Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 40

Thread: Katerina71

  1. #1

    Smile Katerina71

    test-test-test-test

    μαθαινω τα κατατοπια

  2. #2

    Default

    καλε είχα γράψει ένα κατεβατό και χάθηκαν..........

    περιληπτικά τώρα, μανούλα εργαζόμενη 46 χρονών, από 92 κιλά στα 78 με πολύ περπάτημα και διατροφή, με εκφυλιστική σπονδυλοαρθροπαθεια αναγκαστικά σταμάτησα το περπάτημα και ανακάλυψα τους αλτήρες!!!!! και τους λάτρεψα.
    κι έτσι σας ανακάλυψα. Με πολύ θράσος και θάρρος γράφτηκα και ελπίζω να τα λέμε.

    φιλιά πολλά. με αγωνιστικούς χαιρετισμούς. Κατερίνα
    Last edited by katerina71; 10-11-17 at 15:03.

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Κατερινα καλώς όρισες στο φόρουμ.
    Μην ανοίγεις νέα τόπικ συνέχεια.
    Γράψε το κείμενό σου σε εναν κειμενογράφο στον υπολογιστή σου και κάντο paste εδώ για να σαι σίγουρη πως δεν θα χαθεί.

  4. #4

    Default

    γειά σου kardoula. Εσένα κι αν θαυμάζω!!!!!

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Ευχαριστώ πολύ!
    Καλή αρχή στην προσπάθειά σου και καλό διάβασμα! Θα βρεις άφθονο υλικό στις ενότητες του φόρουμ.

  6. #6

    Default

    ουουοου, άφθονο, καλογραμμένο και φοβερές συμβουλές. Άρχισα με αυτό εδώ:
    (δεν το βάζει, είναι αυτό το φοβερό που έχεις βάλει Ειρήνη με συμβουλές για αρχάριους).

    και εννοείται συνεχίζω το διάβασμα.

    14η ημέρα σήμερα, δύο εβδομάδες που άρχισα, και όλα βαίνουν καλώς.

    Προσπαθώ να μην παρασύρομαι με τα πολλά βάρη και την άσκηση, το εμπέδωσα ότι θέλει σιγά σιγά. (Μία μέρα το έκανα και το σκυλομετάνιωσα εννοείται.).

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Είδες πόση γνώση υπάρχει; Αυτή θα σε βοηθήσει πρωτίστως.
    Το μεγαλύτερο λάθος που μπορείς να κάνεις είναι να μπεις σε βαριά κιλά.
    Το θέμα ειναι να κάνεις ΣΩΣΤΆ κιλά! Μάθε τεχνική, μάθε τι γυμνάζεις, δούλεψε σύνδεση μυαλού μυ. Ετσι θα δεις ουσιαστικές αλλαγές στο σώμα σου.
    Θέλει υπομονή και επιμονή. Αλλά πάνω απ ολα να απολαμβάνεις αυτό που κάνεις, γιατί ειναι τρόπος ζωής, θα το διαπιστώσεις και στην πορεία.

    Όταν καταλήξεις σε διατροφή και προπόνηση, γράψτα εδώ να σε βοηθήσουμε να διορθώσεις τα λάθη σου.

  8. #8

    Default

    Ναι Ειρήνη μου, το απολαμβάνω πάρα πολύ, περιμένω σήμερα πως και πως να πάω γυμναστήριο.
    Υπομονή και επιμονή. Ετσι!!!

    θα σας γράψω, εννοείται θέλω και χρειάζομαι συμβουλές.



    Ημέρα 15η
    Δεν πήγα εχθές γυμναστήριο. Δεν μπορούσα να αφήσω την μικρή μόνη της. Αν κι έχω αρχίσει να την αφήνω σιγά σιγά αλλά θα ήταν πολύ η ώρα για να πάω γυμναστήριο. Να την πάρω μαζί δεν ήθελα διότι ήταν Δευτέρεα και θα γινόταν χαμός.
    Σήμερα όμως θα πάω!!!!! Το περιμένω πως και τι!!!!

    Διατροφικά εννοείται έχω αλλάξει πάρα πολλά από παλιότερα που έκανα ένα μεγάλο γεύμα. Παίρνω σνακ στη δουλειά, έχω αυξήσει την πρωτείνη και την σαλάτα αλλά ακόμη έχω δρόμο μπροστά μου. Ευτυχώς άρχισε και ο άντρας μου γυμναστήριο κια θέλει κι εκείνος σωστή διατροφή, και θα οργανωθούμε σιγά σιγά.

    Έχω δύο κρυφούς στόχους για αρχή:
    Πρώτος στόχος = μονόζυγο!!!!! Έχω στο σπίτι, μου έχει πει ο ορθοπαιδικός να κάνω για την πλατούλα μου (απλό «κρέμασμα») κι έτσι πήρα το καλοκαίρι. Αλλά ακόμη για έλξεις ούτε καν!!!.
    Δεύτερος στόχος = push ups επίσης μου έχει πει, κι εκεί είχα πρόοδο!!!!! Εκεί που δεν μπορούσα καθόλου κάνω τώρα έως την μέση (μισή κάμψη δηλαδή, δεν ξέρω αν καταλαβαίνεται όπως το λέω) κια πολύ μου άρεσε!!! Κάνω περίπου 5 με 7.

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Γεια σου Κατερίνα!

    Κάθε μέρα θα κάνεις κι από ενα βήμα προόδου. Κοίτα τη γενική εικόνα και μην μπεις στην παγίδα να αναλώνεσαι με λεπτομέρειες που ίσως επηρρεάσουν την ψυχολογία σου.
    Τι σημαινει αυτο.. Πχ αν μια μέρα δεν μπορείς να αφήσεις το παιδί σπίτι, δεν πειράζει!! Κάνε κανονικά την διατροφή σου, μπορεις να κάνεις και καποιες απλές ασκήσεις με το σωματικό σου βάρος και είσαι κομπλέ.

    Όσο αναφορά τώρα για τους κρυφούς στόχους :
    Θα βάζεις ενδιαμεσα μικροτερους (φαντάσου σαν μια σκάλα όπου κάθε σκαλάκι σε φέρνει πιο κοντά ) και κάθε φορα θα προσπαθείς να φτάσεις κι από έναν.
    Δηλαδή ο απώτερος στόχος είναι να κάνεις έλξεις στο μονόζυγο με το σωματικό βάρος. Αρχικά θα βάλεις να κανεις αρνητικές (δηλ την κατω κινηση) δεν ξέρω αν εχετε στο γυμναστήριο μηχάνημα υποβοήθησης. Επίσης θα δουλεύεις ασκήσεις πλάτης που θα σε βοηθήσουν να δυναμώσεις ώστε να πετύχεις στις έλξεις.
    Το ίδιο και στα πους απς. Δυνάμωσε το στήθος σου μεσω ασκήσεων και θα δεις πως σιγα σιγα θα βγάζεις ολο και περισσοτερες επαναλήψεις. Ή ξεκινα με τα γυναικεια πους απς και λιγο λιγο κανε και τα κλασικα και μετα ενα κλικ πιο δυσκολα, με τα ποδια ανεβασμενα σε παγκο.
    Ολα μπορεις να τα καταφερεις με σωστό σχεδιασμο και υπομονή!

  10. #10

    Default

    Μπήκα πεταχτά γιατί έχω δουλειά, απλά να σου πω ένα τεράστιο ευχαριστώ και καλή δύναμη σε ό,τι κάνεις κοπέλα μου. Οι συμβουλές σου για μένα ευαγγέλιο. Αύριο θα γράψω περισσότερα.

  11. #11
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Σ'ευχαριστώ πολυ Κατερίνα, να σαι καλά!!
    Όποτε έχεις χρόνο, μπες και γράψε.

  12. #12

    Default

    ημέρα 16η

    εχθές τα έδωσα όλα που λένε. Γράφτηκα σε ένα μεγάλο γυμναστήριο γιατί στο πρώτο είχα πάει δοκιμαστικά (για 10 φορές 25 ευρώ μου έχονυ μείνει επισκέψεις ακόμη). Το μικρο γυμναστ. παρα είναι μικρό

    . Το μεγάλο (γράφτηκα για τρεις μήνες εκεί) είναι τέλειο φοβερά όργανα σαν παιδική χαρά μου φαντάζει!!! Πήγα εχθές και κάθησα 2 ώρες περίπου. Όμως το βράδι είχα υπερένταση και δεν μπορούσα να κοιμηθώ και σήμερα σέρνομαι. Είχα πάρει μαζί μου και σημείωνα τι έκανα. Με βοηθάει πολύ αυτό.
    Ακόμη δεν έχω ζυγιστεί αλλά μου φαίνεται πως κάτι έχει αλλάξει!!!!
    Το αδύνατό μου σημείο είναι η διατροφή. με δουλειά σύζυγο και παιδάκι δύσκολο να τα συνδυάσεις όλα. Αλλά θα το παλέψω όμως γιατί μου αρέσει πολύ!!
    Υπάρχει καμμία άλλη κουκλίτσα εδώ μέσα στα δικη μου ηλικία άραγε?

  13. #13

    Default

    H χθεσινή προπονησούλα μου:

    10 λεπτάκια διάδρομο στο 5 με λίγη ανηφόρα
    Πιεσεις στηθους με αλτηρες
    Καμψεις σφυρια με αλτηρες
    Πλαγιες εκτασεις με αλτηρες
    Εκτασεις σκυφτη με αλτηρες
    Μπόλικα όργανα για πλάτη (πεκντεκ κ.α. που δεν ξερω πως τα λενε)
    Εμπροσθολαιμιες ελξεις στη τροχαλια
    Εμπροσθολαιμιες ελξεις με Β λαβη
    Όργανο για προσαγωγούς
    Όργανο για απαγωγούς
    Όργανο για τετρακεφαλους
    Όργανο για γλουτούς
    Κοιλιακούς/ ροκανίσματα
    Ραχιαίους
    Και μπόλικες εκτάσεις στο τέλος

    Από φαγητό (ότι ναναι μάλλον):
    1. Γιαούρτι με βρώμη
    2. Αμύγδαλα και αχλάδι
    3. Τοστ μόνο με γαλοπουλα
    4. Φακες και σαλατα
    5. Γιαούρτι +4 ασπράδια

  14. #14
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Kατερινάκι καλημέρα!
    Πάνω στον ενθουσιασμό σου κάνεις λάθη που κάποτε έκανα κι εγώ (βλέπεις τότε δεν υπήρχε ούτε φόρουμ ούτε ίντερνετ).
    2 ώρες στο γυμναστήριο είναι υπερβολή. Εκανες παρα παρα πολλές ασκήσεις. Χώρισε τις προπονήσεις σου ανα μυικές ομάδες. Δηλ τη μια φορά θα κανεις πχ πόδια, την άλλη πλάτη δικέφαλα, την άλλη στήθος τρικέφαλα, την άλλη ώμους και κοιλιακούς.
    Διατροφή χώρισε τη μερα σου σε 3 βασικά γεύματα (πρωινο , μεσημεριανό, βραδινό) και ενδιαμεσα 2 μικρά σνακ. Θα δεις ποσο εύκολα θα σου είναι να τα προγραμματιζεις!
    Επίσης μαγείρεψε κοτοπουλο, μοσχαρι και βαζε τα σε μεριδούλες των 100γρ σε σακουλακια και μετα καταψυξη. Ετσι κερδιζεις χρονο, θα βγαζεις 2 σακουλακια τη μερα και θα εχεις ετοιμο το κρεας, απλως θα το ξεπαγωνεις.
    Ολα ειναι θεμα προγραμματισμου.

  15. #15

    Default

    Ειρηνηηηηηηηηηηηηη μου, σε ειδα στο καναλι σου στο Youtube!!!!! Εισαι απιστευτή!!! Σεμνή, απλή, χωρίς ακρότητες, πολύ βοηθητική και κυρίως ΑΤΣΑΛΕΝΙΑ!!!. Μπράβο κοπέλα μου. Είδα και βιντεάκια από τους αγώνες!!!!
    (μη κοιτάς που δεν σου απαντάω σε ό,τι μου γράφεις , δεν έχω χρόνο έχω δουλίτσα, οι συμβουλές σου όμως για μένα είναι κάτι παραπάνω από πολύτιμες!!!!!! Διαβάζω ξανά και ξανά ό,τι μου έχεις γράψει ως τώρα. Θα μου πεις όμως, δύο ώρες γυμναστηριο που το βρήκες το χρόνο?εεε μου λες?έλα ντε που το βρήκα?η απάντηση είναι: ΝΟΜΙΖΑ ότι δεν είχα!!!)

  16. #16

    Default

    Ααααααα πειναωωωωωωωωωωω
    Καλε πειναω πολυ λεμε!!!!! δεν πεινουσα ετσι πριν αρχισω να γυμναζομαι!!!!!!
    Ειρήνη μου έχεις δίκιο θα δω τι θα κανω με το θεμα διατροφή

    Εχθές δεν πήγα γυμναστήριο, είχε ανάπαυση το πρόγραμμα. Μου πόναγαν οι τρικέφαλοι!!!! Και λίγο ο ποπουδάκος μου!!!
    Σήμερα θα πάω στο μικρό γυμναστήριο. Εκεί κάνω κατα γράμμα ό,τι μου έχουν δώσει. Είναι full body ακόμη. Αργότερα Ειρήνη μου, θα κάνω διαχωρισμό.

    Εκεί θα κάνω:
    15 λεπτά διάδρομο

    Και μετά:
    Εμπροσθολαιμιες ελξεις στη τροχαλια
    Κωπηλατικη στο οργανο
    Πιεσεις στηθους με αλτηρες
    Ωμοι- Εκτάσεις με αλτηρες
    Δικέφαλοι Καμψεις σφυρια με αλτηρες
    Όργανο για μηριαιους δικεφαλους και τετρακεφαλους
    -όργανο για Προσαγωγούς ? απαγωγούς
    Όργανο για τρικεφάλους

    Στο τέλος στο στρωματάκι θα κάνω Ραχιαίους και Κοιλιακούς και τέλος διατάσεις.
    Καλό δεν είναι?

  17. #17
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Aααααα ειδες τα βιντεο μου; Σ'ευχαριστώ πολυ για τα καλα σου λογια.

    Κατερινα, οταν θελουμε με σωστο προγραμματισμο , βρισκουμε χρονο. Πολλες φορες πιστευουμε πως δεν προλαβαινουμε αλλα ολα γινονται. Δεν θελει πολυ ωρα, αν μπορεις να αφιερωσεις 1-1.5 ωρα 4 φορες την εβδομαδα θα εχεις ενα εξαιρετικο αποτελεσμα. Η διατροφη να ξερεις, ειναι αυτη που θα σε βοηθησει. Στο γυμναστηριο αφιερωνουμε 1-2 ωρες. Οι υπολοιπες 22 ειναι που θα καθορισουν την πορεια μας. Γι αυτο τωρα που πεινας (λογικο αφου ανεβασες δραστηριοτητα) μετρα το φαγητο σου! Να ξερεις ποσο τρως. Ζυγισε τις ποσοτητες και γραψε εδω ποσα γρ. ειναι το φαγητο σου σε καθε γευμα.
    Οκ με το προγραμμα full body, εγω θα εβγαζα προσαγωγους απαγωγους και θα εβαζα πρεσσα ποδιών ή καθίσματα (σκουωτ) με μπαρούλα ή με αλτήρες.

  18. #18

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Aααααα ειδες τα βιντεο μου; Σ'ευχαριστώ πολυ για τα καλα σου λογια.

    Κατερινα, οταν θελουμε με σωστο προγραμματισμο , βρισκουμε χρονο. Πολλες φορες πιστευουμε πως δεν προλαβαινουμε αλλα ολα γινονται. Δεν θελει πολυ ωρα, αν μπορεις να αφιερωσεις 1-1.5 ωρα 4 φορες την εβδομαδα θα εχεις ενα εξαιρετικο αποτελεσμα. Η διατροφη να ξερεις, ειναι αυτη που θα σε βοηθησει. Στο γυμναστηριο αφιερωνουμε 1-2 ωρες. Οι υπολοιπες 22 ειναι που θα καθορισουν την πορεια μας. Γι αυτο τωρα που πεινας (λογικο αφου ανεβασες δραστηριοτητα) μετρα το φαγητο σου! Να ξερεις ποσο τρως. Ζυγισε τις ποσοτητες και γραψε εδω ποσα γρ. ειναι το φαγητο σου σε καθε γευμα.
    Οκ με το προγραμμα full body, εγω θα εβγαζα προσαγωγους απαγωγους και θα εβαζα πρεσσα ποδιών ή καθίσματα (σκουωτ) με μπαρούλα ή με αλτήρες.

    ευχαριστώ Ειρήνη μου για τις πολύτιμες συμβουλές σου!!! Ακόμη δεν έχω οργανωθεί στη μασαμπούκα κι με αυτό πιστεύω κι εγώ πως θα βοηθηθώ. Ευχαριστώ πολύ και που έκανες αποδεκτό το αίτημα φιλίας μου στο φατσοβιβλίο εχθές. Το ξεψάχνησα, οι φωτός με πριν και μετά από αυτούς που βοηθάς είναι πολύ βοηθητικές κια ξεσηκωτικές για μένα!!!

  19. #19

    Default

    (Τρίτη εβδομάδα) Ημέρα 18η
    Καλημέρα καλημέρα,
    Παρασκευούλα σήμερις και η διάθεση ανεβασμένη.
    18 ημέρες έχουν περάσει από όταν άρχισα την ενασχόλησή μου με τα βάρη κι έχω κάνει μπόλικα λαθάκια, τα επισημαίνω και προχωράμε παρακάτω. Υπάρχουν 4 παράμετροι που πρέπει να προσέχω, προπόνηση, ανάπαυση, διατροφή και συνέπεια/σύστημα.
    Λάθη στην προπόνηση:
    Λάθος πρώτο = έχω προπονηθεί 11 φορές ενώ έπρεπε 8 φορές
    Λάθος δεύτερο= Δύο φορές από αυτές τις 11 κάθησα στο γυμν. 2 ώρες κι έκανα full body με πολλές ασκήσεις για κάθε μυική ομάδα, κάτι που δεν είναι σωστό.

    Λάθη στην ανάπαυση:
    Λάθος τρίτο= από αυτές τις 11 φορές οι υπήρξαν 4 φορές συνεχόμενες, καθώς και άλλες 2 φορές συνεχόμενες ενώ πρέπει να υπάρχει κενό ανάμεσα στο στάδιο που είμαι που κάνω full body.

    Λάθη στη διατροφή:
    Εδω πάσχω πολύ!!!!Δεν έχω ακόμη οργανωθεί.
    Το καλό είναι ότι δεν τρώω γλυκά, σφολιατοειδή και γενικά λευκό αλεύρι, λευκό ψωμί και τέτοια. Τρώω πολύ σαλάτα, ξηρούς καρπούς, φρούτα, γιαούρτι, βρώμη, μαύρο ψωμί ολικής άλεσης, γαλοπούλα (σε αλλαντικό όμως) και μόνο σπιτικό φαγητό μαγειρεμένο μόνο στην κατσαρόλα ή το φούρνο, όχι τηγανητά και βούτυρα μόνο ελαιόλαδο.

    Λάθη στη συνέπειά μου/σύστημά μου:
    Έπρεπε να είχα «μελετήσει» περισσότερο από την αρχή. Γενικά όμως είμαι πολύ ευχαριστημένη!!! είμαι πολύ αρχή ακόμη κι έχω κάνει πιστεύω πρόοδο.


    Μου αρέσει που με τα βάρη συνεχώς εξελίσσεσαι, μελετάς, οργανώνεσαι. Που έχει στάδια και βήματα, που αλλάζεις, που έχεις στόχους!! Και όλα αυτά με, αμοιβή να το πώ? μία πολύ σοβαρή παρενέργεια να το πω?: την ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!

    Όλο έλεγα να κάνω κάτι για τον εαυτό μου και όλο το αμελούσα. Όταν άρχισα να βάζω περίεργα κιλά (στην κοιλιά και γρήγορα) κια ταυτόχρονα είχα τρελούς πόνους στην πλάτη πανικοβλήθηκα, κι έτρεξα σε γιατρούς. Ο γυναικολόγος μου είπε για κλιμακτήριο, ο ορθοπεδικός αυχενικό σύνδρομο και ο ενδοκρινολόγος για ινσουλινοαντίσταση/μεταβολικό σύνδρομο (προδιαβήτη).!!!
    Χάπια ή άσκηση? Ευχαριστώ δεν θα πάρω χάπια, οι παρενέργειες είναι τρελές. Πάντα ήθελα να ασχοληθώ με κάτι που να μην έχει ημερομηνία λήξης, που να μην έχει όρια ηλικίας. Πάντα θαύμαζα τους ανθρώπους, που έπιαναν τη ζωή και την υγεία στα χέρια τους!!!!
    Ετσι ξεκινήσα το περπάτημα. Αυτό μου είχε αρέσει. Δειλά δειλά άρχισα το γρήγορο περπάτημα, αγόρασα αθλητικά κατάλληλα και άρχισα και το τρέξιμο. Όμως κάπου εκεί τρελοί πόνοι στην πλάτη με σταμάτησαν (ξανά ορθοπεδικός, ξανά χαπάκωμα και διαγνώστηκα με την σπονδυλοπάθεια.
    Κατόπιν ξεκίνησα κολυμβητήριο (συμβουλή το ορθοπεδικού) και βαρέθηκα την ζωή μου στον μήνα πάνω!!!! Κρύωσε και ο καιρός και πήγαινα με βαριά καρδιά στην πισίνα σαν να πήγαινα σε κάτεργα.
    Αυτά τα ....λίγα από εμένα
    Με αγωνιστικούς χαιρετισμούς

  20. #20
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Quote Originally Posted by katerina71 View Post
    ευχαριστώ Ειρήνη μου για τις πολύτιμες συμβουλές σου!!! Ακόμη δεν έχω οργανωθεί στη μασαμπούκα κι με αυτό πιστεύω κι εγώ πως θα βοηθηθώ. Ευχαριστώ πολύ και που έκανες αποδεκτό το αίτημα φιλίας μου στο φατσοβιβλίο εχθές. Το ξεψάχνησα, οι φωτός με πριν και μετά από αυτούς που βοηθάς είναι πολύ βοηθητικές κια ξεσηκωτικές για μένα!!!

    Eγώ ευχαριστώ Κατερίνα για το αίτημα. Παίρνε δύναμη, κίνητρο και συνέχισε αυτό που κάνεις.
    Το να εντοπίσεις τα λάθη σου θα σε βοηθήσει ώστε κάθε μέρα να βελτιώνεσαι και σε κάτι. Δεν γίνεται άντε αμέσως να τα έχεις όλα τέλεια. Όμως το δουλεύεις!
    Η υγεία είναι ο Νο1 λόγος για τον οποίο κάνεις το fitness τρόπο ζωής. Και ιδιαίτερα στην ηλικία σου, είναι άκρως απαραίτητο και θα δεις πόσο καλύτερα θα είσαι σε σχέση με άλλες συνομήλικες.
    Μη το βάζεις κάτω, συνέχισε την προσπάθειά σου. Κράτα ημερολόγιο κάπου(σε τετραδιο, στον υπολογιστή, στο φόρουμ εδώ, όπου πιστεύεις σε βολεύει καλύτερα), γράφε σχολαστικά τι τρως και τι κάνεις μέσα στη μέρα.

    Καλή συνέχεια.

  21. #21

    Default

    Σε ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου, με βοηθάς πολύ με την ενθάρυνσή σου!!!

  22. #22

    Default

    μετά από διάβασμα και σπαζοκεφαλιά βρήκα ότι για να χάσω λίπος (με συντηρητικούς υπολογισμούς κια ελλείματα εννοείται) χρειάζομαι να τρώω ως εξής:

    Πρωτεινες = 736 θερμιδες (184 γρ.πρωτεινη)
    Υδατανθρακες =736 θερμιδες (184 γρ. υδατανθρακα)
    Λίπος = 368 θερμιδες (41 γρ. λίπος)

    και βρήκα και για τον αντρούλη μου (τα γράφω εδώ για να μην τα χάσω)

    Πρωτεινες = 920 θερμιδες (230 γρ.πρωτεινη)
    Υδατανθρακες =920 θερμιδες (230 γρ. υδατανθρακα)
    Λίπος = 460 θερμιδες (52 γρ. λίπος)

    επόμενο βήμα (και ποιο δύσκολο νομίζω) υπολογισμός μακροσυστατικών των τροφών και εφαρμογή στην καθημερινότητα μας (αχ βαχ !!!! πάει το ψωμάκι μου που τόσο λατρεύω!!! αλλά μας κάνει και την μεγαλύτερη ζημιά)
    Last edited by katerina71; 20-11-17 at 14:01.

  23. #23
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    To ξέρω πως τώρα στην αρχή θα σου φαίνεται βουνό, αλλά θα το κάνεις μόνο μία φορά και μετά απλώς θα κάνεις αυξομειώσεις.
    Να θυμάσαι Κατερίνα πως όλοι αυτοι οι αριθμοί και οι υπολογισμοί είναι ως σημείο αναφοράς, δηλαδή μην κρέμεσαι σων και καλά από αυτά τα νούμερα. Αν είναι λίγο πάνω λίγο κάτω, δεν αλλάζει κάτι, απλώς κινήσου σε αυτές τις γραμμές πλεύσης.
    Δοκιμάζεις για 2 εβδομάδες με αυτά τα νούμερα και μετά κάνεις αξιολόγηση. Αν δεις οτι βάζεις βάρος γρήγορα, τότε μειώνεις λίγο τον υδατάνθρακα (παράδειγμα έδωσα).

    Για να μην σπαζοκεφαλιάζεις - Χώρισε 5-6 μικρογεύματα όπου κάθε ένα (εκτός από το τελευταίο) θα περιέχει μια πηγή ζωικής πρωτεινης, υδατανθρακα και 2-3 από αυτά ινώδη υδατάνθρακα (δηλαδή λαχανικά). Στο τελευταίο γεύμα μπορεις να εχεις μια πηγή πρωτεινης και λίπους.
    Δες και διατροφές άλλων κοριτσιών να πάρεις ιδέες, μετά τα γράφεις εδώ και σε βοηθάμε να το τελειοποιήσεις.
    Όσο για το ψωμάκι, σωστή η απόφαση να το μειώσεις, δίνει πολλές θερμιδες σε σχέση με άλλες καλύτερες θρεπτικές τροφές όπως η βρώμη και η πατάτα ή τα όσπρια. Μπορεις να έχεις αλλά σε μικρή ποσότητα πχ 1 φέτα αν φας πχ όσπρια.

    Δες τα παρακάτω άρθρα θα σε βοηθήσουν! Επίσης πανω στις συσκευασίες να διαβάζεις τα πινακάκια για να δεις θερμίδες και ποσο υδατ. ή πρωτεινη ή λίπος έχουν. Εγω χρησιμοποιώ το myfitnesspal εχω βαλει τις δικες μου τροφες και επισης εχει την επιλογη (απο την εφαρμογη στο κινητο) να σκαναρω τον barcode και να περναει αυτοματα ολα τα στοιχεία. Επισης για θερμιδες και μακροθρεπτικα χρησιμοποιω και το calorieking.com

    Λίστα Τροφών Για Διατροφή Bodybuilding & Fitness (Download & Print)!!


    Last edited by Kardoula; 21-11-17 at 13:11.

  24. #24

    Default

    Ειρήνη σε ευχαριστώ, το μήνυμά σου ήρθε την κατάλληλη ώρα!!!

    πάνω που είχα απογοητευτεί λιγουλάκι!!! κυρίως με τον υδατάνθρακα!!!
    μελετώντας το πίνακα από το σισμανόγλειο διαπίστωσα ότι τα φρούτα έχουν πολύ υδατάνθρακα!!!!! νομίζω πως η αντικατάστασή τους με λίγους ξηρούς καρπούς θα ήταν σωστή.διότι τρώω πάρα πολλά φρούτα έως τώρα.
    Επίσης είναι και ακριβότερη διατροφή από αυτή που κάνω έως τώρα, και οι εποχές είναι δύσκολες αλλά θέλει λίγο οργάνωση πχ στην αθηνάς στην αγορά έχει πάμφηνα και καλής ποιότητας κοτοπουλάκια.

  25. #25
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Αν σκεφτείς πόσο ποιοτική θα γίνει η ζωή σου και πως αυτό που κάνεις είναι επενδυση για την υγεία σου, θα δεις πως τελικά αξίζει να δίνεις κάτι παραπάνω για την διατροφή σου. Όμως, εννοειται πως επειδή ζούμε σε δύσκολες εποχές, θα κάνουμε οικονομικές επιλογές. Πχ ρύζια, βρώμη μπορείς να παίρνεις χύμα. Ή κρεατικά από την κεντρική αγορά. Γιαούρτι επίσης σε κουβαδάκι και σε μάρκες που είναι πιο φτηνές.
    Επίσης δεν ειναι σων και καλα να εχεις σε ολα τα γευματα κοτοπουλο. Μπορεις να εχεις όσπριο μαζί με ρύζι όπου μαζί δινουν τελεια πρωτεινη.
    Όσο για τα φρούτα θα τα "ανταλλαζεις" με αλλη πηγη υδατανθρακα, οχι λιπους. Δηλ αντι για μπανανα μπορεις να βαλεις ρύζι ή βρώμη.

  26. #26

    Default

    αυτό για την επένδυση που έγραψες Ειρηνάκι μου, είναι πολύ πολύ σωστό!!! Αξίζει με χίλια να προσέχουμε.

    Είμαστε και τρεις στην οικογένεια (με το σύζυγο και την κορούλα μου) κια πρέπει να οργανωθώ καλά. Ήδη αρχίσαμε κάποιες αλλαγές αλλά έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας.

    Το ΣΚ έχω σκοπό να βάλω στην κατάψυξη μεριδούλες βρασμένο κοτόπουλο ζυγισμένο (όπως μου έγραψες τις προάλες, όλες τις συμβουλές σου τις διαβάζω πολλές φορές ξανα και ξανα). Νομίζω αυτό με την κατάψυξη θα με βοηθήσει παρα παρα πολύ.
    Για το καστανό ρυζάκι τρελαινόμαστε οικογενειακώς μας αρέσει πάρα πολύ!!!! Επανέρχομαι....

  27. #27

    Default

    [ATTACH=CONFIG]33178[/ATTACH


    Attachment 33178 τα πρωτα σημαδια του bb αρχισαν να φαινονται στο σωμα μου!

  28. #28

    Default

    Καλημέρα,
    Οι φωτογραφίες που έβαλα δυστυχώς δεν φάινονται κάτι δεν εκάνα σωστά πιθανόν, Έχω βγάλει τα χέρια μου που έβγαλαν κάλους!!!! Και εννοείται μου αρέσουν και δεν θέλω να φύγουν ποτέ!!!
    4η εβδομάδα
    Κοντεύω μήνα σχεδόν και όλα πάνε καλά!!!. Έχασα και μισο κιλάκι!! Είναι πολυυυυ νωρίς ακόμη βέβαια. Ξεκίνησα 31/10/2017 κι έχω σαν στόχο σε χρονικό ορίζοντα τριετίας (31/10/2020) να γίνουν οι αλλαγές!!!
    Ξεκίνησα πιο σοβαρή/σωστή διατροφή. Θα την γράψω αργότερα.Από προπονήσεις πηγαίνω κάθε Τρίτη, Πέμπτη και Σάββατο, και ξεκίνησα από την Τρίτη που μας πέρασε το παρακάτω, που έχει βάλει η Ειρήνη σε ένα άρθρο της (κάποιες που δεν ξέρω πως γίνονται βάζω βιντεάκια στο youtube, και ενημερώνομαι:
    Tρίτη
    Πιέσεις στήθους με αλτήρες σε ίσιο πάγκο
    4 χ 8-10
    Εμπροσθολαίμιες έλξεις τροχαλίας
    4 χ 8-10
    Πλάγιες εκτάσεις ώμων με αλτήρες
    4 χ 10-12
    Squat ελεύθερο
    4 χ 10
    Κάμψεις δικεφάλων με στραβόμπαρα
    4 χ 8-10
    Εκτάσεις τρικεφάλων με σκοινί στην τροχαλία
    4 χ 12-15
    Εκτάσεις γαμπών στην πρέσσα
    4 χ 12-15
    Ροκανίσματα κοιλιακών
    4 χ 20

    ----------------------------------------------------------

    Πέμπτη
    Κωπηλατική με μπάρα
    4 χ 8-10
    Στρατιωτικές πιέσεις
    4 χ 10
    Διασταυρώσεις στη διπλή τροχαλία
    4 χ 10
    Εκτασεις τετρακεφάλων στο μηχανημα
    3 χ 10-12
    Κάμψεις μηριαίων στο μηχάνημα
    3 χ 12
    Γαλλικές εκτάσεις με στραβόμπαρα ξαπλωτός σε ίσιο πάγκο
    4 χ 8-10
    Κάμψεις δικεφάλων με αλτήρες σε ελαφρά επικλινή πάγκο
    4 χ 10
    Γέφυρα κοιλιακών
    4 χ 30'' κράτημα

    -----------------------------------------

    Σάββατο
    Πιέσεις στήθους με μπάρα σε επικλινή πάγκο
    4 χ 10
    Κωπηλατική με αλτήρα (δεξι/αριστερό και μετά διάλειμμα)
    4 χ 10
    όρθια κωπηλατική με μπάρα
    4 χ 10-12
    Πρέσσα ποδιών (ουδέτερο άνοιγμα)
    4 χ 10
    Κάμψεις δικεφάλων με στραβόμπαρα στο μαξιλάρι
    4 χ 8-10
    Κλειστές πιέσεις μπάρας (για τρικέφαλα)
    4 χ 8-10
    Άρσεις ποδιών στη ρωμαική καρέκλα (ή στον πάγκο)
    4 χ 12

  29. #29

    Default

    Ημέρα 28η. (τελευταία ημέρα τέταρτης εβδομάδας)

    Προσπαθώ να φτιάξω την διατροφή μου με βάσει τα macros μου, Πιστεύω πως έχω κάνει αρκετή πρόοδο στο θέμα αυτό, διότι δυσκολεύτηκα αρκετά.

    1.Γιαούρτι 2% 200 γρ.+50γρ βρώμη+2 ασπράδια βραστών αυγών (36 π,7λ,39 υδατ)
    2. 60γρ (ζυγιση ωμό) καστανό ρύζι+100γρ. βραστή γαλοπούλα ή κοτόπουλο στήθος (ταπεράκι στη δουλειά) (33 π,17λ,80 υδατ)
    3. 60γρ (ζυγιση ωμό) καστανό ρύζι+100γρ. βραστή γαλοπούλα ή κοτόπουλο στήθος (2ο ταπεράκι στη δουλειά) (33 π,17λ,80 υδατ)
    4.100 γρ.πατατες βραστες+100 γρ.μπακαλιάρος ή άλλο ψάρι+λαχανικά ή μαρούλι ή αγγουρι 30 π,5,4λ,14,5υδατ
    5.Γιαούρτι 2% 200 γρ.+50γρ πρωτείνη+2 ασπράδια αυγών (36 π,7λ,39 υδατ)

    Σύνολο= 168
    p, 53.4 λ, 188 υδ.

    Τις ημέρες που πάω γυμναστήριο θα τρώω επιπλέον μία μπανάνα πριν, αλλά ανεβαίνουν οι υδατάνθρακες, ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα.
    Με έχει πιάσει μία μικρή δυσκοιλιότητα, θα δω πως θα το αντιμετωπίσω. Και επίσης με έχει πιάσει και πολύ πείνααααα. Αλλά βαστάω γερά.

    Με αγωνιστικούς χαιρετισμούς
    Last edited by katerina71; 27-11-17 at 13:49.

  30. #30
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Kατερινα εισαι πολυ χαμηλα σε φυτικες ινες γι αυτο και νιωθεις πεινα και εχεις δυσκοιλιοτητα. Βαλε πρασινα λαχανικα στα γευματα σου. Πχ πρασινα φασολακια, σπανακι, μανιταρια, πρασινη πιπερια, μπροκολο, κουνουπιδι, αγγουρι, λάχανο. Το πρωι θα εβγαζα το γιαουρτι (ειδικα τωρα το χειμωνα δεν κατεβαινει για πρωινο, πως την παλευεις; ) και θα εβαζα βρωμη με ασπράδια (γυρω στα 4-5) και 1 κρόκο.


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •