Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    New Member MXDaemon's Avatar
    Join Date
    26-12-09
    Location
    .
    Posts
    53

    Default Αναποφάσιστος - Τι να κάνω όγκο ή γράμμωση;

    Καλημέρα σε όλους
    Είμαι σχετικά αναποφάσιστος με το τι θέλω να κάνω.
    Έχω ξεκινήσει έντονη προπόνηση, από αρχές Αυγούστου, τουλάχιστον 3-4 φορές την βδομάδα, έχω κάνει αρκετά πειράματα όσο αφορά τον εαυτό μου και το σώμα μου ώστε να το μάθω όσο πιο καλά γίνεται.
    Όταν λέω έντονη προπόνηση εννοώ ότι σε κάθε άσκηση, σε κάθε σετ που κάνω έχω το αποτέλεσμα στην τελευταία επανάληψη να χαλάει η φόρμα/τεχνική να μην μπορεί να βγαίνει και πάντα είμαι καλύτερος από την προηγούμενη βδομάδα, αυξάνω κιλά, ακόμα και 500γραμμαρία σε ένα σετ είναι plus για εμένα τον αρχάριο.

    από πειράματα έχω δοκιμάσει διάφορα προγράμματα, του στυλ:
    α) αν φάω λίγο σήμερα, ξέρω πόσα κιλά και πόσο θα αντέξω στην σημερινή προπόνηση
    β) πως μπορώ να ανταπεξέλθω, σε drop sets/super sets/pyramid sets
    γ) τι αποθέματα ενέργειας θα έχω αν τρέξω πρώτα στην αρχή προπόνησης 30 λεπτά και πάω για βάρη,
    δ) έχω πάει επίσης μετά το πρωινό ξύπνημα, για τρέξιμο 30 λεπτών νηστικός και χωρίς να πιω ούτε 1 ποτήρι νερό και τα αποτελέσματα σε αντοχή, διάθεση συγκέντρωση στο οτιδήποτε ήταν θαυμάσια, ακόμα και τα επίπεδα ταχύτητας και αντοχής ήταν φανταστικά όταν πήγαινα χορτάτος το απόγευμα ξανά.
    ε) πως μπορώ να αντεπεξέλθω με αερόβια και χωρίς
    στ) προγράμματα προπόνησης: upper/lower split, 1 ή 2 μυικές ομάδες την ημέρα κτλ.

    Το κακό είναι ότι είμαι αναποφάσιστος και ότι δεν έχω κάποιο σχέδιο, καλά και χρυσά τα πειράματα αλλά αν δεν ακολουθείς κάποιο σχέδιο με μακροπρόθεσμο στόχο δλδ 4-6 μήνες, δεν θα φτάσεις ποτέ στον στόχο σου.
    Ο στόχος μου είναι να ανέβω μυικά κιλά γιατί η μυική μου μάζα είναι μικρή και έχω λίπος στην κοιλιά, η αλήθεια είναι ότι σε σχέση που ξεκίνησα τον Αύγουστο έχει πέσει και η κοιλιά μου και τα ποδιά μου έχουν γίνει πιο λεπτά από θέματα λίπους,
    το χω δει στα πουκάμισα και στα παντελόνια μου, όπου μου ήταν στην τσίτα στην κοιλιά και τώρα δεν είναι αλλά μου είναι στην τσίτα στο στήθος και στην πλάτη και έχω ανεβεί κάπως μυικά αλλά όχι αποτελεσματικά.

    Αν ακολουθούσα κάποιο πρόγραμμα προπόνησης σε συνδυασμό με αερόβια και κάποια διατροφή γράμμωσης - θα ήμουν λεπτότερος
    Αν ακολουθούσα κάποιο πρόγραμμα προπόνησης χωρίς αερόβια και κάποια διατροφή όγκου - θα ήμουν πιο ογκώδης και πιο παχύτερος

    Τώρα όπως τα χω κάνει είμαι κάπου στο ενδιάμεσο.
    Επειδή όπως είπα έχω κάποιο λίπος, είναι καλύτερα να φτάσω πρώτα 10-18% λίπος και μετά να πάω για όγκο ή να πάω όπως είμαι κατευθείαν για όγκο και μετά από τον Απρίλιο να ξεκινήσω γράμμωση;
    "I call myself a Peaceful Warrior... because the battles we fight are on the inside" - Socrates, Peaceful Warrior

  2. #2
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Για να γράφες 10%-18% σημαίνει ότι τώρα είσαι πιο πάνω.
    Σε περπίπτωση που πας για όγκο σίγουρα θα βάλεις επιπλεόν λίπος το οποίο αργότερα πιθανόν να μην μπορέσεις να αποβάλεις.

    Εάν ακολουθούσες μια ισοθερμιδική διατροφή προς το παρόν και καθάρισμα μετα;

  3. #3
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Στη θέση σου θα έκανα αυτό το πρόγραμμα http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=25067 με ισοθερμιδική διατροφή. Μπορείς σαν αρχάριος να χάσεις λίπος και να αυξήσεις μυική μάζα ταυτόχρονα.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Δεν Ξέρω Αν Πρέπει Να Πάρω Όγκο ή Να Κάνω Γράμμωση
    By Giannhs_Gr in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 15
    Last Post: 09-04-13, 00:11
  2. Να Συνεχίσω Όγκο ή Να κανω Γράμμωση ?
    By giwrgosz in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 09-02-13, 20:53
  3. Πως Να Κάνω Γράμμωση
    By Pavlos10 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 5
    Last Post: 10-08-12, 00:53
  4. Αναποφασιστος
    By jorz in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 4
    Last Post: 24-09-08, 19:04

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •