Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    New Bodybuilder Flavorous's Avatar
    Join Date
    28-11-17
    Posts
    3

    Default Καλησπέρα! Θέλω να πάρω 10 κιλα!

    Καλησπέρα σε όλους! Είμαι 23 χρονών 1,82 ύψος και 55κιλα... Από πάντα ήμουν πολύ αδύνατος χωρίς να έχω πρόβλημα με το φαΐ...Απλά δεν τρεφομαι σωστά... ούτε κάτι παθολογικο απλά είμαι αδύνατος! Λοιπόν...οπως είδατε είμαι αρκετά κατω από το όριο για αυτό και αποφάσισα να βάλω 10 με 15 κιλά...Ο στόχος μου είναι μεγάλος αλλά δεν θα σταματήσω αν δεν το καταφέρω...παλιότερα όταν ήμουν 16-17 είχα πάει διατροφολογο για ένα μήνα και έπαιρνα μισό κιλό την εβδομάδα... Βέβαια τότε καθόμουν και ήταν ποιο εύκολα... Τώρα από τις 8-13:00 έχω σχολή και 13:00-20:00 εργάζομαι ως delivery...Θελω να φτιάξω μια διατροφή που θα την ακολουθώ κάθε μέρα και μαζί να παρω και ένα συμπληρώμα πρωτεΐνης...χρονος για γυμναστήριο προς το παρών δεν υπάρχει γιατί γυρίζω πτώμα, αλλά σαν πρώτη κίνηση είπα να κάνω μια σωστή διατροφή που θα μου μένουν τα κιλά και όχι αυτά που τρώω τώρα (σουβλάκια, πίτσες, σοκολάτες και και και...)...Απο που να ξεκινήσω? Τι πρωτεΐνη να πάρω? Καθαρή? Mix που έχει πολλά μέσα? Πως να διαμόρφωσω την διατροφή μου?

    Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  2. #2

    Default

    Την καλησπερα μου,μολις γραφτηκα και γω αλλα σαν fellow εκτομορφος θα σου πω οτι εχεις απαντησει ηδη στο ερωτημα σου.Δεν τρεφεσαι σωστα + κατι που δν ανεφερες ειναι αν γυμναζεσαι ?υποθετω πως ναι,για να γραφεις εδω.

    Ξεκινα με το να κανεις τουλαχιστον 4 (για πολυ αρχη μιλαμε!) γευματα την ημερα,ενα καλο πρωινο οσο μπορεις (αν δν εισαι τυπος του πρωινου), μεσημεριανο/βραδυνο και εκει προσπαθησε να κοτσαρεις ενα σνακ το απογευμα και ιδανικοτατα αν μπορεις κατι τυπου ενα γιαουρτι πριν τον υπνο ,η ενα ποτηρι γαλα εστω.Υπαρχουν πολλες εναλλακτικες για τα γευματα σου ,θα βρεις εδω τα παντα ,αναλογα με το τι σου ταιριαζει στην καθημερινοτητα σου και τα γουστα σου στο φαγητο.
    Καταλαβαινω οτι εχει περιορισμενο χρονο αλλα προσωπικα θα σου ελεγα να κοψεις το junk (πιτσες,μπεργκερ,σοκολατες,πατατακια κλπ κλπ ) με εξαιρεση κανα σουβλακι (καλαμακι κοτοπουλο σκετο η σε πιτα) που προσωπικα το θεωρω επιτρεπτο για την περιπτωση μας,αλλα να ειναι λυση αναγκης και οχι καθημερινοτητα.
    Και φυσικα αυτο που θα σε ανεβασει ειναι η προπονηση σου..μεινε συνεπης στις 3 μερες για ενα ευλογο διαστημα ,να μπει στην καθημερινοτητα σου το γυμναστηριο και μετα απο κανα 6μηνο ,εδω ειμαστε να το ξανασυζητησουμε.

    Αυτα τα λιγα απο μενα!

  3. #3
    New Bodybuilder Flavorous's Avatar
    Join Date
    28-11-17
    Posts
    3

    Default

    Γυμναστική όχι προς το παρόν δεν κάνω...πέρα από το να ανεβοκατεβαινω και να μπαινοβγαίνω σε πολύ κατοικίες... Από συμπλήρωμα κάποια πρωτεΐνη τι προτείνετε?

    Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  4. #4
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Δε σου χρειάζεται συμπλήρωμα, τουλάχιστον στην αρχή. Για να πάρεις ποιοτικό βάρος σου χρειάζονται τα εξής:

    1. Θερμιδικό πλεόνασμα (να τρως περισσότερο απ' όσο καίς).
    2. 1.5-2 γραμμάρια πρωτείνη ανά κιλό σωματικού βάρους.
    3 Γάλα. Πολύ γάλα.
    4. Squats.
    5. Υπόλοιπες πολυαρθρικές ασκήσεις.

    Κάνε τα παραπάνω και σε 6 μήνες θα είσαι αγνώριστος.
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  5. #5
    New Bodybuilder Flavorous's Avatar
    Join Date
    28-11-17
    Posts
    3

    Default

    Quote Originally Posted by Vass17 View Post
    Δε σου χρειάζεται συμπλήρωμα, τουλάχιστον στην αρχή. Για να πάρεις ποιοτικό βάρος σου χρειάζονται τα εξής:

    1. Θερμιδικό πλεόνασμα (να τρως περισσότερο απ' όσο καίς).
    2. 1.5-2 γραμμάρια πρωτείνη ανά κιλό σωματικού βάρους.
    3 Γάλα. Πολύ γάλα.
    4. Squats.
    5. Υπόλοιπες πολυαρθρικές ασκήσεις.

    Κάνε τα παραπάνω και σε 6 μήνες θα είσαι αγνώριστος.
    Σκεφτόμουν να πήγαινα trx αντί για γυμναστήριο...Θα αξίζει?

    Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  6. #6
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Ξεκάθαρα όχι.
    Αν θέλεις να βάλεις μάζα, τα βάρη είναι μονόδρομος.
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  7. #7

    Default

    Συμφωνω με ο,τι ειπε ο Vass17 ,με την εξαιρεση οτι δν θεωρω απαραιτητα μονοδρομο τα βαρη ειδικα σε εναν ανθρωπο που (μαλλον) δεν εχει γυμναστει σοβαρα ποτε..οποτε αν σε τραβαει το trx περισσοτερο απτο gym τοτε πηγαινε.Γενικα το μυστικο στην φαση της προπονησης ειναι να κανεις κατι που σου αρεσει (1ον) και 2ον να ειναι αποτελεσματικο για την περιπτωση σου...αν μου λεγες δηλαδη να κανεις κανα αεροβιο προγραμμα μονο θα σου λεγα ξεκαθαρα οτι θα χασεις τον χρονο σου.
    Γυμναστηριο/βαρη,trx,ασκησεις με βαρος του σωματος,calisthenics(τρομερο κατ'εμε),κολυμβηση,μαχητικα αθληματα κλπ πιστευω θα δουλεψουν.Σιγουρα δεν θα σε πανε τοσο γρηγορα στον στοχο σου ,οσο το γυμναστηριο/βαρη ομως τι να το κανεις αμα βαρεθεις το τζιμ στο 6μηνο που θα εχεις δει αισθητη βελτιωση (αν εισαι συνεπης με τις προπονησεις+την διατροφη σου)και μετα να το παρατησεις και να πας σε 1-2 μηνες πισω απο εκει που αρχισες (ω ναι,τοσο γρηγορα)

    Εχεις ενα στοχο-> ''να αλλαξεις το σωμα σου". 2 ειναι τα βασικα συστατικα . Διατροφη+Προπονηση.Καντα σοβαρα,φερτα στα μετρα και τις αναγκες σου και το αποτελεσμα που θες θα ερθει 100%.Θυμησου οτι αυτα ειναι αλληλενδετα..το να παρεις ενα gainer (Πρωτεινη με υδατανθρακα) η μια απλη πρωτεινη ,δεν εχει να σου προσφερει ΤΙΠΟΤΑ απο μονο του...γιατι πολυ απλα ειναι αυτο που λεει και η ιδια η κατηγορια τους,δηλαδη ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Θέλω να πάρω κιλά!
    By Petros_XD in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 20
    Last Post: 08-12-11, 00:24
  2. Θελω να παρω κιλα...
    By dionisis15 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 19-07-11, 16:43
  3. Θέλω να παρω ορισμένα κιλά
    By in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 05-02-06, 20:46

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •