Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Pumping Iron GreenBill's Avatar
    Join Date
    29-11-11
    Posts
    567

    Default Εμπειρίες μας από καταστήματα

    Ανοίγω αυτό το Topic και θα σας πω, τη δική μου πρόσφατη εμπειρία σε καταστήματα που επισκέφτηκα για την αγορά κάποιων οργάνων γυμναστικής, συγκεκριμένα πάγκο ελεύθερο και ορθοστάτες.

    Συγκεκριμένα επισκέφτηκα 2 καταστήματα εδώ στο Ηράκλειο. Το ένα είναι πρώτη μούρη σε κεντρικό δρόμο με χώρους φορτηγάκια απ΄ έξω κτλ κτλ. το άλλο και να θες να το βρεις δυσκολεύεσαι. Βέβαια δεν απέχουν ούτε 1Km μεταξύ τους.

    Αυτό που παρατήρησα και στα 2, ήταν πως ο πωλητής (ιδιοκτήτης) θέλει να αγοράσεις αυτό που έχει στο κατάστημα και να αποφύγει την παραγγελία. Για να το κάνει προσπαθεί να σε πείσει πως «αυτό που σου δείχνει είναι πολύ-πολύ καλό»!

    Πχ στο ένα σχεδόν μου κατηγορούσε αυτά που ήθελα και του έδειχνα στο δικό του προσπέκτους: πως δεν είναι όμορφο, πως δεν αξίζει τα λεφτά του κτλ κτλ. για να μου προωθήσει αυτά που ήθελε. Στο άλλο οκ, μου προωθούσε πιο διακριτικά τα δικά του.

    Επίσης ο ένας μου έβγαζε καλό τον Α΄ πάγκο ο άλλος κακό τον ίδιο πάγκο! Το ίδιο και με τους ορθοστάτες, ο ένας που τον είχε εκεί στο κατάστημα τον έβγαζε καλό και ο άλλος που του τον έδειχνα στο προσπέκτους τον έβγαζε κακό.

    Πραγματικά αν δεν είχα εμπειρία στα γυμναστήρια αλλά και στοιχειώδεις γνώσεις μηχανικής, θα έπαιρνα ότι μ@@@@ ήθελε ο καθένας.

    Τελικά παρήγγειλα ότι είχα αποφασίσει από την αρχή από το μικρό κατάστημα αφού μου έκανε τιμές χαμηλότερες του skroutz. Η διαφορά τιμής για τον ίδιο πάγκο ήταν στα 50Ε, και η διαφορά τιμής για τους ίδιους ορθοστάτες στα 30Ε.

    Δηλαδή συνολικά γλίτωσα 80Ε.

    Επίσης το μικρό κατάστημα θα μου τα φέρει στο σπίτι ενώ το μεγάλο δεν θα μου τα έφερνε και συγκεκριμένα μου είπε «δεν είμαστε μεταφορική»
    Last edited by GreenBill; 13-11-17 at 18:45.
    GreenBill

  2. #2
    Pumping Iron Kostas84's Avatar
    Join Date
    15-02-11
    Location
    Ηρακλειο,Κρητης
    Posts
    277

    Default

    Φιλε μου στειλε μου σε προσωπικο μηνυμα που ειναι το μικρο καταστημα ,το μεγαλο καταλαβα, να το χω στα υποψιν !
    "The world is changed by your example , not by your opinion!"
    -Paulo Coelho

  3. #3
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Άμα ήταν μεγάλη η παραγγελία θα στα έφερναν με χαρά φαντάζομαι. Αν δεν σου είναι κόπος στείλε μου κι εμένα ποιο είναι το μικρό κατάστημα.

  4. #4
    Pumping Iron GreenBill's Avatar
    Join Date
    29-11-11
    Posts
    567

    Default

    Περίπου στα 375Ε δεν μου τα έφερναν. Τι έπρεπε να πάρω; εξοπλισμό γυμναστηρίου για να μου τα φέρουν;

    Γιατί δεν με ρωτάτε εσείς σε pm αν θέλετε να σας απαντήσω σε pm;
    Δεν σας λέω τίποτα... να ψάξετε όπως έψαχνα εγώ
    Last edited by GreenBill; 14-11-17 at 13:02.
    GreenBill

  5. #5
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    .....
    Last edited by lary2332; 14-11-17 at 14:34.
    οτι φτιαχνεται δυσκολα χαλαει και δυσκολα!!!!!

  6. #6
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    κοιτα δεν χρειαζεται να σαι και πολυ ειδημων οταν πας να αγορασεις κατι...
    ισχυει το κλασσικο ...[ οτι πληρωνεις περνεις που λεμε]
    δεν υπαρχει περιπτωση που λεει ο λογος ενας διαδρομος των 1500 euro ναναι χειροτερος..απο ενα των 700...
    τa sym δεν ειναι καλυτερα απο τα yamaha!!
    τα diesel που ειναι επωνυμα ρουχα για καποιο λογο ειναι επωνυμα δεν ειναι τυχαια ακριβα..απο δευτερες μαρκες...
    τωρα ισχυει μετην γνωση οταν δυο προιοντα ειναι στην ιδια τιμη εκει ναι...μπορεις να παρεις το καλυτερο..και οχι οτι σου πασαρει ο πωλητης!!
    ειτε απο μηχαμνηματα γυμναστικης..συμπληρωμα και τα σχετικα!!
    σιγουρα σε ολα τα μαγαζια εχουν διαφορες μαρκες αλλα υπαρχει κοινη γραμμη οτι σε καποια προιοντα εχουν μεγαλυτερο ωφελος και κοινος θελουν να το προωθησουν!απο καποια αλλα.
    οτι φτιαχνεται δυσκολα χαλαει και δυσκολα!!!!!

  7. #7
    Pumping Iron GreenBill's Avatar
    Join Date
    29-11-11
    Posts
    567

    Default

    Quote Originally Posted by lary2332 View Post
    κοιτα δεν χρειαζεται να σαι και πολυ ειδημων οταν πας να αγορασεις κατι...
    ισχυει το κλασσικο ...[ οτι πληρωνεις περνεις που λεμε]
    δεν υπαρχει περιπτωση που λεει ο λογος ενας διαδρομος των 1500 euro ναναι χειροτερος..απο ενα των 700...
    τa sym δεν ειναι καλυτερα απο τα yamaha!!
    τα diesel που ειναι επωνυμα ρουχα για καποιο λογο ειναι επωνυμα δεν ειναι τυχαια ακριβα..απο δευτερες μαρκες...
    τωρα ισχυει μετην γνωση οταν δυο προιοντα ειναι στην ιδια τιμη εκει ναι...μπορεις να παρεις το καλυτερο..και οχι οτι σου πασαρει ο πωλητης!!
    ειτε απο μηχαμνηματα γυμναστικης..συμπληρωμα και τα σχετικα!!
    σιγουρα σε ολα τα μαγαζια εχουν διαφορες μαρκες αλλα υπαρχει κοινη γραμμη οτι σε καποια προιοντα εχουν μεγαλυτερο ωφελος και κοινος θελουν να το προωθησουν!απο καποια αλλα.
    «ότι πληρώνεις παίρνεις»;;;; «όσο πληρώνεις τόσο καλό παίρνεις»;;;;
    Έχω πολλά παραδείγματα που μπορεί να μην ισχύει... Πολλές φορές το marketing και το όνομα ανεβάζει τις τιμές χωρίς το προϊόν να αξίζει περισσότερο από κάποιο άλλο αντίστοιχο. Ειδικά δε στο ίδιο προϊόν όπως στην δική μου περίπτωση παραπάνω

    Αντιθέτως πιστεύω πως αν δεν έχεις ψαχτεί, θα σου πουλήσουν ότι θέλουν όσο θέλουν. Εδώ και να είσαι ειδήμων μπορεί να την πατήσεις πόσο δε να πας σαν πρόβατο....

    πχ. Για ένα πάγκο ένα ελληνικό κατάστημα δηλώνει στις προδιαγραφές πως έχει όρια αντοχής πχ. 100Kg χρήστη και 150kg επιπλέον βάρος. Όπου και αν το έψαξα στο εξωτερικό έλεγαν 100+100.
    Και το ελληνικό κατάστημα έγραφε στο τέλος (αν άλλαξαν οι προδιαγραφές από την εταιρεία δεν οφείλουμε να το ξέρουμε και δεν φέρουμε καμία ευθύνη).

    Με λίγα λόγια βάζουν παραπάνω όρια αντοχής για να φαίνεται πιο ανταγωνιστικό το προϊόν. Τώρα αν σε πλακώσουν τα κιλά είναι μια άλλη ιστορία...
    GreenBill

  8. #8
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    Δεν αντιλεγω καποιες φορες ισχυει αυτό που λες..αλλά καποιες φορες.......σε γενικές γραμμές όμως.....
    οτι φτιαχνεται δυσκολα χαλαει και δυσκολα!!!!!

  9. #9
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    Εσύ μιλησες για συγκεκριμένο προϊόν για τα χαρακτηριστικά του..οτι αλλου γράφει τάδε και αλλου αλλ το ίδιο...εγώ Μίλησα καθαρά για την τιμή του κάθε προϊόν μπορεί κάποιος πωλητής για ευνόητους λόγους.. Να θέλει να σου πουληση κάτι συγκεκριμένο και ας είναι και ποιο οικονομικό απο κάτι ανάλογο..για τους λόγους που σου ανεφερα! Επίσης επειδή δεν γνωρίζω πως κίνησε στην αγορά..αν ψωνιζεις πιο ακριβά η πιο φτηνα ..και δεν ξέρω μέχρι που φτανει η άποψη σου..τι θέλω να πω
    Προσωπικά επειδή έχω ψωνιση και ακριβά και φτηνά..απο αυτοκίνητα ..ρουχισμό μοτοσυκλέτες..τροφές..απ όλα σχεδόν έχω άποψη και πράγματι σε γενικές γραμμές πίστεψε με οτι πληρωνεις περνεις!! Μην το πάμε με παραδείγματα άστο...δεν θα τελειώσει ποτε..απλα σου λέω την άποψη μου..καθώς έχω δει και τις δυο όψεις τις αγοράς!! Σχεδόν σε όλα τα ειδη.. Χροοοοονια τώρα..
    Last edited by lary2332; 14-11-17 at 18:30.
    οτι φτιαχνεται δυσκολα χαλαει και δυσκολα!!!!!

  10. #10
    Pumping Iron GreenBill's Avatar
    Join Date
    29-11-11
    Posts
    567

    Default

    Δεν αντιλεγω καποιες φορες ισχυει αυτό που λες..αλλά καποιες φορες.......σε γενικές γραμμές όμως.....
    GreenBill


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Λίστα τροφίμων και καταστηματα αγοράς
    By ggeorge in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 25
    Last Post: 06-09-11, 13:56
  2. Αγορά Πρωτείνης Από Καταστήματα;
    By theinbornmechanics in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 09-08-11, 16:53
  3. Συμπληρώματα - Καταστήματα
    By lpapggia in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 14-06-05, 03:49

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •