Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 13 of 13
  1. #1

    Default Μεταπροπονητικό Μεταξύ Γυμναστηρίου Και Ποδοσφαίρου

    Καλησπέρα,εχω την εξής ερώτηση...καθε Τρίτη και Πέμπτη Παω γυμναστηριο για τα πόδια 2:45 τελειώνω 3:30 και μετα κατα της 4:00 εχω προπονηση ποδοσφαίρου!Τι να τρώω μετα το γυμναστηριο;Μπορω να βάλω το γυμν μετα την προπονηση απλα μου είπανε ότι αν θελω όγκο καλύτερα να το βάλω πριν την αερόβια δλδ την προπονηση ποδοσφαίρου...ειμαι 1.84 και 69 κιλα κανω προγραμμα για μυική ανάπτυξη και παω τέλεια μέχρι στιγμής!

  2. #2
    Junior Bodybuilder Sofronas's Avatar
    Join Date
    02-07-12
    Location
    Δράμα
    Posts
    127

    Default

    Μιας και παλιός ποδοσφαιριστής μπορώ να σε συμβουλέψω το εξής:

    Ναι σίγουρα πας πολύ καλά γιατί έχεις εντάξει το γυμναστήριο ξαφνικά στην ζωή σου, προφανώς και θα δεις διαφορά.

    Το θέμα όμως είναι πως αφού παίζεις ποδόσφαιρο δεν πρέπει να σε ενδιαφέρει η μϋική ανάπτυξη κατά κόρον, αλλά η μϋική ενδυνάμωση!

    Τι σημαίνει αυτό:

    Το γυμναστήριο κατ' αρχάς θα μπορούσες να το εντάξεις ημέρες που δεν έχεις προπόνηση στο γήπεδο. Τα πόδια πρέπει να ξεκουράζονται για να δυναμώνουν και όχι να τα λιώνεις με καπάκι προπονήσεις.
    Το ότι τα κάνεις πριν είναι οκ αλλά και πάλι είναι πολύ..

    Επίσης:

    Ο τρόπος που γυμνάζεσαι στο γυμναστήριο πρέπει να είναι λίγο διαφορετικός από αυτόν της σωματοδόμησης και γενικά των γυμναστηρίων αν θες να παραμένεις γρήγορος στο ποδόσφαιρο.
    Κάθε επανάληψη που κάνεις πρέπει να έχει έκρηξη στην θετική της φάση και όχι με σταθερό τέμπο. Στις αρνητικές το κοντρολάρεις αλλά και πάλι μετά έκρηξη!

    Με αυτό τον τρόπο οι μύες προπονούνται στο να είναι έτοιμοι και δυνατοί για απότομα ανοίγματα ταχύτητας στο γήπεδο, διαφορετικά θα βαρύνεις και ας τα δυναμώσεις.

    Μετά το γυμναστήριο να τρως κανονικό γεύμα πλήρες, όπως κρέας,ψάρι,αυγά ή κάποιο συμπλήρωμα whey πρωτεϊνης μαζί με φρούτο υψηλού γλυκαιμικού δείκτη όπως μπανάνα.

    Κλείνοντας: για το ύψος είσαι λίγο αδύνατος, οπότε πρέπει να αυξήσεις λίγο τις ποσότητες στο πιθανό πλάνο διατοφής που έχεις..σιγά σιγά όμως αλλιώς θα πάρεις λίπος.

    Τι θέση παίζεις;
    Η αυτοκριτική σε όλα είναι μία αρετή που αν την έχεις, το μόνο που γίνεσαι με τα χρόνια είναι ο καλύτερος που μπορείς στον ελάχιστο δυνατό χρόνο!

    by Sofronas

    Muscle growth is an adaption to stress, nothing else! ~ ''The SHADOW'' ~ Dorian Yates!

  3. #3

    Default

    Καλησπέρα Sofrona...Συμφωνώ με όλα όσα λες και ξέρω τι ακριβώς προπονήσεις πρέπει να κανω ώστε να μην χάσω έκρηξη κλπ!(Κυρίος δυναμικές και για τα βαρη λίγα σετ πολλές επαναλήψεις για αντοχή του μυ με λίγα κιλα)Απλα εγω φέτος δεν θελω να δώσω τόσο έμφαση στο ποδοσφαιρο όσο στο σώμα μου!Σε 4 μήνες γίνομαι 18,ειμαι 1,84 και 69 κιλα...Εδω και 2 μήνες απο αρχές Σεπτεμβρίου δλδ κανω προγραμμα γυμναστικής(split workout) με πολλα κιλα και λίγες επαναλήψεις για μυικη υπερτροφία,όπως και η διατροφή μου ειναι βασισμένη ώστε να δώσω τροφή στον μυ για να πάρει όγκο,γενικά το έψαξα πολυ το θέμα απο το φόρουμ και βλέπω ότι με εχει παει καλα!Μεσα σε αυτούς τους 2 μήνες εχω πάρει 2 κιλα,απο 67 πήγα 69 και συνεχίζω έχοντας στόχο 75/76,8-9 κιλα κατω απο το υψος μου δλδ(δεν εχω κανει λιπομετρηση αλλα αυτα τα κιλα που πήρα μου φαίνονται ότι ειναι περισσότερο μυς παρά λίπος αφου ειδα αλλαγή στο σώμα μου)...Δεν βιάζομαι και εχω υπομονή ώστε τα κιλα να τα παρω όσο περισσότερο μπορω σε μυς!Τελος συμπληρώνω πως δεν θελω να παρω whey protein ή αμινοξέα κλπ γτ μπορω να τα Καλυψώ με την διατροφή μέχρι στιγμής...απλα εχω το ποδοσφαιρο το οποίο δεν μπορω να το παρατήσω,ένας ειναι ο έρωτας,το οποίο με κρατάει λιγο πισω για την αύξηση μυ που θελω αλλα εντάξει υπομονή και θα βγει!Εξαλου αφου τρέφομαι και κοιμάμαι σωστά και δεν κανω υπερπροπονηση,αφου θέλει ξεκουράσει ο μυς για να μεγαλώσει,νομίζω πως δεν θα εχω θέμα!(Ειμαι τεχνίτης παίκτης και γρήγορος και παίζω εξτρέμ)Αν θέλεις ποστάρω την διατροφή μου και το προγραμμα μου ώστε να δεις αν ειναι εντάξει...

  4. #4
    Junior Bodybuilder Sofronas's Avatar
    Join Date
    02-07-12
    Location
    Δράμα
    Posts
    127

    Default

    Σε καταλαβαίνω απόλυτα φίλε μου γιατί την πέρασα ακριβώς την φάση! Απλά ένα πράγμα που πρέπει να ξέρεις είναι ότι όταν κάνουμε πολλά μαζί, κάνουμε και πασαλείμματα. Εννοώ ότι αν θες να δεις πραγματική διαφορά γρήγορα στο σώμα σου, πρέπει να κάνεις split τις προπονήσεις σου και το ποδόσφαιρο να αποτελεί το πολύ 3 φορές την εβδομάδα για να βοηθάει και την αερόβια σου. Καλό σου κάνει δεν είπα το αντίθετο! Προς θεού, άλλοι βαριούνται να περπατάνε. Απλώς πρέπει να τα σπάσεις για μέγιστα αποτελέσματα.

    Διαφορετικά μπερδεύεσαι και μπορεί τώρα στην αρχή να έχεις τις πρώτες σου αλλαγές, αλλά είναι επειδή ακριβώς είναι αρχή! Αργότερα θα κουραστείς..ξέρω τι σου λέω! 7 χρόνια έπαιζα και εγώ..

    Όπως και να έχει φυσικά παρέθεσε το πρόγραμμα σου να το ρίξω μια ματιά για να δούμε τι χρειάζεται να πειράξουμε, είτε στο ασκησεολόγιο είτε στην διατροφή.
    Η αυτοκριτική σε όλα είναι μία αρετή που αν την έχεις, το μόνο που γίνεσαι με τα χρόνια είναι ο καλύτερος που μπορείς στον ελάχιστο δυνατό χρόνο!

    by Sofronas

    Muscle growth is an adaption to stress, nothing else! ~ ''The SHADOW'' ~ Dorian Yates!

  5. #5

    Default

    Λοιπον καταρχάς όπως ειπες το προγραμμα που κανω ειναι split και ειναι το εξής...
    Δευτέρα:Στήθος-Τρικεφαλα-κοιλιακούς,
    Τρίτη:Τετρακέφαλοι-γάμπες και μετα απο καμία ωρα προπονηση ποδοσφαίρου,
    Τετάρτη:Πλάτη-κοιλιακούς,
    Πέμπτη:Δικέφαλα μοιρου-γάμπες και μετα απο καμία ωρα προπονηση ποδοσφαίρου
    Παρασκευή:Ώμοι-δικέφαλα
    Σάββατο:αγώνα ποδοσφαίρου
    Κυριακή:Ξεκούραση
    Τα σετ και τις επαναλήψεις τις εχω ρυθμίσει ετσι ώστε να δώσουν το κατάλληλο ερέθισμα στο μυ για να "φουσκώσει"(πχ 4χ8 ή 3χ12,10,8 κλπ)Αεροβια όπως βλέπεις κανω 3 φορές την ευδομαδα και σε αυτές τις μέρες προσπαθώ να τρώω αρκετό υδατανθρακα ώστε να με βοηθήσει να μην χάσω μυικό ιστό...Όσο αναφορά το προγραμμα διατροφής μου εχω βρει τις θερμίδες που πρέπει να παίρνω απο το φόρουμ σας και εχω ρυθμίσει ετσι την διατροφή μου ώστε να τρέφομαι με τους μέγιστους υδατάνθρακες και πρωτεΐνες!Η διατροφή μου ειναι η εξής
    7:15:Δημητριακά με βρώμη,αμύγδαλα με γάλα χαμηλών λιπαρών και 3 αυγά(1 ολόκληρο,2 ασπράδια),
    10:30:2 τοστ ολικης με τυρί,γαλοπούλα,ντομάτα,μαρούλι, και λιγο αργότερα ενα φρούτο,
    2:00:Κυριος εχω κάτι σε πρωτεΐνη η σε όσπρια και το συνοδεύω με σαλάτα και 2 φέτες ψωμι ολικης,
    5:30:1 πιάτο κάστανο ρύζι ή μακαρόνια ολικης(μια μερα το ενα μια το αλλο) με λιγο σαλάτα,1 φέτα ψωμι ολικης και μισό ποτήρι γάλα χαμηλών λιπαρών,
    7:45:Ότι είχα στις 2:00 ηωρα δλδ κάτι σε πρωτεΐνη με μια φέτα ψωμι ολικης,
    9:30:1 πιάτο κάστανο ρύζι η μακαρόνια ολικης(μια μερα το ενα μια το αλλο)με σαλάτα και μια φέτα ολικης,
    Πριν τον ύπνο(11:45):ενα γιαούρτι με χαμηλά λιπαρά και 10 αμύγδαλα.
    Μετα το γυμνασηριο τρώω πάντα υδατανθρακα με πρωτεΐνη και μετα την προπονηση ποδοσφαίρου τρώω μια μπανάνα για να μου αναπληρώσει "ότι εχω χάσει"(το γυμναστηριο ειναι κλειστο Σάββατο και Κυριακή)
    Last edited by Mmakaross; 08-11-17 at 08:54.

  6. #6
    Junior Bodybuilder Sofronas's Avatar
    Join Date
    02-07-12
    Location
    Δράμα
    Posts
    127

    Default

    Έχουμε και λέμε:

    Πόδια βλέπω τα έχεις μαζί με το ποδόσφαιρο που ενώ έχει λογική στην θεωρία, στην πράξη δεν θα σου δώσουν τον όγκο που ζητάς γιατί τα καις...
    Γάμπες γιατί 2 φορές και μάλιστα μετά από μία μέρα μαζί με μπάλα;;; 1 μέρα αν κάνεις σοβαρά γάμπες, τις επόμενες 4 με το ζόρι περπατάς!

    Ώμοι-δικέφαλα είναι συνδυασμός που δεν παρατηρείται συχνά σαν προπόνηση μιας και δεν πολύ συνδέονται αυτοί μεταξύ τους, παρά μόνο στην κίνηση όπως με αλτήρες εναλλάξ όταν σηκώνεις την άρθρωση του ώμου παραπάνω. Εν αντιθέση το στήθος δικέφαλα θα ήταν προτιμότερο καθώς η μακρά κεφαλή του δικεφάλου συνδέεται με το στήθος και εν μέρει συμβάλλει.. Όχι ότι υπάρχει κάτι λάθος σε αυτό όμως, απλή παρατήρηση..
    Άλλαξε τα δικέφαλα με τα τρικέφαλα αν θες την γνώμη μου σε καλύτερο συνδυασμό για μέγιστα αποτελέσματα και στα 2.

    Οι μύες δεν ''φουσκώνουν'', έστω και με εισαγωγικά! Αν θες φουσκώματα, παίρνεις κρεατίνη, γεμίζουν τα κύτταρα με νερό και μόλις την κόψεις φεύγουν..Αυτό θα όριζα μόνο σαν φούσκωμα εγώ!
    Στο λέω αυτό γιατί πρέπει να καταλάβεις πέραν των προγραμμάτων και πως να αντιλαμβάνεσαι ότι ενδυναμώνεται και αναπτύσσεται ο μυς.

    Τι εννοείς δημητριακά με βρώμη;;; η βρώμη τι είναι;;; (αν εννοείς δημητριακά τύπου fitness κλπ, είμαι κάθετα αντίθετος σε αυτά..άχρηστες τροφές!!!)

    Στις 5.30 και 9.30 με τον σκέτο υδατάνθρακα αντί για γάλα που δεν κολλάει κιόλας, βάλε κάτι σε πρωτεϊνη. Κρέας, ψάρι, συνδυασμό οσπρίων ίσως σαν εναλλακτική όπως φακόρυζο κλπ, ακόμη και γιαούρτι θα ήταν καλύτερα.. Πάντως όχι σκέτο υδατάνθρακα!
    Όγκο θέλεις,δεν τρώμε πρωτεϊνη μόνο όταν κάνουμε βάρη, πάντα την θέλουμε μέσα στην μέρα για να υπάρχει ''αναβολισμός''.

    Μετά το ποδόσφαιρο δεν έχεις κάψει μόνο υδατάνθρακα, αλλά έχεις βάλει και το σώμα σε εν μέρει καταβολισμό λόγω μεγάλη διάρκειας και έκθεσης σε δραστηριότητα δίχως αμινοξέα στο σώμα.
    Βάλε πρωτεϊνη μαζί με την μπανάνα! Και μια μπάρα δημητριακών (όχι αγοραστή) θα ήταν καλή κάλυψη..

    Σε γενικά πλαίσια κινείσαι σωστά, αλλά οι λεπτομέρειες κάνουν την διαφορά και εκεί είναι που πρέπει να εστιάσεις..μερικές από αυτές στις εναπόθεσα ήδη!

    Είμαι στην διάθεση σου για τυχόν απορίες.. :)
    Η αυτοκριτική σε όλα είναι μία αρετή που αν την έχεις, το μόνο που γίνεσαι με τα χρόνια είναι ο καλύτερος που μπορείς στον ελάχιστο δυνατό χρόνο!

    by Sofronas

    Muscle growth is an adaption to stress, nothing else! ~ ''The SHADOW'' ~ Dorian Yates!

  7. #7

    Default

    Καταρχάς ευχαριστώ που ασχολείσαι με το θέμα μου...Καταλαβαίνω τι λες για τα πόδια αλλα δεν γίνεται διαφορετικά το σκ το γυμναστηριο ειναι κλειστο και ετσι με κρατάει λιγο πισω,Τι μου προτείνεις να κανω;;Για τις γάμπες το γυμνασηριο δεν εχει μηχανήματα και ετσι κανω τις κλασικές με βαράκι κύριος,οποτε να τα κανω 1 φορά την ευδομαδα ή να το αφήσω 2 αλλα να τις κανω με 2-3 μέρες ξεκούραση;;Πχ Δευτέρα και Παρασκευή;;;Αυτο για τα τρικεφαλα και τα δικέφαλα μου το ειπε ενα άτομο απο το φόρουμ σας και το έπραξα!Στην αρχή το είχα ετσι όπως λες εσυ αλλα anyway θα το αλλάξω σε κανά μήνα για αλλαγή...Αυτο για το φούσκωμα του μυ πολυ σωστά το λες!Για να φουσκώσει θέλει κρεατινη κλπ όπως λες,άρα δεν θελω να φουσκώσει αλλα να ενδυνάμωση ο μυς σωστά;;Αυτο που λεω βρώμη με δημητριακά ειναι ανάμιξη,Βάζω 2-3 κουταλιές βρώμη Quaker και συμπληρώνω με δημητριακά με σοκολάτα για γεύση κύριος και στο τέλος βάζω γάλα!Για τα γεύματα στης 5:30 και 9:30 ξέχασα να σου αναφέρω στης 9:30 τρώω 3 αυγά (1ολοκληρο και 2 άσπραδια,βραστά τα κανω)Τωρα για το γεύμα στις 5:30 δεν μπορω να αγοράζω κοτόπουλα κλπ γτ εντάξει ειναι υπερβολή για το οικονομικό,οχι τπτ αλλο θα με αρχίσουν οι δικοί μου και θα έχουν και δίκαιο!Μπορεις να μου αναφέρεις εσυ κάτι ώστε μαζι με τον υδατανθρακα να παίρνω και πρωτεΐνη αλλα να ειναι οικονομικό;!;!Τι εννοείς να βάλω πρωτεΐνη με την μπανάνα και μπάρα δημητριακών οχι αγοραστεί;Τωρα απο αυριο θα φτιάξω σπιτικό ρόφημα για γρήγορους μεταβολισμους όπως ειδα στο φόρουμ σας!Δεν ξερω αν το εχεις δει αλλα δίνει 1000+ θερμίδες και εμπεριέχει αρκετή ποσότητα υδατανθράκων και πρωτεΐνης!Να το βάλω αυτο αντί τα παραπάνω(μπανάνα και μπάρα δημητριακών)Αν και σκέφτομαι,επειδη λεει καλύτερα να το καταναλώνουμε 2-3 δώσεις να το περνω και πριν και μετα την αεροβια,τι λες;;;

  8. #8
    Junior Bodybuilder Sofronas's Avatar
    Join Date
    02-07-12
    Location
    Δράμα
    Posts
    127

    Default

    Πέσανε πολλές ερωτήσεις μαζί όμως και δεν ξέρω από που να πρωτό αρχίσω..

    Θα εναποθέτεις ένα ένα τα θέματα σου για να τα λύνουμε σιγά σιγά, γιατί εκτός ότι θα μπερδεύεσαι και θα ξεχνάς λόγω όγκου δεδομένων, χρονοτριβούμε και οι 2.

    Γάμπες Δευτέρα και Παρασκευή είναι καύτερα ναι, αλλά αφού παίζεις μπάλα δεν χρειάζεται 2 φορές..είναι υπερβολή! Αρκεί πάντα να τις χτυπάς καλά...

    Το δικέφαλα-τρικέφαλα δεν είναι κάτι λάθος όπως σου ανέφερα, ο καθένας τα δουλεύει όπως θέλει..εμένα μαρέσει όμως να βάζω πάντα την λογική και την φυσιολογία της άσκησης σε συνδυασμό με την ανατομία όταν γυμνάζομαι..απόψεις είναι αυτές!

    Ο μυς ενδυναμώνει ναι, είτε αναπτύσσεται (υπερτροφία) αν σκοπεύεις αυτό, είτε γίνεται πιο ισχυρός και σφιχτός (δύναμη).

    Το οικονομικό το καταλαβαίνω γιατί τα έχω περάσει επίσης και εγώ, αλλά για επιλογές μπορείς να δεις στο forum άπλετες από αυτές (ακόμη και εγώ στο θυμητικό τροφών δεν τα πάω πάντα καλά, γιαυτό κρατάω τις λίστες). Το σίγουρο είναι πως ποιότικη πρωτεϊνη θεωρείται κρέας, ψάρια, αυγά, γαλακτοκομικά. Αυτά είναι τα κύρια στην καλύτερη βιολογική τους αξία. Οτιδήποτε είναι σε όσπριο, λαχανικό και λοιπά πάντα θέλει συνδυασμό για να ανέβει σε ποιότητα και δεν το προτιμούμε σε καθημερινή βάση σαν κύριο γεύμα όταν έχουμε τέτοιους στόχους. Όχι ότι δεν θα σου κάνει δουλειά βέβαια, αλλά θα αργεί.

    Μπάρα δημητριακών εννοώ αν μπορούσες να φτιάξεις (ή η μητέρα σου) με βρώμη και ξηρούς καρπούς, σταφίδες, blueberry κλπ.. (συνταγές το forum γεμάτο επίσης). Όχι απαραίτητα ακριβές.

    Δεν ξέρω για ποιο ρόφημα λες μιας και δεν έτυχε να το δω, αλλά υποψιάζομαι καθώς σε περιόδους όγκου για 15 μέρες έφτιαχνα και εγώ έναν γιαρμά όπως λέγαμε στο χωριό μου, με τα πάντα μέσα.. Στο smooth και διατηρείται στο ψυγείο, αρκεί να κάνεις καλό συνδυασμό τροφών για να πίνεται..

    Μετά την αερόβια θα ήταν προτιμότερο γιατί πριν δεν θα μπορείς να το χωνέψεις, στην προπόνηση θέλεις να είσαι σχετικά άδειος. Μετά θα σου αναπληρώσει και πολύ περισσότερα μακρος από μια απλή μπανάνα.

    Δεν ξέρω αν ξέχασα κάτι, ελπίζω όχι.

    Παρατήρηση: Μην γράφεις ένα κείμενο ενιαίο και τόσο μεγάλο, ειδικά με απορίες, γιατί είναι δυσανάγνωστο! Μία μία και στοχευμένα..η Ρώμη δεν χτίστηκε σε μία μέρα :)
    Καταλαβαίνω την όρεξη σου και θυμάμαι και τον εαυτό μου, αλλά πρώτα θα ψάχνεσαι μόνο σου, θα οργανώνεσαι και μετά θα ρωτάς.

    Οι απορίες του τύπου τι να κάνω σε όλα τα στάδια της ημέρας μου, κουράζουν και δείχνουν τεμπελιά.. να το ξέρεις :)

    Αυτά προς το παρόν!
    Η αυτοκριτική σε όλα είναι μία αρετή που αν την έχεις, το μόνο που γίνεσαι με τα χρόνια είναι ο καλύτερος που μπορείς στον ελάχιστο δυνατό χρόνο!

    by Sofronas

    Muscle growth is an adaption to stress, nothing else! ~ ''The SHADOW'' ~ Dorian Yates!

  9. #9

    Default

    Συγνώμη αν σε κούρασα!Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλές σου...Αυτο για το γιαρμα θα το φτιάξω απο αυριο,ειναι πολυ καλή πηγή απο στοιχεία(υδατάνθρακες κλπ)Τα πόδια τα εχω βάλει ετσι ώστε την μια μερα να τα γυμνάζω μαζι με την προπονηση και την αλλη να ξεκουράζονται(βέβαια ειναι υπερπροπονηση νομίζω)για αυτο λες καλύτερα αντί για Τρίτη Πέμπτη που ειναι πριν την προπονηση να τα βάλω Τετάρτη και Παρασκευή το βραδυ;Δλδ το μεσημέρι θα κανω την μυικη ομάδα που θα εχω και το βραδυ θα κανω τα πόδια,πως σου φαίνεται;

  10. #10
    Junior Bodybuilder Sofronas's Avatar
    Join Date
    02-07-12
    Location
    Δράμα
    Posts
    127

    Default

    Όχι, διπλές προπονήσεις και μάλιστα μεγάλων μϋικών ομάδων είναι πολύ. Καλύτερα άφησε το ως έχει..

    Δεν με κούρασες, απλά διευκρινίζω για να ευκολύνεται η συνομιλία μας!
    Η αυτοκριτική σε όλα είναι μία αρετή που αν την έχεις, το μόνο που γίνεσαι με τα χρόνια είναι ο καλύτερος που μπορείς στον ελάχιστο δυνατό χρόνο!

    by Sofronas

    Muscle growth is an adaption to stress, nothing else! ~ ''The SHADOW'' ~ Dorian Yates!

  11. #11

    Default

    Ωραια τα αφήνω όπως ειναι και βλέπουμε...Εξαλου δεν εχω και πολλές εναλλακτικές για τα πόδια,πιστεύω πως θα πάρουν απλα θα χρειαστεί πολυ χρόνος νομίζω!Και κάτι τελευταίο φοβάμαι μην χάσω μυικό ιστό απο την αεροβια στο ποδοσφαιρο...Εχω θέμα με την διατροφή που κανω;

  12. #12
    Junior Bodybuilder Sofronas's Avatar
    Join Date
    02-07-12
    Location
    Δράμα
    Posts
    127

    Default

    Αν κρατάς την πρωτεϊνη όσο το δυνατόν ψηλότερα μέσα στην μέρα, σε όλα τα γεύματα δηλαδή για να υπάρχει συνεχή ροή αμινοξέων στο αίμα όχι.
    Αν είναι ελλιπής τότε επηρεάζει στο να μην αναπτύσσεσαι, όχι όμως να χάνεις. Για να χάσεις πρέπει να είσαι σε λιμοκτονία, την λεγόμενη υποθερμιδική διατροφή και μάλιστα κακής ποιότητας.

    Το να χάσεις μυϊκό ιστό δεν είναι τόσο εύκολο όσο φοβούνται οι περισσότεροι. Το να βάλεις είναι το δύσκολο! Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.. :)
    Η αυτοκριτική σε όλα είναι μία αρετή που αν την έχεις, το μόνο που γίνεσαι με τα χρόνια είναι ο καλύτερος που μπορείς στον ελάχιστο δυνατό χρόνο!

    by Sofronas

    Muscle growth is an adaption to stress, nothing else! ~ ''The SHADOW'' ~ Dorian Yates!

  13. #13

    Default

    Ωραια σε ευχαριστώ για όλα!Υπομονη και βλέπουμε στην πορεία!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ξεκούραση Μεταξύ Των Σετ
    By EroRekk in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 12
    Last Post: 08-08-16, 00:10
  2. Προπονήσεις Ποδοσφαίρου & Διατροφή
    By Παρανοια in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 07-08-16, 15:49
  3. Διάλειμμα Μεταξύ Των Σετ
    By Daglari in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 3
    Last Post: 05-01-16, 19:14
  4. Διαφορες μεταξυ πρωτεινων
    By BillPeristeri3 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 04-04-13, 20:06
  5. Αμινοξέα Μεταξύ Γυμναστηρίου - Προπόνησης
    By danilo in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 25-03-11, 19:04

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •