Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    New Member
    Join Date
    09-09-17
    Posts
    10

    Default Σωστή Επιλογή Συμπληρώματος Για Έφηβο

    ειμαι σε ηλικια 16 κ παω προς 17,εδω κ λιγους μηνες αρχισα τα συμπληρωματα για να με βοηθησουν για το σχολειο κ για την γυμναστικη μου αλλα δν ειμαι σιγουρος στο τι θ ηταν καλυτερα ν προτιμήσω...στην αρχη πηρα κατι πολυβηταμινες της vita plus αλλα μετα ηθελα ν παω σε κατι πιο φυσικο κ πηρα βασιλικο πολτο και μουρουνελαιο....γενικα τι συμπληρωμα διατροφης θα ηταν καλυτερα να διαλεξω για την ηλικια μου που θ με βοηθησει στο σχολειο ή γενικα με το σωμα μου....δεν εχω ν δωσω πολλα χρηματα,απλα ετοιχε ν μαζεψω καποια λεφτα κ πηρα ετσι τον βασιλικο κ το μουρουνελαιο οποτε θ ηθελα κατι οικονομικο ή αλλιως κατι που ν αξιζει αρκετα....την διατροφη μου ηδη την προσεχω σε βηταμινες μεταλλα κλπ,δν ειμαι ωστοσο σιγουρος αν χρειαζομαι καν καποιο συμπληρωμα διατροφης,στην διατροφη μου βαζω τα παντα εκτος απο ζαχαρη κ πολλα κορεσμενα λιπαρα ή τηγανιτα...εχω συνηθως στην διατροφη μου αμυγδαλα,κακαο ροφημα(χωρις ζαχαρη αλλα με μελι) οπως φρουτα κ λαχανικα....θ μου ηταν χρησιμο μηπως ν τρωω σε καθημερινη βαση που θ ηταν αρκετα χρησιμο στο σωμα μου?(οπως λιναρη ή μουσταρδα με μελι πχ)....

  2. #2
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Δεν χρειάζονται συμπληρώματα διατροφής στην ηλικία σου.

    Χρειάζεται μια πλήρης, ισορροπημένη και υγιεινή διατροφή.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  3. #3

    Default

    Αυτό που λέει π Mazda το μόνο ίσως που χρειαζόμαστε όλοι είναι τα ω3

  4. #4
    New Member
    Join Date
    09-09-17
    Posts
    10

    Default

    οποτε μπορω να παραλειψω τα συμπληρωματα....για το μουρουνελαιο που εχει λιπαρα οξεα δν το χρειαζομαι επισης ή να το περνω?ψαρια τρωω 1 φορα την εβδομαδα συνηθως,δν γνωριζω ποιες πηγες εχουν λιπαρα οξεα περα απο τα ψαρια,δν το εχω πολυ κοιταξει....γενικα ποιες βιταμινες να <<κυνηγάω>> περισσοτερο στην ηλικια μου?

  5. #5
    Pumping Iron Dexter.'s Avatar
    Join Date
    23-12-13
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    642

    Default

    Quote Originally Posted by d3athgod View Post
    οποτε μπορω να παραλειψω τα συμπληρωματα....για το μουρουνελαιο που εχει λιπαρα οξεα δν το χρειαζομαι επισης ή να το περνω?ψαρια τρωω 1 φορα την εβδομαδα συνηθως,δν γνωριζω ποιες πηγες εχουν λιπαρα οξεα περα απο τα ψαρια,δν το εχω πολυ κοιταξει....γενικα ποιες βιταμινες να <<κυνηγάω>> περισσοτερο στην ηλικια μου?
    Ειναι αναλογος τι θελεις , τι στοχο εχεις φιλε μου... αν απλα γυμναζεσαι και ψηλο προσεχεις τι τρως τοτε ναι δεν σου χρειαζονται συμπληρωματα... αν απο την αλλη εισαι τοσο πορομένος και μετρας θερμιδες / μακρος τοτε το να παρεις πρωτεινη / πολυβιταμινη / ω3 καλο θα σου κανει. Π.χ εγω απο τα 15-16 μετραω θερμιδες και στο σχολειο επερνα σεικερ με πρωτιενη και ετρωγα φρουτο και ξυρους καρπους. απο το να φαω κανενα βρομοτοστ ή να κουβαλαω ταπερ. αλλα οπως σου ειπα μετρουσα... αν δεν εχεις μπει σε αυτο το τριπακι ακομα.. απλα προσεχε τι τρως οσο μπορεις... παρε ιδεες απο εδω απο το φορουμ και ολα καλα.

  6. #6
    New Member
    Join Date
    09-09-17
    Posts
    10

    Default

    φυσικα κ προσεχω την διατροφη μου κ μετραω,εχει κανα δυο χρονια που το εχω αρχισει αυτο....στο σχολειο συνηθως περνω κανενα κουλουνι ολικης αλεσης πολυσπορο....γενικα μετραω τις θερμιδες,τις πρωτεινες κ τα κορεσμενα λιπαρα που καταναλωνω αλλα κοιταω ν περνω κ αρκετα καλα λιπαρα απο ελλιες ή απο 1 κουταλακι του γλυκου ή της σουπας ταχινι(με λιγο νερο γιατι σκετο δν με πολυ αρεσει κ το αραιώνω λιγο).....γενικα τα κοιταω ολα γι αυτο ειπα μηπως με βοηθησουν κ τα συμπληρωματα,αλλα απο την αλλη ειχα αμφιβολιες για το αν τα χρειαζομαι....

  7. #7
    Pumping Iron bebeto's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Location
    Athens
    Posts
    680

    Default

    Αμα μετρας και προσεχεις και τρως κουλουρια κατι κανεις λαθος μαλλον...Και ετσι απο περιεργια το κουλουρι πως ακριβως το μετρας>//?
    τα θαυματα συμβαινουν μονο σε οσους δε τα παρατανε ΠΟΤΕ

  8. #8
    New Member
    Join Date
    09-09-17
    Posts
    10

    Default

    το κουλουρι προχειρα το εχω για την ωρα,δν ξερω τι θ μπορουσα ν περνω μαζι μου στο σχολειο που ν μην κοστιζει κ πολλα....κουλουρι περνω εδω κ' μισο με 1 μηνα κι αυτο επειδη ειναι χειροτερο το να μενω νυστικος στο σχολειο,βοηθαει στον μεταβολισμο μου κ δν ειναι τοσο αχρηστο,ειναι σαν ν τρως 1 φετα ψωμι πανω κατω νομιζω....

  9. #9
    New Member
    Join Date
    09-09-17
    Posts
    10

    Default

    αλλα γενικα μετραω,εχω τις βασικες γνωσεις πανω κατω που χρειαζονται αλλα ως εκει,εχω διαβασει σχεδον καθε αρθρο εδω περα αλλα κενα εχω....τι θ ηταν καλυτερο ν περνω μαζι μου ομως? :P

  10. #10
    Junior Bodybuilder Sofronas's Avatar
    Join Date
    02-07-12
    Location
    Δράμα
    Posts
    127

    Default

    Quote Originally Posted by d3athgod View Post
    αλλα γενικα μετραω,εχω τις βασικες γνωσεις πανω κατω που χρειαζονται αλλα ως εκει,εχω διαβασει σχεδον καθε αρθρο εδω περα αλλα κενα εχω....τι θ ηταν καλυτερο ν περνω μαζι μου ομως? :P
    Για την ηλικία σου, η γλυκιά μαμά (ή ακόμη και εσύ) μπορεί να σου ετοιμάζει ένα σαντουϊτσάκι με τόνο, αυγά, τυράκι χαμηλών λιπαρών, γαλοπούλα με ντομάτα για να γλυστράει! Χίλιες φορές από ένα σκέτο κουλούρι που είναι για τους γέρους :P

    Έτσι έκανα και εγώ στην ηλικία σου και λόγω κόστους και ευκολίας ;)
    Η αυτοκριτική σε όλα είναι μία αρετή που αν την έχεις, το μόνο που γίνεσαι με τα χρόνια είναι ο καλύτερος που μπορείς στον ελάχιστο δυνατό χρόνο!

    by Sofronas

    Muscle growth is an adaption to stress, nothing else! ~ ''The SHADOW'' ~ Dorian Yates!

  11. #11
    New Member
    Join Date
    09-09-17
    Posts
    10

    Default

    εγω στην αρχη του σχολειου εκανα ενα σαντουιτς με κασερι χαμηλων λιπαρων κ γαλοπουλα ή φετες απο κοτοπουλο που ειναι πανω κατω τα ιδια αλλα στο τελος το βαρεθηκα κ ειπα να αλλαξω λιγο....αν ειναι θ το γυρισω στο σαντουιτς παλι :p

  12. #12

    Default

    Εφόσον η διατροφή σου έχει ακόμα περιθώρια για αλλαγές,τα συμπληρώματα είναι περιττά.Όσο αναφορά το πρωινό,είτε θα μπορούσες να ετοιμάσεις ένα σάντουιτς με ψωμί ολικής με ένα συνδυασμό από αυγά,cottage,τόνο,τυρί χαμηλών λιπαρών,στήθος κοτόπουλο ή αν δεν σε βολεύει,τρως ενά καλό και μεγάλο πρωινό πριν το σχολείο στο σπίτι(αυγά,βρώμη,γιαούρτι,φρούτο κλπ)

  13. #13
    New Member
    Join Date
    09-09-17
    Posts
    10

    Default

    πριν παω σχολειο εννοειτε οτι τρωω πρωινο!κ παντα οσο μεγαλυτερο μπορω,αλλα απο την 8:15 το πρωι εως της 2:10 δεν μπορω ν μενω νυστικος :p το πρωι τρωω 2 αυγα ολοκληρα(κανω αλλα 2 προς το βραδυ,καταναλωνω 4 αυγα την ημερα αλλα σε δυο δωσεις),μαζι με ενα κακαο(γαλα 2%,κανελα κευλανης,κ μια κουταλια της σουπας μελι...κακαο οχι με πολλους υδατανθρακες,ενα που βρηκα αρκετα καλο στα lild οχι κ τοσο γνωστο νομιζω)...μεχρι πριν λιγο καιρο εκανα κ βρωμη για πρωινο αλλα χρησιμοποιουσα γαλα συμπυκνωμένο light αλλα στο τελος αρχισα να περνω το κανονικο το γαλα γιατι καταλαβα οτι εχανα πολλα απ αυτα που προσφερε το γαλα το κανονικο...χρησιμοποιουσα συμπυκνωμενο γιατι μπορουσα να βαζω ελαχιστο σε νερο κ ετσι δν θα επερνα πολλα κορεσμενα λιπαρα.πλεον σταματησα να τρωω βρωμη ομως γιατι ενοιωθα οτι επερνα πολυ υδατανθρακα στα μεσα της ημερας κ ειπα ν το αλλαξω,γενικα κ στο πρωινο μου δν εχω βαλει κατι τελειως σταθερο για να τρωω μαζι με τα αυγα κ το κακαο..στο σχολειο σκεφτομαι ν περνω μαζι μου πλεον εναν χημο που θ τον φτιαχνω στο bleder με ακτινιδιο,μηλο,μπανανα,κανελα κευλανης λιγο γαλα για να ειναι αραιο κ λιγο γιαουρτι μαζι με ενα σαντουτις που θ φτιαχνω...οσο για τον τονο κ το κοτοπουλο ειναι λιγο δυσκολο ν τα βαλω στην διατροφη μου σαν καθημερινη βαση μιας κ κοστιζουν αρκετα,σκεφτομαι ν περνω προιοντα σογιας σαν μια πιο οικονομικη λυση αλλα εχω διαβασει αρκετα κ γι αυτην αλλα δν εχω καταλαβει ακομα το αν θα με εμποδιζει στην διατροφη μου ή οχι,ξερω οτι δν εχει πρωτεινη υψηλης βιολογικης αξιας μιας κ δν ειναι ζωικη αλλα εχει μεγαλη ποσοτητα σε πρωτεινη,οποτε δν θ με βοηθησει?δν το εχω ψαξει ακομα πολυ για την σογια μιας κ προσφατα εμαθα οτι εχει κιμα σογιας κ κεμπαπ μιας κ νομιζα οτι η σογια βγαινει μονο σε γαλα...


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Επιλογή συμπληρώματος για ενέργεια
    By sailim in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 11-11-16, 06:41
  2. Βοήθεια Για Επιλογή Συμπληρώματος
    By antonis2101 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 18
    Last Post: 04-12-15, 20:29
  3. Επιλογή Συμπληρώματος
    By ds mitsi in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 0
    Last Post: 01-12-15, 23:33
  4. Σωστή Επιλογή Συμπληρώματος Κρεατίνης
    By f4nis in forum Αξιολογήσεις Για Συμπληρώματα Διατροφής
    Replies: 3
    Last Post: 07-11-10, 14:39
  5. Black Testo - Σωστή Επιλογή Συμπληρώματος?
    By dReik0 in forum Αξιολογήσεις Για Συμπληρώματα Διατροφής
    Replies: 8
    Last Post: 14-01-09, 03:24

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •