Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-02-12
    Posts
    169

    Default Φθηνή ιδιοκατασκευή μπάρας άρσης θανάτου

    Power rack δεν έχω. Στα σχέδια έχω να φτιάξω ένα αλλά χρόνος και χρήματα δεν υπάρχουν. Επειδή γυμνάζομαι μόνος στο σπίτι και έχω και κάποια ηλικία, έχω ψιλοφοβηθεί τα ελεύθερα σκουώτ με μπάρα στους απλούς παλιομοδίτικους ορθοστάτες που έχω. Έτσι εδώ και καιρό κοιτάω τις hex/trap μπάρες αλλά οι τιμές ξεκινάνε από τα 140-150 ευρώ. Έτσι σκέφθηκα και έφτιαξα μια απλή με υλικά που είχα διαθέσιμα.
    2 γαλβανισμένες ντίζες M27, 12 αντίστοιχα παξιμάδια και ροδέλες, 2 τάβλες από παλέτα και μια παλιά σαμπρέλα ποδηλάτου. Άνοιξα τρύπες στις τάβλες, πέρασα τις σαμπρέλες στις ντίζες, συναρμολόγηση και δοκιμή με 4 10κιλα. Με τα 4 10κιλα πάνω μου θύμισε DIY παιδικό ... αυτοκινητάκι και αρχικά έβαλα τα γέλια αλλά δουλεύει και μάλιστα πολύ καλά. Έκανα μερικά σετ και γελάγανε και τα αυτιά μου. Έβαλα μέχρι 8 δεκάκιλα συνολικά και ήταν σταθερότατη η κατασκευή. Η στεναχώρια μου είναι γιατί δεν το είχα σκεφθεί και φτιάξει τόσο καιρό.
    Μειονεκτήματα της κατασκευής τα εξής 2:

    1) Θεωρητικά επειδή στην ουσία πρόκειται για 2 αλτήρες του μέτρου ενωμένους με τις 2 τάβλες με τα κιλά μπροστά και πίσω, τίθεται θέμα ισορροπίας. Σε μια μπάρα άρσης θανάτου του εμπορίου τα κιλά μπαίνουν δεξιά και αριστερά από τα χέρια οπότε η ισορροπία είναι πολύ καλύτερη. Στην πράξη με τα χέρια στη μέση των ντιζών δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα ισορροπίας δηλ. να γέρνει η κατασκευή μπροστά ή πίσω

    2) Πρέπει να φορτώνεις κιλά σε 4 σημεία και όχι σε 2 (μικρό το κακό αναλογιζόμενος το γελοίο κόστος)

    Τα πλεονεκτήματα:
    1) το κόστος, η απλότητα κατασκευής και ο χρόνος υλοποίησης - πιο πολύ χρόνο μου πήρε το γυαλοχάρτισμα των ξύλων

    2) με διαφορετικές τρύπες στα ξύλα ανοίγεις ή κλείνεις όσο θες τις ντίζες αναλόγως πόσο μακρυά από το σώμα σου θέλεις τις λαβές. Ομοίως και με τα παξιμάδια παίζεις με το άνοιγμα μπρός - πίσω. Δηλ. τη προσαρμόζεις στα μέτρα σου.

    Τα υπόλοιπα στις φωτογραφίες
    Attached Images Attached Images
    Last edited by MikeNick; 29-11-17 at 09:47.

  2. #2
    Pumping Iron vagosofron's Avatar
    Join Date
    10-03-17
    Location
    Λαμία
    Posts
    291

    Default

    Φοβερός! Μπράβο σου, χρησιμοποίησες οτι υλικά είχες και έφτιαξες ένα πολύ χρήσιμο εξάρτημα.

  3. #3
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-02-12
    Posts
    169

    Default

    Πράγματι πολύ χρήσιμο. Γενικά η trap/hex bar θεωρώ ότι θα έπρεπε να είναι πρώτη στη λίστα με τα απαραίτητα "εργαλεία" ενός γυμναστηρίου, σπιτικού ή επαγγελματικού μιας και οι ασκήσεις που γίνονται με αυτή είναι αρκετές όπως σκουώτ (χωρίς φόβο αν μείνεις από δύναμη να χτυπήσεις αλλά και χωρίς να επιβαρύνεται η σπονδυλική στήλη), άρση θανάτου, τραπέζιοι, πίεση ώμων όρθιος κλπ.
    Μέχρι να βρεθούν χρήματα για κάποια μεταχειρισμένη ή του εμπορίου (που δεν το βλέπω με την όλη κατάσταση) θα με εξυπηρετεί για πολύ καιρό.

  4. #4
    Pumping Iron vagosofron's Avatar
    Join Date
    10-03-17
    Location
    Λαμία
    Posts
    291

    Default

    Μην ξεχνάς και τα farmers walk. Όπως τη βλέπω δεν της λείπει τίποτα σε σχέση με αυτων του εμπορίου ( ίσως αν προσθέσεις λαβές, αντί να την κρατάς από τις ντίζες).

  5. #5
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-02-12
    Posts
    169

    Default

    Ναι, πολύ σωστά. Δεν το είχα σκεφθεί ότι με αυτή γίνονται farmer's walk.
    Για τις λαβές έχεις δίκιο, αν και με τις σαμπρέλες δεν κόβουν καθόλου τις παλάμες τα σπειρώματα. Σκέφτομαι να βγάλω τις σαμπρέλες και να περάσω από ένα σιδερένιο σωληνάκι - λαβή γύρω στα 12-14 εκατοστών μήκους που θα το κρατάνε στη μέση του σπειρώματος άλλα 2 παξιμάδια με κόλλα σπειρωμάτων. Έτσι θα πιάνεις με κάθε σωληνάκι - λαβή ακριβώς στη μέση της ντίζας.

    Με τέτοιες ντίζες Μ27 και σαμπρέλες είχα φτιάξει μερικούς αλτήρες. Με κόλλα σπειρωμάτων στα παξιμάδια είχαν γίνει πολύ στιβαροί. Δεν ξεβίδωσε ποτέ τίποτα:
    Attached Images Attached Images

  6. #6
    Pumping Iron
    Join Date
    09-10-12
    Posts
    262

    Default

    εγώ πρόβλημα βλέπω τη μεγάλη δυσκολία του βίδωνε-ξεβίδωνε στις ντίζες άρα έχεις τα κιλά μόνιμα δεσμευμένα εκεί.

    Επίσης εννοείται ότι το σύστημα θα λειτουργεί μόνο με ελαφρό βάρος γιατί σε πολλά κιλά οι ντίζες θα στραβώσουν.

    (οι ντίζες πόσο σου κόστισαν;)
    Last edited by digger; 01-12-17 at 09:37.

  7. #7
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-02-12
    Posts
    169

    Default

    Έχεις δίκιο. Βίδωνε-ξεβίδωνε 4 παξιμάδια για να αλλάξεις ή να αυξήσεις τα κιλά τρώει χρόνο και όντως είναι εκνευριστικό. Τα βίδωσα αρχικά για τη φωτογραφία. Μετά μέχρι και για 2 10κιλα σε κάθε ένα από τα 4 σημεία δεν έβαλα παξιμάδια. Οι δίσκοι λόγω του σπειρώματος δεν έφυγαν ούτε κούνησαν σημαντικά. Αλλά ναι, είναι πρόβλημα. Γι αυτό σκέφτομαι να προσαρμόσω πάνω στα άκρα σιδερένια κολάρα ή σωλήνες 50mm για τα ολυμπιακά κιλά που έχω οπότε με 4 σφιχτήρες τύπου jaw lock collar θα λυθεί το θέμα αλλά ανεβαίνουν και το κόστος και η απλότητα της κατασκευής. Αλλά ακόμη και έτσι, με 4 τέτοιους σφιχτήρες αλλά για 27-28mm μπάρες πάλι λύνεται το θέμα.

    Τις ντίζες τις είχα αγοράσει πριν χρόνια από την Αθήνα από αποθήκη με βίδες παντός τύπου. Αν επιτρέπεται να δώσω στοιχεία και δ/νση. Νομίζω 7-8 ευρώ τότε τη μία συν τα παξιμάδια - ροδέλες. Αν δεν τις είχα παρατημένες από τότε στην αποθήκη ίσως να έφτιαχνα την κατασκευή με σίδερα και σωλήνες.

    Για την αντοχή των ντιζών δεν με προβληματίζει αφού δεν σηκώνω πολλά κιλά. Αλλά και να στραβώσουν, μικρή η ζημιά για το κόστος. Όσο κρατήσουν.

    (Edit: στην ιστοσελίδα τους είδα ότι η Μ27 γαλβανιζέ ενός μέτρου κοστίζει 10,5 ευρώ συν ΦΠΑ η μία)
    Last edited by MikeNick; 01-12-17 at 11:12.

  8. #8
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-02-12
    Posts
    169

    Default

    Υπερκατασκευή. Το τέρας. Πιο πέρα δεν νομίζω ότι γίνεται.

    Για να βλέπουμε ωραία όνειρα τα βράδια...
    Last edited by MikeNick; 01-12-17 at 12:38.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Φθηνή Βρώμη, Αλεύρι Ολικής, Λιναρόσπορος.
    By navic in forum Συνταγές Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 8
    Last Post: 07-05-15, 21:32
  2. Φθηνή αγορά οργάνων γυμναστικής (Θεσ/νικη)
    By Laris in forum Γυμναστήρια & Εξοπλισμός Για Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 20-08-11, 18:00
  3. Φθηνή Τέστοστερόνη
    By Rocker in forum Off Topic
    Replies: 0
    Last Post: 13-06-06, 04:52

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •