Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    20-12-16
    Posts
    220

    Default Burpees Άσκηση - Πείτε Καμιά Γνώμη!

    Η προπόνηση που κάνω αποτελείται από τρέξιμο κυρίως και λιγότερο ασκήσεις με το βάρος του σώματος. Τον τελευταίο καιρό, και δυστυχώς για αρκετό καιρό ακόμα, ο χρόνος μου είναι πολύ περιορισμένος. Έτσι, ανάμεσα στις "αλχημείες" δοκίμασα και τα λεγόμενα burpees. Κάνω 5 επαναλήψεις, ξεκουράζομαι 50 δεύτερα κ.ο.κ. Για 20 σετ χρειάζομαι, μαζί με ένα πεντάλεπτο ζέσταμα, το πολύ 40 λεπτά. Αν έχω λίγο χρόνο παραπάνω, προσθέτω στο τέλος λίγο μονόζυγο. Πώς τη βλέπετε σαν άσκηση, με δεδομένη την έλλειψη χρόνου; Μου φαίνεται ότι γυμνάζει κάπως σφαιρικά το σώμα, αρκετές μυικέςομάδες εννοώ. Πάντως, παρότι λαχανιάζεις αρκετά και ιδρώνεις, δε νομίζω να λειτουργεί και αερόβια. Το διαπίστωσα χθες που πήγα για τρέξιμο ύστερα από αρκετές ημέρες και ψόφησα. Για πείτε καμιά γνώμη, είναι μια καλή άσκηση για ένα μεγ΄λο τμήμα του σώματος ή είναι ακόμα μια μόδα; Κι αν θέλετε, προτείνετέ μου κάτι εναλλακτικό σε αυτό το χρόνο, για το σπίτι.

  2. #2
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Καλησπερα!!κι εγω προπονουμαι αεροβια κυριως.Το προγραμμα μου μετα απο αεροβικη μιας ωρας περιλαμβανει 40 λεπτα ασκησεις bodyweight με τις περισσοτερες να ειναι burpees σε διαφορες παραλλαγες.Στη συστηνω ανεπιφυλακτα ειναι μια απο τις καλυτερες ασκησεις για αντοχη και φυσικη κατασταση καιει περισσοτερες θερμιδες απο το τρεξιμο και εχει και τεραστιο afterburn λογω της υψηλης εντασης.

  3. #3
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Εγώ νομίζω ότι είναι τεράστιο χάσιμο χρόνου. Μας τη βάζαν παλιά σαν τιμωρία αν κάναμε κάποια βλακεία στην προπόνηση ή στο τέλος σαν conditioning. Ότι χειρότερο. Δεν γυμνάζει τίποτα, απλά σε κουράζει.

    Είναι OK άσκηση για αναερόβιο conditioning αν την κάνεις στο 100% αλλά κατά τ'άλλα δεν προσφέρει τίποτα. Και πάλι όμως για conditioning υπάρχουν πολύ καλύτερες επιλογές όπως πχ τα sprints σε ανηφόρα, τα σκέτα sprints, sprints στο ποδήλατο, σκάλες, κλπ.

    Αν δεν μπορείς να κάνεις κάποια βάρη για τη γυμναστική σου, το μονόζυγο οι κάμψεις και οι βυθίσεις είναι πιο σημαντικές απο τα burpees. Αν δεν έχεις πολύ χρόνο κάνε 3 σετ όσες περισσότερες έλξεις μπορείς και μετά 3 σετ κάμψεις/βυθίσεις, άρσεις ποδιών στο μονόζυγο παρά burpees.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  4. #4
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    20-12-16
    Posts
    220

    Default

    Χαχα.. Κι εγώ αυτό φοβόμουν, ότι σπαταλάω το χρόνο μου τσάμπα.. Μάλλον θα κάνω μία φορά το μήνα και θα επανέλθω στις κλασικές ασκήσεις.

  5. #5
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Διαφωνω τελειως.Τα burpees ειναι μια απο τις αποτελεσματικοτερες ασκησεις για φυσικη κατασταση και αντοχη.Το μονο αρνητικο ειναι οτι υπαρχει η πιθανοτητα τραυματισμου και καταπονησης των αρθρωσεων γι αυτο και δεν ειναι για ολους.Για μενα η πιο δυσκολη ασκηση που υπαρχει με διαφορες παραλλαγες

  6. #6
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    20-12-16
    Posts
    220

    Default

    Ύστερα από πολλά σετ νιώθω τους κοιλιακούς να γυμνάζονται έντονα στη φάση που μαζεύεις τα πόδια και ετοιμάζεσαι για άλμα. Από την άλλη, η ίδια δουλειά γίνεται και με άλλες ασκήσεις και χωρίς τόσα πολλά σετ. Εγώ το σκεφτόμουν ως εξής: Σε μια άσκηση, μαζεύεις αρκετές κάμψεις, συσπειρώσεις ποδιών και άλματα, συν το ανέβασμα των παλμών - αν και ο χρόνος που ανεβαίνουν είναι λίγος, δεν ξέρω αν είναι ικανός να φέρει προσαρμογές..

  7. #7
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Εγώ δεν την μπορώ με τίποτα. Την κάναμε με μια παραλλαγή στο στρατό, ενίοτε με μπέρκινγκ στην πλάτη και μια φορά την κάναμε για μιάμιση ώρα συνεχόμενα και μου έχει μείνει από τότε η αντιπάθεια και να την βλέπω σαν τιμωρία. Ακόμα θυμάμαι το: "εντέκατη άσκηση αλεξιπτωτιστού, καίσαρ των οκτώ με τα του ρυθμού μου άρξατε..."
    Κι εγώ δεν βλέπω που υπερέχει, ίσως επειδή είναι πολυαρθρική να είναι καλή σαν ζέσταμα αλλά ως εκεί.

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Εγώ νομίζω ότι είναι τεράστιο χάσιμο χρόνου. Μας τη βάζαν παλιά σαν τιμωρία αν κάναμε κάποια βλακεία στην προπόνηση ή στο τέλος σαν conditioning. Ότι χειρότερο. Δεν γυμνάζει τίποτα, απλά σε κουράζει.

    Είναι OK άσκηση για αναερόβιο conditioning αν την κάνεις στο 100% αλλά κατά τ'άλλα δεν προσφέρει τίποτα. Και πάλι όμως για conditioning υπάρχουν πολύ καλύτερες επιλογές όπως πχ τα sprints σε ανηφόρα, τα σκέτα sprints, sprints στο ποδήλατο, σκάλες, κλπ.

    Αν δεν μπορείς να κάνεις κάποια βάρη για τη γυμναστική σου, το μονόζυγο οι κάμψεις και οι βυθίσεις είναι πιο σημαντικές απο τα burpees. Αν δεν έχεις πολύ χρόνο κάνε 3 σετ όσες περισσότερες έλξεις μπορείς και μετά 3 σετ κάμψεις/βυθίσεις, άρσεις ποδιών στο μονόζυγο παρά burpees.

    Συμφωνώ Α Π Ο Λ Υ Τ Α ! ! !

  9. #9
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    20-12-16
    Posts
    220

    Default

    Τελικά, τσάμπα παιδευόμουνα Εκτός των άλλων, μου φαίνεται και λίγο ρίσκο, ειδικά στη μέση. Τεσπά, σήμερα έκανα 12 σούπερ σετ κάμψεις - μονόζυγο και άλλα 6 σετ γέφυρα, σε 30 λεπτά (μαζί με άλλα 6-7' ψιλοζέσταμα). Τώρα θα βάλω ένα ουζάκι για την αποκατάσταση

  10. #10
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    20-12-16
    Posts
    220

    Default

    Χθες είδα έναν πιτσιρικά που έκανε burpees με το ένα πόδι. Είχε δηλαδή πάντα το ένα στον αέρα. Είναι, γενικώς, κάτι πιτσιρικάδες που ασχολούνται με καλλισθενική και κάνουνε παπάδες. Όποιος ενδιαφέρεται και μένει κοντά, μαζεύονται καμιά δεκαριά στο άλσος της Νέας Σμύρνης, στα μονόζυγα.

  11. #11
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Πες τα ρε Αχιλλεα γιατι μας εχουνε ζαλισει με οτι "λειτουργικο " ειναι της μοδας :D


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Συμπληρώματα - Για Πείτε Καμιά Ιδέα!
    By Aeron in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 12
    Last Post: 09-08-14, 22:40
  2. το προγραμμα μου..πειτε καμια γνωμη παιδια
    By glorfindel89 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 11
    Last Post: 04-08-09, 14:54
  3. Με 6 μερες διαιτα και γυμ/κη πειτε μου καμια γνωμη
    By Psilos23 in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 57
    Last Post: 30-06-08, 08:30

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •