Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1

    Default Καλησπέρα

    Καλησπέρα.....το όνομα μου είναι Σοφία και ειμαι 33 χρονών.....το ύψος μου είναι 160 και μια ζωή ήμουνα 48 κιλα...οχι από στερήσεις ιδιαίτερες απλά πάντα μου άρεσε η υγιεινή διατροφή σαν γεύση....δεν τρώω χοιρινά και κατσίκια η μπέικον και αλλαντικά.....παντα έτρωγα βραστά και ψητά....το μόνο πολύ κακο της διατροφής μου ήτανε η ζάχαρη και η σοκολάτα.....μπορουσα αντί για φαγητό να φάω γλυκό...τα απογεύματα αν δεν έτρωγα γλυκό πονάγε υπερβολικά το κεφάλι μου και μπορεί και να ξύπναγα ενδιάμεσα στον ύπνο μου για να φάω κάτι γλυκό....εξαρτηση 100%......ποτε όμως δεν είχα θέματα υγειας....το ζάχαρο μου πάντα ήτανε υπο....και η χοληστερίνη και όλα μια χαρά....αποτελεσμα όλων αυτών είναι να ειμαι πάντα 48 κιλα,πολύ αδύνατη και αδύναμη με μηδέν μυϊκό ιστό,αλλά λίγο λιπος στην κοιλιά και στα ψωμάκια μάλλον από την ζάχαρη......κατα καιρούς γυμναζομουνα αλλά όχι κατι τρελο....εχω τώρα 1 μήνα που ξεκίνησα με περσοναλ 4-5 φορές την εβδομάδα από 1-1 μισή ώρα την φορά.....κανουμε αερόβιο και βάρη.....επειδη όταν πήγα ήμουνα σε πλήρη αδυναμία μου έδωσε διατροφή για να τρώω παραπάνω και κάποια συμπληρώματα για να αποκτήσω λιγο αντοχές...σκοπος του αρχικώς ήτανε να απεξαρτηθω από την ζάχαρη και τις σοκολατες....τις πρώτες 3 μέρες ήμουνα χάλια,είχα κρυαδες,ζαλαδες πονοκεφάλους αλλά ευτυχώς αυτό διορθώθηκε με αποτέλεσμα τώρα να έχω 20 μέρες να φάω σοκολάτα και να νιώθω μια χαρά...δεν την αποζηταω καθόλου...βεβαια κάθε μέρα πίνω 2 γαλλικος με 2.5 κουταλιές του γλυκού ζάχαρη ο καθένας αλλά για μένα ήτανε άθλος να περιοριστώ μόνο σε αυτό.....
    Σκοπός μου φέτος είναι να γραμμωσω και να στεγνωσω να φύγει το λίπος από την κοιλιά και τα ψωμάκια.....θα ήθελα λίγο βοήθεια στην διατροφή μου όμως....δεν έχω καταλάβει τι πρέπει να τρώω και κάθε ποτέ....να επισημάνω ότι μπρόκολα και λάχανο και γενικά οι σαλάτες με πρηζουν πάρα πολύ......απο συμπληρώματα παίρνω βιταμίνη c ,1 multi πολυβιταμινη της scitec,amino express της scitec,1 καρνιτινη,1 ω369 και ένα osteoflex την ημέρα γιατί έχω μια χονδροπαθεια στο γόνατο.....θα ήθελα μερικές συμβουλές για το κομμάτι της διατροφής για να φύγει το λίπος και να στεγνωσω....τωρα είμαι 50 κιλα....διαβασα  αρκετές συζητήσεις σας για την διατροφή αλλά δεν βρήκα κάτι για κοπέλα η οποία να μην ασχολείται πχ επαγγελματικά με το bb......σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

  2. #2

    Default

    Καλησπερα Σοφια και καλωσορισες στο φορουμ. Ειμαι κ γω καινουριο μελος οπως και συ, δεν ειμαι καθολου ειδικη ουτε στη διατροφη ουτε στην προπονηση. Το μονο που μπορω να σου πω με σιγουρια ειναι οτι εφοσον γυμναζεσαι και τρεφεσαι σωστα δεν θα στεγνωσεις μονο στις λιποαποθηκες σου, κοιλια και ψωμακια, αλλα θα αποκτησεις ενα υγιες και ωραιο σωμα. Για να συμβει αυτο θελει χρόνο και επιμονή και κόπο. Ολοι στην προσπαθεια ειμαστε, οι αρχαριοι τουλαχιστον!

  3. #3

    Default

    Καλησπερα Θεοφανία.....ναι βέβαια έχεις δίκιο....αυτος είναι και ο σκοπος...η υγεία..απλα οι γνώσεις των έμπειρων αθλητών μπορούν να βοηθήσουν εμάς τους αρχάριους σε λάθη που ίσως κάνουμε

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Kαλώς όρισες Σοφία στο φόρουμ.

    Επειδή έχουμε ακριβώς το ίδιο ύψος, θα σου πω το εξής. Αν στα 50 κιλά εχεις ψωμάκια και λίπος, τότε δεν θες να στεγνώσεις, αλλά να βάλεις μυς.
    Στη φωτο που βλεπεις στο αβαταρ μου ειμαι τη μερα του αγωνα, 52 κιλα με μονοψηφιο ποσοστο λίπους. Τώρα ειμαι 62 κιλα!
    Αρα αυτο που θες ειναι να δωσεις μεγαλη εμφαση στη γυμναστικη με βαρη, να σμιλεψεις το σωμα σου, να τρως επαρκως και σωστά, να αλλαξεις τη συστασή του και ΜΕΤΑ να μιλαμε για γραμμωση.
    Αφιερωσε χρονο, θα βρεις πολλα αρθρα που θα σου λυσουν πολλες βασικες σου απορίες.
    Last edited by Kardoula; 26-11-17 at 20:56.

  5. #5

    Default

    Καλησπερα καρδούλα.....η αλήθεια είναι ότι εσένα έψαχνα να μου απαντήσεις γιατί αρκετό καιρό σε παρακολουθώ κ μου αρεσει ο τροπος που σκεφτεσαι....ξερεις που μπερδευομαι;στην κοιλιά μου έχω λίπος δηλαδή το πιάνω....αυτο δεν πρέπει να φύγει με κάποια συγκεκριμένη διατροφή συν βέβαια την γυμναστική?

  6. #6

    Default

    Υπάρχει κάποιος τρόπος να σου στείλω προσωπικά μια φωτο να καταλάβεις μήπως με βοηθήσεις?

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Να σαι καλα, χαιρομαι αν μπορω να βοηθησω μεσα απο κατι που θα γραψω.
    Σοφια, το λιπακι κουκλα μου ειναι το πιο ευκολο.. και στο λεω με καθε ειλικρινεια. Το πιο δυσκολο ειναι να αλλαξεις το σωμα σου, να βαλεις μυς, να φαινεται fit, ενα ομορφο σφιχτο θυλυκο σωμα. Θα δεις πως οταν αλλαξει η συσταση του, ακομα και αυτο το λιπος που λες που εχεις, θα φαινεται αλλιως. Μην εστιαζεις εκει, δες τη μεγαλη εικονα λοιπον, γυμνασου, φτιαξε τη διατροφη, ασε τα συμπληρωματα για την ωρα, πρωτα χτισε τις βασεις, τα θεμελια και μετα τις λεπτομερειες.

  8. #8

    Default

    Τα συμπληρώματα τα παίρνω πιο πολύ γιατί ήμουνα αδύναμη εντελώς...οταν λες φτιάξε την διατροφή αυτό ακριβώς είναι που με μπερδεύει....τι ακριβώς πρέπει να τρώει ένας άνθρωπος που γυμναζεται ;και σε τι ποσοτητες

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Aδύναμη ήσουν γιατί η βάση σου, η διατροφή δηλαδή, ήταν ελλειπής. Κι όταν η βάση σου μπάζει, τότε ότι συμπλήρωμα και να πάρεις δεν θα σε βοηθήσει.
    Γι αυτό σου ειπα πως στα άρθρα του φόρουμ θα βρεις απαντήσεις. Οτι ρωτας ειναι γραμμένο αναλυτικά με οδηγούς, σου παραθέτω 2 λίνκ , διάβασε τα και επίσης αφιέρωσε χρόνο και για άλλα άρθρα, θα σου λυθούν πολλές απορίες.




    Λίστα Τροφών Για Διατροφή Bodybuilding & Fitness (Download & Print)!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Καλησπέρα,καλησπέρα (που λέει κι ο Θεοδωράκης!!)
    By ironmandux in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 5
    Last Post: 26-11-14, 19:43

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •