Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    New Member MXDaemon's Avatar
    Join Date
    26-12-09
    Location
    .
    Posts
    53

    Default Δύναμη, όγκος, γράμμωση, μυική ανάπτυξη, πιασίματα, πονοκέφαλοι

    Καλησπέρα σας!
    Από αρχές Αυγούστου έχω ξεκινήσει προπόνηση, πάω τουλάχιστον 3-4 φορές την εβδομάδα.

    Να σημειωθεί πως μυικά και από φίλους μου που μου έχουν πει, είχα μηδενικούς μυς. τελείως αγυμναστο σώμα

    Έχω ανέβει αρκετά στα κιλά έντασής των ασκήσεων, νιώθω το σώμα μου αρκετά δυνατότερο, βλέπω κάποια μυική ανάπτυξη, έχω διαβάσει, αρκετά άρθρα, θεωρίες, τεχνικές με βάρη όπως drop/straight/pyramid sets, διαλείμματα, προγράμματα γυμναστικής και τα λοιπά.
    Απ ότι κατάλαβα αν απλά ακούς το σώμα σου για τα όρια σου σε θέματα δύναμης και απλά ακολουθείς κάποιο πρόγραμμα η δύναμη έρχεται από μόνη της και η γράμμωση και η μυική ανάπτυξη σύμφωνα με διατροφή μην πω και η δύναμη, αλλά το θέμα είναι σε πόσο χρόνο έρχονται όλα αυτά; μήνες; χρόνια; συνήθως μετά από πόσο καιρό βλέπεις αισθητή διαφορά στο σώμα σου

    Οπότε πάω gym, πάντα προσπαθώ, να φτάνω στα όρια μου στις επαναλήψεις, συνήθως οι επαναλήψεις που κάνω σε κάθε set δεν βγαίνουν, αν για παράδειγμα έχω να κάνω 8 επαναλήψεις, με κανονική τεχνική θα κάνω 6, με παραπάνω πίεση και με ζαβολιά θα βγάλω την 7η, σχεδόν πάντα δεν έχω δύναμη για την 8, είναι σαν να μην υπακούει άλλο ο μυς.

    Χθες, ήμουν κρυωμένος με έντονο πονοκέφαλο επειδή όμως έχω δύσκολο πρόγραμμα ζωής, δεν ήθελα να πιστολιάσω την προπόνηση μου, πήγα gym.
    Λόγω πονοκεφάλου όμως δεν μπορούσα να κάνω την συνηθισμένη προπόνηση που κάνω και ούτε την ίδια ένταση στα κιλά, όταν έβαζα την ιδιά ένταση, ο πονοκέφαλος με σκότωνε και στα διαλείμματα μου απλά περίμενα να περάσει ο πονοκέφαλος. Είναι καλό να πηγαίνουμε στο γυμναστήριο ακόμα κι ας έχουμε πονοκεφάλους και ας είμαστε και λίγο κρυωμένοι; Βεβαία παρόλα αυτά εγώ αισθάνομαι καλύτερα σήμερα γιατί και δεν πιστολιάσα την προπόνηση και ο πονοκέφαλος έφυγε.


    Επίσης χθες, έκανα με ένα παλικάρι lat pulldowns v grip στην πλάτη, μου έκανε τρομερή εντύπωση ο συγκεκριμένος γιατί σε όγκο, σε μυς, ήταν ο τριπλάσιος από μένα, και κάναμε τα ίδια κιλά
    Οπότε γίνεται εγώ που είμαι μυικά πολύ χαμηλότερα να έχω περισσότερη δύναμη; Άλλο μυς και άλλο δύναμη;


    Επιπρόσθετα το συγκεκριμένο παλικάρι μου είπε ότι με την συγκεκριμένη άσκηση πρέπει να νιώθω πιάσιμο στο συγκεκριμένο σημείο στην πλάτη, εγώ δεν το ένιωθα καθόλου ή γενικότερα δεν νιώθω πιασίματα στο στήθος μου και στην πλάτη μου, αυτό που νιώθω συνήθως είναι ότι τα χέρια μου δεν με υπακούν άλλο ή ότι δεν έχω άλλη ενεργεία.
    Παρόλα αυτά, πιο μετά από την προπόνηση, μια κοπέλα χθες ήρθε και με πείραζε στην πλάτη όταν καθόμουνα, και εκεί τα είδα όλα, δεν άντεχα ούτε να με αγγίζει, έβαζε απειρόελαχιστή δύναμη και ενιώθα λες και μου ρίχνε μπουνίδια και δεν μπορούσα αν ασκήσω καθόλου δύναμη. Επίσης σήμερα το πρωί που σηκώθηκα μόνο τότε ένιωσα την πλάτη μου και τους δικέφαλους μου πιασμένα, είναι φυσιολογικό να πιάνομαι γενικά πολύ αργότερα ή και να είμαι μόνιμα πιασμένος;

    Όταν γυμνάζομαι, τα χεριά μου γίνονται τριπλάσια, και όταν χαλαρώνω, ξεφουσκώνουν, μπορώ να κάνω τίποτα ώστε να είναι έτσι σε μόνιμη κατάσταση
    και οι φλέβες μου το ίδιο την μία εμφανίζονται και την άλλη φεύγουν
    Last edited by MXDaemon; 15-11-17 at 11:54.
    "I call myself a Peaceful Warrior... because the battles we fight are on the inside" - Socrates, Peaceful Warrior

  2. #2
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Θα προσπαθήσω να σου απαντήσω σε όλα.
    Πρώτον, είσαι σε φάση που drop sets, forced reps κλπ δεν πρέπει να σε απασχολούν ούτε λίγο. Αυτό που σε ενδιαφέρει τώρα είναι να ανεβάζεις κιλά στις ασκήσεις, πάντα με σωστή τεχνική και χωρίς κλέψιμο. Σιγά σιγά.

    Δεύτερον, για να αυξήσεις την ποσότητα των μυών σου, πρέπει να αυξήσεις το βάρος σου. Προφανές, αλλά πολλοί δεν το σκέφτονται. Πως αυξάνουμε το βάρος μας; Τρώγωντας περισσότερες θερμίδες από όσες καταναλώνουμε. Υπάρχει ένα εργαλείο που λέγεται tdee calculator, γκούγκλαρε το, βρες τις θερμίδες που καταναλώνεις και ξεκίνα να τρως 200 περισσότερες. Μετά το βλέπεις και το φτιάχνεις πάνω, ή κάτω.

    Όταν έχεις πονοκέφαλο/αρρώστια, άφησε την προπόνηση. Μια μέρα δεν θα σε βλάψει. Το να αρχίσεις να παραλείπεις σταθερά 2-3 προπονήσεις το μήνα, ναι, θα σε βλάψει.

    Αυτό που σου είπε το παιδί στο γυμναστήριο είναι το muscle-mind connection. Άποψή μου είναι πως αν δεν έχεις σκοπό να ασχοληθείς σοβαρά με το bodybuilding δεν το χρειάζεσαι. Κοίτα να κάνεις σωστή τεχνική στις ασκήσεις, χωρίς κλέψιμο και μη σε νοιάζει ποιος μυς εμπλέκεται. Όσο ανεβάζεις σταδιακά τα κιλά που σηκώνεις, τόσο θα ανεβαίνει η δύναμη και η μυικότητα, και χωρίς το muscle-mind connection.

    Φυσιολογικό ήταν που πόναγες μετά την προπόνηση στην πλάτη. Είναι το λεγόμενο doms.
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Εφηβικο - Ογκος/Δυναμη - κλπ
    By Aris123 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 27
    Last Post: 11-05-17, 23:06
  2. Η Τεχνική Των Αρνητικών Επαναλήψεων Για Μέγιστη Μυική Δύναμη & Ανάπτυξη!
    By Kardoula in forum Άρθρα Για Διατροφή, Συμπληρώματα Και Προγράμματα.
    Replies: 30
    Last Post: 26-05-15, 08:58
  3. Δύναμη Και Όγκος - Πως Συνδέονται;
    By Tzoni guitar in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 03-07-14, 21:01
  4. Όγκος και δύναμη
    By geeko in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 30-01-05, 09:53

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •