Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    01-11-17
    Posts
    2

    Default Βοήθεια με απώλεια βάρους

    Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα,
    Είμαι (πλέον)φοιτητής
    1.85,95κιλά,19 χρονών.

    Έκανα ποδηλασία δρόμου απ το 2012-2015,μέχρι περίπου τα 17 μου δηλαδή.Μετά μπαίνοντας στο λύκειο τα παράτησα + μειωμένος χρόνος + έξοδοι έχω φτάσει σήμερα στο σημείο που περιγράφω παραπάνω.Γενικα σε αυτό το κενό δε γυμνάστηκα καθόλου.Κυρίως έχω ''κακό'' βάρος στον κορμό στήθος,κοιλιά κλπ.Τα κιλά κυρίως έχουν δημιουργηθεί απο αλκοόλ.

    Τις τελευταίες 20-25 μέρες που μετακόμισα Αθήνα έβαλα τον εαυτό μου στη διαδικασία της άσκησης.Περπατάω γύρω στο 1.5κμ καθημερινά (μετρο,υποχρεώσεις,σχολή κλπ) αλλά έχω αρχίσει και το γυμναστήριο κάνοντας 10λ διάδρομο σταθερά στα 7.5κμ,όλες τις μυικές ομάδες άσκηση στα όργανα και στο τέλος άλλα 10 λεπτά διάδρομο..
    Επίσης προτιμώ να φάω μία σαλάτα με κοτόπουλο πχ παρά ένα πιτόγυρο η κάτι άλλο όταν βγαίνω έξω,έχω κόψει τα τηγανητά και η μόνη ''κατάχρηση'' που μπορώ να πω ότι κάνω είναι να πίνω την παρασκευή 1-2 ποτά (βότκα σκέτη)

    Το θέμα μου κυρίως είναι η κοιλιά η οποία είναι σαν 65άρι συνταξιούχου δυστυχώς...Στο γυμναστήριο πάω 3 φορές την εβδομάδα και για να πεισμώσω περισσότερο έκανα απευθείας 6μηνη εγγραφή.Η ημέρα μου βγαίνει το πρωί με ένα μήλο,ένα εσπρέσο διπλό και αργότερα μια σαλάτα με κοτόπουλο και τυράκι (12 ωρα).στις 3 που γυρίζω σπίτι ξεκουράζομαι και το απόγευμα πριν πάω γυμναστήριο τρώω λιγα κράνμπερυ και όταν γυρίσω ένα μήλο και μια μπανάνα με λίγο γιαούρτι.

    Το θέμα είναι ότι στον περίπου ένα αυτό μήνα,μιας και με ''καθιστική ζωή'' και κακη διατροφή παρέμενα σταθερός στα κιλά μου ΠΡΙΝ ΔΕΝ έχω δει καμία διαφορά στο σώμα μου πέραν 2 κιλών που δε φαίνονται πουθενά στο σώμα μου.Το γυμναστήριο μου παρέχει και 1 ραντεβού με διαιτολόγο το οποίο θα κλείσω μεσα στην εβδομάδα..

    Περίμενα εφ'όσον έφτιαξα όσο μπορούσα τη διατροφή μου σε ποιοτητα και ποσότητα και έβαλα και λίγη άσκηση στη ζωή μου να δώ κάποιο αποτέλεσμα..Δυστυχώς δε βλέπω και έχω ψιλο απογοητευτεί.
    Θα ήθελα λοιπόν κάποιες συμβουλές σχετικά αν θα έπρεπε να κανω κάτι άλλο...

    Δε θελω να γίνω ο γραμμωμένος ''σφύχτερ'' όπως λέει η ηλικία μου..Να χάσω το περιττό βάρος κατεβαίνωντας περίπου στα 80-85 κιλά καλού σωματικού βάρους θελω χωρις μαγουλάκια και κοιλιά..αυτό και τίποτα παραπάνω προς το παρών.

    Όποια συμβουλή δεκτή (δυστυχώς το ποτό μου την παρασκευή δεν μπορώ να το κόψω..:/ και ξέρω ότι κάνει κακό...

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    571

    Default

    Μέσα σε 25 μέρες έχασες 2 κιλά, μια χαρά ρυθμός είναι, μην περιμένεις με 2 κιλά να φανεί η διαφορά, επίσης μην περιμένεις με το που αρχίζεις να γυμνάζεσαι να δεις διαφορά, Πόσες φορές έχεις πάει γυμναστήριο αυτές τις 20 μέρες; 8-10 φορές και φαντάζομαι με χαμηλή ένταση και όγκο στην άρχή.
    Πήγαινε στο διαιτολόγο να σου βγάλει ένα πρόγραμμα διατροφής, συνέχισε να περπατάς και να γυμνάζεσαι, αύξανε σταδιακά την ένταση της αερόβιας και της άσκησης και εδώ θα είμαστε σε 1-2 μήνες να δούμε αν έχεις σημειώσει ή όχι πρόοδο.

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    01-11-17
    Posts
    2

    Default

    Quote Originally Posted by conan1982 View Post
    Μέσα σε 25 μέρες έχασες 2 κιλά, μια χαρά ρυθμός είναι, μην περιμένεις με 2 κιλά να φανεί η διαφορά, επίσης μην περιμένεις με το που αρχίζεις να γυμνάζεσαι να δεις διαφορά, Πόσες φορές έχεις πάει γυμναστήριο αυτές τις 20 μέρες; 8-10 φορές και φαντάζομαι με χαμηλή ένταση και όγκο στην άρχή.
    Πήγαινε στο διαιτολόγο να σου βγάλει ένα πρόγραμμα διατροφής, συνέχισε να περπατάς και να γυμνάζεσαι, αύξανε σταδιακά την ένταση της αερόβιας και της άσκησης και εδώ θα είμαστε σε 1-2 μήνες να δούμε αν έχεις σημειώσει ή όχι πρόοδο.
    Καλησπερα.Απ'την πρώτη μέρα τα έχω χάσει τα κιλά και μετά σταθερός.Μου πρότειναν αν θέλω τα παιδιά που γυμνάζονται εκεί,αν θέλω να πάρω μία προτείνη,για να τη διαλύω σε γάλα η νερό για τη διάρκεια της ημέρας...το σκέφτομαι διότι κάνω όπως το βλέπω ελλειπή γεύματα κατα τη διάρκεια της ημέρας..

    τι γνώμη έχεις; στη διαιτολόγο του γυμναστηρίου θα κλείσω ραντεβού αύριο...

  4. #4
    New Member
    Join Date
    19-09-17
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    9

    Default

    Καλημέρα φίλε και καλώς ήρθες. Όταν είσαι στην αρχή μιας τέτοιας προσπάθειας σίγουρα σου φαίνεται βουνό. Αυτό που θα πρέπει να συνειδητοποιήσεις (αφού διαβάσεις αρκετά εάν έχεις τη διάθεση) είναι ότι η απώλεια ή η αύξηση των κιλών έχει να κάνει κυρίως με τη διατροφή σου. Και εννοώ και το πόσο θα φας και το τι θα φας αλλά και το πότε θα το φας. Αυτό που έχει μεγάλη σημασία, είναι το σώμα σου να καταναλώνει περισσότερες θερμίδες από όσες δέχεται μέσω της τροφής προκειμένου να χάσεις σωματικό βάρος. Θα χρειαστεί να ζοριστείς αρκετά στην αρχή γιατί θα χρειαστεί να αλλάξεις τόσο τις συνήθειές σου, όσο και τον τρόπο που σκέφτεσαι σχετικά με τη διατροφή σου. Για παράδειγμα η προσέγγιση "το απόγευμα πριν πάω γυμναστήριο τρώω λιγα κράνμπερυ και όταν γυρίσω ένα μήλο και μια μπανάνα με λίγο γιαούρτι" δεν είναι απαραιτήτως και η σωστή ή έστω αυτή που θα σε κάνει να χάσεις βάρος. Τα ποτά επίσης σου δίνουν θερμίδες, δύο ποτήρια βότκα για παράδειγμα είναι περίπου 300 θερμίδες και πρέπει να τις υπολογίσεις στο πλάνο της Παρασκευής όταν αρχίσεις να υπολογίζεις και να μετράς το κάθε τι που τρως. Αν μαζί με τα ποτά τρως και ξηρούς καρπούς π.χ., επίσης θα πρέπει να υπολογιστούν. Το καλό στην περίπτωσή σου είναι ότι είσαι σε ηλικία στην οποία το σώμα και ο μεταβολισμός σου μπορούν να ανταποκριθούν γρήγορα στις αλλαγές, όπως επίσης το ότι έχεις αθληθεί στο παρελθόν όπως είπες. Μίλησε με τη διαιτολόγο (ή διατροφολόγο καλύτερα) αλλά να ξέρεις ότι δεν είναι ευαγγέλιο ο λόγος της, αλλιώς όλοι οι διαιτολόγοι θα έλεγαν τα ίδια ακριβώς πράγματα, δες κυρίως τι σου "πάει", τι "δουλεύει" στην περίπτωσή σου. Διάβασε πολύ, φάε σωστά, γυμνάσου επίσης σωστά (κάνε και αρκετή αερόβια), δείξε σεβασμό στο σώμα σου και να είσαι σίγουρος ότι τα αποτελέσματα θα έρθουν με τον καιρό και θα είναι πολύ ευχάριστα. Αν κάνεις όλα τα προηγούμενα δεν υπάρχει περίπτωση να μην πετύχεις το στόχο σου και να θυμάσαι: όσο θα περνάει ο καιρός και θα βλέπεις αποτελέσματα, τόσο θα μειώνεται η αρχική δυσκολία. Και πάλι καλώς ήρθες!

  5. #5
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Quote Originally Posted by giannisma View Post
    Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα,

    Το θέμα μου κυρίως είναι η κοιλιά η οποία είναι σαν 65άρι συνταξιούχου δυστυχώς...Στο γυμναστήριο πάω 3 φορές την εβδομάδα και για να πεισμώσω περισσότερο έκανα απευθείας 6μηνη εγγραφή.Η ημέρα μου βγαίνει το πρωί με ένα μήλο,ένα εσπρέσο διπλό και αργότερα μια σαλάτα με κοτόπουλο και τυράκι (12 ωρα).στις 3 που γυρίζω σπίτι ξεκουράζομαι και το απόγευμα πριν πάω γυμναστήριο τρώω λιγα κράνμπερυ και όταν γυρίσω ένα μήλο και μια μπανάνα με λίγο γιαούρτι.

    Το θέμα είναι ότι στον περίπου ένα αυτό μήνα,μιας και με ''καθιστική ζωή'' και κακη διατροφή παρέμενα σταθερός στα κιλά μου ΠΡΙΝ ΔΕΝ έχω δει καμία διαφορά στο σώμα μου πέραν 2 κιλών που δε φαίνονται πουθενά στο σώμα μου.Το γυμναστήριο μου παρέχει και 1 ραντεβού με διαιτολόγο το οποίο θα κλείσω μεσα στην εβδομάδα..
    Φίλε καλωσόρισες και καλή επιτυχία με το στόχο σου.
    Τρως μόνο αυτά που αναφέρεις;
    Βρδυνό δεν τρως;
    Ελαιόλαδο;

    Η διατροφή σου θέλει μεγάλη βελτίωση.
    Αφού θα πας στο διατροφολόγο είναι μια καλή αρχή αλλά πρέπει να ακολουθήσεις ότι συμφωνήσετε.
    Κράτα φωτογραφίες ανά εβδομάδα αφού παρά το ότι η ζυγαριά δεν πάει κάτω η εικόνα σου μπορεί να βελτιώνεται.

  6. #6
    New Member dimbo's Avatar
    Join Date
    03-10-17
    Posts
    47

    Default

    Φίλε μου η διατροφή που κανείς είναι λιμοκτονία.Έτσι η κοιλιά δε πρόκειται να πέσει,και αν πέσει θα χάσεις και κιλά που δε θες.Και έχε υπόψη σου ότι αν βάζοντας λίγο μυϊκή μάζα θα χάσεις πολύ πιο εύκολα λίπος.Βάλε μπόλικη πρωτείνη και αρκετά λαχανικά στη διατροφή σου,καλά λιπαρά,και καλούς υδατανθρακες με μέτρο και σωστό timing μέσα στη μέρα(μέχρι το μεσημέρι ή και απόγευμα αν έχεις προπόνηση,βράδυ απέφευγε τους),και επίσης μπόλικο νερό τουλάχιστον 3 λίτρα τη μέρα.Μετά ζυγαριά και καθρέφτη,κοιτάζε να χάνεις μέχρι μισό κιλό τη βδομάδα.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βοήθεια Με Απώλεια Βάρους
    By olaf in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 30-07-16, 11:56
  2. Βοήθεια για Απώλεια Βάρους
    By Kostas_GR in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 06-11-13, 11:52
  3. Βοηθεια με την απωλεια βαρους μου!
    By Chris_peidis in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 2
    Last Post: 14-03-12, 15:31
  4. Απωλεια βάρους... ΒΟΗΘΕΙΑ!!!
    By gogotz in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 7
    Last Post: 06-04-11, 12:26
  5. Βοήθεια Με Απώλεια Βάρους.
    By iskraone in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 14
    Last Post: 08-04-10, 19:17

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •