Καλησπέρα,

Γυμνάζομαι συστηματικά τα τελευταία 4 χρόνια σε γυμναστήριο με ώρες προπόνησης από 4 έως και 8 ώρες την εβδομάδα. Στο πρόγραμμά μου έχω body pump 2-3 ώρες, και τις υπόλοιπες τα πάντα όλα, από πιλάτες, γιόγκα έως και αερόμπικ που με διασκεδάζει πολύ. Τον Ιούλιο ένιωσα πόνο στο κατέβασμα της σκάλας στο αριστερό μου γόνατο. Ανησύχησα και πήγα σε ορθοπαιδικό όπου η διάγνωση ήταν χρονδροπάθεια και στα δύο γόνατα. Μου συνέστησε ξεκούραση και ενδυνάμωση του έσω πλαγέος μυός με ισομετρικές ασκήσεις. Εκανα κάποιες ασκήσεις αλλά λόγω και των διακοπών του Αυγούστου ξεκουράστηκα οπότε με την επιστροφή τον Σεπτέμβριο δεν πονούσα καθόλου. Πήρα αέρα και προχώρησα κανονικά με το προγράμμαυ ώσπου έφτασα κάποια μέρα ξαφνικά στα μέσα οκτωβρίου να μην μπορώ να περπατήσω . Ο ορθοπαιδικός είπε ότι το παράκανα και ότι είχα αποκτήσει και λαγονοκνημιαία ταινία στο αριστερό μου μηρό (πιθανόν από την αεροβική). Ξεκίνησα άμεσα αντιφλεγμονώδη, χονδροιτίνη, παγοθεραπείες, μαγνήσιο και μετά από δέκα μέρες και φυσικοθεραπείες (έκλαιγα από πόνο στον κρουστικό υπέρηχο). Ο γιατρός εννοείται απαγόρεψε σκουωτ και προβολές, είπε για την ακρίβεια από άνοιξη και βλέπουμε... Επιπλέον, στο φυσικοθεραπεύτηριο έκανα εργομέτρηση με cybex και εκεί προέκυψε ότι οι δικέφαλοι μου έχουν μια αναλογία δύναμης 100/130 έναντι των τετρακεφάλων, (130 δικέφαλοι) ενώ το σύνηθες και φυσιολογικό είναι να είναι 100/60-70, δηλαδή οι δικέφαλοι μου είναι πολύ πιο δυνατοί από τους τετρακέφαλους γεγονός που ενδεχομένως να οδήγησε στην χονδροπάθεια. Καταλήγοντας, σύμφωνα με τον φυσικοθεραπευτή αφού δεν μπορώ προφανώς να αποδυναμώσω τους δικεφάλους θα πρέπει να βρω τρόπο και ασκήσεις να ενδυναμώσω τους τετρακεφάλους. Εννοείται ότι όλα αυτά έχουν τσακίσει την ψυχολογία μου περισσότερο από ότι με ενοχλεί ο πόνος, ο οποίος σήμερα που έχω ολοκληρώσει τις θεραπείες εξακολουθεί να υφίσταται.

Δεν έχω σχέση με το body building αλλά στις αναζητήσεις μου για χονδροπάθεια και αεροβική, βρήκα το σγκεκριμένο φόρουμ και θα ήθελα να μάθω άν υπάρχει κάποιος συμπάσχων και τον τρόπο αντιμετώπισης της πάθησης ή ακόμα και γενικότερα σχόλια που πιθανόν να με βοηθήσουν.

Ευχαριστώ