Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 11 of 11
  1. #1

    Default Βοήθεια Με Το Σώμα Μου

    Καλημέρα παιδιά.. θα ήθελα την βοήθεια σας και η γνώμη σας θα ήταν μια πολύ καλή βοήθεια. είμαι 83 κιλά με ύψος 1.85 και θέλω να βάλω μυς επάνω μου επειδή ήμουν αρκετά κιλά και τα έχασα και έτσι θέλω να πάρω τα πάνω μου λίγο. έχω λίγο κοιλιά και προσπαθώ να την χάσω με δύο φορές την εβδομάδα κάνω hiit . κολλάω λίγο όμως στο ποσό υδατάνθρακες πρέπει να λαμβάνω.ώστε να πέσει το λίπος.
    Ευχαριστώ!!!

  2. #2
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Όταν φτιάχνεις topic να βάζεις τίτλο κανονικό.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  3. #3

    Default

    ναι συγνώμη απλά δεν ξέρω να το χειρίζομαι καλά γι'αυτό δεν έβαλα

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καταμέτρηση θερμίδων κάνεις;

  5. #5

    Default

    ναι με ζυγαριά. πρέπει να παίρνω περίπου στις 3.500 θερμίδες. Αλλά παίρνω τις μισές ώστε να είναι πιο καλύτερα πιστεύω

  6. #6
    Junior Bodybuilder Sofronas's Avatar
    Join Date
    02-07-12
    Location
    Δράμα
    Posts
    127

    Default

    Το πρόβλημα δεν είναι μόνο στο πόσους υδατάνθρακες λαμβάνεις. Γενικά όταν ανεβαίνεις σε μυϊκότητα πέφτει και το λίπος. Άρα χρειάζεσαι και προπόνηση με αντιστάσεις, όχι μόνο hiit και ξεhiit :P

    Επίσης η σταθερή αερόβια κατά την γνώμη μου θα σε βοηθούσε περισσότερο στο στάδιο που είσαι. Το hiit είναι απροσδιόριστο εάν δεν κάνεις σωστή διατροφή. Καις στο full αλλά αν τρως σαβούρα γεμίζεις και λίπος.

    Η αερόβια σε έναν αρχάριο βοηθάει και στο να χτίσει την αντοχή που χρειάζεται για την εντατική προπόνηση με αντιστάσεις. Ο συνδυασμός θα σε ωφελήσει περισσότερο ;)
    Η αυτοκριτική σε όλα είναι μία αρετή που αν την έχεις, το μόνο που γίνεσαι με τα χρόνια είναι ο καλύτερος που μπορείς στον ελάχιστο δυνατό χρόνο!

    by Sofronas

    Muscle growth is an adaption to stress, nothing else! ~ ''The SHADOW'' ~ Dorian Yates!

  7. #7

    Default

    κάνω σωστή διατροφή γι'αυτό και ζύγιζω αυτά που τρώω.δεν τρώω ότι να'ναι μόνο σωστά φαγητά για να πάρω και να χάσω αυτά που πρέπει. αλλιώς αν έτρωγα ότι να'ναι δεν άνοιγα topic. και όσο για την γυμναστική. δεν εχω μονο αερόβια. έχω και με βάρη και με ένταση πολύ μεγάλη.

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by Κώστας Κου!!! View Post
    ναι με ζυγαριά. πρέπει να παίρνω περίπου στις 3.500 θερμίδες. Αλλά παίρνω τις μισές ώστε να είναι πιο καλύτερα πιστεύω

    Δεν πάει έτσι. Ξεκινάς με ένα ελαφρύ θερμιδικό έλλειμμα. Βλέπεις αν με αυτό χάνεις βάρος σε διάστημα 15 ημερών. Αν όχι, το αυξάνεις. Αλλιώς το κρατάς ως έχει.
    Το να κόψεις από τις 3.500 σε 1700 (γιατί τοσο ειναι οι μισές περίπου) ειναι οτι χειρότερο μπορείς να κάνεις στο σώμα σου. Αν εσύ τρως τόσες , εγώ που είμαι 1.60 ύψος και γυναίκα τρωω 2100-2200. αν εμπαινα σε διαιτα θα πρεπε να τρωω πόσο; 900 με 1000 θερμίδες; Αυτό από μόνο του λέει κάτι.
    Άρα ή το κάνεις σωστά και βλέπεις αποτέλεσμα , ή το κάνεις μπακαλιστηκα και ακραία με αποτέλεσμα να σκαλώσεις και ο μεταβολισμός σου να πιάσει πάτο.

  9. #9

    Default

    θέλω να χάσω λίπος όχι βάρος εγώ. θέλω να βάλω και μυς επάνω μου. οπότε αν χάσω βάρος δεν κάνω κάτι έτσι?σωστά το λέω?λίγο λίπος θέλω να χάσω και στην κοιλιά πιο πολύ. οπότε κάνω αυτό που μου λες?

  10. #10
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Ναι. Ακριβώς αυτό.

  11. #11

    Default

    ωραία. δηλαδή να παίζω γύρω στις 2200 θερμίδες?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Λίγη Βοήθεια Για Το Σώμα Μου Παρακαλώ :)
    By MakeBody in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 9
    Last Post: 18-05-13, 20:55
  2. Βοηθεια για εκγυμναση συγκεκριμενων σημειων στο γυναικειο σωμα
    By Mariechen in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 16
    Last Post: 04-10-12, 09:15
  3. Τρίχες στο σώμα - Βοήθεια!
    By giannis-mac in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 08-10-11, 19:07
  4. Βοήθεια για τη διατροφή και το σώμα μου
    By joingrato in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 10
    Last Post: 13-03-08, 19:35

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •