Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Pumping Iron
    Join Date
    05-03-17
    Posts
    286

    Default Χαμηλοί Παλμοί σε Άτομα που Γυμνάζονται

    Ισχύει ότι τα άτομα που γυμνάζονται έχουν σε κατάσταση ηρεμίας χαμηλότερους παλμούς από αυτούς που θεωρούνται ως φυσιολογικοί (60 - 100/λεπτό);

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Ναι ισχύει ! Είναι ένδειξη κσλης φυσικής κατάστασης.

  3. #3
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    20-12-16
    Posts
    220

    Default

    Νομίζω ότι κυρίως συμβαίνει σε όσους ασχολούνται με την αερόβια. Πολλοί ερασιτέχνες μαραθωνοδρόμοι έχουν κοντά στους 50 παλμούς/λεπτό. Μέτρα τους με το που ξυπνήσεις, πρώτα ξάπλα, μετά καθιστός και μετά όρθιος.

  4. #4
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    20-12-16
    Posts
    220

    Default

    Επίσης, οι 100 παλμοί σε ηρεμία νομίζω δεν είναι στα όρια του φυσιολογικού..

  5. #5
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    50 παλμοί δεν είναι και τρομερά χαμηλά, εγώ έχω τόσους που σίγουρα τρέχω πάρα πολύ λιγότερο από μαραθωνοδρόμο. Από κει και πέρα δείγμα της καλής κατάστασης είναι και το πόσο δύσκολα ανεβαίνουν οι παλμοί όταν γυμνάζεται κάποιος αλλά και το πόσο γρήγορα κατεβαίνουν μετά από έντονη γυμναστική.

  6. #6
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    Και γω έχω κάτω από 50 και το έχω αποδώσει σε κάτι μη φυσιολογικό. Μάλιστα επειδή έχω και υπόταση, έχω συνδέσει αυτές τις παθολογίες μαζί.
    αναρωτιέμαι πως οι χαμηλοί παλμοί, δλδ κάτω από τον μ/ο ανά ηλικία είναι δείκτης φυσιολογικής κατάστασης;

  7. #7
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Μπορεί να είναι και παθολογικό το αίτιο των χαμηλών παλμών ή και ένα άτομο να έχει από φυσικού του χαμηλότερους από τον μέσο όρο παλμών.
    Οπότε δεν είναι δείκτης της φυσικής μας κατάστασης, περισσότερο ένδειξη θα το έλεγα.

  8. #8
    New Member
    Join Date
    02-01-17
    Location
    Sod
    Posts
    21

    Default

    Εγώ μετά από 3 χρόνια εντατικής γυμναστικής, ποδήλατο, τρέξιμο, cross, trx, το πρωί είμαι χαμηλά. Έχω μετρήσει και 50. Αυτό βέβαια την επόμενη μέρα, μετά από υψηλής ένταση προπόνηση.
    Αυτή τι στιγμή, αραχτός στο Pc έχω λίγο πάνω από 60.
    Η καρδιά είναι μυς και γυμνάζεται και αυτός όταν κάνεις αρκετή αερόβια.
    Σε κάποια forum ποδηλατών θα δεις να έχουν κόντρα για το ποιος έχει πιο χαμηλούς παλμούς!!! Και μιλάμε για παλμούς της τάξης των 37 - 38!!!
    O Lance Armstrong, επαγγελματίας ποδηλάτης, έχει 32.
    Επειδή το έχω μετρήσει, όταν κάνω ποδήλατο με πολύ ένταση και διάρκεια, οι παλμοί μπορεί να φτάσουν και να παραμείνουν στους 150, που δεν είναι σωστό.
    Γι' αυτό καλό είναι να κρατάς, με καρδιοσυχνόμετρο, τους παλμούς σου σε ένα όριο.
    Αν πας για αγώνα, αλλάζει το πράγμα!!! Αλλά για προπόνηση, λιποδιάλυση και απλή απώλεια βάρους, 120 - 130 είναι τέλειο, αναλόγως την ηλικία σου.

  9. #9
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Συμφωνώ με τον Κόναν, είναι ένδειξη παρά δείκτης. Δείκτης καλής φυσικής κατάστασης είναι το VO2max ή οι χρόνοι στα 3/5km κλπ.

    Ο λόγος που στους αθλητές οι παλμοί είναι χαμηλότεροι είναι γιατί η καρδιά απο την προπόνηση (και αερόβια και αναερόβια) προσαρμόζεται και μεγαλώνει η αριστερή κοιλία της (το κομμάτι της καρδιάς που στέλνει αίμα στο σώμα).
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πότε πρέπει να γυμνάζονται τα παιδιά;
    By teo)gewrgiadhs in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 27-07-11, 03:12
  2. Προβολές Με Αλτήρες και Μπάρα - Ποιοί Μυς Γυμνάζονται;
    By GiannisJJ in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 11-10-10, 11:55
  3. Πως γυμνάζονται αυτοί οι μύς ??
    By tsakalakos in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 7
    Last Post: 18-05-09, 15:22
  4. Ποιες μυικές ομάδες πρέπει να γυμνάζονται μαζί;
    By kalaitzidisv in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 11
    Last Post: 13-04-09, 18:43

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •