Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1

    Default Σπάσιμο Μύτης - Πολεμικές Τέχνες

    Καλησπερίζω.Ασχολούμαι με το kickboxing και ετοιμάζομαι να αρχίσω να κατεβαίνω στους αγώνες.Τη προηγούμενη βδομάδα σε ένα ψιλοδυνατό σπάρινγκ έκανε κρακ η μύτη και αρχισε να τρέχει αρκετό αίμα.Παρατήρησα ότι το κοκαλάκι ψιλοκουνιότανε.Σήμερα έκανα πάλι σπάρινγκ,και με το που εφαγα ένα μέτριας δύναμης χτύπημα την άκουσα άσχημα και ετρεξε πάλι αρκετο αίμαι.Βλακεία μου βέβαια γιατι δεν είχα αναρρώσει απο τη προηγούμενη βδομάδα.Παρατήρησα οτί το κόκαλο κουνιέται ακόμα πιο πολύ.Τη μυτούλα μου δε τη λες και μικρή να σημειώσω! Δεν είμαι αρχάριος,απλά όταν ασχολούμουν και πιο παλιά ήμουν 70 κιλά,ενώ τώρα 90, που σημαίνει πιο δυνατά χτυπήματα στη κατηγορία μου,άρα πιο πολλές πιθανότητες να γίνει το κακό.Ποια είναι η εμπειρία σας;Η μύτη μου όταν αναρρώσει τελείως θα είναι πιο "ανθεκτική" σε χτυπήματα,η αντιθέτως θα ανοίγει πιο εύκολα,μέχρι να σπάσει τελείως;Υπάρχουν ιατρικές λύσεις,οι οποίες θα σε απαλλάξουν απο αυτό το θέμα;Εχω ακούσει κάτι για καυτηριασμό.Ξερει κανείς τιποτα?Ευχαριστω!

  2. #2
    Pumping Iron GreenBill's Avatar
    Join Date
    29-11-11
    Posts
    567

    Default

    Έχω κάνει καυτηριασμό 2 φορές αλλά όχι λόγω σπασίματος αλλά γιατί κάποια αγγεία στη μύτη είχαν αποδυναμωθεί και άνοιγε με το που την φύσαγα. Το θέμα το είχα από μικρός.

    Δεν είναι κάτι τρομερό αλλά όχι και εύκολο καθώς μου έκαναν ένεση τοπικής αναισθησίας μέσα στη μύτη. Και αν τα αγγεία είναι ερεθισμένα ακόμα και γεμάτα αίμα δεν είναι και εύκολο για τον γιατρό να διακρίνει ποια έχουν το πρόβλημα και να τα καυτηριάσει...

    Φίλε μου το άθλημα το έχω κάνει στα εφηβικά μου χρόνια και δεν υπάρχει περίπτωση να μη χτυπάς συνέχεια τη μύτη σου

    Το κοκαλάκι μπορεί να μην δέσει και ποτέ για αυτό να πας σε ένα γιατρό να κάνεις ακτινογραφία και ότι χρειάζεται γιατί δεν ξέρεις πως μπορεί να εξελιχθεί.

    Αν είσαι μικρός και όμορφος σου προτείνω να αλλάξεις άθλημα, αν είσαι άσχημος τότε να αλλάξεις οπωσδήποτε όπως έκανα και εγώ τότε :)
    Last edited by GreenBill; 23-11-17 at 01:52.
    GreenBill

  3. #3
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Να προσθέσω μόνο ότι δεν είναι κόκκαλο με την κλασική έννοια, είναι χόνδρος, όχι ότι δεν χρειάζεται χρόνος να αναρρώσει βέβαια.
    Μιλώντας από προσωπική εμπειρία ο χόνδρος μετά από μερικές φορές γίνεται πιο ελαστικός, εμένα πάει δεξιά, αριστερά, μέσα πολύ πιο εύκολα από τους περισσότερους, αυτό δεν σημαίνει όμως ότι δεν μπορεί να σπάσει αν δεχτεί ένα δυνατό χτύπημα, ωστόσο δεν είναι το ίδιο ευαίσθητος όσο την πρώτη φορά που είχα δεχτεί ένα δυνατό χτύπημα. Πρέπει να το αποδεχτείς και να προσπαθείς να ....παίζεις καλή άμυνα. Έχω ακούσει για αφαίρεση του χόνδρου με επέμβαση αλλά αυτό απ' ότι ξέρω το κάνουν ελάχιστοι και σε καμία περίπτωση δεν προτείνεται.

  4. #4

    Default

    Green Bill Είμαι 27 χρονών αλλά είμαι κουκλί ζωγραφιστό χαχαχαχα

  5. #5

    Default

    Quote Originally Posted by conan1982 View Post
    Να προσθέσω μόνο ότι δεν είναι κόκκαλο με την κλασική έννοια, είναι χόνδρος, όχι ότι δεν χρειάζεται χρόνος να αναρρώσει βέβαια.
    Μιλώντας από προσωπική εμπειρία ο χόνδρος μετά από μερικές φορές γίνεται πιο ελαστικός, εμένα πάει δεξιά, αριστερά, μέσα πολύ πιο εύκολα από τους περισσότερους, αυτό δεν σημαίνει όμως ότι δεν μπορεί να σπάσει αν δεχτεί ένα δυνατό χτύπημα, ωστόσο δεν είναι το ίδιο ευαίσθητος όσο την πρώτη φορά που είχα δεχτεί ένα δυνατό χτύπημα. Πρέπει να το αποδεχτείς και να προσπαθείς να ....παίζεις καλή άμυνα. Έχω ακούσει για αφαίρεση του χόνδρου με επέμβαση αλλά αυτό απ' ότι ξέρω το κάνουν ελάχιστοι και σε καμία περίπτωση δεν προτείνεται.
    Εσένα πόσο καιρό περίπου σου έπαιρνε η ανάρωσση;6 μέρες απο το πρώτο χτύπημα και πονούσα αισθητά όταν την πείραζα.Πάντως τωρα αυτός ο χόνδρος που εξέχει κουνιέται πέρα δώθε και απο τις δύο κατευθήνσεις,χωρις βεβαια η μύτη μου να έχει καμια αλλαγή εμφανησιακα

  6. #6
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Έχουν περάσει κάτι χρόνια από τότε είναι αλήθεια. Αλλά έχει σχέση και με το βαθμό του σπασίματος. Νομίζω κανά διβδόμαδο χρειαζόταν όχι για να γίνει τελείως καλά αλλά για να μην πονάει ιδιαίτερα ή με το παραμικρό. Πάντως φαντάσου μετά από τόσα χρόνια και ακόμα η μύτη μου είναι αρκετά ελαστική.

  7. #7
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    Γιατι δε ρωτας το δασκαλο σου???
    Αν ειναι αγωνιστικος, δυσκολα δεν τηνεχει σπασει.
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  8. #8

    Default

    ο δάσκαλος μου είπε για καυτηριασμό απλά

  9. #9
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Πάγο να βάζεις. Αν και πάνε 10 μέρες, είναι σπάσιμο θα το καταλάβεις...Τρέχει εύκολα αίμα, στραβώνει, πρίζεσαι γενικά στην περιοχή..

    Αν και μάλλον το ξέρεις, πριν τα σπαρινκ τρίψε τη μύτη σου. Ζεσταίνεται ο χόνδρος και γίνεται πιο ευκαμπτος.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  10. #10

    Default

    ωραιος ευχαριστω..Οχι δε το ηξερα αλλα ειναι λογικο βασικα..Αυτο που εκανα ειναι αρκετα συχνα εκανα τη μυτη μου περα δωθε δυνατα γιατι ειδα σε ενα βιντεο οτι με το καιρο θα σε βοηθησει στην ελαστικοτητα..


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πολεμικες Τέχνες
    By residentevilleon in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 6
    Last Post: 17-01-16, 22:15
  2. Πολεμικές τέχνες
    By Λια in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 17
    Last Post: 25-02-12, 21:17
  3. Πολεμικες Τεχνες
    By bloodcorer in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 31
    Last Post: 15-05-09, 23:41
  4. σπασιμο μυτης παραμορφωση
    By abrouzi in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 7
    Last Post: 04-05-09, 00:07

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •