Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    06-11-17
    Posts
    3

    Default Κικ μποξινγκ και βαρη

    Καλησπερα και καλως σας βρηκα μιας και ειμαι νεο μελος στο φορουμ!! Τα τελευταια χρονια μπορω να πω οτι ασχολουμαι με την προπονηση με βαρη, με καποια μικρα διαστηματα αποχης ενδιαμεσα, αλλα φετος μετα το καλοκαιρι σκεφτηκα να το παρω πιο ζεστα το θεμα..Πρωτα απ ολα να σας πω οτι ειμαι 27 χρονων 1.83υψος και 84 κιλα. Αρχες σεπτεμβρη ξεκινησα παλι κικ μποξινγκ, με το οποιο ασχοληθηκα για κανα χρονο και λιγο παλαιοτερα, ξαναρχισα διατροφη και συνεχιζω και με βαρη στ γυμναστηριο.. ειναι δυσκολο λογω της δουλειας μου και αρκετες φορες πιεζομαι που τα συνδυαζω και τα 2 γιατι εχω στοχο να πηγαινω 3 φορες τη βδομαδα κικ, 3 βαρη ενναλαξ! Δηλ 6 φορες τη βδομαδα απασχολω το σωμα μου.. Προσπαθω - λογω του κικ που καταναλωνονται αρκετες θερμιδες - να κανω υπερθερμιδικη καθαρη διατροφη για να διατηρησω και γτ οχι να αποκτησω και καποια επιπλεον μυικη μαζα με τα βαρη, σε λογικα πλαισια βεβαια, ωστε να μην ερχεται σε αντιθεση με το αθλημα που κανω. Η γνωμη που θα ηθελα απο σας αφορα στο τι προγραμμα θα επρεπε να ακολουθησω στο γυμναστηριο για βαρη, την διατροφη μου καθως και και αν βρισκει κατι λαθος σε ολα αυτα που ειπα παραπανω..ευχαριστω εκ των προτερων!!!
    Last edited by teo_pap; 10-11-17 at 16:15.

  2. #2
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Kαλώς ήρθες.

    Στη θέση σου θα ξεκινόυσα με αυτό: http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=46390

    για όσο περισσότερο καιρό μπορώ. Αν έχεις αρκετή εμπειρία με τα βάρη και τα κιλά που κάνεις στις βασικές είναι αρκετά, σε λίγες βδομάδες θα το "τερματίσεις". Αν πάλι έχει να πάρει το σώμα σου απο γρήγορα κέρδη, μπορεί να κρατήσει παραπάνω.

    Στη συνέχεια θα πρότεινα το Starr Model, που είναι πιο ήπιο για το σώμα και θα σου κρατήσει αρκετή ενέργεια για τις προπονήσεις του kick boxing: http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=47468

    Μπορείς να ξεκινήσεις κατευθείαν απο το Starr Model ανάλογα το επίπεδο σου (πόσα κιλά σηκώνεις στις βασικές) ή κάποια παραλλαγή του 5/3/1

    Διατροφή κι εγώ θα έλεγα να ξεκινήσεις με ελαφρώς υπερθερμιδική και μετά τις πρώτες βδομάδες βλέπεις πως κινήσαι και το προσαρμόζεις.

    6 προπονήσεις τη βδομάδα είναι πολύ πάντως, θέλει πολύ καλό πρόγραμμα... Αν βλέπεις πιο σοβαρά το kick, μήπως να κάνεις τα βάρη 2 φορές τη βδομάδα (ή το ανάποδο, 3 βάρη 2 κικ);
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    06-11-17
    Posts
    3

    Default

    Αχιλλεα πολυ ενδιαφεροντα τα προγραμματα ευχαριστω! Συμπληρωματικα να αναφερω οτι το προγραμμα που ηδη ακολουθω ειναι full body που περιλαμβανει την πρωτη μερς δυναμη, την δευτερη υπερτροφια και την τριτη μυικη αντοχη για να με βοηθησει να αντεχουν περισσοτερο ειδικα τα χερια μου και οι ωμοι μου στο κικ! Απλα και το starr model να ακολουθησω, μαλλον δε θα δω τοσο μεγαλα αποτελεσματα στην αναπτυξη του ογκου μου απ οτι θα ακολουθουσα ενα καθαρα προγραμμα ογκου ετσι δεν ειναι; Το λεω επειδη θεωρω τον εαυτο μου λιγο αδυνατο και θα θελα να παρω λιγο, αλλα εννοειται σε λογικα πλαισια για το λογο που ανεφερα και τις προαλλες δηλ το κικ! Αλλα μια διαφορα προς το καλυτερο θα δω και εμφανισιακα σωστα;

  4. #4
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Αν συνδιασεις το Starr Model με σωστή διατροφή θα δεις πάρα πολύ καλά αποτελέσματα και σε όγκο. Το πρόγραμμα έχει αρκετό Volume, frequency, ολες τις βασικές ασκήσεις και έχει χώρο για να κάνεις και λίγο χέρια παραπάνω. Μη νομιζεις ότι θυσιάζεις πάρα πολλά, απλά γέρνεις το πρόγραμμα προς τη δύναμη. Δεν είναι ότι κάνεις άρση βαρών ή μονές...

    Δεν νομίζω οτι χρειάζεσαι προπόνηση μυικής αντοχής με βάρη. Προπόνηση δύναμης και έκρηξης χρειάζεσαι στα βάρη. Η μυική αντοχή θα έρθει κυρίως απο την προπόνηση μέγιστης δύναμης και απο τον σάκο. Ειδική προπόνηση μυικής αντοχής (αντοχή στη δύναμη) χρειάζονται oι επαγγλεματίες που παίζουν πολλά τρίλεπτα/πεντάλεπτα, πχ στην πυγμαχία και στο mma.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  5. #5
    New Bodybuilder
    Join Date
    06-11-17
    Posts
    3

    Default

    Κατανοητο αχιλλεα! θα ξεκινησω το starr model κ βλεπουμε με τον καιρο.. Ευχαριστω κ παλι!

  6. #6

    Default

    Στην σχολή για kickboxing ξερεται εάν δίνουν και πρόγραμμα για διατροφη? ή είναι ανάλογα την σχολη ?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ναι ή Όχι Στα Βάρη;
    By dim20 in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 6
    Last Post: 13-08-14, 01:20
  2. Διατροφή Για Κικ Μπόξινγκ
    By stivest2012 in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 6
    Last Post: 31-01-14, 09:50
  3. Σχολες Κικ Μποξινγκ, Μαι Ται στο Κερατσίνι ή στον Πειραιά
    By Joe7 in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 0
    Last Post: 19-10-12, 13:49
  4. Βαρη-σετ
    By kostas1644 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 11-07-12, 15:06
  5. Σεξ και βάρη
    By plato in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 29-05-11, 12:36

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •