Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    31-10-17
    Posts
    4

    Exclamation Συμβουλές Για Βελτίωση!

    καλησπεραα κ καλως σας βρηκα!!

    Θα ηθελα να σας εξιστορησω το γυμναστηριακο μου προφιλ και αν γινεται να μ δωσετε καποια συμβουλη.ειμαι 21 χρονων και 56,5-57 κιλα με υψος 1,60.πριν δυο μηνες ζυγιζαν 62 κιλα.εχω ξεκηνησει γυμναστηριο εδω κ 2 μηνες.τον πρωτο μηνα κυριως ποδια εκανα με ασκησεις σε ολα τα μηχανηματα τ γυμναστηριου,καθισματα με βαρος , ανεβοκατεβασμα σε στεπ ,αρσεις.

    το 2ο μηνα ζητησα απ τ γυμναστη να μ βγαλει προγραμμα γ ολο τ σωμα κ σχετικα με τα ποδια μ προσθεσε σε αυτα π κανω συν γεφυρες,bulgarian split,κ front squat.

    απο αεροβιο δεν κανω παρα πολυ.κανα δεκαλεπτο ποδλαητο ή τεταρτο περπατημα σε ανηφορα κν τσακιρ κεφι κανα τρεξιμο 10λέπτα κ οχι σε καθημερινη βαση.επισης η διατροφη περιλαμβανει γενικα αυγα,γιαουρτια,κοτοπουλο,μπιφτεκι,αμυγδαλα,τυρι,ρυζι,δημητριακα βρωμης,φρουτα,τονο.δεν τρωω καθολπυ απεξω.

    ποιο ειναι τβρα το προβλημα .το προβλημα μ ειανι οτι ενω τ πρωτο μηνα ενιωθα οτι βελτιωνομαι τωρα νιωθω οτι υπαρχεη μια στασιμοτητα λες κ σωμα μου δεν ανταποκρινεται.η ζυγαρια εχρι κολληςσει ενω θ θελα ας πουμε να χασω δυο κιλα ακομα.

    επισης αυτοι οι ρημαδογλουτοι δεν λενε να σφιξουν με τπτ.ενω θυμαμαι παλιοτερα τν ευατο μ με ασκησεις π εκανα στ σπιτι μονο με τ βαρος τ σωματος μ να βλεπω συσφιξη στ μηνα πανω.

    τελος θελω μα ρωτησω τα καθισματα πανω σε πλακες εχουν διαφορα με τ καθισματα χωρις σαν αποτελεσμα; Ας πουμε τ 2ο μηνε ο γυμναστης με εβαλε να κανω καθοσματα πανω σε πλακες γ καλυτερη σταση κ παρολαυτα υπαρχουν φορες π οταν τα κανω νιωθω λες και δεν με πιανει η ασκηση.σε σχεση οπως τ εκανα χωρις πλακες.

  2. #2
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Κυρίως τις πλάκες τις βάζουν όσοι έχουν πρόβλημα με την σωστή εκτέλεση της άσκησης και πάνε τα γόνατα πολύ μπροστά. Θυμάμαι πριν χρόνια όταν είχα ξεκινήσει έβαζα κι εγώ πλάκες. Το πιθανότερο είναι να είδε ο γυμναστής ότι έχεις κακή τεχνική. Κατά την γνώμη μου δεν χρειάζονται οι πλάκες, αλλά προσπάθεια για εκτέλεση με σωστή τεχνική, έτσι θα βελτιώσεις και την ευλυγισία και την ισορροπία και την δύναμη του κορμού σου.
    Δεν ξέρω πόσο συχνά γυμνάζεις τα πόδια και ποιες ασκήσεις κάνεις κάθε φορά αλλά μου κάνει εντύπωση να κάνεις καθίσματα, άρσεις, γέφυρες κλπ και να μην βλέπεις σύσφιξη στους γλουτούς ακόμα και χωρίς βάρος να τα έκανες.. Εξαρτάται και πως το εννοείς βέβαια, καμία άσκηση δεν θα σου διώξει το λίπος που υπάρχει στην περιοχή, θα σου τονώσει ωστόσο τους μυς που είναι κάτω από το λίπος.
    Επικεντρώσου σε βασικές ασκήσεις, δεν χρειάζεται να κάνεις ότι άσκηση υπάρχει και δεν υπάρχει και αύξησε σε ασφαλή πλαίσια την ένταση. καθίσματα, γέφυρες, άρσεις

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    31-10-17
    Posts
    4

    Default

    Ευχαριατω για την απαντησηη.σιγουρα 3 φορες την εβδομαδα κανβ ποδια.αν κ τις τελευταιες φορες καπως εχει πεσει η ενταση της προπονησης.επισης για τις πλακες μ ειπε οτι εχω την εκετελεσβ τ καθισματος απλα στ χαμηλοτερο σημειο καπως κανει η μεση μ (δν τ καταλαβα πλ αυτο) οποτε κλτρα να τ κανω με πλακα.οπως επισης κ ο 2ος γυμναστης π ρωτησα π μ ειπε οτι με πλακα κ χωρις πλακα καλα τα κανω απλα με
    πλακα εχω καλυτερη σηκωμα.λες μηπως να επιμινω σε αεροβιο κ γ πιπ πλ
    καψη λιπους;

  4. #4
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Μήπως το πρόβλημα είναι στην διατροφή σου;!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Tι διατροφή ακολουθείς ακριβώς; Μετράς το φαγητό σου; Δεν αρκεί απλώς να μην τρως απ έξω, αλλά να ξέρεις και πόσο τρως. Αλλιώς όσο γυμναστική και να κάνεις, πάντα θα υπαρχει το λίπος που θα καλύπτει τους μυς που βάζεις!

  6. #6
    New Bodybuilder
    Join Date
    31-10-17
    Posts
    4

    Default

    Τυπικα παει καπως ετσι: για πρωινο γιαουρτι με δημητριακα με
    βρωμη,φυσικο χυμο κ τρια ασπραδια.μετα δεκατιανο κανα φρουτο μηλο η? μπανανα κ αυγο ισως παλι η? μα χουφτα αμυγδαλα.αν παω γυμναστηριο τ πρωι παραλειπω τ δεκατιανο κ μετα τρωω η? μπιφτεκι η? κοτοπουλο η? τονο με ρυζι κανα λαχανικο η? κοτσαρω κ κανα ασπραδι ακομα.μετα απογευμα παλι κινουμαι μεταξυ γιοαυρτιου,φρουτου.κ τ βραδυ 3ασπραδια με κανα φρουτο παλι η? αγγουρι.

  7. #7
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Άρα το βρήκαμε το πρόβλημα που είναι!!!

    Ρίξε μια ματιά στην ενότητα της διατροφής και γενικότερα στα άρθρα με το τι πρέπει να τρώμε και πώς.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Συμβουλές Για Βελτίωση
    By Theo KAs in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 2
    Last Post: 24-05-14, 16:52
  2. Συμβουλές για Βελτίωση Διεφάλων
    By Sera1994 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 19-02-14, 23:01
  3. Η διατροφή μου και συμβουλές για βελτίωση
    By Christheone in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 12
    Last Post: 08-06-12, 16:10
  4. Συμβουλές για βελτίωση προγράμματός μου
    By panathinaikara in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 18-01-05, 16:20

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •