Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Pumping Iron apostolos3's Avatar
    Join Date
    27-01-10
    Location
    London, UK
    Posts
    250

    Default Τραυματική πρώτη μέρα στο γυμναστήριο

    Γειά σας
    Θα ήθελα να μοιραστώ την σημερινή μου εμπειρία και θα ήθελα την γνώμη σας αν γνωρίζετε

    Λίγα πράγματα για εμενα.
    Πολλά χρόνια γυμνάζουν εντατικά (δεν έχω πάρει αναβολικα)
    Εδώ και 3 χρόνια λόγο μετακόμισης μου στο εξωτερικό (άλλαξα 2 χώρες), γυμνάζομαι ελάχιστα δηλαδή σχεδόν καθόλου.

    Λόγο ότι η δουλειά μου είναι καθιστική, εδώ και 3 εβδομάδες ξεκίνησα τρέξιμο και όλα πάνε καλά.
    Έχω κάνει γενικές εξετάσεις αιματος και όλα είναι καλά.

    Έχω σταματήσει να τρώω πρωινό προσωρινά γιατί όπως έχω πει αλλού, έτρωγα Βρώμη και αυτό με έκανε σαν ζόμπι όλη μέρα.

    Σήμερα το πρωί, το πήρα απόφαση και πήγα στο γυμναστήριο να ξεκινήσω σιγά σιγά μήπως πάρω κανένα κιλό και λίγο σχήμα.

    Έκανα ελαφριά, μόνο 2 ασκήσεις στήθους 2 πλάτης και μετά έκανα εναλλάξ (ελαφριά πάντα λόγο πρώτης μέρας) πιέσεις ποδιών και γάμπες.

    Στο τρίτο σετ των ποδιών, άρχισα να έχω ταχυπαλμια, έκανα άλλο ένα σετ και εκει κατάλαβα ότι έπρεπε να σταματήσω άμεσα.
    Άρχισα να ζαλίζομαι και να έχω τάση για εμετό. Κάθισα αλλά τίποτα.
    Συνήλθα μόνο μετά από μισή ώρα και αφού ξάπλωσα σε ένα πάγκο στα αποδυτήρια για κανένα δεκάλεπτο.

    Μετά από αυτό όμως ήμουν σαν να μην συνέβει τίποτα και ειχα πολύ ενέργεια

    Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος γιατί το έπαθα αυτό και πως μπορώ να το αποφύγω?
    Η βοήθεια σας θα είναι πολύτιμη γιατί το να συνεχίσω το γυμναστήριο είναι πολύ σημαντικό για εμένα λόγο της καθιστικής δουλειάς μου.
    Τώρα λόγο αυτής της εμπειρίας μου, έχω τρομάξει και δεν ξέρω αν μπορώ να συνεχίσω

    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Pumping Iron ReapeR's Avatar
    Join Date
    08-06-07
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    467

    Default

    Μπορει να ειναι λογω οριζοντιας θεσης του σωματος στην πρεσσα, ή ακομα χειροτερα στις 45 μοιρες. Η καρδια πρεπει να προσαρμοστει σε τετοιες αλλαγες, ποσο μαλλον με επιβαρυνση. Περισσοτερο πρεπει να προσαρμοστει και στο ερεθισμα της ασκησης αφου εχει μαθει μεχρι τωρα να διαχειριζεται μηδαμινο φορτιο.

    Μπορει ομως να ειναι δειγμα κατι πιο σοβαρου που πρεπει να αντιμετωπιστει αμεσα πριν ξανακανεις προπονηση. Γι αυτο η μοναδικη σου επιλογη ειναι να σε εξετασει καρδιολογος και να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.
    Last edited by ReapeR; 10-11-17 at 21:31.
    Rock N fuckin RoLL !!!

  3. #3
    Junior Bodybuilder Sofronas's Avatar
    Join Date
    02-07-12
    Location
    Δράμα
    Posts
    127

    Default

    Γεια σου φίλε μου,

    Κοίταξε να δεις, το περιστατικό που περιγράφεις με τα συμπτώματα που μας λες συμβαίνει συνήθως όταν κάνουμε πάρα πολύ έντονη προπόνηση (συνήθως ποδιών και πλάτης που είναι και τα πιο επίπονα)!

    Όλως τυχαίως χθες έπαθα σχεδόν το ίδιο στην πλάτη! Αλλά το γνωρίζω γιατί πιέστηκα πολύ και το έχω ξανά πάθει.. so what???
    Τώρα σαν πρώτη μέρα που λες, αυτό δεν θα έπρεπε να συμβεί σε καμία περίπτωση..

    2 πράγματα μπορώ να εικάσω: το πρώτο να μπήκες απότομα για πρώτη μέρα και να σοκαριστήκες, το δεύτερο να είχες μια κουρασμένη μέρα ή κακή διατροφή από την προηγούμενη μέχρι αυτήν.

    Όπως και να έχει η μία φορά ποτέ δεν είναι δείκτης..χαλάρωσε ψυχολογικά και μπες λίγο πιο προσεκτικά την επόμενη μέχρι να συνηθίσει το σώμα σου και πάλι και να κυλήσει αίμα σε όλο το μϋικό σου σύστημα.

    Αυτά προς το παρόν..ενημέρωσε σε τυχόν επαναλήψιμότητα και σε αυτή την περίπτωση επεμβαίνει το ιατρικό κομμάτι..

    Πάντως δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας για πρώτη μέρα σε καμία περίπτωση!
    Last edited by Sofronas; 10-11-17 at 21:32.
    Η αυτοκριτική σε όλα είναι μία αρετή που αν την έχεις, το μόνο που γίνεσαι με τα χρόνια είναι ο καλύτερος που μπορείς στον ελάχιστο δυνατό χρόνο!

    by Sofronas

    Muscle growth is an adaption to stress, nothing else! ~ ''The SHADOW'' ~ Dorian Yates!

  4. #4
    Pumping Iron apostolos3's Avatar
    Join Date
    27-01-10
    Location
    London, UK
    Posts
    250

    Default

    Ευχαριστώ και τους δυο σας για την απάντηση, και εγώ το έχω πάθει παλιότερα κάνοντας πόδια, αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό.
    Σήμερα μου θυμισα αυτούς που βλέπω σε κάτι βίντεο που κάνουν βαριες αρσεις θανάτου και πέφτουν αναισθητοι.
    Απλά σήμερα πρόσεχα και δεν έκανα βαριά για να μην πιαστώ κυρίως.
    Μάλλον φταίνε οι πιέσεις ποδιών, αντί αυτής την επόμενη φορά θα κάνω σκουοτς να δω πως θα πάει.

  5. #5
    Pumping Iron ReapeR's Avatar
    Join Date
    08-06-07
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    467

    Default

    Το πιο πιθανο ναι. Αν ημουν ομως γυμναστης σου δε θα σε αναλαμβανα σε αλλη προπονηση χωρις χαρτι απο καρδιολογο. Γενικα επιβαλλεται κατα τη γνωμη μου πριν απο εναρξη εντονης ασκησης. Απο κει και περα δεν εισαι πιτσιρικας οτι θελεις θα κανεις.
    Rock N fuckin RoLL !!!

  6. #6
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by apostolos3 View Post
    Έχω σταματήσει να τρώω πρωινό προσωρινά γιατί όπως έχω πει αλλού, έτρωγα Βρώμη και αυτό με έκανε σαν ζόμπι όλη μέρα.

    Το να γυμνάζεσαι νηστικός δεν είναι και ότι καλύτερο. Άμα η βρώμη σε κάνει νωχελικό, φάε κάτι άλλο.
    Βράσε δυο αυγά σφιχτά, φάε κάνα μήλο (υπ όψιν το μήλο σε ξυπνάει γενικά), βρες κάποιο άλλο πρωινό.

    Το ξέρω ότι υπάρχουν κάποιοι που μπορούν να κάνουν βάρη με άδειο στομάχι. Αλλά συνήθως αυτοί είναι άνθρωποι που γενικά δεν μπορούν να φάνε πρωινό. Αλλά όπως έλεγε και κάποιος γνωστός bb (ούτε που θυμάμαι ποιος χαχαχαχαχα) στο αμάξι τσεκάρεις να έχει βενζίνη πριν ξεκινήσεις, έτσι?

    Πιέσεις εννοείς πρέσα? Γιατί η πρέσα σε ζόρια ναι φέρνει ζαλάδα όταν σηκώνεσαι.
    Την πίεσή σου την πήρες? Αν σου ξανασυμβεί πήγαινε σε κάνα κοντινό φαρμακείο και τσέκαρε μην τυχόν είναι χαμηλή.

  7. #7
    Pumping Iron apostolos3's Avatar
    Join Date
    27-01-10
    Location
    London, UK
    Posts
    250

    Default

    Αυτό με το πρωινό ναι πρέπει να δω σιγά σιγά.
    Ναι πρεσα έκανα αλλά λίγα κιλά, αλλά πρεσα που είναι σχεδόν οριζόντια.

    Όσο για καρδιολόγο όταν μπορέσω θα πάω απλά ανέφερα και δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, ότι τρέχω σχεδόν 35 λεπτά και είμαι μια χαρά.

    Την επόμενη φορά δεν θα κάνω πόδια να δω πως νιώθω.
    Ευχαριστώ όλους

  8. #8

    Default

    δεν ξέρω αν επιτρέπεται από τους κανόνες του φορουμ, (αν όχι, ζητώ συγνώμη) θα ήθελα να πω ότι αυτό που έπαθες σε συνδυασμό ότι η βρώμη (υδατάνθρακας) σε κάνει σαν ζόμπι όπως λες, μου κάνει για κρίση υπογλυκαιμίας και ινσουλινοαντίσταση (προδιαβήτης). Εννοείται χρειάζεσαι επίσκεψη σε έναν γιατρό. Καλή δύναμη και καλή συνέχεια σε ότι κάνεις

  9. #9
    Pumping Iron apostolos3's Avatar
    Join Date
    27-01-10
    Location
    London, UK
    Posts
    250

    Default

    Κατερίνα πολύ πιθανόν να έχω κάτι τέτοιο.
    Πριν περίπου πολλά χρόνια σε αυτό το φόρουμ ποσταρα κάτι εξετάσεις μου και ένας μου είπε ότι είμαι προδιαβητικος.

    Παρόλα αυτά, εδώ που είμαι, 5 χρόνια μετά και 3 χρόνια κακής διατροφής με γλυκά κλπ, έχω κάνει εξετάσεις, έχω ενοχλήσει 4 διαφορετικούς γιατρούς (παθολογους) και έχω επιμείνει στο θέμα διαβητικός.

    Όλοι μου είπαν ότι οι εξετάσεις για τον διαβήτη, δείχνουν τιμές μέχρι 3 μήνες πριν και δεν έχω κανένα λόγο ανησυχίας.
    Σε ερώτηση μου αν μπορώ να τρώω γλυκά, μου είπαν ναι μπορείς.

    Το ότι με ενοχλεί η βρωμη το βρήκα μετά τις εξετάσεις. Ακόμα προσπαθώ να βρω τις αιτίες που η Βρώμη με ρίχνει τόσο πολύ και επίσης ψάχνω τι άλλο μπορεί να με ρίχνει . (μέχρι να το βρω νόμιζα ότι γερνάω και λόγο lowT έχω αυτή την ατονία)

    Επίσης να αναφέρω ότι την ημέρα που έπαθα αυτό το σοκ στο γυμναστήριο, δεν είχα φάει πρωινό.

  10. #10

    Default

    Γι αυτό σου είπα για υπογλυκαιμία και προδιαβήτη επειδή ήσουν νηστικός κι επειδή η βρώμη σε «ρίχνει». Αμέσως πήγε το μυαλό μου στο μηχανισμό της ινσουλινοαντίστασης κια του προδιαβήτη.
    Η ινσουλινοαντίσταση έχει να κάνει περισσότερο με την πρωινή τιμή κυρίως, το ζάχαρο νηστείας δηλαδή.
    Κάνε ένα κόπο και πήγαινε σε ένα φαρμακείο ένα πρωινό χωρίς να έχεις φάει, αλλά αμέσως μόλις ξυπνήσεις, μην το καθυστερήσεις δηλαδή ή αν βρεις ένα μηχανάκι μέτρησης ζαχάρου από κάποιον δάνείσου το για να μετρηθείς το πρωι νηστικός.
    Εάν λοιπόν βγει πάνω από εκατό, πήγαινε σε ενδοκρινολόγο (Ο κατάλληλος γιατρός είναι ο ενδοκρινολόγος και όχι ο παθολόγος) και πέστου το. Εκείνος θα σου βάλει να κάνεις κι άλλες εξετάσεις όχι μόνο την γλυκοζυλιωμένη αιμοσφαιρίνη (δηλαδή το ζάχαρο του τελευταίου τριμήνου) θα σου βάλει π.χ. ινσουλίνη, κορτιζόλη κ.α. . Η γλυκοζυλιωμένη δεν δείχνει πάντα τον προδιαβήτη.

    Κι εγώ παθούσα είμαι, με προδιαβήτη!!!! Και το καλύτερο φάρμακο η γυμναστική!!!! Και η μετφορμίνη βέβαια, αλλά εκεί έχει το λόγο ο γιατρός.

  11. #11
    Pumping Iron apostolos3's Avatar
    Join Date
    27-01-10
    Location
    London, UK
    Posts
    250

    Default

    Κατερίνα πολύ ενδιαφέρον αυτά που λες και πολύ πιθανόν να έχω κάτι τέτοιο.
    Αλλά επειδή δεν είμαι πολύ σχετικός με αυτά, μπορείς να μου πεις πρακτικά τι πρέπει να (δοκιμάσω) να κάνω για να καταλάβω?
    Δηλαδή για πρωινό πχ, τι δεν πρέπει να τρώω για να μην είμαι σαν ζόμπι όλη μέρα ?
    Πριν το γυμναστήριο τι πρέπει να τρώω για να μην έχω αυτές τις ζαλάδες και τάσεις εμετού.?
    (πέρα από την πρώτη μέρα, επόμενες προπονήσεις μου ήταν μια χαρά)

    Στο φαρμακείο θα πάω σήμερα ή αύριο και αν δεν βρω θα πάω στον παθολόγο (εδώ που είμαι περνάς πρώτα από παθολόγο και αυτός κρίνει αν πρέπει να σε δει κάποιος ειδικευμένος)

  12. #12

    Default

    Αποστόλη η ινσουλινοαντισταση/προδιαβήτης θελει μικρα και συχνα υγιεινα γευματα με τροφές χαμηλού γλυκαιμικού δείκτη, χωρίς να αποκλείει τροφές.
    Μπορείς να δοκιμάσεις με λίγη βρώμη σε γιαούρτι και λίγους ξηρούς καρπούς το πρωί , να δούμε πως είσαι. Επίσης θέλει και τροφές χαμηλού γλυκαιμικού δείκτη.

    Όμως με έχει προβληματίσει αυτό που είχες βάλει στην άλλη σου ανάρτηση

    (το παραθέτω από κάτω) που λες ότι είχες ταχυπαλμία,ζαλάδα και έχεις χάσει κιλά και κάνεις κοιλιά (για την διάθεση λογικό αφού τα έχεις αυτά να μην έχεις όρεξη κια διάθεση) . Τις εξετάσεις τις έκανες πρόσφατα? Δηλαδή σε είδε γιατρός πρόσφατα? Μήπως πρέπει να πας και σε άλλον γιατρό? Αν έχεις συχνοουρία πολυδιψία και ανεξήγητο χάσιμο βάρους είναι καραμπινάτος διαβήτης όχι προδιαβήτης. Μήπως έχεις κάτι ποιό σοβαρό? Δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά τρόμαξα εγώ!!!! Είχες ταχυπαλμία και ζαλάδα και πριν την γυμναστική? Πήγαινε και σε άλλον γιατρό, μίλα και με τον φαρμακοποιό, ψάξτο δηλαδή κι άλλο.

    Εδώ και κάποια χρονιά αλλά ειδικά τον τελευταίο χρονο, έχω τρομερή αδιαθεσία, ζαλάδα ταχυπαλμια, κακή διάθεση κάτι γενικά καμία όρεξη και διάθεσή να κάνω οτιδήποτε και κυρίως γυμναστική.
    Το μόνο που κάνω είναι καθιστική δουλειά και κρεββάτι. Έχω χάσει βάρος και έχω αρχίσει να κανω κοιλιά.
    Τυχαία μια μέρα είδα ένα βίντεο ενός fit ηθοποιού γύρω στα 50, που έλεγε ότι δέν τρώει πρωινο στα πλαίσια μιας διατροφής που κάνει και νιώθει πολύ καλά.

    Είπα να το δοκιμάσω να μην τρώω πρωινού και απο τότε έχω αλλάξει εντελώς, νιώθω όλο ενέργεια και καλή διάθεση.
    Πριν από αυτό το πρωίνο μου ήταν κυρίως Βρώμη.
    Είμαι 42, 1,90 και 89 κιλά
    Όλες οι αιματολογικες εξετάσεις ήταν καλές (δεν έχω διαβήτη ακόμα)
    Τόσα χρόνια έχω μάθει ότι το πρωινό είναι το ποιο βασικό γεύμα.
    Είναι δυνατόν η διακοπή του πρωινού να σε κάνει να νιώθεις καλύτερα?
    Έχει άλλος αυτή την εμπειρία?
    Να συνεχίσω ή αν ξεκινάω βάρη δεν θα δω κανένα αποτέλεσμα?
    Ευχαριστώ και ελπίζω να είμαι στο σωστό μέρος που ανοίγω αυτό το θέμα

  13. #13
    Pumping Iron apostolos3's Avatar
    Join Date
    27-01-10
    Location
    London, UK
    Posts
    250

    Default

    Τώρα άρχισα να τρομάζω και εγώ.
    Ήπια για πρωινό πρωτείνη σε ένα μεγάλο σεικερ με νερό και έχω πάει τουαλέτα 5 φορές σε 1 ώρα.

    Όλα αυτά που είχα γράψει και σε ευχαριστώ που τα βρήκες, είναι αλήθεια.

    Όλα όμως έχουν αλλάξει, είμαι γεμάτος ενέργεια από τη μέρα που σταμάτησα (από τον Οκτώβριο) να τρώω Βρώμη. (εγώ με το απλό μου το μυαλό τα ρίχνω όλα στη Βρώμη)

    Εχτές πχ πήγα 1 ώρα γυμναστήριο (σεικερ mass πρωτεινης πρωινό )
    10 ώρες δουλειάς (μακαρόνια ρυζιού χωρίς γλουτενη με κιμά μεσημεριανό )
    και μετά είχα ενέργεια και κυρίως διάθεση για 30 λεπτά τρέξιμο.
    (τώρα είμαι ακόμα σε έρευνα του εαυτού μου, δηλαδή δοκιμάζω σιγά σιγά διάφορες τροφές τι μπορεί να με ρίχνει και τι όχι)

    Γιατρούς πήγαινα περίπου 6 μήνες, δηλαδή από τον Απρίλιο μέχρι τον Σεπτέμβριο. (για άσχετο πόνο στα πλευρά ).
    Σε άλλα συμπτώματα του ανέφερα ότι είναι μόνιμα μουδιασμένα τα δάκτυλα μου. Έτσι κοίταξε και το ζάχαρο του αίματος μου.
    Μετά τις εξετάσεις (γενικές αίματος), το μούδιασμα δακτύλων το έριξε στο επάγγελμα μου (οδηγός).

    Το ότι αδυνατησα το ρίχνω στο, ότι λόγο δουλειάς έχω παραιτηθεί από προσπάθεια σωστής διατροφής και στο ότι σταμάτησα το γυμναστήριο,
    και την κοιλιά μου στην καθιστική εργασία.

    Εγώ θα κλείσω ραντεβού με γιατρό( θα παρει περίπου 2 εβδομάδες) μέχρι τότε τι προτείνεις να τρώω για πρωινό και τι πριν το γυμναστήριο?
    Πχ τώρα τρώω αυγά μήλα ρύζι, μακαρόνια ρυζιού, κοτόπουλο, και για πρωτείνη πήρα μια mass για αρχή

    Το ξέρω ότι το θέμα είναι περίπλοκο για να λυθεί σε ένα φορουμ αλλά προσπαθώ να γίνω όσο πιο κατανοητος γίνεται και να δίνω όσο πιο πολλές πληροφορίες γίνεται χωρίς να σε μπερδέψω.
    Σε ευχαριστώ

  14. #14

    Default

    Δηλαδή η διατροφή σου και οι ρυθμοί σου είναι:

    Πρωι= ρόφημα πρωτεινης
    Προ προπονητικό = αυγά μήλα
    Προπόνηση= βάρη
    Δουλειά = οδήγηση, με διάλειμα για μεσημερινό (π.χ. ρύζι ή μακαρόνια ρυζιού με κιμά ή κοτόπουλο)
    Προπόνηση= τρέξιμο
    Σπίτι =ξεκούραση
    Βραδινό φαγητό=?φαντάζομαι σαν το μεσημεριανό ,αλλά πιο λίγο?


    Δεν έχω γνώσεις μη νομίζεις, κι εγώ τώρα μαθαίνω, φοβάμαι μη σου πω κάτι λάθος.
    Κατα αρχήν δεν μου αρέσει το ότι δεν τρως πρωινό
    Δεύτερο αυτή η διατροφή με πολλές ώρες νηστείας δεν κάνει για προδιαβητικούς. χρειαζόμαστε πολλά μικρά και συχνά γεύματα.

    Ας πούμε θα μου άρεσε να κάνεις το εξής:

    Πρωί= Γιαούρτι (στραγγιστό 2%) με ξηρούς καρπούς κατα προτίμηση αμύγδαλα, κάσιους καρύδια (εγώ βάζω και σπόρους chia αν τους ξέρεις που έχουν ω3 λιπαρά)
    προπροπονητικά = 1 μπανάνα
    μετά την προπόνηση = ρόφημα πρωτείνης + ένα τοστ με μαύρο ψωμί γαλόπουλα και άπαχο τυρί
    2-3 ώρες πριν το τρέξιμο = ρύζι ή μακαρόνια ρυζιού (προσοχή καστανό ρύζι όμως όχι λευκό) ή λίγα ζυμαρικά ολικής με κιμά ή κοτόπουλο ή μοσχαρίσιο κρέας πχ σε μπιφτέκι και σαλάτα ή χόρτα.
    τρέξιμο
    μετά σπίτι και φαγητό = σαλάτα ή χόρτα και κατόπουλο ή ψάρι π.χ. μπακαλιάρο ή τόνο ή σολωμό και ρυζάκι μαύρο

    Νομίζω επίσης χρειάζεσαι και κάτι προ ύπνου π.χ. τυρί κότατζ και λίγα αμύγδαλα ή μήλα

  15. #15
    Pumping Iron apostolos3's Avatar
    Join Date
    27-01-10
    Location
    London, UK
    Posts
    250

    Default

    Ωραία Κατερίνα ευχαριστώ.
    Θα κινηθώ σε αυτά, συντηρητικά γιατί αρχή.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πρώτη Μέρα Στο Γυμναστήριο
    By kostass1997 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 27-06-14, 11:38
  2. Πρώτη Μέρα Στο Γυμναστήριο - Πρόβλημα!
    By yava in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 12
    Last Post: 14-05-14, 21:32
  3. Αρχάριος - Πρώτη Μέρα Στο Γυμναστήριο
    By vasilis93 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 11
    Last Post: 14-03-13, 22:57
  4. Πρώτη μέρα διαλλειματικής άερόβιας
    By Nicks in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 6
    Last Post: 04-01-13, 16:34
  5. Μετά από καιρό πρώτη μέρα στο γυμναστήριο. Βοήθεια!
    By TheSlann in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 20-09-11, 15:25

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •