Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 19 of 19
  1. #1

    Post Νεο μελος.Χρειαζομαι βοήθεια :)

    Καλησπερα σας!
    Ειμαι νεο μελος στο φορουμ.Ειπα να φτιαξω λογαριασμο σε αυτο το φορουμ γιατι καταλαβαινω πως εχω φτασει σε ενα "αδιεξοδο" και χρειαζομαι βοηθεια.

    Ειμαι 110 κιλα υψος 1,79 και 19 χρονων.Οποτε παιρνω αποφαση να χασω κιλα αντεχω για 2.5 μηνες και χανω 10 κιλα.Μετα κατι γινεται και σταματαω.
    Αποφασισα μεσα στο καλοκαιρι να χασω κιλα αφου ντρεπομαι να βγω και στη θαλασσα ( εχω να παω 4 χρονια ) ωστε το επομενο καλοκαιρι να ενιωθα τουλαχιστον καλα με το σωμα μου.Αρχισα 120 μεσα Ιουνιου και αρχες Σεπτεμβριου εφτασα να ειμαι 106.Ειχα σαν στοχο καλοκαιρι 2018 να ειμαι 90- κιλα(πιστευα εκει θα ενιωθα καλυτερα).Εε τα ψιλοπαρατησα και τωρα ειμαι 110 και σκεφτομαι να αρχισω παλι γιατι αληθεια θελω να νιωθω καλα με το σωμα μου μηπως και παω στη θαλασσα του χρονου-.-

    Να προσθεσω μερικα πραγματακια.
    Απο τα πολλα κιλα εχω αφησει στηθος και αυτο ντρεπομαι περισσοτερο απο ολα.
    Δεν εχω θεμα με την γυμναστικη.Μπορω αν θελω να γυμναζομαι αρκετα μεσα στη μερα.

    Εχοντας αυτες τις πληροφοριες μου θα ηθελα να με βοηθησετε απαντωντας στις εξης ερωτησεις μου και ισως προσθετοντας μια συμβουλη.. :/

    1) Υπαρχει καποια τροφη που να με βοηθησει να χασω λιπος? Ή τουλαχιστον να χασω λιπος με σωστο τροπο μεσω αυτης της τροφης?
    2) Τι ασκησεις να κανω ωστε να φυγει η γυναικομαστια που εχω? Τι ασκησεις να κανω για να φυγει το λιπος απο το σωσιβιο ( νομιζω ετσι το λενε ) ?
    3) Σε περιπτωσεις σαν τη δικη μου που θελω να χασω κιλα χωρις να κρεμασω θα ηταν υγιες και σωστο να χανω 3 κιλα το μηνα σταθερα μεχρι το καλοκαιρι ? Δηλαδη 20 περιπου κιλα σε 7 μηνες. Ή θα πρεπει να ειμαι πιο υπομονετικος ωστε να εχω ΣΩΣΤΟ αποτελεσμα ? Θυμιζω το να κρεμασω ειναι ενας εφιαλτης για εμενα και θελω να το αποφυγω οτι και να γινει.
    4) Τι ποσοστο βαρη-αεροβια να κανω για να εχω ενα επιθυμητο αποτελεσμα και σε τι ενταση-χρονο?

    Πανω απο ολα σε αυτη την προσπαθεια ειναι να χασω ΣΩΣΤΑ το λιπος.Να φυγει απο παντου με ομοιομορφο τροπο φερνοντας ενα εμφανες αποτελεσμα εως το καλοκαιρι.

    Σας ευχαριστω ΠΑΡΑ πολυ για το χρονο σας!! Ελπιζω να με βοηθησετε !! Θα κοιταζω καθημερινα το φορουμ για τυχον απαντησεις.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλησπέρα και καλώς όρισες στο φόρουμ!

    Το αδιέξοδο αυτό σε οδήγησε στο σωστό μέρος. Εδώ θα βρεις τον τρόπο να χάσεις σωστά τα κιλά σου, χωρίς να βάζεις σε κίνδυνο ούτε την υγεία σου ούτε την ανάπτυξή σου, γιατί εισαι και 19 χρονών παιδί.

    Υποθέτω πως τα κιλά αυτά που έχασες ήταν με λάθος τρόπο, γι αυτό και σταμάτησες. Ούτε μαγικές τροφές υπάρχουν να χάσεις το λίπος, ούτε μαγικές ασκήσεις. Υπάρχει μόνο υπομονή και επιμονή σε ένα σωστό πλανο που θα το ακολουθείς με συνέπεια και παράλληλα να απολαμβάνεις αυτό που κάνεις έχοντάς το ως τρόπο ζωής.
    Αυτό που θες είναι, γυμναστική με βάρη ώστε να ανεβάσεις μυικότητα και να βοηθήσεις το δέρμα σου να προσαρμοστεί καθώς χάνεις λίπος. Γυναικομαστία το πιθανότερο ειναι να μην έχεις, γι αυτό μη βιάζεσαι να κρίνεις, άσε να περάσει διάστημα με διατροφή και άσκηση.

    Άρα 4 φορές γυμναστική, 4-5 φορές μια αερόβια δραστηριότητα και σε συνδιασμό με σωστό διαιτολόγιο θα δεις το αποτέλεσμα που θες.
    Γράψε μας τώρα τι ακριβώς τρως και τι κανεις στο γυμναστήριο. Επίσης διάβασε στις ενότητες με τους νεους με τα βάρη υπαρχουν οδηγοί προπονησης και διατροφης ωστε να μαθεις πράγματα. Η γνώση θα σε βοηθήσει!

  3. #3

    Default

    Δεν παω στο γυμναστηριο.Εχω στο σπιτι μου Διαδρομο,Μηχανημα με ασκησεις βαρη ( δεν ξερω πως να το πω ) το οποιο εχει ασκησεις με τροχαλια.Απο εκει και περα εχω διαφορα μικρου ειδους εργαλεια οπως :
    Ενα ελαστικο σχοινι το οποιο παταω πανω και βαζω δυναμη να σηκωσω ( ουτε αυτο ξερω πως το λενε )
    Ενα ποδηλατο ( μενω σε σχετικα απομωνομενη περιοχη ).
    Εχω ενα στρωματακι για να κανω ασκησεις στο πατωμα.

    Δεν ξερω πως να τα συνδυασω για να φτιαξω ενα καλο προγραμμα γυμναστικης ( σαν αρχαριος που ειμαι ... ) .
    Συνηθως κανω διαδρομο και το μηχανημα που εχει τις τροχαλιες.
    Απο εκει και περα το ελαστικο οταν θελω να δω καμια ταινια ή κανενα βιντεακι στο youtube
    Μπορω να πω οτι χρονο για γυμναστικη εχω παρα πολυ μεσα στη μερα μου αλλα δεν ξερω πως να το διαχειριστω.

    Τι τρωω.Πριν πω να ξερετε οτι εκει ειναι το θεμα μου τοσα χρονια.Ενω κανω και αντεχω αρκετη γυμναστικη το προβλημα μου ηταν παντα στο φαγητο:

    Το πρωι συνηθιζω να τρωω μια τυροπιτα ή μια σπανακοτυροπιτα.
    Μεσημερι μεσα στην εβδομαδα ισως φαω 3 φορες απαχο κρεας με μακαρονια ή πατατες (στο φουρνο χωρις πολλα λαδια).
    Συνηθως 2-3 φορες την εβδομαδα οσπρια ( φακες ή μαυροματικα )
    Και αντε μια φορα την εβδομαδα κανα ψαρι οπως σαρδελα στο φουρνο.
    Μεσα σε αυτα λογικα θα ξεφυγω μια μερα και θα φαω κατι απ'εξω με την παρεα.Ενα γυρο.

    Ενδιαμεσα αν εχει κανα φρουτο αλλιως τιποτα.
    Βραδινο δεν συνηθιζω να τρωω.Αν φαω κατι θα ειναι ροδι.

    Πριν 3-4 χρονια ετρωγα συνεχεια κοτοπουλο γιατι ελεγαν οτι παχαινει λιγοτερο κλπ και παρατηρησα οτι τοτε εκανα στηθος.Εννοω φουσκωσε το στηθος μου και βγηκε προς τα εξω και ημουν σαν αντρας με στηθος γυναικας.
    Απο τοτε σταματησα να τρωω κοτοπουλο και τρωω χοιρινο συνηθως.
    Κανω λαθος στο οτι τρωω γλυκα και πινω αναψυκτικα.Τα αναψυκτικα τα εχω κοψει σε αρκετα μεγαλο βαθμο αλλα συνεχιζω ακομα και καταναλωνω 2-3 την εβδομαδα (κουτακια).

    Ημουν απολυτα ειλικρινης με οσα στοιχεια σας εδωσα για να εχετε ξεκαθαρη εικονα.
    Ευχαριστω που δειχνετε ενδιαφερον!!

    Ξεχασα να αναφερω και το κανω edit :
    Εκει που λεω οτι προβλημα μου ηταν το φαγητο εννοω παλια.Παλια ειχα παρα πολυ ασχημες συνηθειες στο φαγητο και με εφεραν σε αυτη τη θεση.
    Καθε μερα απ'εξω,αναψυκτικα καθε μερα,γλυκα κλπ κλπ.Εδω και 1 χρονο τα εκοψα σε πολυ μεγαλο βαθμο
    Last edited by Ποδοσφαιρικος; 15-11-17 at 22:23.

  4. #4
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Με την διατροφή δεν θα σου έλεγα να αρχίσεις να μετράς θερμίδες, μάκρος κλπ. Όσο έχεις στο μυαλό σου το φαγητό και ότι το στερείσαι θα ξανακυλάς, πρέπει να βρεις μια υγιεινή διατροφή που όμως δεν θα σου φαίνεται στερητική. Πήγαινε το βήμα-βήμα.
    Στην αρχή κόψε εντελώς τα αναψυκτικά, τα γλυκά και γενικώς την ζάχαρη, Από μόνο του είναι αρκετό για να δεις μεγάλη διαφορά. Αν τώρα μια φορά την εβδομάδα νοιώσεις την ανάγκη για κάτι γλυκό δεν χάλασε ο κόσμος.
    Μετά από λίγο καιρό σταμάτα εντελώς τα σφολιατοειδή που τρως για πρωινό, καθώς και όλες τις τροφές του στυλ κρουασάν-πατατάκια κλπ που τυχόν τρως και αντικατέστησε τις στο πρωϊνό είτε με γάλα με βρώμη, είτε με γιαούρτι είτε κάτι υγιεινό που σ' αρέσει και τα υπόλοιπα όταν νοιώθεις ανάγκη προτίμησε καλύτερα ένα φρούτο, λίγους ξηρούς καρπούς κλπ.
    Όταν βγαίνεις μπορείς στον γύρο να προτιμάς καλαμάκι κοτόπουλο αντί χοιρινό κ.ο.κ. Αυτές οι αλλαγές θεωρώ από μόνες τους είναι αρκετές για να πέφτεις καιρό στα κιλά και αν μπορέσεις να τις ακολουθήσεις για κάμποσο καιρό βλέπουμε και το θέμα της καλύτερης διατροφής.

    Αφού έχεις ποδήλατο και χρόνο όπως λες τι το καλύτερο; Πήγαινε έξω και κάθε μέρα κάνε μεγάλες βόλτες, 1-2 φορές την εβδομάδα προσπάθησε να κάνεις μεγάλες διαδρομές συνεχόμενα. Και συνδύασε το με ένα full body πρόγραμμα με βάρη (ή το βάρος του σώματος σου) 3 φορές την εβδομάδα. Ασκήσεις υπάρχουν αμέτρητες ακόμα και χωρίς να έχεις έξτρα βάρη αλλά θα χρειαστείς νομίζω ένα μονόζυγο και 2 αλτήρες με μερικούς δίσκους.

  5. #5

    Default

    Εχω μονοζυγο αλλα δεν καταφερνω να σηκωσω τα κιλα μου και να κρατηθω.
    Ναι μπορω να φτιαξω ενα καλυτερο πρωινο σιγουρα.Γαλα με βρωμη και μια κουταλια μελι νομιζω μπορω ευκολα αρα τα σφολιατοειδη μπορω με μεγαλη ευκολια να τα κοψω.
    1 φορα την εβδομαδα γλυκο μου ακουγεται αρκετο ( μα ουτως ή αλλως 1 ή max 2 φορες ετρωγα γλυκο μεσα σε μια εβδομαδα αρα μπορω να το κανω 1 ή και κανενα μερικες εβδομαδες )
    Στο γυρο δεν ξερω αν πρεπει να προτιμαω κοτοπουλο γιατι οπως ειπα θελω να χασω το λιπος στο στηθος.Εχω κανει στηθος γυναικειο και ντρεπομαι παρα πολυ και νομιζω το κοτοπουλο απλα το αυξανει... ξερω πως ειναι πιο "υγειινο" αλλα δεν μπορω να σκεφτομαι οτι συνεχως μεγαλωνει το προβλημα μου εκει.

    Μπορω να παιρνω το πρωι το ποδηλατο και να κανω μεγαλες αποστασεις ( η περιοχη που μενω δεν ειναι στην πολη ουτε εχει πολλα αυτοκινητα και μπορω να το κανω ευκολα αυτο).Οταν λεω μεγαλες αποστασεις δεν ξερω ποσο γιατι εχω παρα πολυ καιρο να το χρησιμοποιησω το ποδηλατο αλλα νομιζω κανω καλες αποστασεις.

    Θα μπορουσατε να μου πειτε σε ασκησεις εδαφους τυπου κοιλιακοι,ραχιαιοι κλπ ποσους να κανω ωστε να δω αποτελεσμα εντος 6 μηνων ? (μεχρι το καλοκαιρι) Φυσικα απο εκει και περα συνεχιζω απλα δεν θελω να ντρεπομαι να βγω στη θαλασσα.
    Επισης ποσες ασκησεις ή ποση ωρα στην τροχαλια να κανω ? Εχει σημασια το βαρος που βαζω σαν αντισταση στην τροχαλια?

    Ευχαριστω πολυ για το χρονο και συγγνωμη αν σας κουραζω με τις ερωτησεις μου ...

  6. #6
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Καλωσόρισες και καλή συνέχεια στην προσπάθεια σου.

    Το πολυμηχάνημα σου έχει πάγκο;
    Πάρε 2 αλτήρες στους οποίους θα μπορείς να προσθέτεις κιλά και θα μπορείς να προσθέσεις πάρα πολλές ασκήσεις για το σώμα σου.
    Αν δεις τους διάφορους οδηγούς θα μπορείς να σχεδιάσεις κάτι.
    Στην αρχή ξεκίνα με εκγύμναση όλου του σώματος. Ίσως λόγο χρόνου να κάνεις μόνα τους τα πόδια.
    Σαν ώρα μπορείς για παράδειγμα να κάνεις 50 λεπτά - 1 ώρα βάρη και 30 λεπτά αεροβική πχ γρήγορο περπάτημα.
    Υπάρχουν εφαρμογές στο κινητό που θα σε βοηθήσυν να κρατάς αρχείο με αποστάσεις χρόνους κλπ πχ το Strava.

    Ξεκίνα και η βελτίωση θα έρθει

    Απλά να έχεις υπόψη ότι η διατροφή παίζει μεγαλύτερο ρόλο από τη γυμναστική.
    Με τη γυμναστική θα ξυπνήσεις τον μεταβολισμό σου (εάν έχει πέσει) και θα καις περισσότερο λίπος
    Last edited by AU77; 16-11-17 at 13:48.

  7. #7

    Default

    Λοιπον απο οτι καταλαβα:

    Η διατροφη παιζει μεγαλυτερο ρολο απο τη γυμναστικη.
    Πρεπει να συνδυασω αεροβια με βαρη σε καθημερινο προγραμμα για να μην υπαρχει θεμα κρεμασματος (λογικα) και μιλαμε για 1:30 ωρα περιπου τη μερα γυμναστικης.
    30 λεπτα γρηγορο περπατημα μπορω να τα κανω σχετικα ευκολα οπως και 1 ωρα βαρη ( ας πουμε σετ των 50 σε καθε ασκηση )
    Στα ποδια δεν εχω μεγαλο θεμα.Επαιζα μπαλα παραπανω απο 10 χρονια σε ακαδημια και τα ποδια μου ειναι σχεδον ολο μυς.Οποτε θα δωσω λιγοτερη βαρυτητα σε αυτα (ουσιαστικα οτι βγαινει απο την αεροβια σαν ασκηση για τα ποδια ).Ισως και απο καποια βολτα με το ποδηλατο αν τελικα κανω.
    Απο εκει και περα θα κανω πολλες ασκησεις στηθους στο μηχανημα.

    Απο θεμα διατροφης μπορω να εφαρμοσω σιγουρα τα εξης:

    Για πρωινο κανα γιαουρτι με βρωμη (πιτουρο υποθετω ??) και μια κουταλια μελι.Αυτο γινεται ευκολα
    Μπορω να τρωω αρκετες σαλατες μεσα στην εβδομαδα ισως προσθετοντας ενα κομματι απαχο κρεας διπλα τους για πρωτεινη.
    Ας πουμε 3 φορες την εβδομαδα σαλατα με μια μπριζολα ή ενα μπιφτεκι (απαχα τα αγοραζω)
    Μετα αλλες 3-4 φορες ή κρεας στο φουρνο (με πατατες ισως ) ή οσπρια ( φακες , μαυροματικα ).
    Απογευμα παλι γιαουρτι ή φρουτα (μηλα,μπανανες,αχλαδια,ροδια κατι απο αυτα ).
    Βραδυ αν περισσεψει κατι απο τη σαλατα με τελευταιο γευμα πριν τις 21:00 (?? υποθετω πρεπει να τρωω 3-4 ωρες πριν κοιμηθω? )

    Αυτα θα ηταν ενταξει ? Νομιζω μπορω να τα εφαρμοσω σχετικα ευκολα αυτο το προγραμμα.
    Θελω να χασω αρκετο λιπος και να πεσω 15-20 κιλα μεχρι το καλοκαιρι ( 6.5 μηνες δηλαδη 2.5 εως 3 κιλα το μηνα ).

    Ασκησεις τυπου κοιλιακους , ραχιαιους , καμψεις κλπ να αρχισω να τις προσπαθω ή να περιμενω πρωτα να χασω τα πρωτα κιλα και μετα σταδιακα να τις αρχισω ? ( υποθετω βοηθανε αρκετα )

  8. #8
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Διαφωνώ με το να μην γυμνάζεις τα πόδια, μιλάμε για το μισό μας σώμα και σίγουρα το περπάτημα δεν μπορεί να τα γυμνάσει.
    Επίσης δεν υπάρχει τοπική απώλεια λίπους. Που σημαίνει ότι αν γυμνάζεις μόνο στήθος δεν πρόκειται να χάσεις από εκεί το λίπος, όπως δεν θα χάσεις και το λίπος από την κοιλιά αν κάνεις κοιλιακούς και ραχιαίους.
    Πρέπει να γυμνάζεις όλο το σώμα, πρέπει να κάνεις κοιλιακούς και ραχιαίους αλλά όχι επειδή θα σε βοηθήσουν να χάσεις το λίπος από την κοιλιά αλλά γιατί είναι σημαντικό να έχεις έναν δυνατό κορμό.
    Η σωστή διατροφή θα σε βοηθήσει να χάσεις το λίπος που θέλεις και θα δώσει το "καύσιμο" στους μυς. Τα βάρη θα σε βοηθήσουν να χτίσεις τους μυς σου και όταν χάσεις το λίπος θα φανούν.
    Οπότε ξέχνα το τοπικό χάσιμο λίπους, δεν υπάρχει κάτι τέτοιο, όπως είναι απίθανο και το κοτόπουλο να σου προκαλεί γυναικομαστία που μάλλον δεν έχεις.

  9. #9

    Default

    Ωραια κατι τελευταιο. Θα μπορουσατε να μου πειτε ποσα σετ των ποσων κοιλιακων,ραχιαιων,καμψεις να κανω μεσα στη μερα ? Στην τροχαλια κανω περιπου 3 σετ των 50 σε καθε ασκηση.Διαδρομο μιση ωρα γρηγορο περπατημα (συγκεκριμενα στο 7.0. Αν πρεπει πιο ψηλα πειτε μου.).Αυτα κανω το απογευμα για κανα δυωρο ( κανω διαλειμματα στην τροχαλια αμα κουραστω αλλα οχι στο διαδρομο ).
    Το πρωι θελω να κανω μια ωρα ασκησεις τυπου κοιλιακους κλπ . Ποσο να κανω για αρχη σε αυτες τις ασκησεις ? Ομολογω οτι με δυσκολευουν αρκετα οι καμψεις και οι κοιλιακοι με κουραζουν αλλα μπορω να κανω διαλειμματακια.

  10. #10
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Τι εννοείς 3 σετ των 50; 50 επαναλήψεις; Αν είναι έτσι δεν κάνεις τίποτα. Τα βάρη πρέπει να είναι τόσα ώστε να πρέπει να καταβάλλεις προσπάθεια για να εκτελέσεις την κίνηση, αν το μόνο που κάνεις είναι να μετακινείς την μπάρα ή την τροχαλία πάνω κάτω δεν γίνεται τίποτα. Ομοίως για τους κοιλιακούς αν τους εκτελείς σωστά δεν υπάρχει περίπτωση να μπορέσεις να κάνεις για πολλή ώρα και φυσικά δεν χρειάζονται κάθε μέρα. Με την σωστή ένταση 2 φορές την εβδομάδα θεωρώ ότι αρκούν. Για τον διάδρομο προσωπικά δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος να κάνει μισή ώρα περπάτημα και να μην βγει έξω να περπατήσει μισή ώρα ας πούμε.

  11. #11
    Pumping Iron Kostas84's Avatar
    Join Date
    15-02-11
    Location
    Ηρακλειο,Κρητης
    Posts
    277

    Default

    Καταρχας , μην ντρεπεσαι για το σωμα σου ειναι δικο σου και απλα πρεπει να το σμηλεψεις και στην θαλασσα μπορεις να πας και ολα μπορεις να τα κανεις ! Σου το λεει καποιος που ειχε ταβανι 160 κιλα και τωρα παιζω στα 118 και ποτε μα ποτε δεν ντραπηκα να δειξω το σωμα μου !
    Δευτερον , Φτιαξε μια ρουτινα γυμναστηκης για βαση που πανω σε αυτη θα κανεις αλλαγες ,βρες -θα σου πουν και τα παιδια- βασικες ασκησεις να κανεις στον μηχανημα με τις τροχαλιες υπαρχουν αρκετες και παρα πολλες χωρις βαρη οπως σκουωτ,βυθισματα ,καμψεις που δεν χρειαζονται βαρη.
    Τριτον,φτιαξε την διατροφη σου και προσπαθησε σε οσο πιο καθαρες τροφες π.χ σφολιατα, τηγανιτα,αναψυχτηκα και γλυκα στοπ. Βαλε φρουτα,λαχανικα,πολυ νερο, και γαλακτοκομικα στην θεση τους.
    Τεταρτο, βαλε μικρους στοχους μην θες να κανεις κορμαρα σε 6 μηνες , ας αρχισεις απο το να βαλεις στοχο να κανεις γυμναστικη 4-5 φορες την μερα για εναν μηνα . ΄Η να περπατας 5-6-7-10 χιλιομετρα . Μικροι στοχοι θα σε οδηγησουν σιγα σιγα στον μεγαλο χωρις να σε απογοητεψουν .

    Υ.Γ: Επιμονη,υπομονη και πειθαρχια χρειαζεται ... ολα τα αλλα ερχονται !
    "The world is changed by your example , not by your opinion!"
    -Paulo Coelho

  12. #12

    Default

    Ευχαριστω πολυ Κωστα!
    Λοιπον στις συμβουλες με τη διατροφη που μου εδωσες . Τις εχω βαλει ηδη μπρος.Αγορασα γιαουρτια 0% ( αν εχει καποια σημασια αυτο ) , βρωμη,μελι.Αυτο πλεον θα ειναι το πρωινο μου ( σχετικα ευκολα γιατι μ'αρεσει κι ολας) και μερικες φορες κατι σαν βραδινο (απογευματινη ωρα).Για μεσημεριανο θα τρωω στη σχολη ( στη λεσχη ) ουσιαστικα σπιτικο φαγητο. Θα προσπαθησω να φτιαξω το προγραμμα της γυμναστικης ωστε να μην εχω θεμα και με τη σχολη και ελπιζω να βρω κατι καλο που να μου αφηνει εστω και λιγο ελευθερο χρονο. Θα σας ενημερωνω για τα αποτελεσματα και πιθανον αλλαγες στα προγραμματα απο εδω ( για να παιρνω αποψη για αυτες τις αλλαγες ) καθε Σαββατοκυριακο ( Σαββαατο συνηθως ).
    Σας ευχαριστω ολους για το χρονο σας! Ελπιζω να τα καταφερω!

  13. #13

    Default

    Παιδια καλησπερα!
    Λοιπον μεχρι στιγμης παει καλα εχω χασει 1.5 κιλο σε μια εβδομαδα ακριβως.
    Θελω ομως να κανω μια ερωτηση.
    Παρατηρω οτι οι κοιλια μου ειναι σχετικα πεσμενη και ανησυχω.Αυτο δεν ειναι μετα απο το 1.5 κιλο που εχασα.Ειναι πολυ καιρο τωρα.
    Ειναι σημαδι οτι κρεμαω αυτο (χαλαρωση δερματος);
    Αν ναι,πρεπει να αυξησω κατα πολυ ασκησεις τυπου κοιλιακους κλπ και να μειωσω ελαχιστα την αεροβια;

    Σκεφτειτε καποιον χοντρο με μεγαλη περιφερεια (εγω ειμαι αυτος). Οπως χανει κιλα το λιπος εξαφανιζεται και μενει το δερμα ( Υποθετω. Ετσι φανταζομαι).Αρα κρεμαω.
    Να σημειωσω οτι εδω και παρα πολλα χρονια εχω κανει ραγαδες.Αρα το δερμα μου εχει "διαλυθει".Ξερω οτι οι ραγαδες δεν φευγουν και δεν με ενδιαφερουν πολυ ετσι κι αλλιως αυτες ομως το οτι τις εχω σημαινει οτι το δερμα μου στην κοιλια θα παραμεινει ετσι για παντα; Ο,τι και να κανω;

    Αγχωνομαι πολυ σε αυτο το θεμα παιδια... Νιωθω οτι επειδη εχω ραγαδες το δερμα μου στην περιφερεια εχει γινει πολυ μεγαλο (ετσι νιωθω αλλα δεν ειμαι σιγουρος).Εννοω οτι αν το δερμα πριν τις ραγαδες ειναι χ εκατοστα μετα τις ραγαδες και επειδη θα εχει "ξεσκιστει" (ελπιζω να καταλαβαινετε πως το εννοω) θα εχει γινει χ + κατι.Επειδη λοιπον δεν μπορω να διωξω τις ραγαδες το δερμα θα παραμεινει μεγαλυτερο απο την περιφερεια μου αρα θα κρεμασω 100 %.

    ΑΥΤΟ ΝΙΩΘΩ <--.

    Ουσιαστικα η ερωτηση μου ειναι η εξης:

    Το γεγονος οτι εχω ραγαδες (τις οποιες οκ δεν μπορω να διωξω),θα επηρεασει το σωμα μου αισθητα ή αυτο θα μπορεσει να θεραπευτει με τον καιρο (ουσιαστικα να ερθει στα κανονικα μεγεθη ακομα κι αν εχω ραγαδες); Μπορειτε να μου εξηγησετε πως λειτουργει το ολο θεμα παρακαλω; Και αν ειναι στο χερι μου γινεται να μου πειτε πως θα καταφερω να επαναφερω το σωμα μου στα κανονικα;
    Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια.Παρακαλω βοηθηστε με :/ Οποια κι αν ειναι η απαντηση θα συνεχισω να προσπαθω..
    Last edited by Ποδοσφαιρικος; 23-11-17 at 23:09.

  14. #14
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Ο κάθε οργανισμός λειτουργεί διαφορετικά.
    Εγώ στο παρελθόν είδα άτομο που έχασε πάρα πολλά κιλά και είχε λίγο περιττό δέρμα χαμηλά.
    Από την άλλη εάν χάνεις σταδιακά τα κιλά πιθανόν να μην έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα

  15. #15
    New Member
    Join Date
    19-09-17
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    9

    Default

    Φίλε είναι λογικό λόγω των κιλών σου να έχει "χαλαρώσει" και να έχει "κρεμάσει" το δέρμα σου όπως λες. Με τη σωστή διατροφή και τη γυμναστική θα αρχίσεις να βλέπεις το σώμα σου να φτιάχνει, να "σφίγγει" και να "δένει" και αυτό θα σε ευχαριστεί πολύ από μόνο του ως αποτέλεσμα Όπως σου είπε και ο Κώστας το κλειδί είναι επιμονή, υπομονή και πειθαρχία. Είσαι μόλις 19 χρόνων, όταν δεις το αποτέλεσμα της προσπάθειάς σου πίστεψέ με, ακόμα και αν έχεις λίγες ραγάδες δεν θα σε ενοχλούν σε σχέση με αυτό που θα βλέπεις στον καθρέφτη. Άσε που επειδή οι ραγάδες είναι κατά κύριο λόγο θέμα διατροφής, αν τη φτιάξεις δεν θα έχεις κανένα θέμα.

  16. #16
    Pumping Iron Kostas84's Avatar
    Join Date
    15-02-11
    Location
    Ηρακλειο,Κρητης
    Posts
    277

    Default

    Ραγαδες βγαζεις οταν παιρνεις κιλα γρηγορα και αποτομα και οταν αδυνατιζεις εξασθενουν σιγα σιγα , δεν φαρδενει το σωμα εξαιτιας των ραγαδων απλα το αποτελεσμα του φαρδεματος ειναι οι ραγαδες. Και σιγουρα δεν βοηθουν οι κοιλιακοι στην πεσμενη κοιλια .
    Καθαρη διατροφη , ασκηση με βαρη και αεροβιο και υπομονη, εισαι σε ηλικια που ολα τα θες να γινουν γρηγορα μα δεν υπαρχει μαγικος τροπος . Αν θες περιεγραψε μια τυπικη σου μερα τι τρως και τι γυμναζεις να σου πουν και τα παιδια προτασεις .
    "The world is changed by your example , not by your opinion!"
    -Paulo Coelho

  17. #17

    Default

    Ναι φυσικα Κωστα.Λοιπον:


    Το πρωι σηκωνομαι 1.5 ωρα πριν παω στο πανεπιστημιο και κανω για 1 ωρα βαρη (Διαφορες ασκησεις με τροχαλια.Αυξησα το βαρος να με δυσκολευουν).
    Μετα τρωω πρωινο ενα μικρο μπολακι με γαλα,βρωμη και βαζω ενα μικρο σοκολατακι μεσα για να εχει ελαχιστη γευση.

    Φευγω για το πανεπιστημιο νωρις το πρωι (10 ειμαι εκει) και γυρναω βραδυ (21:00 φτανω σπιτι μου) οποτε πρεπει να βρω χρονο να φαω στη λεσχη.
    Τρωω στη λεσχη ενα απο τα πιατα της ημερας και βαζω διπλα σαλατα (κρεμμυδι,ντοματα,φετα).

    Γυρναω το βραδυ στο σπιτι κατα τις 21:00 και κανω διαδρομο για κανα μισαωρο γρηγορο περπατημα.
    Μετα παω στο pc και βαζω livestreams fifa -.- αλλα ειμαι ορθιος και κανω ασκησεις τυπου βαρη με ενα ελαστικο σχοινι.Σαν να σηκωνω βαρακια.Παταω πανω σε αυτο και ανεβαζω (απο το τιποτα καλυτερα να κανω αυτη την ασκηση.)

    Πεφτω για υπνο μερικες φορες 00:00 μερικες φορες 01:00 και μερικες φορες δεν κοιμαμαι ( πχ Σαββατοκυριακα ΜΕΡΙΚΕΣ φορες.).

    Αυτη ειναι μια κλασσικη μερα μου χωρις εκπληξεις.

    Δεν εχω παραπονο με τα κιλα.Χανω σχετικα ευκολα τα κιλα αλλα προσπαθω με καποιο τροπο να το ελεγξω γιατι ξερω οτι αν τα χασω γρηγορα θα ειναι λαθος.
    Να σημειωσω οτι μερικες φορες ( οπως αυριο που θα παω σε ενος φιλου γενεθλια ) τρωω αρκετα παραπανω.Μπορειτε να το πειτε και αποτοξινωση;Μια μερα την εβδομαδα ας πουμε (κανω και γυμναστικη ομως τη μερα εκεινη ).

  18. #18
    Pumping Iron Kostas84's Avatar
    Join Date
    15-02-11
    Location
    Ηρακλειο,Κρητης
    Posts
    277

    Default

    Εγω στην θεση σου θα εβαζα τον διαδρομο πρωι πρωι ,για 30-45 λεπτα ! Ενα ντουζ μετα καλυτερο απο καφε ..και πρωινο χωρις το σοκολατακι ,τζαμπα θερμιδες μηδεν κερδος ,βαλε μια κουταλια μελι καλυτερα .

    Τωρα στο πανεπηστημιο δεν εχει γυμναστηριο; εδω κατω εχει και το τει και το πανεπηστημιο , εκει; αν εχει αξιζει να το βαλεις στην ρουτινα σου .Γιατι αν κανεις ασκηση αργα το βραδυ θα σε δυσκολευει στον υπνο.

    Δεκατιανο ; κολλατσιο τι τρως; αποφευγε σφολιατες και τοστ εμποριου ειναι φιρα . θα σου ελεγα να κρατας κανα φρουτο με καμια χουφτα ξηρο καρποια , θα εισαι οκ μεχρι το μεσημεριανο τις λεσχης

    Απο το μεσημερι μεχρι το σπιτι δεν τρως τιποτα αλλο; βαλε κανα φρουτο ή γιαουρτι κατι ,και το βραδυ ενα πιο μικρο αλλα με πρωιτεινη και υδατανθρακα γευμα μετα τα βαρη σου
    Βαρη: εδω πρεπει να εισαι σιγουρος για την ασκηση που κανεις και πως την κανεις , αν εισαι αρχαριος μπορεις να παθεις ζημια ,μην βαζεις τρελο βαρος βαζε λιγο δες στο youtube την σωστη εκτελεση και με λιγα κιλα αν το κανεις σωστα θα καταλαβεις οτι σε πιανει . Τωρα με τα μηχανηματα σου δες και πως θα γυμνασεις ολες τις ομαδες Πλατη-στηθος-ωμους -τρικεφαλα-δικεφαλα και ποδια . Επισης εχει και ασκησεις με το βαρος του σωματος σου που μπορεις να βαλεις στην ρουτινα σου . Εκει ψαξε το .
    Και κοιμησου πιο νωρις για να μπορεσεις να μεινεις πιστος στην ρουτινα σου .

    Οσο για την μερα " αποτοξινωσης " εκει αναφερομαι οταν λεω πειθαρχια...να μπορεις να πεις οχι ευχαριστω . Και να φας την σωστη ποσοτητα και ποιοτητα φαγητου. Εκεινη την μερα μην κανεις και καθολου γυμναστικη απολαυσε την ελευθερα απλα να προσεχεις την διατροφη σου , γιατι αν εχεις πειρασμους και ο οργανισμους ζηταει να φαει λογο των καυσεων σου τοτε εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να φας παραπανω και χαλια φαγητο .

    Φιλε ελπιζω να βοηθησα , και ΦΙΛΟΙ αμα λεω κατι λαθος διορθωστε με !!Ε!!
    "The world is changed by your example , not by your opinion!"
    -Paulo Coelho

  19. #19
    New Member
    Join Date
    19-09-17
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    9

    Default

    Συμφωνώ απολύτως με τον Κώστα, το μόνο που ξέχασα να προσθέσω είναι ότι καλό θα ήταν ειδικά στην αρχή -και για να συνειδητοποιήσεις τι και πόσο τρως- να χρησιμοποιήσεις κάποια εφαρμογή τύπου MyFitnessPal. Εκτός από το ότι θα σε βοηθήσει πολύ πρακτικά γιατί θα ξέρεις ανά πάσα στιγμή που βρίσκεσαι, θα σε βοηθήσει πολύ και στο ψυχολογικό κομμάτι ειδικά όταν το στομάχι σου θα θέλει να κάνει παρασπονδία. Επίσης διάβασε όσο μπορείς όσα έχουν γραφτεί εδώ για το φαγητό, τις θερμίδες, τα macros κτλ, έχει μεγάλη σημασία να ξέρεις τι, πόσο και πότε τρως και το αποτέλεσμα θα έρθει μην ανησυχείς.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Νέο μέλος. Χρειάζομαι την βοήθειά σας!
    By Billopas in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 20
    Last Post: 19-01-17, 15:36
  2. Νέο Μέλος 15 χρ. - Χρειάζομαι Διατροφή
    By mgrekas in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 28-10-13, 16:25
  3. Νέο μέλος- Χρειάζομαι συμβουλές για τη διατροφή μου
    By panoskalamata21 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 06-09-12, 21:07
  4. Νέο Μέλος - Χρειάζομαι Την Εμπειρία Σας
    By Pasalimani in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 11
    Last Post: 13-06-08, 04:50

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •