Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

View Poll Results: Heavy duty vs Weider school!

Voters
15. You may not vote on this poll
  • Mike Mentzer - Heavy duty

    7 46.67%
  • Weider school

    8 53.33%
Results 1 to 26 of 26

Threaded View

  1. #1
    Junior Bodybuilder Sofronas's Avatar
    Join Date
    02-07-12
    Location
    Δράμα
    Posts
    127

    Cool Mentzer vs Weider - Μέθοδοι Προπόνησης!

    Το συγκεκριμένο τόπικ για τους παλαιούς στον χώρο δεν είναι καθόλου άγνωστο, αλλά καλό είναι να μαθαίνουν και οι νεότεροι! Έχουν σίγουρα πολλά να αποκομίσουν!!!

    Θέλω να ακούσω τις απόψεις σας σχετικά με το ποια προπόνηση προτιμάτε ή χρησιμοποείτε περισσότερο γενικά στο bodybuilding!
    Κάποιοι βέβαια μπορεί να δουλεύουν καινούργια στυλ προγραμμάτων, αλλά προσωπικά είμαι λάτρης των παλαιών κοπής ανθρώπων
    σε κάθε είδος σχεδόν, πόσο μάλλον σε αυτούς που έχουν αποδείξει πολλάκις το πως γίνεται καλύτερα ;) !

    O Μike Mentzer ήταν ένας φταντάστικος bodybuilder που ήταν ο μόνος μέχρι τότε που κέρδισε το Mr Universe 1978 (από τους καλύτερους τίτλους στον κόσμο, ίσως πιο δημοφιλής και από Olympia τότε), με τέλειο score, συγκεκριμένα 300.

    Η θεωρία του βασιζόταν στο High intensity training (υψηλής έντασης προπόνηση) και αφορούσε κυρίως το γεγονός ότι το σώμα εάν προπονηθεί στο μέγιστο δυνατό των δυνατοτήτων του, 40-45 λεπτά είναι υπέρ αρκετά!

    Εν αντιθέση όλη η αυτοκρατορία του Weider (και θεωρώ ακόμη και σήμερα) βασιζόταν στον μεγάλο όγκο της προπόνησης, δηλαδή συνήθως 1-1.30 ώρες.

    Υπήρχε μεγάλη αντιπαράθεση τότε και συνεχίζεται ακόμη και σήμερα από τους γνώστες!

    Προσωπικά είμαι fun του Heavy duty όπως ονόμαζε ο Mentzer την προπόνηση του και η μεγαλύτερη απόδειξη του για αυτό ήταν και κατ'εμέ και πολλών άλλων,
    ο πιο σκληροτράχυλος bodybuilder όλων των εποχών, μαθητής του και 6 συνεχής φορές Mr Olympia ο Dorian Yates!!!

    Η γνώμη μου εκ των προτέρων είναι πως όταν θέλω το 100% των δυνατοτήτων μου, δεν χωράει συζήτηση αντοχών για μεγάλη προπόνηση..αυτό βεβαία αμφισβητείται από πολλούς και καλά κάνει! Εξού και το τόπικ!

    Αναμένω την ψήφο και τις γνώμες σας με επιχειρηματολογία πάντα για μια εποικοδομητική συζήτηση που θα ωφελήσει πολλούς!
    Attached Images Attached Images
    Last edited by Sofronas; 10-11-17 at 22:14.
    Η αυτοκριτική σε όλα είναι μία αρετή που αν την έχεις, το μόνο που γίνεσαι με τα χρόνια είναι ο καλύτερος που μπορείς στον ελάχιστο δυνατό χρόνο!

    by Sofronas

    Muscle growth is an adaption to stress, nothing else! ~ ''The SHADOW'' ~ Dorian Yates!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Μέθοδοι Λιπομέτρησης Στο Σπίτι
    By kyriakosr21 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 17
    Last Post: 31-05-15, 02:13
  2. 10 Μέθοδοι Για Αυξημένη Απόδοση Στο Γυμναστήριο!
    By Musclemar in forum Άρθρα Για Διατροφή, Συμπληρώματα Και Προγράμματα.
    Replies: 13
    Last Post: 12-02-13, 01:06
  3. Αρχές προπόνησης bodybuilding του Joe Weider - Αφιέρωμα στον Joe
    By POWERBUILDER in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 9
    Last Post: 20-05-12, 23:49
  4. Μέθοδοι Προπόνησης Bodybuilding
    By Musclemar in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 15-05-08, 10:19

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •