Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 28 of 28
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    17-11-17
    Posts
    3

    Exclamation Χονδροπάθεια και λαγονοκνημιαία ταινία

    Καλησπέρα,

    Γυμνάζομαι συστηματικά τα τελευταία 4 χρόνια σε γυμναστήριο με ώρες προπόνησης από 4 έως και 8 ώρες την εβδομάδα. Στο πρόγραμμά μου έχω body pump 2-3 ώρες, και τις υπόλοιπες τα πάντα όλα, από πιλάτες, γιόγκα έως και αερόμπικ που με διασκεδάζει πολύ. Τον Ιούλιο ένιωσα πόνο στο κατέβασμα της σκάλας στο αριστερό μου γόνατο. Ανησύχησα και πήγα σε ορθοπαιδικό όπου η διάγνωση ήταν χρονδροπάθεια και στα δύο γόνατα. Μου συνέστησε ξεκούραση και ενδυνάμωση του έσω πλαγέος μυός με ισομετρικές ασκήσεις. Εκανα κάποιες ασκήσεις αλλά λόγω και των διακοπών του Αυγούστου ξεκουράστηκα οπότε με την επιστροφή τον Σεπτέμβριο δεν πονούσα καθόλου. Πήρα αέρα και προχώρησα κανονικά με το προγράμμαυ ώσπου έφτασα κάποια μέρα ξαφνικά στα μέσα οκτωβρίου να μην μπορώ να περπατήσω . Ο ορθοπαιδικός είπε ότι το παράκανα και ότι είχα αποκτήσει και λαγονοκνημιαία ταινία στο αριστερό μου μηρό (πιθανόν από την αεροβική). Ξεκίνησα άμεσα αντιφλεγμονώδη, χονδροιτίνη, παγοθεραπείες, μαγνήσιο και μετά από δέκα μέρες και φυσικοθεραπείες (έκλαιγα από πόνο στον κρουστικό υπέρηχο). Ο γιατρός εννοείται απαγόρεψε σκουωτ και προβολές, είπε για την ακρίβεια από άνοιξη και βλέπουμε... Επιπλέον, στο φυσικοθεραπεύτηριο έκανα εργομέτρηση με cybex και εκεί προέκυψε ότι οι δικέφαλοι μου έχουν μια αναλογία δύναμης 100/130 έναντι των τετρακεφάλων, (130 δικέφαλοι) ενώ το σύνηθες και φυσιολογικό είναι να είναι 100/60-70, δηλαδή οι δικέφαλοι μου είναι πολύ πιο δυνατοί από τους τετρακέφαλους γεγονός που ενδεχομένως να οδήγησε στην χονδροπάθεια. Καταλήγοντας, σύμφωνα με τον φυσικοθεραπευτή αφού δεν μπορώ προφανώς να αποδυναμώσω τους δικεφάλους θα πρέπει να βρω τρόπο και ασκήσεις να ενδυναμώσω τους τετρακεφάλους. Εννοείται ότι όλα αυτά έχουν τσακίσει την ψυχολογία μου περισσότερο από ότι με ενοχλεί ο πόνος, ο οποίος σήμερα που έχω ολοκληρώσει τις θεραπείες εξακολουθεί να υφίσταται.

    Δεν έχω σχέση με το body building αλλά στις αναζητήσεις μου για χονδροπάθεια και αεροβική, βρήκα το σγκεκριμένο φόρουμ και θα ήθελα να μάθω άν υπάρχει κάποιος συμπάσχων και τον τρόπο αντιμετώπισης της πάθησης ή ακόμα και γενικότερα σχόλια που πιθανόν να με βοηθήσουν.

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Καλησπέρα Μαρία, μαγνητική εβγαλες για τα γονατα ή κανατε διαγνωση μονο με κλινικη εξεταση?

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    17-11-17
    Posts
    3

    Default

    Καλησπέρα Κωνσταντίνα,

    Εβγαλα ακτινογραφία 30 μοιρών και στα δύο γόνατα και σε συνδυασμό με την κλινική εξέταση κατέληξε στη διάγνωση.

  4. #4
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Επειδή όπως λες ο πόνος παραμένει μετά τις θεραπείες και για να μην χάνεις χρόνο περιμένοντας. Πάρ'το με αργά και σίγουρα βήματα.
    Πρώτα απο όλα, στην ακτινογραφία μπορει να μην φαίνονται πολλά πραγματα που θα φανουν με ακριβεια στην μαγνητική.
    Στην θέση σου, θα ζητούσα από τον γιατρό μου να μου γράψει μια μαγνητική. Είναι καλύτερο να είσαι 100% βεβαιη για το τι συμβαινει.
    Αφού την βγαλεις και δεν θα υπάρχει η παραμικρή αμφιβολία για τη διαγνωση, θα ξέρεις πως να κινηθεις και στην αντιμετωπιση του θεματος σου

  5. #5
    New Bodybuilder
    Join Date
    17-11-17
    Posts
    3

    Default

    Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

  6. #6
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Καλημέρα.
    Η χονδροπάθεια όσο απλή και να είναι (βασικά δεν ειναι απλή υπόθεση) άλλο τόσο προσοχή θέλει. Ειναι κομμάτια που στο γυμναστηριακό κομμάτι απαγορεύονται π.χ. βαθύ κάθισμα. Η διάγνωση της τις περισσότερες φορές γίνεται βάση κλινικής εικόνας. Πάσχω απο 15 χρονων....ζω μαζί της πολλά χρόνια...Είναι λογικό να παρουσιάσεις αδυναμια των μυών των γύρω περιοχών, όπου με ασκήσεις ισσομετρικές και τις φυσιοθρραπείες θα αρχίσουν να δυναμώνων και σιγά σιγά θα πρέπει να μπεις και σε ασκήσεις με βάρη.
    Η μαγνητική θα δείξει βασικά άν υπάρχει αλλού ζημια (αν και συνηθως δίνουν σημάδια) και σε τι βαθμό χονδροπάθειας είσαι.
    Δεν θα σταματησεις να γυμνάζεσαι απλά θα θέλει προσοχή στις ασκήσεις στα αερόβια και σε ότι άλλο σου πει ο γιατρός.
    Καλό ειναι ο ορθοπεδικός σου να ασχολείται κατα βάση με αθλητες. Εμένα ειναι αθλήατρος και με βοηθάει ακόμα και στο κομμάτι της ψυχολογίας μου. Πρόσφατα που με ξανα έπιασε (στραβοπάτησα και εκανα και μια ήπια κακωση στη περιοχή του μηνίσκου) και του είπα "θα κόψω τα βάρη" ακόμα γελάει...
    Μπορώ να μιλάει για διαυτη ώρες.
    Α επίσης όταν βγει τελικό πόρισμα χονδροπάθειας κοίτα για θεραπεία με υαλουρονιό ενέσιμο. Εμένα με έσωσε μπορώ να πω.
    Έχω κομμένο βέβαια : τρεξιμο σε διάδρομο, μόνο σε ταρτάν και χορτάρι, βαθύ κάθισμα, πρέσσα (λόγο λαγονοψοιτη και ισχίου) προβολές σκαλοπάτια και χοροπηδηχτα. Κάθε κραδασμός ειναι ρίσκο για τα γόνατα.
    Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο.
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  7. #7
    New Bodybuilder
    Join Date
    23-11-17
    Posts
    3

    Default

    Από τις 18/08/2017 μετά από τρεξιμο 10 γυρων σε ταρτάν γηπέδου και στο τελείωμα του τρεξίματος πόνεσα αφόρητα στα 2 γόνατα. Ενώ περνούσαν οι μερες ο πόνος ήταν πιο έντονος σε σημείο να μη μπορώ να περπατήσω, ιδίως στο δεξί. Πήγα σε ορθοπεδικό μου εδωσε αντιφλεγμονώδη, πάγο, ισομετρικες και μου είπε για χονδροπάθεια με ανατομικό υπερεξάρθρημα άμφω των επιγονατίδων ( το έδειξε η κατ εφαπτόμενη 45ο ακτινογραφία)
    Εγω συνεχίζω μεχρι σήμερα και πονάω, τι άλλο πρέπει να κανω;

  8. #8
    New Bodybuilder
    Join Date
    23-11-17
    Posts
    3

    Default

    Εσύ maria σήμερα πως είσαι;

    Από τις 18/08/2017 μετά από τρεξιμο 10 γυρων σε ταρτάν γηπέδου και στο τελείωμα του τρεξίματος πόνεσα αφόρητα στα 2 γόνατα. Ενώ περνούσαν οι μερες ο πόνος ήταν πιο έντονος σε σημείο να μη μπορώ να περπατήσω, ιδίως στο δεξί. Πήγα σε ορθοπεδικό μου εδωσε αντιφλεγμονώδη, πάγο, ισομετρικες και μου είπε για χονδροπάθεια με ανατομικό υπερεξάρθρημα άμφω των επιγονατίδων ( το έδειξε η κατ εφαπτόμενη 45ο ακτινογραφία)
    Εγω συνεχίζω μεχρι σήμερα και πονάω, τι άλλο πρέπει να κανω;

  9. #9
    New Bodybuilder
    Join Date
    23-11-17
    Posts
    3

    Default

    Επειδή συμπάσχουμε θα ήθελα να γνωρίζω την πορεία σου καθώς και τη δική μου και να ανταλλάσσουμε απόψεις μια και η περίπτωση απαιτεί ειδική μεταχείριση

    Ευχαριστώ

  10. #10

    Default

    ΤΕΛΙΚΑ ΠΩΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑΤΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΧΟΝΔΡΟΠΑΘΕΙΑΣ? ΓΙΑΤΙ ΠΑΣΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ

  11. #11
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-02-12
    Posts
    169

    Default

    Έχω την πάθηση εδώ και περίπου 20 χρόνια. Έχω μάθει να ζω με τη πάθηση και τις περισσότερες φορές το ξεχνάω και δεν δίνω σημασία, δηλ. δεν προσέχω όσο θα έπρεπε τα γόνατά μου. Με τις ασκήσεις με βάρη δεν χειροτερεύω. Αντίθετα έχω σταματήσει το ποδήλατο όπου έστω και μια μικρή βόλτα με επιδεινώνει με "τσιμπήματα" στα γόνατα και ενόχληση. Όπως και αν κάθομαι ώρες με σταυρωμένα ή λυγισμένα πόδια. Τά χειρότερα έρχονται αν γονατίζω για πολλή ώρα στο πάτωμα. Τότε αρχίζει η ενόχληση και γίνεται πόνος.
    Αυτό που βοηθά πολύ είναι τα μπάνια στη θάλασσα αν και γενικά τα βαριέμαι και τα έχω σταματήσει για κάποια χρόνια. Πάντως σίγουρα χρειάζεται ακριβής διάγνωση από καλό γιατρό.
    Last edited by MikeNick; 17-05-19 at 14:45.

  12. #12

    Default

    ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΜΑΓΝΗΤΙΚΕΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΧΟΝΔΡΟΠΑΘΕΙΑ 1ΟΥ ΒΑΘΜΟΥ. ΜΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗΚΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΗ ΩΡΑ ΠΟΔΗΛΑΤΟ.

    ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΤΟ ΔΕΞΙ ΓΟΝΑΤΟ ΕΧΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΓΟΝΑΤΙΔΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΚΑΜΨΗ ΕΚΤΑΣΗ ΤΟΥ ΓΟΝΑΤΟΣ (ΠΟΝΟΣ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΓΟΝΑΤΙΔΑ ΜΕ ΑΙΣΘΗΜΑ ΤΡΙΒΗΣ )ΕΔΩ ΚΑΙ 6 ΜΗΝΕΣ...

    ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ Η ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΤΟ ΚΟΥΡΑΖΕΙΣ?

  13. #13
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Maraki ο ορθπεδικος σου τι σου ειπε ,οταν του εδειξες τη μαγνητικη??
    Εγω εκανα την προηγουμενη εβδομαδα επεμβαση για αφαιρεση κυστης κατω απο την επιγονατιδα,συνεπεια της χονδροπαθειας που ειχα για πανω απο 20 χρονια
    Εσυ θεωρητικα εισαι στην αρχη και μπορεις να το αντιμετωπισεις με ασκησεις
    Παρε μια ιδεα εδω
    https://m.youtube.com/watch?v=eZsE_TTrQBA&t=305s
    https://m.youtube.com/watch?v=VAUwTsmJhYY

    Πολυ γενικα η χονδροπαθεια ειναι εκφυλισμος του χονδρου και δεν δημιουργηται απο το ποδηλατο μονο,αλλα κυριως απο λαθος σταση στο ποδηλατο,πολυ χαμηλα η πολυ ψηλα η σελα η τελειως λαθος ποδηλατο και επιβαρυνσεις

    Υπαρχουν πολλοι παραγοντες που επιδεινωνουν το προβλημα,θα μπορουσα να σου απαριθμω δεκαδες αλλα πρωτα πηγαινε να σε δει ορθοπεδικος.

  14. #14

    Default

    ΠΗΓΑ ΣΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΟΧΙ ΕΝΑΝ ΜΟΝΟ :p ΟΛΟΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΕΝΔΥΝΑΜΩΣΗ.... ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΔΗΛΑΤΟ ΟΝΤΩΣ Σ ΑΥΤΗ ΤΗ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ... ΤΟ ΕΙΧΑ ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΘΕΣΗ.... ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΗ ΣΕΛΑ (ΣΤΑΤΙΚΟ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ)

  15. #15

    Default

    ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΧΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΧΕΙ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙ ΠΟΤΕ...Mikelangelo εκανες και επεμβαση για χονδροπαθεια?

  16. #16
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by MARAKI_PAP View Post
    ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΧΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΧΕΙ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙ ΠΟΤΕ...Mikelangelo εκανες και επεμβαση για χονδροπαθεια?
    .....λογω του οτι εγινε επεμβαση για την αφαιρεση της κυστης,καθαρισε να πω πολυ απλα και το σημειο απο ανωμαλιες στο χονδρο
    Δεν εγινε επεμβαση για τη χονδροπαθεια με λιγα λογια,πρεπει να εισαι σε πολυ τελικο σταδιο να εχει γινει οστοαρθριτιδα για να γινει επεμβαση
    Παρολα αυτα στο τελος του μηνα θα κανω δυο ενεσεις υαλουρονικου και στα δυο γονατα,για να συντηρηθουν και να μειωθει ο εκφυλισμος των χονδρων,........συνηθως ετσι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις

  17. #17

    Default

    Σου ειπε τι βαθμού χονδροπαθεια έχεις; με αρθροσκοπηση εγινε αυτο;

  18. #18
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by MARAKI_PAP View Post
    Σου ειπε τι βαθμού χονδροπαθεια έχεις; με αρθροσκοπηση εγινε αυτο;
    Ειναι στο δευτερο σταδιο ,τα σταδια ειναι 3 και ναι η επεμβαση εγινε αρθροσκοπικα
    Μπηκα το πρωι στις 9 η επεμβαση τελειωσε στις 10 παρα και στις 3 το μεσημερι ημουν σπιτι μου...και περπαταγα!!!

  19. #19

    Default

    Περπατήσεις αμεσως; δεν ηθελε ακινησια;; ς

  20. #20
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by MARAKI_PAP View Post
    Περπατήσεις αμεσως; δεν ηθελε ακινησια;; ς
    Ακινησια καποιας μορφης χρειαζεται αν κανεις αρθροσκοπηση για χιαστους,η μηνισκο,στη δικη μου περιπτωση οχι

  21. #21

    Default

    Με ολικη αναισθησια; μπορεις να μου πεις γιατρό και που χειρουργει;

  22. #22
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by MARAKI_PAP View Post
    Με ολικη αναισθησια; μπορεις να μου πεις γιατρό και που χειρουργει;
    Γινεται και με τοπικη αναισθησια,αλλα εγω ηθελα ολικη οπως και εγινε
    Σου στελνω σε μυνημα πληροφοριες για το γιατρο
    Last edited by Mikelangelo; 17-05-19 at 21:56.

  23. #23

    Default

    Μπορεις να μου στειλεις επίσης και που χειρουργει? Σ ευχαριστω πολυ. Νομίζω εγω δεν μπορω ακομα να στειλω εισερχομενο...

  24. #24

    Default

    Σ ευχατιστω πολυ για τις πληροφοριες!!

  25. #25

    Default

    Mikelangelo μπορεις να μου στειλεις το μειλ σου να σε ρωτησω κάτι ακομα;

  26. #26
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-02-12
    Posts
    169

    Default

    Quote Originally Posted by MARAKI_PAP View Post
    ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΜΑΓΝΗΤΙΚΕΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΧΟΝΔΡΟΠΑΘΕΙΑ 1ΟΥ ΒΑΘΜΟΥ. ΜΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗΚΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΗ ΩΡΑ ΠΟΔΗΛΑΤΟ.

    ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΤΟ ΔΕΞΙ ΓΟΝΑΤΟ ΕΧΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΓΟΝΑΤΙΔΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΚΑΜΨΗ ΕΚΤΑΣΗ ΤΟΥ ΓΟΝΑΤΟΣ (ΠΟΝΟΣ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΓΟΝΑΤΙΔΑ ΜΕ ΑΙΣΘΗΜΑ ΤΡΙΒΗΣ )ΕΔΩ ΚΑΙ 6 ΜΗΝΕΣ...

    ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ Η ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΤΟ ΚΟΥΡΑΖΕΙΣ?
    Τα σχεδόν μόνιμα συμπτώματα είναι πολύ ελαφρά τσιμπήματα στα γόνατα. Όταν κάνω ποδήλατο, όσο ψηλά και να ρυθμίσω τη σέλα, ή γονατίζω αρκετή ώρα, ή σταυροπόδι κλπ, με την ώρα επιδεινώνονται τα "τσιμπήματα". Αν χτυπήσω με το γόνατο δυνατά κάπου, άστο καλύτερα. Δακρύζω από πόνο. Όπως και κατά την εξέταση στον ορθοπεδικό όταν ξαπλωμένος με ίσια τα πόδια μυ πίεσε δυνατά την επιγονατίδα. Τρελός πόνος.
    Αλλιώς γενικά έχω μια χρόνια σχετικά ήπια κατάσταση. Με τα βάρη δεν πολυενοχλούμαι γενικά με τις περισσότερες ασκήσεις ποδιών.

    Πρέπει να δεις τι σε ενοχλεί - επιδεινώνει και να το διαγράψεις, μιας και είναι πάθηση που πρέπει να μάθουμε να "κινούμαστε τριγύρω της"

  27. #27

    Default

    ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΣΚΕΦΤΕΙ ΤΗΝ ΛΥΣΗ ΤΗΣ ΕΠΕΜΒΑΣΗΣ?

  28. #28
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-02-12
    Posts
    169

    Default

    Quote Originally Posted by MARAKI_PAP View Post
    ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΣΚΕΦΤΕΙ ΤΗΝ ΛΥΣΗ ΤΗΣ ΕΠΕΜΒΑΣΗΣ?
    Ούτε συζήτηση. Τον πρώτο - δεύτερο χρόνο το σκεφτόμουν σοβαρά μήπως και έφτιαχνα "καινούργια γόνατα". Όμως με όλη αυτή την πορεία μου πληροφορήθηκα, διάβασα πολύ, το έψαξα, συμβουλεύτηκα αρκετούς ορθοπεδικούς και την εγχείρηση την έχω απλά διαγράψει από τη σκέψη μου. Μη νομίζεις ότι με επέμβαση θα λυθούν τα προβλήματα. Υπάρχουν περιπτώσεις που όχι μόνο δεν βελτιώθηκαν αλλά έπαθαν μεγαλύτερη ζημιά.
    Εγχείρηση μόνο αν δεν μπορώ να περπατήσω από τον πόνο, και πλησιάζω τα 80 (άμα ζώ...) Μια χαρά είμαι, και το παλεύω, και τα βάρη μου τα κάνω. Έχει πολύ χειρότερες παθήσεις και αρρώστιες. Συχνά βλέπω στο δρόμο ανθρώπους παράλυτους σε αναπηρικά καροτσάκια και τότε δοξάζω το Θεό που έχω χονδροπάθεια...

    (Αν θέλεις μη γράφεις με κεφαλαία, είναι κουραστικό να τα διαβάζουμε και φαίνεται σαν να ...φωνάζεις)


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. χονδροπαθεια επιγονατιδας
    By crowley in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 17-05-19, 15:35
  2. Χονδροπάθεια Επιγονατίδας
    By Amazing in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 26-06-16, 23:45
  3. Χονδροπαθεια και ασκησεις γλουτων
    By fatima in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 2
    Last Post: 25-05-16, 22:31
  4. Πρόγραμμα Κατάλληλο Για Χονδροπάθεια Επιγονατίδας
    By Nicole_P in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 31-08-14, 17:21

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •