Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    Default Μυϊκός ιστός

    Καλησπέρα,λόγο του αθλήματος που κανω,ποδοσφαιρο,φοβάμαι μην χάσω μυικό ιστό!Υπαρχουν τροφές που να μου δίνουν αμινοξέα ώστε να μην αναγκαστώ να παρω σκόνη...ξερω πως τα αμινοξέα σε βοηθανε να μην χάσεις μυικό ιστό

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Γιατί να χάσεις μυικό ιστό από το ποδόσφαιρο;!

  3. #3
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Ναι οκ δεν είναι και ότι καλύτερο το ποδόσφαιρο για τη μυική ανάπτυξη.

    Έχεις μυικό ιστό και φοβάσαι μη το χάσεις;

    Κάνεις προπόνηση με βάρη; Ύψος/kg?
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Άλλο πράγμα είναι "το ποδόσφαιρο δεν συντελεί στην μυική ανάπτυξη" και άλλο "φοβάμαι μην χάσω μυικό ιστό από το ποδόσφαιρο"
    Για να γίνει κάτι τέτοιο θα πρέπει είτε να τρως τραγικά λίγο, να μην κανεις καθόλου βάρη, ή να κανεις υπερβολικά πολύ, να μην κοιμάσαι σωστά .

  5. #5
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Άλλο πράγμα είναι "το ποδόσφαιρο δεν συντελεί στην μυική ανάπτυξη" και άλλο "φοβάμαι μην χάσω μυικό ιστό από το ποδόσφαιρο"
    Για να γίνει κάτι τέτοιο θα πρέπει είτε να τρως τραγικά λίγο, να μην κανεις καθόλου βάρη, ή να κανεις υπερβολικά πολύ, να μην κοιμάσαι σωστά .
    Ακριβώς... Συνήθως στους ποδοσφαιριστές είναι το mindset που έχουν σε σχέση με τα βάρη και το φαγητό. Δεν κάνουν πχ πάνω σώμα γιατι "θα γίνουν αργοί", δεν τρώνε πολύ για να μη χάσουν τους κοιλιακούς κλπ. Δε φταίει τόσο η μπάλα σαν άθλημα (αν και είναι άθλημα κυρίως αντοχής οπότε όντως δεν βοηθάει).
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  6. #6

    Default

    Ειμαι 1.84 και 69 κιλα..Εδω και 2 μήνες κανω διατροφή και προγραμμα γυμναστική για μυική ανάπτυξη!Μεσα σε 2 μηνες πήρα 2 κιλά απο 67 πήγα 69 και συνεχίζω!Βλεπω μεγάλη διαφορά απλα μου έχουν πει πως η έντονη αερόβια όπως το ποδοσφαιρο καίει μυικό ιστό όπου ειναι καλό για εμένα διότι προσπαθώ να παρω κοιλα και μύες...Πχ καθε Σάββατο εχω αγώνα που διαρκεί δυο 45' τοτε φοβάμαι μην κάψω μυικό ιστό και είπα μήπως υπάρχει καμία τροφή ώστε μετα η πριν απο τον αγώνα να το τρώω και να διατηρώ τον μυικό ιστό!Την διατροφή και το προγραμμα γυμναστική το εχω βγάλει απο το φόρουμ σας αν θέλετε το ποστάρω...Και συμπληρώνω πως και μια χαρα τρέφομαι και μια χαρα κοιμάμαι και προπονηση με βαρη κανω...άρα να μην ανησυχώ ;!
    Last edited by Mmakaross; 05-11-17 at 20:29.

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Αν μιλάμε για μία φορά την εβδομάδα, τότε φρόντισε εκείνη τη μέρα να ανεβάσεις θερμίδες κυρίως από υδατάνθρακα.
    Αερόβιες κράτα τες στο ελάχιστο μόνο και μόνο για φυσική κατάσταση.
    Αν τρως με συνέπεια τις θερμιδες που πρέπει καθημερινά, δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα.

  8. #8

    Default

    Ωραια..Ευχαριστώ πολυ!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Μυϊκός Ιστός
    By Tasos mitsikoudis in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 19-06-16, 09:57
  2. Εγκαύματα και μυϊκός ιστός
    By jemstone in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 19-03-10, 19:56
  3. Λιπωδης ιστος και μυικος??
    By kolakos in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 14-08-09, 21:55

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •