Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 55
  1. #1
    New Member
    Join Date
    27-11-17
    Posts
    27

    Default Νευρική Ανορεξία και Γράμμωση - Βοήθεια

    Καλησπέρα σε ολους!
    Εκμεταλλευομενη την ανωνυμια του ιντερνετ (λογω του οτι το θεμα ειναι ευαισθητο) θα ηθελα τη βοηθεια σας σ ενα πολυ σημαντικο κομματι
    Μετα απο την γνωστη μαχη με τη γνωστη αυτη "ασθενεια" εχω φτάσει σ ενα σημειο να μπορω πλεον να αποκαλουμε υγειης. Δε θα ηθελα να εμβαθυνω σε αυτην καθως δεν ειναι το ζητουμενο. Ειμαι γυναικα, 21 ετών. υψος 153 και κιλα 40 [μετα κοπως και βασάνων πλεον]
    Ο γιατρος μου μου ειπε επιτελους πως ειμαι ικανη και σε σημειο ν αρχισω να γυμναζω το σωμα μου τους μυς μου κτλ. Η θεληση ολη δικη μου καθως θα ηθελα το σωμα μου πλεον να φωναζει υγεια.
    Παρ ολα αυτα ειμαι εντελως ασχετη και καινουργια στο πως πρεπει ν αρχισω τα βαρη/γυμναστικη σωστα χωρις να υπερφορτωθω και χωρις να κανω κακο στον οργανισμο μου.
    Οποιαδηποτε βοηθεια θα εκτιμηθει ιδιαιτερα καθως βρισκομαι υπο του μηδενος σε θεματα γυμναστικης/δυναμης.
    Πιστευω ομως δεν ειναι αργα να αλλαξει αυτο!
    Ευχαριστω εκ των προτερων!

  2. #2
    Junior Bodybuilder Sofronas's Avatar
    Join Date
    02-07-12
    Location
    Δράμα
    Posts
    127

    Default

    Καλησπέρα σου,

    Το θέμα που αναφέρεις είναι ειδικό και κανονικά θέλει καθοδήγηση από αρμόδιο διατροφολόγο - ιατρό.

    Παρ'όλα αυτά και αφού είπα αυτό που έπρεπε να πω, θα σου πω την γνώμη μου.

    Η θέληση για να αλλάξουμε στην ζωή μας είτε το σώμα μας είτε κάποιες κακιές συνήθειες μας, απαιτεί ψυχική δύναμη κατά βάση. Δύναμη απόφασης από τον ίδιο σου τον εαυτό. Όσες συμβουλές και να εκλάβεις πάντα ο τελικός ρυθμιστής της κατάστασης σου θα είσαι εσύ! Γίνομαι περιγραφικός στο εν λόγω ζήτημα γιατί από την δική μου σκοπιά μπορώ να σε καταλάβω.

    Στο θέμα μας τώρα:

    Εφόσον είσαι αδύνατη αρκετά και δεν έχεις ασχοληθεί με την γυμναστική ξανά, τα κακά νέα είναι μόνο η λίγη υπομονή της αρχής μέχρι να εξοικειωθείς.. Τα πολύ καλά νέα είναι ότι το σώμα σου αυτή την στιγμή είναι το απόλυτο ''σφουγγάρι'', που σημαίνει πως αν ξεκινήσεις σιγά σιγά με μια αυξανόμενη σταδιακά θερμιδική διατροφή, σε συνδυασμό με την άσκηση μέσα σε λίγους μήνες μπορείς να είσαι άλλος άνθρωπος.

    Θα σε παραπέμψω στην αναζήτηση του site για πίνακα τροφίμων και σωστή διατροφή. Εφόσον διαβάσεις ορισμένα πράγματα θα μπορούσες να ξεκινήσεις το δικό blog εδώ και να σου λέμε την γνώμη μας για το πλάνο που ακολουθείς.

    Το σίγουρο είναι πως για να ανέβεις σε κιλά, θα πρέπει να διεγείρεις σιγά σιγά το στομάχι σου να ανοίξει. Αυτό μπορεί να γίνει μόνο με ποιοτική τροφή και όχι junk food όπως νομίζουν πολλοί ότι θα πάρουν γρήγορα κιλά.

    Τροφές όπως τα όσπρια, τα δημητριακά, το κρέας και τα γαλακτοκομικά είναι μερικά από αυτά που είναι πλήρης τροφές και βοηθούν στην ανάπτυξη!

    Φτιάξε ένα μικρό δικό σου πλάνο βάση αυτών που θα διαβάσεις και μπορείς να το παραθέσεις εδώ για να το δούμε :)

    Εύχομαι καλό ξεκίνημα και να μην απογοητεύεσαι..είσαι πολύ μικρή και μόνο που μπήκες στην διαδικασία σημαίνει ότι έχεις θέληση!
    Last edited by Sofronas; 27-11-17 at 23:53.
    Η αυτοκριτική σε όλα είναι μία αρετή που αν την έχεις, το μόνο που γίνεσαι με τα χρόνια είναι ο καλύτερος που μπορείς στον ελάχιστο δυνατό χρόνο!

    by Sofronas

    Muscle growth is an adaption to stress, nothing else! ~ ''The SHADOW'' ~ Dorian Yates!

  3. #3
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Καλώς ήρθες

    Λυπάμαι αλλά ο τίτλος και μόνο του thread δείχνει ότι ίσως βλέπεις λίγο λάθος τα πράγματα.
    Νευρική ανορεξία και γράμμωση.......

    Είσαι σε πόλεμο με τη νευρική ανορεξία? ΞΕΧΝΑ ΤΗ ΛΕΞΗ ΓΡΑΜΜΩΣΗ

    Φοβάμαι ότι αν μπλέξεις με "γραμμώσεις" το μόνο που θα καταφέρεις είναι να κάνεις βήματα πίσω στον αγώνα σου για υγιές σώμα και καλή σχέση με το φαγητό.

    Αν θες τη συμβουλή μου (που την έχω ξαναδώσει σε κοπέλα που είχε γραφτεί στο forum με το ίδιο πρόβλημα):

    Ναι, ξεκίνα να γυμνάζεσαι. Να γυμνάζεσαι όμως όχι να αυτομαστιγώνεσαι. Και το σώμα σου θα αρχίσει να απαιτεί καύσιμο-φαγητό. Και θα πρέπει να το δώσεις. Πρόσεχε, στο ξαναλέω. ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΤΑΪΣΕΙΣ.
    Ο συνδυασμός του σωστού και επαρκούς φαγητό με τη γυμναστική είναι αυτός που θα σε βοηθήσει να κάνεις το σώμα σου υγιές. Το ένα μόνο δε φτάνει, αν αρχίσεις να λιώνεις στη γυμναστική και να τρέφεσαι σαν σπουργίτι το μόνο που θα καταφέρεις θα είναι να κάνεις βήματα πίσω.

    Και σε παρακαλώ. Τη λέξη γράμμωση να τη σβήσεις από το μυαλό σου. Ξέχνα την τελείως.
    Και όσο το δυνατό λιγότερο internet, ο τεράστιος όγκος αντικρουώμενων πληροφοριών θα στα κάνει όλα άνω-κάτω στο μυαλό σου και μάντεψε, ο "εύκολος" δρόμος της ανορεξίας θα ξαναγίνει επικίνδυνος.
    ΞΕΧΝΑ ΤΙΣ "ΓΡΑΜΜΩΣΕΙΣ".

    Σου εύχομαι να τα καταφέρεις. Απλά ξεκίνα σιγά σιγά τη γυμναστική και άκου το σώμα σου όταν θα σου λέει να του δώσεις καύσιμα. Καλή τύχη.
    Last edited by Secret of Steel; 28-11-17 at 00:18.

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλώς όρισες στο φόρουμ!
    Εύχομαι ολόψυχα να ξεπεράσεις το πρόβλημα αυτό.
    Ομως επειδή δεν παύει να μιλάμε για ασθένεια, το πρωτο που χρειάζεσαι ειναι καθοδηγηση απο ειδικό ψυχολόγο. Το να σου πουμε κανε αυτή την άσκηση ή φάε αυτό το γεύμα δεν ειναι ακριβώς αυτό που θες, οσο περισσότερο ψυχολογική στήριξη και ενθάρρυνση.
    Στα υπόλοιπα με κάλυψε ο Sofronas.

  5. #5
    New Member
    Join Date
    27-11-17
    Posts
    27

    Default

    Καλησπερα. κ ευχαριστω για το ενδιαφερον κ τις απαντησεις
    Ισως εγω δε το εθεσα σωστα ομως. βρισκοΜΟΥΝ στη κατασταση αυτη παλης με τη νευρικη ανορεξια [εξου και το μετα τη μαχη που γραφω στη πρωτη απαντηση]
    Μπορει τα κιλα μου να μην ειναι στη σουπερ αναλογια που θα επρεπε ομως μετα απο συζητηση με τον ιδιο μου τον γιατρο ο οποιος μου προτεινε ν αρχισω να γυμναζομαι, Ισως η λεξη γραμμωση να ειναι λαθος. Δε ξερω ποια θα ηταν η σωστη. Οπως και να χει για να αρχισω ν ασχολουμαι με οποιοδηποτε ειδος γυμναστικης θα χρειαστω τις συμβουλες σας εφοσον ειμαι τελειως ασχετη εξ ου και η ερωτηση μου :) Δεν θελω να κατεβω σ αγωνες-αν ετσι ακουστηκα - οπως προειπα να χτισω σιγα σιγα το σωμα μου θελω, τους μυς μου π καταστραφηκαν κτλ Δε ξερω απο που να την πιασω τη γυμναστικη τι πρεπει να κανω κ τι οχι
    Φιλικα παντα

  6. #6
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Kαλησπέρα και καλώς ήρθες. Μπορείς να ξεκινήσεις διαβάζοντας τα sticky άρθρα του φόρουμ.

    Για τις πρώτες συμβουλές προπόνησης/διατροφής δες εδώ έναν καλό οδηγό: http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=25067
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  7. #7
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Επειδή άνθρωπος στο περιβάλλον μου έχει αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα, θα μιλήσω κάπως αναλυτικά.
    Το σώμα σου λόγω της ασθένειας είναι εξαντλημένο. Πρέπει να δυναμώσει και να αναπτυχθεί. Τη λέξη γράμμωση, μπορείς να την βγάλεις από το λεξιλόγιό σου για πολύ καιρό.
    Αυτό που χρειάζεται ο οργανισμός σου είναι αναβολισμός. Οποιαδήποτε καταβολική προπόνηση θα σου κάνει κακό.

    Δηλαδή, ο τρόπος που θα προπονείσαι θα είναι ως εξης:
    Βάρη 3 φορές την εβδομάδα, το πολύ 40 λεπτά κάθε φορά. Βάλε ενα χρονόμετρο να χτυπάει στα 40 λεπτά(εννοείατι δε βάζω μέσα το ζέσταμα) κι εκεί σταμάτα, ακόμα κι αν δεν έχεις τελειώσει. Κάνε μόνο βασικές πολυαρθρικές ασκήσεις, οι απομονωτικές στην παρούσα φάση τροχοπέδη θα είναι. Ενα οπλύ απλό πρόγραμμα θα ήτα ως εξής:

    Δευτέρα: 1. Πιέσεις πάγκου με αλτήρες 2. Στρατιωτικές πιέσεις με μπάρα
    Τρίτη: OFF
    Τετάρτη: 1. Άρσεις θανάτου με μπάρα 2. Εμπροσθολαίμιες έλξεις στην τροχαλία
    Πέμπτη: OFF
    Παρασκεύη: 1. Καθίσματα με μπάρα 2. Μηχάνημα leg press
    Σάββατο: OFF
    Κυριακή: OFF

    3 σετ των 10 επαναλήψων σε κάθε άσκηση είναι καλά. Γράψου σε ένα γυμναστήριο και ζήτα από τον γυμναστή να σου δείξει τη σωστή εκτέλεση των ασκήσεων. ξεκίνα με πολύ λιγά κιλά και όταν νιώθεις άνετα ανέβαζε σιγά σιγά.
    Προς το παρόν μην κάνεις αερόβιο. Μετά από 1-2 μήνες μπορείς να αρχίσεις, με μέτρο πάντα.

    Η διατροφή σου πρέπει επίσης να προάγει τον αναβολισμο. Κρέας, αυγό, πλήρες γάλα, υδατάνθρακες(ρύζι, ψωμί, βρώμη), και λαχανικά όλα σε επαρκείς ποσότητες, ώστε να τρέφεται και να δυναμώνει το σώμα σου. Δηλαδή, πρέπει να μην νιώθεις ποτέ το αίσθημα της πείνας κι όταν το νιώθεις να τρως αμέσως.
    Πραγματικά ελπίζω να βοήθησα, έστω λίγο. Για ότι χρειαστείς μη διστάσεις!
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  8. #8
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Φαίνεται πάντως να το έχεις πάρει σωστά το θέμα και χαίρομαι. Είπες ότι θέλεις να είσαι υγιείς, να μην υπερφορτωθείς και να μην κάνεις κακό στον οργανισμό σου. Έχεις απόλυτα δίκιο και στα 3.
    Δεν θα κάτσω να σου πω προγράμματα και γνώμες χωρίς να σε ξέρω και χωρίς να ξέρω σε τι κατάσταση βρίσκεσαι, αλλά θα πω μερικές σκέψεις.
    Πρώτον προσπάθησε να βρεις κάτι που θα σου αρέσει, δες την γυμναστική σαν κάτι διασκεδαστικό και όχι σαν μια ρουτίνα. Μπορεί να είναι πρόγραμμα με βάρη, μπορεί να είναι όμως και ομαδικά προγράμματα, σπορ ή οτιδήποτε άλλο.
    Μην το δεις ανταγωνιστικά, μην μπεις στο τρυπάκι να ήμουν πιο αδύνατη, πιο γυμνασμένη κλπ προσπάθησε απλώς να το χαίρεσαι.
    Απέφυγε εκτεταμένη αερόβια (μεγάλες αποστάσεις τρεξίματος πχ.) ή σκληρές προπονήσεις, Σκοπός σου πρέπει να είναι αρχικά να βάλεις βάρος όπως είπαν και οι προηγούμενοι.

    Εσύ τι σκέψεις κάνεις για την γυμναστική; Με τι σκέφτεσαι να ασχοληθείς; Με γυμναστήριο, ομαδικά προγράμματα, βάρη, κάποιο άθλημα, γιόγκα, κολύμπι, κάτι άλλο;

  9. #9
    New Member
    Join Date
    27-11-17
    Posts
    27

    Default

    θα ξαναπω, ευχαριστω για το χρονο σας κ τις αποψεις σας και την κατανοηση σας.
    Γνωριζω πολυ καλα και την ταλαιπωρια στην οποια εχω βαλει τον οργανισμο μου και τα λαθη που εχουν γινει εις βαρος του. Παρ ολα αυτα, ειμαι μολις 21 θεωρω οτι εχω χρονο και μπορω να το διορθωσω. Δε βιαζομαι. Δεν ανταγωνιζομαι κανεναν παρα μονο την υγεια μου που θελω να βελτιωσω.
    Ομαδικα η αληθεια ειναι δε θα με ενδιεφερε ακομα καθως νιωθω πολυ μεγαλη ανασφαλεια και ισως αν θελετε "ντροπη". Ξερω οτι δε θα επρεπε παρ ολα αυτα δεν ειμαι ετοιμη να μπω σε καποιο ομαδικο προγραμμα.
    Σκεφτηκα και τη γυμναστικη στο σπιτι ομως κατεληξα στο γυμναστηριο καθως θεωρω οτι μπορει να γινει πιο σωστα και με σωστη καθοδηγηση. Απλα οχι σε καποιο γκρουπ. Περισσοτερο ως περσοναλ.
    Προσπαθω να εφαρμοσω οσα μου λεν και ειναι λιγο βουνο αυτη τη στιγμη

  10. #10
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Καλά έκανες και γράφτηκες στο γυμναστήριο. Δύσκολα ένας αρχάριος μπορεί να δει πρόοδο στο σπίτι. Επίσης το καλό με τα βάρη είναι ότι αλλάζουν το σώμα πολύ πιο γρήγορα και αποτελεσματικά απο άλλου είδους δραστηριότητες/σπορ.

    Σε ό,τι αφορά την προπόνηση με βάρη, έχεις πολλές επιλογές. Μπορείς να κάνεις ένα κυκλικό πρόγραμμα για όλο το σώμα, ή έναν διαχωρισμό των μυικών ομάδων ανάλογα με το πόσες φορές μπορείς να πηγαίνεις. Δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία για αρχή, αρκεί να είναι ένα πρόγραμμα που τελειώνει σε λιγότερο απο 1 ώρα και περιέχει τις βασικές πολυαρθρικές ασκήσεις (Kαθίσματα, άρσεις θανάτου, πιέσεις στήθους στον πάγκο, πιέσεις ώμων όρθιος). Υπάρχουν αρκετά τέτοια στο site, ρήξε μια ματιά δες ποιο σου αρέσει και πόσταρε το για να ακούσεις συμβουλές.

    Διατροφικά, συμφωνώ με ό,τι σου γράψανε πιο πάνω τα παιδιά. Το σώμα δυναμώνει και "χτίζεται" μετά την προπόνηση, μέσα απο τη σωστή ξεκούραση και διατροφή. Το site έχει πολλά sticky άρθρα για να ενημερωθείς. Γενικές συμβουλές μπορεί κάποιος να γράφει για ώρες, αλλά νομίζω καλύτερα αν έχεις συγκεκριμένες απορίες να ρωτήσεις.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  11. #11
    New Member
    Join Date
    27-11-17
    Posts
    27

    Default

    αρχικα διαβασα καποια θεματα για αρχαριους στο φορουμ και συνεχιζω να διαβαζω
    Ξερω οτι σ αυτο δε μπορειτε να με βοηθηστε εσεις ομως δυστυχως, ντρεπομαι πολυ να παω στο γυμναστηριο λογο της καταστασης του σωματος μου. Δεν ειμαι οπως παλαιωτερα. Ειμαι απλα αδυνατη πλεον, ομως εντελως αγυμναστη κ αδυναμη-οπως ειναι λογικο.

  12. #12
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Τι ντρέπεσαι; Δεν είσαι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία που θέλει να κάνει μια αρχή στο gym. Κανένας δεν γεννήθηκε με σώμα, όλοι κάποια στιγμή ξεκινήσαν. Άλλοι ξεκινάν αγύμναστοι και χοντροί, άλλοι αγύμναστοι και αδύνατοι. Το θέμα είναι να έχεις ένα στόχο και να τον πετυχαίνεις.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  13. #13
    Junior Bodybuilder BB Fan's Avatar
    Join Date
    15-09-16
    Posts
    156

    Default

    Καλώς ήρθατε, δεσποινίς!

    Κατ' αρχάς, συγχαρητήρια για την πρόοδό σας! Ο αγώνας σας είναι πολύ δύσκολος, αλλά είναι φανερό πως τά πηγαίνετε περίφημα σε αυτόν! Μπράβο και πάλι μπράβο!

    Δεν θα μπορούσατε να είστε σε πιό σωστό μέρος!

    Οι συντονιστές του φόρουμ θα σάς βοηθήσουν με τις εκλεκτότερες συμβουλές τους, και τα μέλη θα σάς συνδράμουν με τις γνώμες τους!

    Το να είναι κανείς σε μία κοινότητα που υπάρχουν άτομα με τους ίδιους ή παρόμοιους στόχους είναι πολύ σημαντικό: θα σάς στηρίξει ψυχολογικά και θα σάς δίνει δύναμη όταν τή χρειαζεστε.

    Τα "sticky" θέματα διατροφής και προπόνησης πιστεύω πως θα τά βρείτε πολύ χρήσιμα!

    Θέματα που θεωρώ χρήσιμα είναι τα εξής:

    Γυναικέιο Fitness - Βασικές Οδηγίες Διατροφής Fitness

    10 Κορυφαία Fitness Tips Για Να Κατακτήσετε Το Στόχο Σας!

    Προτάσεις Επιλογής Τροφών Ανα Γεύμα Για Διατροφή Bodybuilding

    Top 10 Των Καλύτερων Τροφών Για Bodybuilding & Fitness.

    Λίστα Τροφών Για Διατροφή Bodybuilding & Fitness (Download & Print)!!

    Πλήρης Οδηγός Προπόνησης Για Αρχάριους Bodybuilding, που παρέθεσε ήδη ο Achillezzz

    Βασικοί Τρόποι Υπολογισμού Θερμίδων Και Μακροστοιχείων Για Διατροφές Bodybuilding!

    Οδηγός Διατροφής/Υπολογισμός Θερμίδων & Θρεπτικών Συστατικών, που είναι παρόμοιο με το προηγούμενο, αλλά περιγράφει αναλυτικότερα τί κάνουμε για αύξηση ή μείωση του σωματικού μας βάρους,

    και

    5 Μοναδικές Συμβουλές Επιτυχίας Bodybuilding


    Καλή δύναμη στη συνέχιση του αγώνα σας, δεσποινίς Lea!

    Καλή επιτυχία στους στόχους όλων μας!
    Last edited by BB Fan; 29-11-17 at 16:51.
    Το BodyBuilding είναι το μοναδικό άθλημα στο οποίο δεν έχεις στόχο απλά να κάνεις κάτι καλά (π.χ. να τρέχεις, πηδάς, παίζεις μπάσκετ, ποδόσφαιρο, κλπ). Στο BodyBuilding πρέπει να ΕΙΣΑΙ κάτι καλό. Κάτι όμορφο, αρμονικό, συμμετρικό, σχεδόν καλλιτεχνικό.

    Γι' αυτό είναι το πιό ψυχοφθόρο και πιό δύσκολο απ' όλα τα αθλήματα... Στο BodyBuilding πολεμάς εκτός των άλλων, κυρίως εναντίον του μυαλού σου.

  14. #14
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Όσο για το ότι ντρέπεσαι δεν είνα ανάγκη να φοράς ούτε κολάν,ούτε κολλητά μπλουζάκια. Βάλε μια άνετη φόρμα, ένα άνετο μπλουζάκι, ακόμα κι ένα ελαφρύ φούτερ αν δεν έχεις έντονη άσκηση και είσαι κομπλέ.

  15. #15
    New Member
    Join Date
    27-11-17
    Posts
    27

    Default

    Καλησπερα και καλο μήνα!
    Ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον σας!
    Να κανω μια ερωτηση. η αεροβια ειναι μονο γι αυτους που θελουν να καψουν λιπος η πρεπει να την ενταξω κι εγω στο προγραμμα μου;
    Σημερα πηγα πρωτη μερα.. και συνειδητηοποιησα με μεγαλη μου λυπη ποσο δρομο εχω.. μου φανηκε σχεδον αδυνατον οταν μετα βιας μπορεσα να σηκωσω τα 3 κιλα για τις ασκησεις που μου ανατεθηκαν και απογοητευτικα λιγο ειναι η αληθεια.

  16. #16
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Δεν είναι απαραίτητο να κάνεις αερόβια με σκοπό να χάσεις λίπος, μπορεί να την κάνεις επειδή σ' αρέσει, για να γυμνάσεις το καρδιοναπνευστικό σου σύστημα, για να αντέχεις περισσότερο κλπ. Το κακό με το υπερβολικό τρέξιμο είναι ότι μπορεί να σου εμποδίζει την ανάπτυξη των μυών ή να τους καταβολίζει όμως δεν μιλάμε για 20 λεπτά διάδρομο.
    Παρ' όλα αυτά δεν βρίσκω κανέναν ιδιαίτερο λόγο να καταπονήσεις τον οργανισμό σου ακόμα και μ' αυτό αφού είναι ήδη καταπονημένος.
    Ξεκίνησε τελείως χαλαρά το γυμναστήριο. βρες ένα ποδήλατο από αυτά που είσαι καθιστός, βάζε το σε πολύ χαμηλή αντίσταση και κάνε μερικά λεπτά να ζεσταθείς.
    Με τα βάρη θα φανώ λίγο αιρετικός σε σχέση με τους άλλους και θα πω να κάνεις μηχανήματα και απομονωτικές ασκήσεις για αρχή. Μπορεί να μην βοηθάνε τόσο στην ανάπτυξη της μυϊκής μάζας αλλά έχουν άλλα πλεονεκτήματα, δεν θα ανησυχείς για την κίνηση αν την κάνεις σωστά ή όχι και θα δυναμώσεις για αρχή. Εσύ μόνο να επικεντρώνεσαι στο να προσπαθείς να νοιώθεις τους μυς που γυμνάζεις. Μην σε ανησυχούν ούτε τα κιλά ούτε τίποτα, σήμερα μπορεί να δυσκολεύεσαι με τα 3 και αύριο όχι, Μετά από λίγο καιρό που θα δυναμώσεις αλλάζεις και το πρόγραμμα.
    Και φυσικά διατροφή. Πως τα πας μέχρι τώρα μ' αυτήν; Έχεις καταφέρει να αυξήσεις τις θερμίδες που τρώς;

  17. #17
    New Member
    Join Date
    27-11-17
    Posts
    27

    Default

    Καλησπερα. ειναι αρκετα δυσκολο ειναι η αληθεια να διατηρησεις ακμαια ψυχολογια μερικες φορες σε αυτην την φαση. Παρ ολα αυτα εχω καταφερει μεσα στους προηγουμενους 11 περιπου μηνες και απο 33 κιλα ειμαι σχεδον 40. Δεν ειχα ποτε θεμα με το να κοιταω την ζυγαρια με το μη βαλω βαρος κτλ. ουτε καμια υπερβαρια μορφη. Αλλοι παραγοντες ωθησαν στο να μου κοπει η ορεξη για μεγαλο διαστημα κι επειτα αρχισε η δραματικη μειωση των κιλων και συνεπως εκλεισε το στομαχι. μεγαλη ιστορια που δεν εχει και νοημα τωρα καθως ειπα να κανω κατι σωστο και υγειες. Με τη διατροφη μου δεν εχω ακομα καποιο σταθερο προγραμμα. προσπαθω να τρωω υδατανθρακες αλλα δεν εχω βγαλει σταθερο προγραμμα ακομα καθως διαβαζω στο φορουμ.
    Τον διατροφολο μου τον σταματησα τον προηγουμενο μηνα. θεωρω οτι με αυτα που διαβαζω εδω και ψαχνω, μπορω πλεον και μονη μου με λιγη βοηθεια [σας :) ] να βγαλω ενα σωστο διατροφικο προγραμμα και να δυναμωσω το σωμα μου
    Last edited by Lea; 02-12-17 at 13:10.

  18. #18
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Lea View Post
    Καλησπερα και καλο μήνα!
    Ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον σας!
    Να κανω μια ερωτηση. η αεροβια ειναι μονο γι αυτους που θελουν να καψουν λιπος η πρεπει να την ενταξω κι εγω στο προγραμμα μου;
    Σημερα πηγα πρωτη μερα.. και συνειδητηοποιησα με μεγαλη μου λυπη ποσο δρομο εχω.. μου φανηκε σχεδον αδυνατον οταν μετα βιας μπορεσα να σηκωσω τα 3 κιλα για τις ασκησεις που μου ανατεθηκαν και απογοητευτικα λιγο ειναι η αληθεια.
    Η αερόβια έχει 2 σκοπούς. 1) Να κάψουμε θερμίδες 2) Να βελτιώσουμε την αερόβια αντοχή.

    Εγω θα σου πρότεινα να μη κάνεις καθόλου αερόβια τουλάχιστον μέχρι νεοτέρας για τους εξής 2 λόγους:

    1) ΔΕΝ χρειάζεται να κάψεις θερμίδες έξτρα απ'ότι ήδη καις (στα 40kg δεν έχεις και τι να κάψεις)

    2) Σε αυτή τη φάση που είσαι, κάνοντας βάρη βελτιώνεις και την αερόβια και την αναερόβια αντοχή σου (άρα η αερόβια σου είναι περιττή). Με άλλα λόγια η καρδιά σου γυμνάζεται απο τα βάρη σαν να έτρεχες. Ακούγεται παράλογο αλλά έχει να κάνει με τις προσαρμογές του καρδιαναπνευστικού στο νέο ερέθισμα που του δίνεις. Αυτά είναι τα καλά του να είσαι αρχάρια.

    Καλά πρώτη προπόνηση είναι μην αγχώνεσαι. Μάθε να εκτελείς σωστά τις ασκήσεις και με σωστή προπόνηση και διατροφή θα δυναμώσεις.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  19. #19
    New Member
    Join Date
    27-11-17
    Posts
    27

    Default

    Καλησπερα και ευχαριστω κ παλι για τις απαντησεις. εχω ομως κολλησει. Θα ηθελα να σας γραψω ενα παραδειγμα πχ τι εφαγα σημερα και να μου κανετε αν σας ειναι ευκολο τις διορθωσεις που ειμαι λαθος
    υπενθυμιζω υψο; 153 κιλα 39
    Πρωϊνο: δυο κουταλιες σουπας βρωμη με 2 αυγα στο τηγανι σαν ομελετα [1 κουτ ελαιολαδο κ 1 κουτ κακαο]. Ενα ποτηρι γαλα.
    Μεσημεριανο: ριζοτο με κυμα γαλαπουλας και κοκκινη πιπερια
    ενδιαμεσο: 2 αβγα
    Βραδινό: το ιδιο με το μεσημεριανο
    Ξερω οτι ειναι ελλιπες. καταρχην δε μπορει ακομα το στομαχι μου να χωνεψει μεγαλα γευματα. Μικρα και σιγα σιγα μπορει ομως. Και δυσκολευομαι να τρωω 5 φορες τη μερα-ακομα δε το χω καταφερει.
    Εννοειται πως δε καλυπτει τις αναγκες μ σε θερμιδες αλλα θελω να το αυξησω σταδιακα, τον τροπο δε ξερω ακομα..

    Οποια γνωμη ευπροσδεκτη :)
    Last edited by Lea; 05-12-17 at 20:41.

  20. #20
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Στην περιπτωση σου, τα ροφηματα πλουσια σε θερμιδες θα σε βοηθήσουν.
    Για παράδειγμα στο μπλέντερ μπανάνα, γιαούρτι, μέλι, φυστικοβούτυρο, γάλα αμυγδάλου (σε περίπτωση που σε φουσκώνει το αγελαδινό).
    Επίσης τα αποξηραμένα φρούτα και οι ξηροί καρποί θα σου δώσουν έξτρα θερμίδες χωρίς να φορτώνουν το στομάχι σου.
    Σιγά σιγά θα τα καταφέρεις.

  21. #21
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by Lea View Post
    Μεσημεριανο: ριζοτο με κυμα γαλαπουλας και κοκκινη πιπερια
    Βραδινό: το ιδιο με το μεσημεριανο
    Πρασινάδα τίποτα? Σαλατούλα του Θεούλη? Δεν είναι μόνο οι θερμίδες που λείπουν από τη διατροφή σου αλλά είναι και φτωχή από βιταμίνες κλπ.
    Αν δεν μπορείς να χωνέψεις σαλάτα. βράσε κάνα κολοκύθι κάνα καρότο κλπ.
    Και ξέρεις κάτι? Βάλτους και μπόλικο ελαιόλαδο, έτσι θα έχεις με ένα σμπάρο δυο τρυγώνια, θα πάρεις και τις μπόλικες θερμίδες του ελαιόλαδου.

    Ξηροί καρποί, ελαιόλαδο, πάρε και κάνα φυστικοβούτυρο ή ταχίνι.
    Και το γάλα το πλήρες είναι μια χαρά για κάποιον που θέλει να πάρει βάρος.

  22. #22
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Συμφωνω με όσα είπαν τα παιδιά απο πάνω!!!
    Επίσης μέρα με τη μέρα βάζε ένα τικ παραπάνω φαγητό σε σχέση με αυτό που έφαγες εχθες η τη προηγούμενη εβδομάδα. Το πάν όμως πρέπει να είναι η ψυχολογία σου. Πρέπει να αισθάνεσαι δυνατή μόνο και μόνο που είδες το πρόβλημα αλλά να μη το αφήσεις να σε πάει πίσω. Πιάστω απο τα μαλλιά το ριμάδι και σβούρηξε το κάτω.
    Όσο αφορά το τζιμ να μη σε απασχούν το τι κιλά σηκώνεις, πάς κάνεις τις ασκήσεις σου δίνοντας μεγάλη έμφαση στη τεχνική να αισθάνεσαι πως ο μυς αυτός δουλεύει και όσο θα βάει κιλάκια τόσο το σώμα θα δυναμώνει. Όταν θα στρώσουν και τα ορμονικά σου θα δείς ακομη μεγαλύτερη διαφορά. Θα βλέπεις το σώμα να αποκτάσει δύναμη και να γεμίζει ομοιόμορφα και θα χαίρεσαι,
    Καλή δύναμη...
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  23. #23
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Αυτό που λέει η Καρδούλα είναι πολύ σωστό. Είναι πολύ πιο εύκολο να πιεις τις θερμίδες απο το να τις φας. Σεικερ με πλήρες γάλα φυστικοβούτυρο μπανάνα και καμιά πρωτείνη ακόμα είναι πολύ θρεπτικά και έχουν και μπόλικες θερμίδες. Και σκέτο πλήρες γάλα που λέει ο Secret of Steel με φυστικοβούτυρο μια χαρά θερμίδες έχει.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  24. #24
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Σημασία έχει ότι προσπαθείς, θα έρθει και η αύξηση της ποσότητας που καταναλώνεις σταδιακά.
    Συμφωνώ με τα παιδιά, να προτείνω κι εγώ μερικές προτάσεις.
    Πρώτον το γάλα να είναι πλήρες σε περίπτωση που το παίρνεις λάιτ και βάζε και μια κουταλιά μέλι μέσα.
    Μπορείς να προσθέσεις και κάτι ελαφρύ λίγο πριν τον ύπνο, μια χούφτα ξηρούς καρπούς ή λίγο γιαούρτι δεν νομίζω να πειράξουν το στομάχι σου.
    Αντί γαλοπούλα να προτιμάς καλύτερα μοσχαρίσιο κρέας, και περισσότερες θερμίδες έχει και περισσότερο σίδερο, κομμάτια όπως το ποντίκι δεν νομίζω να σε πειράξουν.

  25. #25
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Eπίσης, σχετικά με αυτό που γράφει ο Secret, με τις σαλάτες, θα διαφωνήσω. Κάθε περίπτωση ειναι διαφορετική.
    Η κοπέλα χρειάζεται θερμίδες, ενώ παράλληλα να μην νιώθει οτι φουσκώνει (χορταίνει με μικρές ποσήτητες). Αν βάλει σε όλο αυτό και σαλάτες, θα φουλάρει το στομάχι με φυτικές ίνες και άντε μετά να φάει τις υπόλοιπες θερμίδες. Ακόμα και το κολοκυθάκι, ειναι τιγκα στο νερό, θα φάει ενα και θα πει, οπα φούσκωσα.
    Μια χαρά βιταμίνες παίρνει αν φάει ολα τα υπόλοιπα που της λέμε, ας βάλει λίγα βραστά λαχανικά αν θελει, αλλα όχι υπερβολές.

  26. #26
    New Member
    Join Date
    27-11-17
    Posts
    27

    Default

    Σας ευχαριστώ πολυ ολους!
    χθες δοκιμασα αυτο με το smoothie στο μπλεντερ για πρωϊνο μαζι με ενα αυγο βραστο.
    το μεσημερι εφαγα μακαρόνια καρμπονάρα [με το αυγο την ιταλική] και μια φετα μαυρο ψωμί.
    Μετα απο την γυμναστική μου έφαγα 2 κουταλιες κοτατζ πανω σε μια φέτα ψωμί κ παλι ενα αυγο βραστό.
    Και το βραδυ εφαγα τα μακαρονια παλι. και μια χούφτα αμύγδαλα λιγο πιο μετά.

  27. #27
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Αν σου άρεσε το smoothie, μπορείς να βάλεις και 2ο μέσα στην ημέρα (πχ μετά την προπόνηση).

    Αν η προπόνηση απέχει πολύ απο το μεσημεριανο, θα μπορούσες καμιά ώρα πριν πας να φας κανένα αποξηραμένο φρούτο, παστέλι, ή λίγο γιαούρτι με μέλι/μαρμελάδα για να έχεις ενέργεια.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  28. #28
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Quote Originally Posted by Lea View Post
    Σας ευχαριστώ πολυ ολους!
    χθες δοκιμασα αυτο με το smoothie στο μπλεντερ για πρωϊνο μαζι με ενα αυγο βραστο.
    το μεσημερι εφαγα μακαρόνια καρμπονάρα [με το αυγο την ιταλική] και μια φετα μαυρο ψωμί.
    Μετα απο την γυμναστική μου έφαγα 2 κουταλιες κοτατζ πανω σε μια φέτα ψωμί κ παλι ενα αυγο βραστό.
    Και το βραδυ εφαγα τα μακαρονια παλι. και μια χούφτα αμύγδαλα λιγο πιο μετά.
    Ο ψυχολογικός τομέας καθορίζει τα πάντα !
    Η ανθυποβολή στη συγκεκριμένη περίπτωση για ένα καλό σκοπό κάνει θαύματα....Εγώ προσωπικά πίσω από το επαναλαμβανόμενο σου ΕΦΑΓΑ βλέπω δύναμη και επιτυχία στο στόχο σου !

    Καλή δύναμη !
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  29. #29
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Συγχαρητήρια, κατάφερες ήδη να τρως αρκετές φορές μέσα στην ημέρα, κατάφερες ήδη να αυξήσεις τις θερμίδες που τρως και έχεις την θέληση να προχωρήσεις, αυτό φαίνεται!
    Ποικιλία, σταδιακή αύξηση της ποσότητας, υπομονή και θα δεις ότι και οι μυς σου θα αρχίζουν να δυναμώνουν αν δεν το έχεις δει ήδη.

  30. #30
    New Member
    Join Date
    27-11-17
    Posts
    27

    Default

    Σας ευχαριστω ολους για τον χρονο σας. Να κανω μια -λιγο-ασχετη ερωτηση. η γυμναστική στο σπιτι ωφελεί; η δε κανει δουλεια; δεν εννοω μηχανηματα εννοω βαρη/μπαρες/αλτηρες/μονοζυγο/ κτλ.
    μιας που εχω καποια απ αυτα ελεγα για καποιο διαστημα να κανω βαρη στο σπιτι μου οπου νιωθω κ πιο οικεια μεχρι να παρω λιγο τα πανω μου.
    Λετε πως αυτο θα καθυστερησει τη προοδο μου η θα ναι λιγοτερο αποτελεσματικο;


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αύξηση Βάρους Μετά Από Ανορεξία
    By phoenixflame in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 110
    Last Post: 17-09-17, 16:02
  2. Βουλιμία Μετά Την Ανορεξία Στην Εφηβεία;
    By kqt in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 6
    Last Post: 16-04-16, 11:34
  3. Ξαφνική Ανορεξία
    By MaxOutGr in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 10
    Last Post: 30-10-13, 16:21
  4. Replies: 4
    Last Post: 14-06-13, 21:51
  5. Boήθεια Για Προπόνηση Μετά Από Ανορεξία
    By aneliv9 in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 29
    Last Post: 15-09-10, 19:10

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •