Καλώς Ορίσατε Στο Bodybuilders.gr - Κάντε Εγγραφή Και Ελάτε Στην Παρέα Μας! Register

Page 6 of 6 FirstFirst ... 23456
Results 151 to 175 of 175
    Senior Bodybuilder

Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Ε αυτό. Ακριβώς όμως, άμα με αφήσω θα κοιμηθώ και 24ώρες . Η TSH μου ήταν πάνω από 6,5 τελευταία φορά, πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί τόσο αργή αύξηση στο χάπι....Τι να πεις, Υπομονή.
    Κωνσταντίνα, καλησπέρα! συζήτησε τη χρήση της τυροσίνης με τον ενδοκρινολόγο σου. εμένα με είχε βοηθήσει πολύ στη ρύθμιση του θυρεοειδή. Περαστικά και για το πόδι, αν δεις ότι συνεχίζει η ενόχληση πέσε λίγο σε "συντήρηση" στη leg day να δεις πως θα πας!

Junior Bodybuilder Konstantina91's Avatar

Quote Originally Posted by Demetra View Post
    Κωνσταντίνα, καλησπέρα! συζήτησε τη χρήση της τυροσίνης με τον ενδοκρινολόγο σου. εμένα με είχε βοηθήσει πολύ στη ρύθμιση του θυρεοειδή. Περαστικά και για το πόδι, αν δεις ότι συνεχίζει η ενόχληση πέσε λίγο σε "συντήρηση" στη leg day να δεις πως θα πας!
    Ναι θα θιξω το θέμα της τυροσίνης σίγουρα! Ευχαριστώ!
    Με το πόδι, ήταν καθαρά δικό μου το λάθος. Εκανα αρκετά βαριά προπόνηση για τετρακέφαλα Τετάρτη βραδυ και περίμενα Σάββατο να κάνω πάλι πολυαρθρικές για μηριαία.... πρέπει λίγο να μάθω να αφήνω τον εγωισμό μου στην άκρη τουλάχιστον σταμάτησα στην ώρα μου και δεν έγινε ζημιά.

Musclemar
    το μαγνήσιο όντως μου κάνει θαύματα, αν και το παίρνω μόνο σε συγκεκριμένες περιπτώσεις και όχι καθημερινά δυστυχώς...

Ειναι σε σκονη?

"
    Do all the good you can, for all the people you can, in all the ways you can, as long as ever you can."

"You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period."
    ~ Chris Gardner

"Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

"Αισχρον δε και το δια την αμελειαν γηραναι, πριν ιδειν εαυτον ποιος αν καλλιστος και κρατιστος τω σωματι γενοιτο • ταυτα δε ουκ εστιν ιδειν αμελουντα • ου γαρ εθελει αυτοματα γιγνεσθαι." ~ Σωκράτης (Ξενοφών, Απομνημονεύματα).

Είναι σε κάψουλες

Ενα update. Πήγα στο καινούργιο γυμναστήριο.
    Έχει κάποια θετικά. Η πρέσσα 45μοιρών φοβερή KAI υπάρχει καθρέφτης μπροστά από τους ορθοστάτες οπότε για πρώτη φορά μπορώ να με δω να κάνω σκουατ. Επίσης, έχει T-bar row.

Ωστόσο είναι παρατημένο από τους ιδιοκτήτες. Οι αλτήρες θέλουν σφίξιμο γιατί κουνιούνται, πολλά μηχανήματα κακοδιατηρημένα, η δε σμιθ είναι το αποκορύφωμα, αν ξεκλειδώσεις τη μπάρα και την αφήσεις αιωρείται αντί να πέσει κάτω. Εχει τόση τριβή που ακόμη και με 40-50 κιλά που έβαλα πάνω πρέπει να τη τραβάω για να κατέβει και να πω το πατερ ημων ανάποδα για να ανέβει.

Έκανα μια προσπάθεια να το δείξω στη γυμνάστρια αλλά με διαβεβαίωσε ότι αυτή κάνει χρόνια βάρη και είναι απόλυτα λογικό η σμιθ να αψηφά τους νόμους της βαρύτητας...( αν τη λαδώσω στα κρυφά θα με πετάξουν έξω άραγε? )Επίσης προσπάθησε να με πείσει ότι όλες οι παραλλαγές των προβολών είναι ίδιες, οπότε αν δεν μπορώ εκεί να κάνω με ελεύθερα βάρη

Αν βγάλω άκρη θα αρχίσω να ξαναποστάρω τις προπονήσεις μου σύντομα.

Επιστροφή στο log.
    Η προσαρμογή στο νέο γυμναστήριο έγινε. Τις τελευταίες μέρες έγιναν και αρκετά cheat μαζεμένα όμως. Γενικά, είμαι των άκρων, ως και τον Μάρτιο σχεδόν που είχα 6 μήνες να κάνω cheat όλα τέλεια και δεν μου έλειπε και τίποτα. Κάνω προσπάθειες να αρχίσω να κάνω και κανένα γεύμα εκτός από τα δικά μου και γίνεται ολική καταστροφή για 2-3 μέρες και μετά επιστροφή. Χρυσή τομή δεν βρίσκω, μέτρο δεν υπάρχει, οπότε θα μείνω στα γευματάκια μου πάλι σταθερά, χωρις πειράματα.

Χτες, άυπνη, πήγα για πόδια.

1. Front squat 2x10* 40kg, 3x8 *50kg (άνετα πλέον τα 50, την επόμενη πάω για PR)
    2. Single leg, legpress (στη 45 μοιρων) 1x15 *70kg, 3x12 *90kg
    3.Close stance leg press (45 μοιρων) 1χ15 * 100kg 3x20 * 150 kg
    4. Glute kickback στο multi-hip με στοπ στο πάνω μέρος και έμφαση στις αρνητικές 3x15 *90 kg
    5. Glute kickback σε τροχαλία 3x 15 *25kg
    6. Υπερεκτάσεις σε πάγκο 45μοιρων με έμφαση γλουτό κρατώντας 20kg 3x15

Advanced Bodybuilder Vass17's Avatar

Πολύ καλά τα κιλά!
    Η αλήθεια είναι πως, μάλλον, δεν έχω δει ποτέ γυναίκα να κάνει front squats, πάντα στο διάδρομο και στα μηχανήματα τις βλέπω.
    Το back squat γιατί λείπει; Μια χαρά το front. αλλά το back είναι η βασικότερη άσκηση για δύναμη και όγκο.
    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

Pendlay: My best athletes are in the gym twice a day, every day, and every single workout they're working their hips, their backs, and their legs.

Quote Originally Posted by Vass17 View Post
    Πολύ καλά τα κιλά!
    Η αλήθεια είναι πως, μάλλον, δεν έχω δει ποτέ γυναίκα να κάνει front squats, πάντα στο διάδρομο και στα μηχανήματα τις βλέπω.
    Το back squat γιατί λείπει; Μια χαρά το front. αλλά το back είναι η βασικότερη άσκηση για δύναμη και όγκο.
    Αμέσως με κατάλαβες ότι δεν μ αρέσει το back...
    Το back squat, το βάζω όταν κάνω μηριαία δικέφαλα... και η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι να το ανεβάσω σε κιλά (για το γόνατο). Με το front δεν έχω καμία ενόχληση στα γόνατα και κατεβαινω πολύ άνετα κάτω, γι αυτό κι υπάρχει μια προτίμηση. Δεδομένου ότι υπάρχουν 2 μέρες προπόνησης ποδιών μια με έμφαση τετρακέφαλα και μια για δικέφαλα θα έβαζες back squat και front στην ίδια προπόνηση?

Σαφώς θα έβαζα front και back στην ίδια προπόνηση. Δεν χρειάζεται να υπερβάλλεις στα κιλά. Όσα κιλά-επαναλήψεις κάνεις στα front, βάλε και στα back.
    Αν τα κάνεις με λίγο πιο ανοιχτα πόδια και τις μύτες να κοιτούν προς τα έξω, θα σε ενοχλεί το γόνατο;
    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

Pendlay: My best athletes are in the gym twice a day, every day, and every single workout they're working their hips, their backs, and their legs.

Στο back όπως και στο front είμαι πάντα με γόνατα και μύτες να κοιτάζουν προς τα έξω, περίπου στο άνοιγμα των ώμων.
    Δεν είναι εύκολο να εξηγήσω την αίσθηση, δεν είναι πόνος, περισσότερο νιώθω ότι στο front squat έχω 2 καλά γόνατα, ενώ στο back καταλαβαίνω ότι το ένα (αυτο που εχει μηνίσκο χιαστό) είναι πιο αδύναμο.

Δεν έχω βρει τι μου φταίει, ίσως να είναι τεχνική, mobility, το ότι δεν έχω squat shoes σιγουρα παίζει ρόλο, αλλά το πιο πιθανό νομίζω είναι ότι απλά μετά τον τραυματισμό δεν δούλεψα αρκετά back squat από φόβο μην κάνω ζημιά και τα έχω απλά ξεμάθει. Eίχα βολευτεί με leg press και προβολές. Αν όπως πρότεινες βάλω front-back στην ίδια προπόνηση θα αυξηθει και η συχνότητα στις 2/εβδ, οπότε ίσως από μόνο του αυτο να μου φτιάξει την αίσθηση.

Τα κιλά θα τα προσαρμόσω, προέχει να τα αισθάνομαι καλά, αλλά αν είναι να ασχοληθώ με Back SQ, να μη φτιάξω και λίγο τη δυναμη?
    Υπάρχει ένα χάσμα ανάμεσα στο DL μου (100kgx3) και Back SQ (60 kgx10)

Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar

νιώθω ότι στο front squat έχω 2 καλά γόνατα, ενώ στο back καταλαβαίνω ότι το ένα (αυτο που εχει μηνίσκο χιαστό) είναι πιο αδύναμο.
    Υπάρχει κόσμος που μετά απο ρήξη χιαστού και μηνίσκο κάνει κανονικότατα squat. Αν έχει επανέλθει το εύρος κίνησης (για να κάνεις front SQ λογικά ναι), λογικά μπορείς να κάνεις squat κανονικά. Όπως λες πιθανότατα απο τη συχνότητα και μόνο μάλλον θα φτιάξει η αίσθηση.

Τα κιλά θα τα προσαρμόσω, προέχει να τα αισθάνομαι καλά, αλλά αν είναι να ασχοληθώ με Back SQ, να μη φτιάξω και λίγο τη δυναμη?
    Υπάρχει ένα χάσμα ανάμεσα στο DL μου (100kgx3) και Back SQ (60 kgx10)
    Πόσα kg είσαι; ΠΑΡΑ πολύ καλά νούμερα είναι αυτά. Οι μισοί άντρες στο γυμναστήριο μου κάνουν λιγότερα.
    Last edited by Achillezzz; 19-05-18 at 19:25.
    “Strong people are harder to kill than weak people and more useful in general.”

Squat: 180kg
    Deadlift: 200kg
    Bench Press: 105kg
    Press: 82.5kg

Senior Bodybuilder

Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Υπάρχει κόσμος που μετά απο ρήξη χιαστού και μηνίσκο κάνει κανονικότατα squat. Αν έχει επανέλθει το εύρος κίνησης (για να κάνεις front SQ λογικά ναι), λογικά μπορείς να κάνεις squat κανονικά. Όπως λες πιθανότατα απο τη συχνότητα και μόνο μάλλον θα φτιάξει η αίσθηση.

Πόσα kg είσαι; ΠΑΡΑ πολύ καλά νούμερα είναι αυτά. Οι μισοί άντρες στο γυμναστήριο μου κάνουν λιγότερα.
    Όντως πολύ καλά κιλά σε δίσκους. Ούτε στο δικό μου οι άντρες δεν βάζουν τόσα! Εγώ πάντως στη θέση σου, εφόσον έχω δύο μέρες leg day, θα έπαιζα ξεχωριστά front και back squat και ειδικά με τα κιλά που βάζεις! Keep going and lifting!

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όντως με dl 100kgx3 είσαι σε πολύ καλό επίπεδο. Με 6 μήνες προετοιμασία κατεβαίνεις σε πανελλήνιο pl με αξιώσεις. Να κάνεις πχ μονή στα 150kg και να διεκδικήσεις τις πρώτες θέσεις. Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο.

Στα back squats τώρα, παίξε αρχικά με τα κιλά του front και δούλεψε την κίνηση. Εμένα μου αρέσει να κάνω και μισό-ένα δευτερόλεπτο παύση στο κατώτατο σημείο.

Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Πόσα kg είσαι;
    Στα 63,4. Μακάρι με το που εφαρμόσω τη συμβουλή του Βασίλη να φτιάξει και το back sq χωρίς να χρειαστεί κάτι άλλο!

Quote Originally Posted by Demetra View Post
    Εγώ πάντως στη θέση σου, εφόσον έχω δύο μέρες leg day, θα έπαιζα ξεχωριστά front και back squat και ειδικά με τα κιλά που βάζεις! Keep going and lifting!
    Έτσι ακριβώς το είχα σκεφτεί και εγώ και τα είχα ξεχωριστά, όχι για τα κιλά αλλά γιατί θέλω να τελειώνω τη προπόνηση μου πριν τη 1 ώρα. Θα κάνω μια δοκιμή να δω αν θα ανταποκριθώ.

Όντως με dl 100kgx3 είσαι σε πολύ καλό επίπεδο. Με 6 μήνες προετοιμασία κατεβαίνεις σε πανελλήνιο pl με αξιώσεις. Να κάνεις πχ μονή στα 150kg και να διεκδικήσεις τις πρώτες θέσεις. Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο.

Στα back squats τώρα, παίξε αρχικά με τα κιλά του front και δούλεψε την κίνηση. Εμένα μου αρέσει να κάνω και μισό-ένα δευτερόλεπτο παύση στο κατώτατο σημείο.
    Καλά,το πήγες πολύ μακριά! Τώρα ναι μεν έχω κάποια δύναμη αλλά κυρίως σωματοδόμηση θέλω.
    Αν αλλάξω μυαλά και το γυρίσω σε pl δεν ξέρω. Γι αρχή εφαρμόζω ότι είπες για τα SQ και βλέπουμε.

Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar

Το pause squat είναι άλλη άσκηση απο το απλο squat. Θα μπορουσες μετα τα κανονικα squat να κανεις τα pause σαν δευτερη/συμπληρωματικη ασκηση που λεει και ο Βασιλης, δεν βοηθαει τα γονατα η τους τετρακεφαλους, αλλα κυριως τη μεση και τους γλουτους στο ξεκολλημα χαμηλα. Δεν ξερω και ποσο καλο ειναι για bodybuilding (ενω το απλο σιγουρα ειναι).

Μπραβο, πολυ δυνατη... Αν χωρις συνειδητη προσπαθεια δυναμης εχεις τετοια νουμερα μπορεις να τα πας πολυ ψηλα.
    Last edited by Achillezzz; 20-05-18 at 12:10.
    “Strong people are harder to kill than weak people and more useful in general.”

Squat: 180kg
    Deadlift: 200kg
    Bench Press: 105kg
    Press: 82.5kg

Με τα κιλά που έχεις στο dl δεν το πάω μακρυά! Κάνε αυτό που σου αρέσει κι όλα έρχονται.

Αχιλλέα, με 0,5'' δεν το λες pause squat ακριβώς.

Σας ευχαριστώ πολύ και τους 2 για τις συμβουλές!
    Τώρα το deadlift μου θα υποφέρει, καθώς στο καινούργιο μου γυμναστήριο οι μπάρες είναι 220. Τα χέρια μου πιάνουν στη λεία επιφάνεια και όχι στη σαγρέ, οπότε μου γλιστράει πάρα πολύ.
    Έχω παραγγείλει υγρή μαγνησία και περιμένω, αν δεν πιάσει αυτό αναγκαστικά θα αγοράσω straps.

Πλάτη σήμερα
    1.DL 2x12 *60kg , 2x10*80kg 2x8 *90kg
    2. Εμπροσθολαίμιες έλξεις τροχαλία 4x12 *40kg
    3. Χαμηλή κωπηλατική μηχάνημα Λ λαβή 4χ12 * 45kg
    4. T-bar Row 4x12 *40kg
    5. Κωπηλατική με αλτήρα ένα ένα χερι 3x10 * 25kg

Pumping Iron zwh's Avatar

Διαβάζω...φτάνω στα κιλά... ξαναδιαβάζω....
    νιώθω πολύ μικρή

Μπράβο για τη διάθεση σου αλλά κ τις δυνάμεις σου!!!

Quote Originally Posted by zwh View Post
    νιώθω πολύ μικρή
    ναι, αφού είμαι και 15 κιλά πιο χοντρή από σένα

Pumping Iron zwh's Avatar

Δεν νομίζω να έχουν σχέση τα κιλά, στις καλύτερες μέρες μου, όντας το πολύ κανα 2 κιλά παραπάνω απο ότι είμαι έβγαζα άνετα καθίσματα με 40 κιλά... όπως και άρσεις θανάτου με 50.
    Εχθές χάζευα μια κοπέλα στο γυμναστήριο που πάνω κάτω πρέπει να είναι στα δικά μου κυβικά... έκανε τρικέφαλα στα χεράκια με μπάρα πίσω απο το κεφάλι στα 30 κιλά... εγώ με το ζόρι κάνω το δεκάκιλο. Ιδρώνω κ ξαναιδρώνω. Η δύναμη αυξάνεται κάθε μέρα όσο δουλεύουμε τους μυς. Θέλει πολύ υπομονή απλώς κι τρελή διάθεση...γιαυτό σας χαίρομαι.
    Καλή σου μέρα

Άλλο πήγα να πω, αλλά μάλλον παρεξηγήθηκα.Δεν είπα ότι στα 50 κιλά δεν μπορεί κάποια να δυναμώσει. Είπα ότι τα 60 κιλά με ευνοούν, οπότε δεν μπορεί να γίνει η σύγκριση. Τέλος πάντων, σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!

Πόδια σήμερα με έμφαση τετρακέφαλα-γλουτό

1. Front Squat 1x10 *40kg, 2x10*50kg, 2x8* 55Kg (PR)
    2. Back Squat 2x10 * 50kg, 2x10*60kg
    3. Leg Press πόδια χαμηλά και ενωμένα 1x20 *110kg 3x20*150kg
    4. Hip Thrusts 1x 10*60kg 3x10*100kg ( έμφαση σε αρνητικές και στοπ στο πάνω μέρος)
    5. Glute kickbacks τροχαλία 3x15 *25kg
    6. Υπερεκτάσεις σε πάγκο 45μοιρων με 20kg στα χέρια 3x15

Εχω να δηλώσω ότι τα Back squat μετά από τα Front πήγαν εξαιρετικά. Καμία ενόχληση και το βάθος ήταν κάτω από το παράλληλο σε όλες τις επαναλήψεις. Ωστόσο, μετά από 9 σετ σκουατ ένιωθα λίγο σαν να είχα κάνει GVT. Έτρεμαν τα ποδαράκια σε όλη την υπόλοιπη προπόνηση, πολύ μεγάλος όγκος.

Μα, σχεδόν GVT έκανες!
    Πολύ δυνατές προπονήσεις κάνεις, μπράβο!

Μα, σχεδόν GVT έκανες!
    Πολύ δυνατές προπονήσεις κάνεις, μπράβο!
    Επαληθεύτηκες πάντως για τα back sq! Θα συνεχίσω λίγο συντηρητικά κ μετά θα προσπαθήσω να το ανεβάσω.

Page 6 of 6 FirstFirst ... 23456

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)