Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 31 to 55 of 55
  1. #31
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Lea View Post
    Σας ευχαριστω ολους για τον χρονο σας. Να κανω μια -λιγο-ασχετη ερωτηση. η γυμναστική στο σπιτι ωφελεί; η δε κανει δουλεια; δεν εννοω μηχανηματα εννοω βαρη/μπαρες/αλτηρες/μονοζυγο/ κτλ.
    μιας που εχω καποια απ αυτα ελεγα για καποιο διαστημα να κανω βαρη στο σπιτι μου οπου νιωθω κ πιο οικεια μεχρι να παρω λιγο τα πανω μου.
    Λετε πως αυτο θα καθυστερησει τη προοδο μου η θα ναι λιγοτερο αποτελεσματικο;
    Όχι μη μπεις σε αυτό το τριπάκι, πήγαινε κανονικά στο γυμναστήριο και ακολούθησε το πρόγραμμά σου. Είναι πολύ πιο αποτελεσματική η άσκηση στο γυμναστήριο, ειδικά για έναν αρχάριο. Θα εκπλαγείς για το τι αλλαγές μπορείς να δεις πάνω σου με σωστή δουλειά και διατροφή.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  2. #32
    New Member
    Join Date
    27-11-17
    Posts
    27

    Default

    Δεν ξερω.. νιωθω λιγο πιο ανετα στην ησυχια του σπιτιου μου.

    Θα ηθελα να μου λυσετε καποιες ακομα αποριες που μου προεκυψαν αν εχετε την καλοσυνη
    1) οταν πχ λεω θα κανω 4 σετ των 10 επαναληψεων κ εχω ενα προγραμμα πχ με 5 ασκησεις. καλο ειναι να κανω 1 σετ απο καθε ασκηση μεχρι να τις κανω κ τις 5 κ μετα 2ο σετ απο καθε ασκησει κοκ? η να κανω μαζεμενα τα 4 σετ απο καθε ασκηση πριν αλλαξω;
    2) εχω παρατηρησει στις "προπονησεις" μου οτι δεν ιδρωνω σχεδον καθολου. Διαρκουν περιπου 45 λεπτα [ξερω οτι πρεπει γυρω στη μια ωρα ομως δεν αντεχω ακομα...] κ ενω πχ νιωθω να μα "καινε" οι μυς εκεινη την ωρα στις ασκησεις κ σχεδον παντα η τελευταια μ επαναληψη βγαινει με το ζορι.. ιδρωνω ελαχιστα. γενικα σαν ανθρωπος δν εχω μεγαλη εκκριση ιδρωτα ουτε το καλοκαιρι.. σημαινει ομως σ αυτη τη περιπτωση οτι δε κανω καλα τις ασκησεις κ τσαμπα παιδευομαι;
    Last edited by Lea; 11-12-17 at 20:04.

  3. #33
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Το καταλαβαίνω. Αν θες τη γνώμη μου η πρόσβαση σε καλό εξωπλισμό είναι πιο σημαντικό απο τα να έχεις την ησυχία σου. Δύσκολα κάποιος και ειδικά ενας αρχάριος μπορεί να γυμναστεί το ίδιο αποτελεσματικά στο σπίτι.

    1) Πρώτα κάνεις 4 σετ σε μια άσκηση και μετά παρακάτω (συνήθως).

    Αν θέλεις πόσταρε το πρόγραμμα που σου έχουν δώσει

    2) Δεν πειράζει που δεν ιδρώνεις πολύ, φυσιολογικό είναι. Μήπως κάνεις πολύ μεγάλα διαλείμματα ανάμεσα στα σετ;
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  4. #34
    New Member
    Join Date
    27-11-17
    Posts
    27

    Default

    Τα διαλείμματα μου ειναι το πολυ 30 δευτερολεπτα μολις τελειωνω 4 σετ πρεπει να τα μειωσω;
    για τα χερια πχ μου εχουν δωσει αυτο το προγραμμα:
    4χ10 ανοιγματα με αλτήρες
    4χ10 ανασηκωσεις ομων με αλτηρες
    3χ10 καμψεις δικεφαλων με αλτηρες
    3χ10 εκτασεις τρικεφαλων με αλτηρες
    και 3χ10 καμψεις που ουτε για πλακα δε μπορω να κανω ακομα. κανω 5-6 σωστες μονο.
    Το προγραμμα αυτο πχ για τα χερια νιωθω να με κουραζει και με το παραπανω
    Επισης μ εχουν πει να κανω μια ασκηση δε ξερω πως λεγεται σαν plank ειναι αλλα σηκωνεσαι με τα χερια-σαν καμψη- και ξανακατεβαινεις στους αγκωνες.
    Μεχρι να φτασω σ αυτην την ασκηση που ειναι η τελευταια του σετ τα χερια μου ειναι τοσο κουρασμενα και "τρεμουν" που δε μπορω να την βγαλω.
    Πρεπει να πιεστω παραπανω λογικα; η μηπως ειναι πολυ βαρυ αυτο το προγραμμα για εμενα ;
    Last edited by Lea; 12-12-17 at 20:18.

  5. #35
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Το πόσο βαρύ είναι ένα πρόγραμμα εξαρτάται πολλές φορές και από το πόσο πιέζουμε εμείς τον εαυτό μας στην εκτέλεση των ασκήσεων. Γνώμη μου να ακούς το σώμα σου, το ότι δυσκολεύεσαι να τελειώσεις στο τέλος των ασκήσεων τις επαναλήψεις είναι φυσιολογικό και καλύτερο από κάποιους που το πάνε πιο χαλαρά. Το ζήτημα είναι πως αισθάνεσαι μετά το γυμναστήριο και τις επόμενες ώρες/μέρες;
    Αισθάνεσαι κομμάτια χωρίς ενέργεια; Αισθάνεσαι ευφορία, έχεις πιαστεί υπερβολικά ή σε φυσιολογικά πλαίσια; Αν το σώμα σου δίνει σημάδια ότι η άσκηση σου κάνει μάλλον κακό και όχι καλό μείωσε την ένταση, αν όχι προχώρα άφοβα.
    Γενικότερα τι διαχωρισμό σου έχουν βγάλει στο γυμναστήριο και τι ασκήσεις; Μπορείς να γράψεις όλο το πρόγραμμα σου να το δούμε;

  6. #36
    New Member
    Join Date
    27-11-17
    Posts
    27

    Default

    Οχι κομματια χωρις ενεργεια δεν αισθανομαι. Ισως εκεινη την ωρα μετα την γυμναστικη νιωθω κουραση-λογικο- αλλα και παλι δε νιωθω στυλ να μη μπορω να παρω τα ποδια μου. Καθομαι χαλαρωνω τρωω και ειμαι καλα μετα.
    Πιασιματα σε κανα 2 προπονησεις δεν ειχα και με παραξενεψε. Μετα καταλαβα οτι εκανα λαθος καποιες ασκησεις. Ετσι τις διορθωσα στη χθεσινη μου προπονηση και πιαστηκα σχεδον αμέσως μολις την τελειωσα και μετα μεχρι και τωρα πιασμενη ειμαι. Οχι σε σημειο να μη μπορω να κανω κινησεις, απλα οταν τις κανω να νιωθω αυτο το "πιασηματακι"
    Αυτο σημαινει οτι δε κανω κατι καλα; θα επρεπε πχ να μαι "κομματια";
    Δλδ εκτος απο την τελευταια ασκηση που εβγαλα πιο πανω που με δυσκολια μπορω να την βγαλω-αν την βγαλω- αλλα μετα στη συνεχεια της μερας μου δεν ειμαι χωμα.


    Το προγραμμα που μου εχουν δωσει ειναι:
    Προπονηση 1 [χερια , γλουτοι]
    : 4χ10 ανοιγματα με αλτήρες
    4χ10 ανασηκωσεις ομων με αλτηρες
    3χ10 καμψεις δικεφαλων με αλτηρες
    3χ10 εκτασεις τρικεφαλων με αλτηρες
    και 3χ10 καμψεις
    γεφυρα 3χ15 (μου ειπαν ειναι για γλουτους αυτη)
    σκουωτς 3χ15
    και οι αλλες 2 ασκησεις donkey kicks κανονικες και πλαγιες 3χ15 στην καθεμια.

    Προπονηση 2 (χερια κοιλιακοι) :
    4χ10 ανοιγματα με αλτήρες
    4χ10 ανασηκωσεις ομων με μπαρα
    3χ10 καμψεις δικεφαλων με μπάρα
    3χ10 εκτασεις τρικεφαλων με αλτηρες
    4χ10 ροκανισματα
    4χ10 ανασηκωσεις ποδιων [αυτη η ασκηση δε ξερω πως λεγεται εγω της ειπα να μου την γραψει ετσι στο προγραμμα για να θυμαμαι ποια ειναι]
    hollow hold 2x15δευτ
    Προπονηση 3[ποδια γλουτοι]:
    προβολες με αλτηρες 3χ10
    πλανκ στον τοιχο 2χ30 δευτ
    γεφυρα 3χ15
    mountain climber 3χ10
    donkey kicks κανονικα κ πλαγια απο 3χ10 η καθε ασκηση
    Προπονηση 4 [ποδια,κοιλιακοι]:
    προβολες με αλτηρες 3χ10
    πλανκ στον τοιχο 2χ30 δευτ
    mountain climber 3x15
    ανασηκωσεις ποδιων 4χ10
    ροκανισματα 4χ10
    hollow hold 2x25 δευτ

    Αυτο ειναι και μου ειπαν αν θελω να κανω και μια 5η προπονηση μονο χερια γιατι λεει ειναι τα πιο σημαντικα-που ειναι αυτη που εχω γραψει 2-3 σχολια πιο πανω-
    Μου ειπαν οτι για τον πρωτο μηνα καλυτερα να μην ασχοληθω με μηχανηματα μιας που ειμαι φρεσκια και αμαθη και μπορει να τραυματιστω.
    Μεταξυ μας χαζο μου ακουγεται, αλλα αφου νιωθω να γυμναζομαι-με το απειρο μου ματι- με αυτο το προγραμμα δεν ειπα κατι
    Ποια ειναι η γνωμη σας;

  7. #37
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Καλημέρα, όσον αφορά το πιάσιμο, όχι δεν πρέπει να είσαι κομμάτια. Το πιάσιμο δεν είναι δείκτης ότι η γυμναστική σου είναι αποτελεσματική, τουλάχιστον όχι απαραίτητα, Πιο πολύ πιανόμαστε όταν έρχεται μια αλλαγή σε αυτό που κάνουμε (αύξηση όγκου, έντασης, αλλαγή ή έναρξη προπόνησης κ.λ.π.) Αυτό που νιώθεις είναι απόλυτα φυσιολογικό και επιθυμητό. Το αντίθετο εννοούσα, ότι αν είσαι κομμάτια ώρα μετά την προπόνηση, χωρίς ενέργεια κλπ είναι σημάδι ότι πρέπει να μειώσεις τον όγκο, να κοιτάξεις την αποκατάσταση και την διατροφή σου.
    Αφού το σώμα σου δεν σου δίνει σημάδια για κάτι τέτοιο και νιώθεις απλώς μια φυσιολογική κούραση μετά όλα πάνε μια χαρά, δεν νομίζω να έχεις λόγο να ανησυχείς για την ένταση της προπόνησης.

    Για το κομμάτι της προπόνησης εμένα μου φαίνεται λίγο παράξενο, το λέω γιατί στην αρχή συνήθως δίνουμε έμφαση στις μεγάλες μυϊκές ομάδες και τα χέρια δεν χρειάζονται ιδιαίτερη εκγύμναση. Αυτό με τον κύριο όγκο στα χέρια δεν το έχω ξαναδεί. Ίσως φοβήθηκε αν του είπες το πρόβλημα σου ή κάτι τέτοιο;
    Και με τα μηχανήματα δεν καταλαβαίνω γιατί να τραυματιστείς ενώ αντίθετα σου έχει βάλει ας πούμε καθίσματα και προβολές που θέλουν όσο να 'ναι να κάνεις σωστά την εκτέλεση.

  8. #38
    New Member
    Join Date
    27-11-17
    Posts
    27

    Default

    Καλη σου μερα!
    Δηλαδη το προγραμμα που μου εδωσαν δεν ειναι οσο αποδοτικο θα επρεπε; να ζητησω αλλαγες; η να φτιαξω ενα μονη μου;
    Την πρωτη μερα που πηγα, πηγα να κανω ενα προγραμμα που μου εγραψε καποιος συμφορουμιστης στην πρωτη σελιδα του θεματος μου [το παραθετω]

    Δευτέρα: 1. Πιέσεις πάγκου με αλτήρες 2. Στρατιωτικές πιέσεις με μπάρα
    Τρίτη: OFF
    Τετάρτη: 1. Άρσεις θανάτου με μπάρα 2. Εμπροσθολαίμιες έλξεις στην τροχαλία
    Πέμπτη: OFF
    Παρασκεύη: 1. Καθίσματα με μπάρα 2. Μηχάνημα leg press
    Σάββατο: OFF
    Κυριακή: OFF

    Οταν το εδειξα λοιπον και ζητησα να μου δειξουν λιγο τα μηχανηματα μου απαντησαν πως τα μηχανηματα δεν ειναι για εμενα ακομα λογο της φυσικης μου καταστασης και πως θα πρεπει να δυναμωσω λιγο παραπανω για να τα χρησιμοποιησω.
    Ναι του ειπα οτι ο στοχος μου ειναι να βαλω καποια κιλα αργα και σωστα και ταυτοχρονα να δυναμωσω το σωμα μου.

    Θα ηταν καλυτερο να αλλαξω το προγραμμα αυτο;

  9. #39
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Προσωπικά δεν μου αρέσει, γιατί αποκλείει σχεδόν τελείως βασικές μυϊκές ομάδες και δίνει έμφαση στα χέρια που είναι δευτερεύοντες.
    Το πρόγραμμα που σου έγραψε ο Vass17 έχει το πλεονέκτημα ότι είναι απλό και εστιάζει συγχρόνως στο συνολικό σώμα, ωστόσο δεν θα στο πρότεινα ακριβώς γιατί προϋποθέτει ότι θα υπάρχει κάποιος στο γυμναστήριο να σου δείξει πως γίνονται σωστά οι ασκήσεις του, (οι οποίες είναι με ελεύθερα βάρη οι περισσότερες και όχι με μηχανήματα) αλλά το κυριότερο να επιβλέπει και στην πορεία ότι της εκτελείς σωστά. Η εμπειρία μου από τα γυμναστήρια είναι ότι 4 στις 5 φορές οι γυμναστές απλώς δεν ασχολούνται και αφήνουν τον καθένα να τις εκτελεί όπως θέλει.
    Στην θέση σου θα ξεκινούσα με κλασικά πράγματα, ένα ελαφρύ πρόγραμμα για όλο το σώμα που θα το κάνεις μέρα παρά με ασκήσεις όμως που θα μπορείς να εκτελείς σωστά.

  10. #40
    New Member
    Join Date
    27-11-17
    Posts
    27

    Default

    ευχαριστω καταρχην που ασχολεισαι.
    Να φτιαξω ενα προγραμμα μονη μου δηλαδη;
    Να περιεχει μηχανηματα η καλυτερα ελευθερα βαρη;
    Τελος, μια λιγο ασχετη ερωτηση. το hard gainer της myprotein θα μου προτεινατε να το παρω; Η να περιμενω λιγο ακομα ν δω με τη διατροφη;
    Ανεκαθεν δεν επαιρνα ευκολα κιλα τωρα ειδικα που ο μεταβολισμος μου εχει απορρυθμιστει.. Δυσκολευομαι να τρωω ολες αυτες τις θερμιδες σε γευματα ακομα καθως σκαω ευκολα.
    Συγγνωμη για τις συνεχης ερωτησεις μου ομως θελω να κανω κατι δραστικο κ δεν εχω σκοπο να τα παρατησω. Δε με πειραζει να γινει αργα. Απλα να γινει σωστα και οχι ανουσια χωρις αποτελεσμα.

  11. #41
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Στην δεύτερη ερώτηση σου θα σου προτείνω να μην πάρεις κανένα συμπλήρωμα, οι λόγοι;
    Πρώτον είσαι σε ένα στάδιο που "επανακπαιδεύεις" τον εαυτό σου να θυμηθεί ξανά να τρώει. Θα έλεγα ότι αυτός πρέπει να είναι ο βασικός σου στόχος. Καλό είναι αυτό να γίνει σε σωστές βάσεις με υγιεινές τροφές, είναι δύσκολο να αυξήσεις τις θερμίδες, είναι δεδομένο ότι δεν θα γίνει γρήγορα, αλλά αφού έχεις την θέληση θα το καταφέρεις, σταδιακά όμως.
    Δεύτερον δεν υπάρχει περίπτωση να αυξήσεις τις θερμίδες που καταναλώνεις και να μην αυξήσεις το βάρος σου.
    Τρίτον δεν το χρειάζεσαι, έχει μια δόση 125 γραμμαρίων που πρέπει να την βάλεις σε 700 ml νερού για 500 θερμίδες.Πιστεύεις ότι θα το καταναλώνεις ευκολότερα από ένα σμούθις από αυτά που σου πρότειναν τα παιδιά; Δεν νομίζω. Ή ακόμα καλύτερα μπορείς να πιείς 800 ml γάλακτος χωρίς να σκάσεις που έχει και λιγότερες θερμίδες; Αν θέλεις κάποιο συμπλήρωμα καμιά πολυβιταμίνη και κάποιο ω3 θα πρότεινα και τίποτα άλλο.
    Για πρόγραμμα δεν θα ήθελα να σου προτείνω κάποιο εγώ, και γιατί δεν σε έχω δει για να αξιολογήσω από τι πρέπει να αποτελείται αλλά και γιατί εδώ μέσα υπάρχουν άτομα πολύ πιο καταρτισμένα από μένα.
    Ελεύθερα βάρη πλεονεκτούν, αλλά θα πρέπει να ξέρεις την σωστή εκτέλεση, αν νομίζεις ότι δεν το κάνεις σωστά καλύτερα να ξεκινήσεις με μηχανήματα και ας είναι λιγότερο αποτελεσματικά.

  12. #42
    New Member
    Join Date
    27-11-17
    Posts
    27

    Default

    Δεν εχω καμια αναγκη να παρω καποιο συμπληρωμα οποτε θα κρατησω τις συμβουλες σου. Σ ευχαριστω.
    Το σμουθι των 1000 θερμιδων το πινω σχεδον καθημερινα.
    Υπαρχουν στιγμες που λιγο απελπιζομαι -διατροφικα- γιατι ειναι αρκετα δυσκολο.
    Προγραμμα θα ψαξω θα πω και στο γυμναστηριο αν μπορουν να μου βαλουν βασικες μυικες ομαδες αν δε κανω λαθος.
    Δεν ειμαι πλεον ενα ματσο κοκκαλα οπως καποιους μηνες πριν. εχω βαλει κ κακο λιπος στη κοιλια, εχω θεωρω λιγο κρεατακι πανω μου.-με συγκρινω παντα με οταν ημουν στα πιο χαλια-
    Απλα τα κιλα μενουν συνεχως στα 38-39.
    Πιστευω θα βρω τον ρυθμο μου και ενα προγραμμα που να αρμόζει σιγα σιγα.

  13. #43
    New Member
    Join Date
    27-11-17
    Posts
    27

    Default

    Καλησπερα σε ολους καλες γιορτες να εχετε!
    ενημερωνω πως συνεχιζω την προσπαθεια μου να "ξαναμαθω" να τρωω σωστα. με μικρα προς το παρον γευματα αλλα πιο συχνα , κ με ροφηματα.
    καταναλωνω περιπου 1500 θερμιδες. οι θερμιδες συντηρησεης μου ειναι στις 1700 τις οποιες σκοπευω να πλησιασω αργα αργα [ηδη μεσα σ εναν περιπου μηνα εχω ανεβασει αρκετα τις θερμιδες μου, αργα ωστε να μπορω να φαω]. Μολις φτασω τις 1700 σταδιακα θα ανεβασω λιγο ωστε να παρω κ λιγο βαρος.
    Δυστυχως επειδη απ το προηγουμενο γυμναστηριο δε μουτα παν καλα σταματησα.
    Θελω ομως πολυ να ασχοληθω με το σωμα μου.
    ΓΙα καλη μου τυχη η κολλητη μου πηρε προσφατα το πτυχιο του περσοναλ τρεινερ και επιασε δουλεια σε ενα γυμναστηριο. Προσφερθηκε να με αναλαβει εκεινη γνωριζοντας και ολη τη προϊστορια μου! Απλα αυτο θα γινει απο το νεο ετος.
    Θα ενημερωνω για τη προοδο μου.
    Να στε καλα ολοι σας για τη βοηθεια σας!

  14. #44
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by Lea View Post
    Καλησπερα σε ολους καλες γιορτες να εχετε!
    ενημερωνω πως συνεχιζω την προσπαθεια μου να "ξαναμαθω" να τρωω σωστα. με μικρα προς το παρον γευματα αλλα πιο συχνα , κ με ροφηματα.
    καταναλωνω περιπου 1500 θερμιδες. οι θερμιδες συντηρησεης μου ειναι στις 1700 τις οποιες σκοπευω να πλησιασω αργα αργα [ηδη μεσα σ εναν περιπου μηνα εχω ανεβασει αρκετα τις θερμιδες μου, αργα ωστε να μπορω να φαω]. Μολις φτασω τις 1700 σταδιακα θα ανεβασω λιγο ωστε να παρω κ λιγο βαρος.
    Δυστυχως επειδη απ το προηγουμενο γυμναστηριο δε μουτα παν καλα σταματησα.
    Θελω ομως πολυ να ασχοληθω με το σωμα μου.
    ΓΙα καλη μου τυχη η κολλητη μου πηρε προσφατα το πτυχιο του περσοναλ τρεινερ και επιασε δουλεια σε ενα γυμναστηριο. Προσφερθηκε να με αναλαβει εκεινη γνωριζοντας και ολη τη προϊστορια μου! Απλα αυτο θα γινει απο το νεο ετος.
    Θα ενημερωνω για τη προοδο μου.
    Να στε καλα ολοι σας για τη βοηθεια σας!
    Σου εύχομαι το 2018 να σου φέρει μόνο χαρές. Ψυχική ηρεμία και γαλήνη. Να στραφείς στην οικογένειά σου, στους ανθρώπους που αγαπάς, θα σε βοηθήσουν, να'σαι σίγουρη. Και θα έρθει και η ισορροπία στο φαγητό, μη φοβάσαι, όλα θα πάνε καλά

  15. #45
    New Member
    Join Date
    27-11-17
    Posts
    27

    Default

    Χρονια πολλα! Καλα και ομορφα χριστουγεννα σε ολους
    Σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον σας .Ευχομαι η νεα χρονια να σας φερει αγαπη και να εκπληρωσετε τους στοχους σας!

  16. #46
    New Member
    Join Date
    27-11-17
    Posts
    27

    Default

    Χρόνια πολλά και καλη χρονιά απο εμενα!
    Ηθελα να ενημερώσω. Δυστυχως στις προηγουμενες μέρες που ακολουθησαν το ηθικο ήταν ιδιαίτερα πεσμένο. Έτσι δεν έκανα τον κόπο να πάω στο γυμναστήριο. Έτρωγα αλλα και πάλι οχι τόσο σωστα. Δυστυχώς η ψυχολογία παίζε μεγάλο ρολο.
    Δεν πειράζει όμως θα ξαναπροσπαθήσω τωρα. Από σήμερα λοιπον ξανάρχισα να μετράω τις θερμίδες μου ώστε να ξέρω πόστο τις αυξάνω, να μαγειρεύω τα φαγητά μου σωστά και νατα επιλέγω και σωστα. Θα κάνω και την μηνιαία μου συνδρομη στο γυμναστηριο.
    Ελπιζω αυτήν την φορά να αντέξω παραπάνω.

  17. #47
    Junior Bodybuilder ArmEveryday's Avatar
    Join Date
    05-01-18
    Location
    Germany
    Posts
    226

    Default

    Ειχα και εγω διατροφικες διαταραχες στο παρελθον, πχ απο 80 κιλα να παω στα 60 και το αντιστροφο. Γιατι δε με ικανοποιουσε η εικονα του σωματος μου. (στον ογκο μ φαινομουν χοντρος, στη γραμμωση οχι αρκετα γραμμωμενος)
    Το θεμα ειναι να εισαι ευχαριστημενος με τον εαυτο σου και να γυμναζεσαι απλα για βελτιωση, μη μπεις στο τρυπακι του να φτασεις στο τελειο.

    Δηλαδη δεστο χαλαρα, ναι οκ ενα καλο σωμα μετραει αλλα δεν ειναι κ το παν στη ζωη, πανω απ ολα η υγεια. Υπαρχουν κ αλλα πχ καριερα, σχεσεις, φιλια, χομπι κλπ. Οποτε φαε κανονικα με στοχο να φτασεις νορμαλ κιλα κ γυμνασου με μετρο κ σταματα να κοιτιεσαι στον καθρεφτη καθε 3 κ λιγο δε βοηθαει ;)
    Last edited by ArmEveryday; 09-01-18 at 14:11.

  18. #48
    New Member
    Join Date
    27-11-17
    Posts
    27

    Default

    Καλη σου μέρα ευχαριστώ για την απάντηση σου. Τα πραγματα δεν ειναι ετσι ακριβώς ομως.
    Δεν εχασα ποτέ κιλα επειδή ηθελα αλλα τότε επαιζαν ρολο διαφοροι ψυχολογικοι παράγοντες~ δε θα το θιξω παραπάνω αυτο αν μου επιτρέπεις, αλλα σε διαβεβαιω οτιδεν ηταν ο φόβος του μην παρω κανα κιλο ουτε ειχα ποτε πριν προβλημα με το σωμα μου.
    Επισης ο σκοπος τωρα δεν ειναι να φτιαξω το τελειο σωμα αλλα ρνα υγείες σωμα που να μπορει να με στηριξει σρην καθημερινοτητα μου και να μη τα φτύνω στα μισα.
    ζυγαριες αποφεύγω συχνα γιατί ικανοποιουμε η όχι, με το οπτικο αποτέλεσμα. Το κοίταγμα στο καθρεφτη δε το θεωρώ κακο το θεωρώ εναν μπούσουλα κ ενα κινητρο.
    Σ ευχαριστώ για τις συμβουλές σου να σαι καλά

  19. #49
    Junior Bodybuilder ArmEveryday's Avatar
    Join Date
    05-01-18
    Location
    Germany
    Posts
    226

    Default

    Ξερω καλα τι ειχες κ εγω σε παρομοια κατασταση ημουν, πλεον βλεπω το γυμναστηριο σαν ψυχοθεραπεια κ παω απλα να ξεδινω, εχω δεν εχω καλα αποτελεσματα. Αισθανομαι καλα με τον εαυτο μου, οταν γυρναω απο μια προπονηση το βραδυ.

    Θα μπορουσες να παρεις κ καποια πρωτεινη να σε βοηθησει, εμενα παντως με βοηθησε

  20. #50
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Νομίζω αν ρωτήσεις 100 άτομα εδώ μέσα οι 90 τουλάχιστον θα έχουμε παρεκκλίνει από τον στόχο τους αρκετές φορές.
    Οι γιορτινές περίοδοι μάλιστα πάντα είναι ιδιαίτερες και είτε με θετική είτε με αρνητική διάθεση, σταμάτησες για λίγο δεν έγινε και τίποτα, ίσα ίσα αυτό πρέπει να σε πεισμώσει να συνεχίζεις να προσπαθείς και με την διατροφή σου και με την άσκηση. Μια μηνιαία συνδρομή στο γυμναστήριο είναι η καλύτερη επανεκκίνηση.

  21. #51

    Default

    lea,Καλησπερα.Γραφτηκα και εγω σημερα στο φορουμ και εχω το ιδιο προβλημα με εσενα.Το προβλημα μου ειναι οτι καταφερα και εγω με καπω απο 44 κιλα να παω στα 55 (υψος 170) αλλα πλεον εχω αρχισει παλι τα ιδια και φοβαμαι οτι παλι θα αρχισω να χανω βαρος.Εσυ τι ακριβς ετρωγες και εχασες κιλα?Στον πρωτο μηνα θυμασαι ποσα περιπου κιλα εχασες?Συγνωμη που τα ρωταω αυτα αλλα εισαι η μονη που μπορει να με καταλαβει και δεν εχω ποιον αλλον να το συζητησω.Επισης παιδια υπαρχει περιπτωση με 40λεπτο διαδρομο 4-5 φορες την εβδομαδα να παρουν ογκο τα ποδια ?Γιατι κατι τετοιο μου φαινεται οτι εχω παρατηρησει.Εννοω οτι ακοαμ αναμεσα στους μηρους μου εχω το κενο που συνηθως εχεις οταμ εισαι αδυνατος αλλα καπως σαν να εχουν διογκωθει λιγο οι μηροι μου..

  22. #52
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by ΠηνελοπηΠ View Post
    Επισης παιδια υπαρχει περιπτωση με 40λεπτο διαδρομο 4-5 φορες την εβδομαδα να παρουν ογκο τα ποδια ?Γιατι κατι τετοιο μου φαινεται οτι εχω παρατηρησει.Εννοω οτι ακοαμ αναμεσα στους μηρους μου εχω το κενο που συνηθως εχεις οταμ εισαι αδυνατος αλλα καπως σαν να εχουν διογκωθει λιγο οι μηροι μου..
    Όχι, δεν υπάρχει περίπτωση να πάρουν όγκο τα πόδια με 40λεπτο διάδρομο. Η μυική υπερτροφία γενικά απαιτεί υψηλότερες εντάσεις και κυρίως βάρη.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  23. #53

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Όχι, δεν υπάρχει περίπτωση να πάρουν όγκο τα πόδια με 40λεπτο διάδρομο. Η μυική υπερτροφία γενικά απαιτεί υψηλότερες εντάσεις και κυρίως βάρη.

    Καλημερα και Καλη Σαρακοστη!Σε ευχαριστω για την απαντηση!!Το προβλημα ειναι οτι κανω 40λεπτο 4-5 φορες την εβδομαδα και με κλιση που κυμαινεται απο 6-11%.Επισης,ειναι δυνατο μεσα σε αυτες τις συνθηκεςνα καις καθε φορα 350 θερμιδες ή ειναι τα μηχανηματα οτι να ναι?σορρυ που σε ζαλιζω..

  24. #54
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by ΠηνελοπηΠ View Post
    Καλημερα και Καλη Σαρακοστη!Σε ευχαριστω για την απαντηση!!Το προβλημα ειναι οτι κανω 40λεπτο 4-5 φορες την εβδομαδα και με κλιση που κυμαινεται απο 6-11%.Επισης,ειναι δυνατο μεσα σε αυτες τις συνθηκεςνα καις καθε φορα 350 θερμιδες ή ειναι τα μηχανηματα οτι να ναι?σορρυ που σε ζαλιζω..
    Δε νομίζω οτι είναι πρόβλημα αυτό καθ'αυτό. Αν σε ευχαριστεί κάν'το! Ωστόσο αν ο στόχος σου ειναι να έχεις καλοσχηματισμένα πόδια υπάρχουν άλλοι τρόποι πολυ πιο αποδοτικοί.

    Ο κάθε άνθρωπος καίει διαφορετικά ανάλογα την ηλικά, το βάρος, το φύλο, την φυσική του κατάσταση, κλπ. Δεν ξέρω αν όντως καις 350 θερμίδες σε 40 λεπτά, δεν αποκλείεται αλλά δεν ξέρω και αν έχει τόση σημασία το πόσο καις απο μια άσκηση. Ο πιο εύκολος τρόπος για να δεις πόσο καις είναι να το πάρεις ανάποδα. Δες πόσες τρως και μετά δες τι κάνει οι ζυγαριά. Aν πχ μετρήσεις οτι τρως 2000 θερμίδες μέσα στην ημέρα και για 1 βδομάδα τα κιλά σου δεν αλλάξουν, τότε ξέρεις οτι καις περίπου τόσο.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  25. #55

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Δε νομίζω οτι είναι πρόβλημα αυτό καθ'αυτό. Αν σε ευχαριστεί κάν'το! Ωστόσο αν ο στόχος σου ειναι να έχεις καλοσχηματισμένα πόδια υπάρχουν άλλοι τρόποι πολυ πιο αποδοτικοί.

    Ο κάθε άνθρωπος καίει διαφορετικά ανάλογα την ηλικά, το βάρος, το φύλο, την φυσική του κατάσταση, κλπ. Δεν ξέρω αν όντως καις 350 θερμίδες σε 40 λεπτά, δεν αποκλείεται αλλά δεν ξέρω και αν έχει τόση σημασία το πόσο καις απο μια άσκηση. Ο πιο εύκολος τρόπος για να δεις πόσο καις είναι να το πάρεις ανάποδα. Δες πόσες τρως και μετά δες τι κάνει οι ζυγαριά. Aν πχ μετρήσεις οτι τρως 2000 θερμίδες μέσα στην ημέρα και για 1 βδομάδα τα κιλά σου δεν αλλάξουν, τότε ξέρεις οτι καις περίπου τόσο.

    Καταλαβα!Σε ευχαριστω πολυ!!Κατι τελευταιο αν ξερεις εσυ ή καποιος αλλος ...Γα ιατρικους λογους πρεπει να κανει για 15 μερες αρχικα τουλαχιστον υγρη διατροφη .Πιστευεις οτι πρεπει να γυμανζομαι σε αυτο το διαστημα?Εννοω οτι ειναι το πολυ 800 θερμιδων και επειδη ειναι και μονο με υγρα δνε θα χαθουν γρηγορα κιλα σε αυτο το διαστημα?αν αθλουμαι δεν θα χασω και ακομα περισσοτερα?Ειπαμε να ειμαι αδυνατη με ωραιο σωμα αλλα οχι και να γινω σκελετος


 
Page 2 of 2 FirstFirst 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αύξηση Βάρους Μετά Από Ανορεξία
    By phoenixflame in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 110
    Last Post: 17-09-17, 16:02
  2. Βουλιμία Μετά Την Ανορεξία Στην Εφηβεία;
    By kqt in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 6
    Last Post: 16-04-16, 11:34
  3. Ξαφνική Ανορεξία
    By MaxOutGr in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 10
    Last Post: 30-10-13, 16:21
  4. Replies: 4
    Last Post: 14-06-13, 21:51
  5. Boήθεια Για Προπόνηση Μετά Από Ανορεξία
    By aneliv9 in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 29
    Last Post: 15-09-10, 19:10

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •