Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Bodybuilder BB Fan's Avatar
    Join Date
    15-09-16
    Posts
    156

    Default Πρωτεϊνούχα Μπισκότα Φυστικοβούτυρου!

    Εδώ και αρκετούς μήνες έχω βρεί αυτή τη συνταγή! Πολύ πρακτική για έτοιμο πρωτεϊνούχο γεύμα!


    Healthy Protein Peanut Butter Cookies Recipe


    Υλικά:

    2 αυγά
    47γρ. στέβια
    183γρ. φυστικοβούτυρο
    72γρ. Whey Protein
    1 βανίλια ή εκχύλισμα βανίλιας


    Βγήκαν 11 μπισκότα.


    Εκτέλεση:

    Ανακατεύουμε τα υγρά υλικά (αυγά, εκχύλισμα βανίλιας και στέβια, όπως περιγράφεται στο video: εγώ δεν έβαλα βανίλια και στέβια σε υγρή μορφή, οπότε, απλώς ανακάτεψα τα αυγά και μετά έριξα τα στερεά υλικά) . Προσθέτουμε το φυστικοβούτυρο και τη whey protein. Ανακατεύουμε καλά.
    Βάζουμε σε ένα ταψάκι λίγο λάδι ή μία λαδόκολλα.
    Παίρνουμε λίγη ζύμη και τή πλάθουμε σε μπαλίτσα (στο μέγεθος μπάλας του πινκ-πονκ). Τήν τοποθετούμε στο ταψάκι. Συνεχίζουμε μέχρι να τελειώσει η ζύμη μας.
    Πατάμε τις μπαλίτσες χιαστί με ένα πηρούνι, ώστε να σχηματιστεί το σχήμα μπισκότου. Βοηθά να βουτάμε το πηρούνι σε λίγη whey protein, ώστε να μή κολλά η ζύμη στο πηρούνι (όπως περιγράφεται στο video: εγώ φυσικά δεν χαλάλισα πρωτεΐνη μόνο και μόνο για να μή κολλά η ζύμη στο πηρούνι! Απλώς πάτησα τις μπαλίτσες με το χέρι μου στο σχήμα μπισκότου).
    Προθερμαίνουμε το φούρνο στους 175οC-180οC.
    Ψήνουμε για περίπου 5-6 λεπτά.
    Έτοιμα!
    Εάν τα μπισκότα έχουν λίγο λάδι επάνω τους, είναι το λίπος από το φυστικοβούτυρο. Τά αφήνουμε να τό ρουφήξουν, ώστε να έχουν υγρασία.


    Διατροφικές πληροφορίες:


    Αυγά (2):
    160 kcal 12 γρ. λίπη 0 γρ. υδατάνθρακες 14 γρ. πρωτεΐνες

    Φυστικοβούτυρο (183 γραμμάρια):
    1059,57 kcal 84,18 γρ. λίπη 21,96 γρ. υδατάνθρακες 54,9 γρ. πρωτεΐνες

    Whey Protein (72 γραμμάρια):
    281,52 kcal 4,968 γρ. λίπη 5,904 γρ. υδατάνθρακες 52,56 γρ. πρωτεΐνες


    Σύνολο (11 μπισκότα):
    1501,09 kcal 101,15 γρ. λίπη 27,86 γρ. υδατάνθρακες 121,46 γρ. πρωτεΐνες

    Ανά μπισκότο (~ 28 γραμμάρια):
    136,46 kcal 9,19 γρ. λίπη 2,53 γρ. υδατάνθρακες 11,04 γρ. πρωτεΐνες


    20170502_213148.jpg


    Ελπίζω να σάς αρέσει!
    Last edited by BB Fan; 28-11-17 at 17:06.
    Το BodyBuilding είναι το μοναδικό άθλημα στο οποίο δεν έχεις στόχο απλά να κάνεις κάτι καλά (π.χ. να τρέχεις, πηδάς, παίζεις μπάσκετ, ποδόσφαιρο, κλπ). Στο BodyBuilding πρέπει να ΕΙΣΑΙ κάτι καλό. Κάτι όμορφο, αρμονικό, συμμετρικό, σχεδόν καλλιτεχνικό.

    Γι' αυτό είναι το πιό ψυχοφθόρο και πιό δύσκολο απ' όλα τα αθλήματα... Στο BodyBuilding πολεμάς εκτός των άλλων, κυρίως εναντίον του μυαλού σου.

  2. #2
    Pumping Iron
    Join Date
    05-04-16
    Posts
    531

    Default

    Από γεύση πως είναι?
    "Ακούγεται" πολύ το φυστικοβούτυρο?

  3. #3
    Junior Bodybuilder BB Fan's Avatar
    Join Date
    15-09-16
    Posts
    156

    Default

    Quote Originally Posted by LOGI View Post
    Από γεύση πως είναι?
    "Ακούγεται" πολύ το φυστικοβούτυρο?
    Είναι αρκετά γευστικά. Δεν είναι πάρα πολύ γλυκά, αλλά εγώ έχω πάθος: θέλω τα γλυκά να είναι μέλι!

    Γεύομαι το φυστικοβούτυρο, η γλύκα αρκετή, η υφή αφράτη και μαλακή, αλλά όχι τόσο: θα προτιμούσα να είναι πιό αφράτα και μαλακά. Πιθανότατα φταίω εγώ για το αποτέλεσμα αυτό, διότι πάντα τά ψήνω λίγο παραπάνω. Την επόμενη φορά θα τά ψήσω όσο ακριβώς λέει και θα δώ άν βγαίνουν πιό αφράτα.

    Γενικά ωραία μπισκότα! Και πολύ πρακτικά: είναι ό,τι πρέπει για όταν είμαι έξω και θέλω ένα πρωτεϊνούχο γεύμα και δεν μπορώ να έχω μαζί μου σέϊκερ ή άλλη πηγή πρωτεΐνης...
    Last edited by BB Fan; 28-11-17 at 19:16.
    Το BodyBuilding είναι το μοναδικό άθλημα στο οποίο δεν έχεις στόχο απλά να κάνεις κάτι καλά (π.χ. να τρέχεις, πηδάς, παίζεις μπάσκετ, ποδόσφαιρο, κλπ). Στο BodyBuilding πρέπει να ΕΙΣΑΙ κάτι καλό. Κάτι όμορφο, αρμονικό, συμμετρικό, σχεδόν καλλιτεχνικό.

    Γι' αυτό είναι το πιό ψυχοφθόρο και πιό δύσκολο απ' όλα τα αθλήματα... Στο BodyBuilding πολεμάς εκτός των άλλων, κυρίως εναντίον του μυαλού σου.

  4. #4
    Senior Bodybuilder alex1995's Avatar
    Join Date
    06-08-14
    Posts
    1,343

    Default

    τα ετοιμασα και εγω μιας και μπηκα στο πειρασμο χαχαχ πραγματικα low carb μπισκοτακια ειναι αξιζουν βεβαια στις φωτο δεν φαινονται και τοσο ομορφα

    7B89D7CA-53F6-4EB3-BE5E-CAD3854697ED.jpg

    DE4FB220-9E66-4A1A-9429-D6C87976F4A7.jpg

  5. #5
    Advanced Bodybuilder astrosunnefo's Avatar
    Join Date
    25-08-19
    Posts
    950

    Default

    Κάνω bump το θέμα για να το δουν κι άλλοι.

    Τα δοκίμασα κι εγώ, παιδιά. Πολύ ωραία. Γευστικά κι αφράτα. Ξετρελάθηκαν όλοι στο σπίτι. Την πρώτη δόση την έκανα με whey chocolate peanut butter και την επόμενη την έκανα διπλή με chocolate banana. Κι οι δύο εκδοχές ήταν πολύ ωραίες. Να τα δοκιμάσετε, αξίζουν. Και σε χρόνο μηδέν.

  6. #6
    Pumping Iron
    Join Date
    05-04-16
    Posts
    531

    Default

    Η στεβια που βαζετε σε τι αναλογια ζαχαρης ειναι?
    Στην αγορα υπαρχει στεβια με διαφορες αναλογιες....

  7. #7
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Καλημέρα σαςςς. Με έπιασε η όρεξη μου σήμερα και έκανα 2 φουρνιες. Μια τα δικά μου που ήθελα να έχω με υδατάνθρακες και άλλη μια αυτά εδώ.
    Μπράβο πολύ καλά και νόστιμα. Εγώ τα έκανα 9 μεγάλα όσο χωρούσε το ταψί με Chocolate Banana Protein και 15γρ sucraline που είχα σπίτι περίπου βγαίνει 2 κουταλάκια του γλυκού στο κάθε μπισκότο. Μια χαρά ωραία και τραγανά.
    Attached Images Attached Images
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  8. #8
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Χθες ξέχασα να πάρω χυμό πορτοκαλιού για να κάνω τα πρωτεϊνούχα μελομακάρονα , οπότε προσάρμοσα αυτά σε εκδοχή μελομακάρονου κ βγήκαν σούπερ!

    Εκτός από βανίλια έβαλα κανέλα κ γαρύφαλλο. Πρωτεϊνη με γεύση βανίλια. 5 λεπτά στους 170 αέρα και βουαλά. Σούπερ μαλακά και μαστιχωτά και όντως τα τσάκισαν! Βγήκαν 15 κομμάτια από 25 γραμμάρια (ωμό) το καθένα.
    Attached Images Attached Images
    "Tiefe Brunnen muss man graben, wenn man klares Wasser will."
    Rosenrot- Rammstein


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Σπιτική Πρωτεϊνούχα Σκόνη
    By -manolis- in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 8
    Last Post: 28-09-16, 18:59
  2. Εύκολα Πρωτεϊνούχα Σνακ;
    By -manolis- in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 11-06-16, 19:13
  3. Πρωτεϊνούχα Cookies
    By lamprini in forum Συνταγές Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 01-08-15, 09:36
  4. Πρωτεϊνουχα γευματα
    By ghetto_club_21 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 7
    Last Post: 19-03-09, 04:48

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •