Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Member
    Join Date
    07-11-17
    Posts
    13

    Default Βοηθεια Και Καθοδηγηση με την Διατροφη μου

    Καλησπέρα είμαι 20 ετων είμαι 79 κιλα με υψος 1.78 ασχολούμαι με τα βαρη σχεδόν 2 χρονια με μια διακοπη 8 μηνων ενδιάμεσα λογω πανελληνιων τοτε,γενικα η διατροφή μου ηταν από μετρια εως χαλια τωρα που εχω μπει σε μια σειρα και μετα από πολύ διάβασμα εδώ στο φορουμ καταφερα να φτιαξω ένα πλανο. Θεωρω ότι βρισκομαι καπου στο 20-21% λιπος αυτην την στιγμη(με βαση τον καθρεφτη) γενικα εχω καποιον ογκο πανω μου που εχω βαλει ολο τον καιρο αυτο αλλα εχει μπει και λιπος μαζι λογω της κακης διατροφης τοτε.Στοχος μου λοιπον είναι να πεσω σε ένα σωστο ποσοστο λιπους (12-15%) ώστε να αρχισω μετα με σωστη διατροφή να βαζω ποιοτικα κιλα πανω μου το πρόβλημα είναι ότι δεν ξερω πως ακριβως να κινηθω αυτην την στιγμη δηλαδή να κινηθω ελαφρως υποθερμιδικα η ισοθερμιδικα και στην πορεια να χανω λιπος και ισως μπει και καμια μαζα ( γινεται και ελαφρως υποθερμιδικα αυτό στην περιπτωση μου να συμβει αυτό?) Λοιπον εχουμε και λεμε :

    θερμιδες συντηρησης: 2800
    Εγω εχω αφαιρεσει 200 θερμιδες αρα ειμαιστε στις 2600
    Ακολουθω αυτά τα μακρος 30/50/20, Π/Υ/Λ ( δεν ξερω αν είναι τα σωστα για την περιπτωση μου αν μπορειτε να μου πειτε και την αποψη σας)

    Π:195,Υ:325,Λ:58

    Πρωινο -- 8:30
    80γρ Βρωμη
    6αυγα(4ασπραδια-2ολοκληρα)
    1κουταλια του γλυκου λαδι
    20γρ μελι (για να το σπαει λιγο :P)

    Θ:611,Π:20.Y:64,4,Λ:15,4

    Δεκατιανο -- 11:30
    2 τοστ με ψωμι ολικης γαλοπουλα-τυρι light νουνου 11%

    Θ:404,Π:27,6,Υ:49,Λ9,2

    Προπονηση στης 12:30

    Μεταπροπονητικο 1 σκουπ πρωτεΐνης + μπανανα

    Θ:197 ,Π:21,Y23
    μετα από 30-45 λεπτα

    Mεσημεριανο -- 15:00
    150γρ κοτοπουλο
    250γρ ρυζι
    80γρ μπροκολο
    1κουταλια του γλυκου λαδι

    Θ:560.5,Π:52,4,Y:60,5,Λ:10,1

    Απογευματινο -- 18:00
    100γρμπακαλιαρο
    300γρπατατα

    Θ:379,Π:20,Υ:63

    Βραδυνο -- 21:00
    100γρ κοτοπουλο
    200γρ ρυζι
    80γρ μπροκολο
    1κουταλια του γλυκου λαδι

    Θ:429,Π:35,6,Υ:48,4,Λ:10,1

    Πριν τον υπνο -- 12:00
    100γρ cottage
    30γρ κασιους

    Θ:245,Π:18,1,Υ:9,Λ:15,4

    Συνολο βγαινουν όλα μακρος: Π:194.1,Y:317,Λ:60,2 -- Θερμιδες : Αν τις μετρισω το τι εχει το κάθε φαγητο μου βγαινουν 2829 ενώ από τα μακρος βγαινουν 2585 (ισως εχω κανει καποιο λαθος αν μπορειτε να με διορθώσετε)

    Από προπονηση γυμνάζομαι με βαρη 4 φορες την εβδομαδα :
    Δευτερα-Ποδια
    Τριτη-Στηθος-Δικεφαλα
    Τεταρτη-Ξεκουραση
    Πεμπτη-Πλατη
    Παρασκευση-Τρικεφαλα-ωμους

    Αεροβια σηκώνομαι το πρωι στης 7:00 3-4 φορες την εβδομαδα (δευτερα-τεταρτη-παρασκευη-σαββατο)και κανω 30λεπτα χαλαρο τρειξιμο σταθερο ρυθμο (νομιζω πως είναι καλα για τον στοχο μου?)

    Αυτά Περιμενω τις απαντησεις σας και να μου πειτε την γνωμη σας!!!

  2. #2
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,642

    Default

    Ωραία διατροφή απλά θα διορθωνα:
    Στο πρωινό αφού έχεις ολόκληρα αυγά το λάδι ειναι υπερβολικό. Προσωπικά θα έβγαζα κ το μέλι και θα έβαζα γάλα ή φρούτο αλλά εντάξει.

    Μοσχάρι απαχο δεν έχεις καθόλου στη διατροφή σου; Ή η διατροφή που μας έγραψες είναι η σημερινή σου και απλά δεν είχες μοσχάρι χθες;

    Αερόβια που κανείς το πρωί είναι υπερβολή κατ' εμέ. Με πιο απλά πράγματα μπορείς να φτάσεις στο στόχο σου.

    Όσο για τις θερμίδες σου , μην κοιτάς να είσαι ακριβώς σε όσες υπολόγισες. Είναι κατά προσέγγιση οι αριθμοί.
    Στη ζυγαριά σου θα βλέπεις πως πας από βάρος και αυξομειώνεις ανάλογα τις ποσότητες.
    Last edited by iLikeBB; 10-11-17 at 13:47.

  3. #3
    New Member
    Join Date
    07-11-17
    Posts
    13

    Default

    Καλησπέρα το στο πρωινο το λαδι το βαζω στο τιγανι γιατι μου κολαει πολλες φορες ισως θα ηταν καλυτερο να εβαζα μιση κουταλια? είναι αντικολιτικο αλλα της πλακας μην νομιζεις.. το μελι το βαζω για να σπαει λιγο την γευση από το πιτακι + και τον υδατανθρακα που μου δινει ξερω ότι είναι σκετη ζαχαρη λες να με δυσκολεψουν αυτά τα 20γρ για τον στοχο που εχω? είναι μια κουταλια του γλυκου 20γρ σκεψου :/. Μοσχαρι εχω 1 φορα την εβδομαδα σκέφτομαι να το εχω στο βραδυνο και οσπρια επισης 1-2 φορες την εβδομαδα φακες φασολια κλπ.. Οσον αφορα το τρεξιμο πηγαινω το πρωι με βολευει κιολας το εχω συνηθισει επειδή εχω δικο μου γυμναστηριο σπιτι μπαρα παγκο αλτηρεσ και πλακες 120 κιλα συνολο και μηχανημα πλατης και επειδή δεν εχω διαδρομο το κανω ετσι. Προσπαθω να είμαι οσο πιο ακριβης γινεται στις θερμιδες μου ναι κοιταω και την ζυγαρια να δω που βρίσκομαι και στον καθρεφτη παντως οσον αφορα στο πως βρίσκομαι τωρα πιστευεις ότι θα βολευε περισοτερο ελαφρια υποθερμιδικα να κινηθω ?

  4. #4
    New Member
    Join Date
    07-11-17
    Posts
    13

    Default

    Καποιος άλλος εχει καποια γνωμη oσον αφορα τι διατροφή και το πως να κινηθω? :)

  5. #5
    Advanced Bodybuilder jesueah's Avatar
    Join Date
    09-05-14
    Location
    Αθήνα
    Posts
    734

    Default

    Κι εγω της πλακας αντικολλητικο εχω,οποτε βαζω λιγο λαδι και το σκουπιζω με ενα χαρτι κουζινας.Αν θες να σπαει η ανοστιλα απτο πιτακι,βαλε λιγη κανελλα στο μιγμα και ξυσμα πορτοκαλιου.Ξεκινα το πλανο σου με τις υποδειξεις που σου ειπε και πραττεις αναλογα τη προοδο σου.
    Being negative and lazy is a disease that leads to pain,hardship,depression,poor health and failure.
    Be proactive and give a damn to achieve success!

    P.H.


    Some days it's not about health or good looking... It's just therapy!!

  6. #6
    New Member
    Join Date
    07-11-17
    Posts
    13

    Default

    ενταξει ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις ναι βαζω και κανελα απλως εβαζα και αυτα τα 20γρ μελιου με βοηθανε αρκετα στην γευση θα το κανω και γω αυτο με το λαδι αν ειναι τωρα οσον αφορα τισ θερμιδες θα κρατησω 200 κατω και θα δω στην πορεια αν κολησω μετα τισ 200 θα ηταν καλο να κατεβασω κιαλο ετσι ? καθε βδομαδα ζυγιζομαι για να βλεπω και τι γινεται απλως θελω οτι μυες εχω εως τωρα να τους κρατησω, ευχαριστω και παλι!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βοηθεια Και Καθοδηγηση!
    By Songoku7 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 07-04-15, 23:27
  2. Καθοδήγηση
    By BigArmDesire in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 10
    Last Post: 27-09-14, 13:44
  3. Παρακαλώ Τη Βοήθεια Σας - Σωστή Καθοδήγηση
    By miko in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 9
    Last Post: 08-09-12, 11:35
  4. Ζητείται καθοδήγηση
    By sun jim in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 01-04-12, 20:02
  5. καθοδηγηση
    By panosamp in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 07-09-11, 03:14

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •