροφής σε έφηβο (17 χρ.)
    By mitcakos72 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 13-05-14, 17:46
  4. Συμβουλές Διατροφής σε Έφηβο (16 χρ.)
    By MpekSyros in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 04-08-13, 12:34
  5. Συμβουλή σε πρόγραμμα διατροφής
    By panosru in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 8
    Last Post: 10-04-12, 14:11

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •