Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 17 of 17
  1. #1

    Default Θερμίδες λίπος και χειμώνας

    Καλησπέρα στην ομάδα.ερώτηση:
    Μία διατροφή που μου κάνω το καλοκαίρι μπορώ να την κάνω και τώρα για χάσιμο κιλών;αποτελείται από πρωινό 4 ασπράδια βρωμη 40 γρ. Και κανελα έπειτα scoop πρωτεΐνη και μηλο,300 κοτόπουλο 90 ρυζι 200 σαλάτα,μπανάνα και scoop μετά τη λροπονηση,γιαούρτι με καρύδια και πριν τον υπνο ενα soop παλι.μπορω αυτό να το κάνω και Τώρα που είναι χειμώνας;

    Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Τι σχέση έχει αν είναι καλοκαίρι ή χειμώνας; Αλλα το θέμα είναι πως οι θερμίδες φαίνονται πολύ λίγες!


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  3. #3

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Τι σχέση έχει αν είναι καλοκαίρι ή χειμώνας; Αλλα το θέμα είναι πως οι θερμίδες φαίνονται πολύ λίγες!


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
    Τον χειμώνα δεν είναι πιο δύσκολο να χάσει κάποιος λιπος επειδή κάνει κρύο;

    Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Το αντίθετο, με το κρύο το σώμα καταναλώνει περισσότερες θερμίδες.
    Αλλά μην στηρίζεσαι εκεί. Κοιτα το στοχο που έχεις, ανεξάρτητα την εποχή. Αυτά που τρως θα καθορίσουν το αποτέλεσμα.

  5. #5

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Το αντίθετο, με το κρύο το σώμα καταναλώνει περισσότερες θερμίδες.
    Αλλά μην στηρίζεσαι εκεί. Κοιτα το στοχο που έχεις, ανεξάρτητα την εποχή. Αυτά που τρως θα καθορίσουν το αποτέλεσμα.
    Με αυτά και τρέξιμο περίπου μια ωρα και μετα βάρη σκοπος και στόχος είναι η αποκριά βάρους λίπους

    Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  6. #6
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by livathinosx View Post
    Με αυτά και τρέξιμο περίπου μια ωρα και μετα βάρη σκοπος και στόχος είναι η αποκριά βάρους λίπους

    Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Γιατί να μην κάνεις πρωτα τα βάρη και μετα το τρέξιμο? θα εισαι πολύ πιο δυνατός και ξεκουραστος στα βάρη συν ότι θα εχεις καψει ενεργεια ήδη οπότε στο τρεξιμο θα γινει καλυτερη καυση λιπους

  7. #7
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Ακόμη, λες τρέξιμο 1 ωρα!? Αν καταλαβα καλά ξεκινάς τώρα την γράμμωση και παίζεις ήδη ενα πολύ δυνατό χαρτι (τρέξιμο και μάλιστα διαρκεια 1 ωρας).
    Γιατί τόσο απότομα? Πόσο βάρος θελεις να χάσεις? Δεν θα ηταν καλύτερα να ξεκινησεις απο πιο συντομα αεροβια, (πχ 30λεπτά μετα τα βάρη) και να τα αυξησεις μετά όταν δεις ότι εχεις σταματησει να χανεις?

  8. #8

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Ακόμη, λες τρέξιμο 1 ωρα!? Αν καταλαβα καλά ξεκινάς τώρα την γράμμωση και παίζεις ήδη ενα πολύ δυνατό χαρτι (τρέξιμο και μάλιστα διαρκεια 1 ωρας).
    Γιατί τόσο απότομα? Πόσο βάρος θελεις να χάσεις? Δεν θα ηταν καλύτερα να ξεκινησεις απο πιο συντομα αεροβια, (πχ 30λεπτά μετα τα βάρη) και να τα αυξησεις μετά όταν δεις ότι εχεις σταματησει να χανεις?
    Δεν έχω θέμα με το τρέξιμο μου αρέσει απλά το κάνω στην αρχη και σαν ζέσταμα ή μερικές μερες δεν έχω πιο πολύ από 1 ωρα χρόνο για αυτο.δε κάνω πάντα 1 ωρα πχ έχω κάνει 5k για χρόνο σμρ έκανα διακομματική μισή ώρα.Είμαι 104 θέλω να πάω 90 με τη διατροφή που προανέφερα

    Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  9. #9
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Και πόσες φορες την εβδομάδα θα τρεχεις απο 1 ωρα?
    Τη διατροφή την εχεις δοκιμάσει? δεν πεινας με τόσο λιγο φαγητο?

  10. #10

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Και πόσες φορες την εβδομάδα θα τρεχεις απο 1 ωρα?
    Τη διατροφή την εχεις δοκιμάσει? δεν πεινας με τόσο λιγο φαγητο?
    Την έχω δοκιμάσει το καλοκαίρι αλλα μετά πηγα διακοπές και την άφησα.πεινάω λίγο τις πρώτες μέρες Μετά εντάξει χαλαρά ας πουμε.σγρ 2 μέρες τρέχω τόσο και ξεκινάω από το 9 και φτάνω στο 11.5 ταχύτητα εννοώ

    Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  11. #11
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by livathinosx View Post
    Την έχω δοκιμάσει το καλοκαίρι αλλα μετά πηγα διακοπές και την άφησα.πεινάω λίγο τις πρώτες μέρες Μετά εντάξει χαλαρά ας πουμε.σγρ 2 μέρες τρέχω τόσο και ξεκινάω από το 9 και φτάνω στο 11.5 ταχύτητα εννοώ

    Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Θα σου πω μια αποψη αν δεν σ αρεσει την πετάς. Βασιζεσαι πολύ στο συμπλήρωμα. 3 γευματα σου εχουν σκουπ whey! Η διατροφή είναι βάρβαρη ακόμη και για 60 κιλά ατομο, πόσο μάλλον για 90.
    Υπολόγισε μακροστοιχεία και θερμίδες από τη διατροφη και δες τα μόνος σου. Πιστεύω ότι θα πεινάσεις, θα κουραστεις, σίγουρα θα χασεις γρηγορα κιλα στην αρχη αλλα στη συνέχεια θα αρχισεις να τρως βρωμικο ή θα τα παρατησεις. Καλύτερα να εισαι λιγο πιο πανω στις θερμιδες σου και να εχεις σταθερότητα στην προσπάθεια σου. Τα κιλα που θες να χασεις δεν ειναι πολλα, με το που αρχισεις το καθαρο φαγητο θα δεις αμεσα διαφορα.
    Last edited by Konstantina91; 22-11-17 at 00:10.

  12. #12
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by livathinosx View Post
    Δεν έχω θέμα με το τρέξιμο μου αρέσει απλά το κάνω στην αρχη και σαν ζέσταμα ή μερικές μερες δεν έχω πιο πολύ από 1 ωρα χρόνο για αυτο.δε κάνω πάντα 1 ωρα πχ έχω κάνει 5k για χρόνο σμρ έκανα διακομματική μισή ώρα.Είμαι 104 θέλω να πάω 90 με τη διατροφή που προανέφερα

    Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    Όπως σου εγραψα παραπανω, αυτη η διατροφή ειναι ακραία και το μονο που θα κανει ειναι να λιμοκτονησεις και να χασεις οτι μυς εχεις.
    Ανεβασε θερμιδες, βαλε ποιοτικες τροφες, μη φοβασαι να φας περισσοτερο, καταλαβαινω τη φοβια σου αλλα θα σου γυρισει μπουμερανγκ.
    Μετρα μακροθρεπτικα, μετρα τα ολα, ποσοτητες , τα παντα και απο τη στιγμη που θα εισαι σε ελαφρυ θερμιδικο ελλειμμα θα χανεις λιπος κυριως μεσω δραστηριοτητας δηλ αεροβιες και βαρη.

  13. #13

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Όπως σου εγραψα παραπανω, αυτη η διατροφή ειναι ακραία και το μονο που θα κανει ειναι να λιμοκτονησεις και να χασεις οτι μυς εχεις.
    Ανεβασε θερμιδες, βαλε ποιοτικες τροφες, μη φοβασαι να φας περισσοτερο, καταλαβαινω τη φοβια σου αλλα θα σου γυρισει μπουμερανγκ.
    Μετρα μακροθρεπτικα, μετρα τα ολα, ποσοτητες , τα παντα και απο τη στιγμη που θα εισαι σε ελαφρυ θερμιδικο ελλειμμα θα χανεις λιπος κυριως μεσω δραστηριοτητας δηλ αεροβιες και βαρη.
    Όταν λες μακροθρεπτικα;δλδ;να βάλω δλδ μέσα γεύματα τονοσαλατες και τετοια και μα βγάλω τα σκουπ;

    Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  14. #14
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Εννοώ να ξέρεις πόση πρωτεινη, πόσο υδατάνθρακα και πόσα λιπαρά έχει η διατροφή σου. Όπως μετράς θερμίδες, ετσι να ξερεις και από τι αποτελούνται.
    Ξερω σου φαινονται ακαταλαβιστικα τωρα, αλλα ειναι κατι που πιστεψε με αξιζει να κανεις και θα δεις στην πορεια ποσο ευκολα θα σου βγαινουν.
    Last edited by Kardoula; 22-11-17 at 15:23.

  15. #15

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Εννοώ να ξέρεις πόση πρωτεινη, πόσο υδατάνθρακα και πόσα λιπαρά έχει η διατροφή σου. Όπως μετράς θερμίδες, ετσι να ξερεις και από τι αποτελούνται.
    Ξερω σου φαινονται ακαταλαβιστικα τωρα, αλλα ειναι κατι που πιστεψε με αξιζει να κανεις και θα δεις στην πορεια ποσο ευκολα θα σου βγαινουν.
    Πανε αναλογα με το βάρος που είμαι όλα Αυτά Ε;εννοώ ότι άλλη ποσότητα πρωτεΐνης χρειάζεται ενας στα ιδια κιλά με μενα που είναι σε χαμηλότερο ποσοστό λίπους για παράδειγμα

    Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  16. #16
    New Member
    Join Date
    19-09-17
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    9

    Default

    Καλησπέρα φίλε, επειδή δεν μπορώ να ποστάρω link ψάξε-βρες το post "Βασικοί Τρόποι Υπολογισμού Θερμίδων Και Μακροστοιχείων Για Διατροφές Bodybuilding" του Musclemar και ξεκίνα από αυτό.

  17. #17

    Default

    Quote Originally Posted by Sotiris75 View Post
    Καλησπέρα φίλε, επειδή δεν μπορώ να ποστάρω link ψάξε-βρες το post "Βασικοί Τρόποι Υπολογισμού Θερμίδων Και Μακροστοιχείων Για Διατροφές Bodybuilding" του Musclemar και ξεκίνα από αυτό.
    Έγινε σε Ευχαριστώ θα το τσεκάρω

    Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. απορια σχετικα με θερμιδες πρωτεινη λιπος κτλ
    By vagoskonti in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 8
    Last Post: 13-09-13, 20:20
  2. Ξεκινάει Ο Χειμώνας
    By skouf in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 1
    Last Post: 02-09-13, 17:37
  3. Απορία σχετικά με θερμίδες από λίπος
    By ricky_bobby in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 13
    Last Post: 08-08-09, 03:21
  4. Αχ Αυτός Ο Χειμώνας..
    By Musclemar in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 07-01-05, 18:52

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •