Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1

    Default Βοήθεια Με Πρόγραμμα Γυμναστικής

    Καλησπερα σε ολους .Θελω να μου βγαλετε ενα προγραμμα για το γυμναστηριο γτ σε αυτο το κομματι πιστευω οτι ποτε δεν ημουν τοσο καλος +οτι εχω θεμα με την αποθεραπεια μου και πλ συχνα ειμαι πιασμενος ή ποναω και δεν αποδιδω καλα στις προπονησεις.Δεν ξερω τι κανω λαθος στο θεμα της αποθεραπειας και θα ηθελα να με βοηθησετε και σε αυτο με τις συμβουλες σας.Στο προγραμμα μου θελω να εχω πολυ λιγες ασκησεις για δικεφαλα γτ δεν μου αρεσει αυτο το πρηξιμο που αισθανομαι μετα.Θελω να ριξω λγ περισσοτερο βαρος στο στηθος(ανω μερος) και ανυψωση γλουτων.

    Επισης εχω και 2 αποριες που δεν μπορω να δωσω απαντηση λογο ελλειψης γνωσεων και θελω την βοηθεια σας:
    1)Οταν κανεις υποθερμηδικη διατροφη και παιρνεις αρκετη πρωτεινη καθημερινα,υπαρχει περιπτωση να αυξηθει η μυικη σου μαζα ή λογο ελλειψης θεμριδων μονο στεγνωνεις?
    2)Καλο ειναι οταν κανουμε υποθερμηδικη διατροφη να κανουμε περισσοτερες επαναληψεις με λιγοτερα κιλα ή 8-10 με μαξ κιλα?

    Απ οτι φαινεται θελω σε πολλα θεματα + στο προγραμμα μεγαλη βοηθεια!

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Ε ναι, στο αλλο τοπικ θες να σου βγαλουμε διατροφη, ε να μη σου βγαλουμε και προπονηση;


    Μ'αρέσει που δινεις και παραγγελία, τι να εχει και τι όχι.
    Στρώσου φίλε μου να βγάλεις ενα πρόγραμμα, όλα ετοιμα ειναι στο φόρουμ.

  3. #3

    Default

    Στο θεμα του προγραμματος,ειμαι εντελως ασχετος και ακολουθω το προγραμμα που μου δινουν στο γυμναστηριο αλλα σε καποια μου φαινεται καπως ελλιπες ή προσθαφαιρω ασκησεις.Δεν μου φαινεται τοσο κακο να μου πεις εσυ που εχεις κανει τοσα πολλα σε αυτο τον χωρο ενα σωστο προγραμμα ή καποια ασκηση που για αυτο που θελω να κανω,δεν πρεπει να λειπει με τπτ!Επισης ξερεις πολυ καλυτερα πιστευω απο τον καθενα το θεμα της αποθεραπειας.Γτ να μην βοηθησεις?Ναι κοιμαμαι 8 ωρες,τρωω γιαουρτι πριν τον υπνο και δεν κανω αεροβια την ημερα που κανω ποδια,αλλα και παλι κατι αλλο φταιει.

  4. #4
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by noobstack View Post
    Καλησπερα σε ολους .Θελω να μου βγαλετε ενα προγραμμα για το γυμναστηριο γτ σε αυτο το κομματι πιστευω οτι ποτε δεν ημουν τοσο καλος +οτι εχω θεμα με την αποθεραπεια μου και πλ συχνα ειμαι πιασμενος ή ποναω και δεν αποδιδω καλα στις προπονησεις.Δεν ξερω τι κανω λαθος στο θεμα της αποθεραπειας και θα ηθελα να με βοηθησετε και σε αυτο με τις συμβουλες σας.Στο προγραμμα μου θελω να εχω πολυ λιγες ασκησεις για δικεφαλα γτ δεν μου αρεσει αυτο το πρηξιμο που αισθανομαι μετα.Θελω να ριξω λγ περισσοτερο βαρος στο στηθος(ανω μερος) και ανυψωση γλουτων.
    Πίττα γύρο απ'όλα ουγγαρέζα χωρίς πατάτες.

    Μερικές συμβουλές. Το γυμναστήριο (και άρα το πρόγραμμα) μη το αντιμετωπίζεις σαν εστιατόριο όπου δίνεις την παραγγελία σου αλλά σαν φαρμακείο. Δεν κάνεις αυτό που σου αρέσει αλλά αυτό που πρέπει να κάνεις. Κι εμένα δε μου αρέσει επόμενη μέρα μετά τα καθίσματα και τις άρσεις αλλά δεν έχει σημασία.

    Επίσης επειδή είσαι αρχάριος δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να ρήξεις κάπου περισσότερο ή λιγότερο βάρος. Δεν έχεις λίγες ατέλειες ή μικρές λεπτομέρειες που πρέπει να κάνεις focus (γλουτοί-στήθος), παντού πρέπει να εστιάσεις ,

    1) Για μικρό διάστημα στην αρχή μπορούν να συμβούν και τα 2. Και λίπος να χάσεις και μυική μάζα να πάρεις.
    2) Η μυική υπετροφία γενικά δουλεύει καλύτερα στις 8-12 επαναλήψεις. Σε κάποιες ασκήσεις/μεγάλες μυικές ομάδες μπορείς να κάνεις και λιγότερες με περισσότερα κιλά (5+) και σε μικρότερες ομάδες (πχ γάμπες) παραπάνω επαναλήψεις (15+).

    Υπάρχουν προγράμματα στα sticky του φόρουμ. πχ http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=25067
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by noobstack View Post
    Στο θεμα του προγραμματος,ειμαι εντελως ασχετος και ακολουθω το προγραμμα που μου δινουν στο γυμναστηριο αλλα σε καποια μου φαινεται καπως ελλιπες ή προσθαφαιρω ασκησεις.Δεν μου φαινεται τοσο κακο να μου πεις εσυ που εχεις κανει τοσα πολλα σε αυτο τον χωρο ενα σωστο προγραμμα ή καποια ασκηση που για αυτο που θελω να κανω,δεν πρεπει να λειπει με τπτ!Επισης ξερεις πολυ καλυτερα πιστευω απο τον καθενα το θεμα της αποθεραπειας.Γτ να μην βοηθησεις?Ναι κοιμαμαι 8 ωρες,τρωω γιαουρτι πριν τον υπνο και δεν κανω αεροβια την ημερα που κανω ποδια,αλλα και παλι κατι αλλο φταιει.

    Επειδη ακριβως εισαι αρχαριος, γι αυτο επωφελησου απο το φορουμ. Ολα αυτα που θες ειναι γραμμενα. Κατσε, διαβασε, αφιερωσε χρονο. Αν ηταν καθε ενας που εμπαινε να ζηταει παραγγελιές προγραμματα, εμεις δεν θα πρεπε να καναμε τιποτε αλλο απο το να γραφουμε στον καθενα. Μην σκεφτεσαι εγωιστικα, κατσε, ολη η γνωση ειναι αφθονη. Μετα οταν καταληξεις καπου, πολυ ευχαριστως να σε βοηθησουμε. Αλλα ετοιμη τροφη, οχι δεν θα σου δωσουμε. Δεν ειναι αυτο το νοημα του φορουμ.

  6. #6

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Επειδη ακριβως εισαι αρχαριος, γι αυτο επωφελησου απο το φορουμ. Ολα αυτα που θες ειναι γραμμενα. Κατσε, διαβασε, αφιερωσε χρονο. Αν ηταν καθε ενας που εμπαινε να ζηταει παραγγελιές προγραμματα, εμεις δεν θα πρεπε να καναμε τιποτε αλλο απο το να γραφουμε στον καθενα. Μην σκεφτεσαι εγωιστικα, κατσε, ολη η γνωση ειναι αφθονη. Μετα οταν καταληξεις καπου, πολυ ευχαριστως να σε βοηθησουμε. Αλλα ετοιμη τροφη, οχι δεν θα σου δωσουμε. Δεν ειναι αυτο το νοημα του φορουμ.
    Το θεμα ειναι οτι οσο βλεπω ασκησεις θελω να τις πεοσθεσω και χανω καποιες αλλες που ειναι σημαντικες και καταληγω να κανω τις μισες ασκησεις απο καποια ομαδα
    Οποτε να βγαλω ενα προγραμμα και να ανεβασω ασκησεις να μου πειτε τι να προσθεσω και τι να αφαιρεσω?Καλο ειναι να κανω 3 σετ στις ασκησεις ή 4?Επισης σε καθε προπονηση να πιανω 1 ή 2 μυηκες ομαδες?Αν πιανω 2 ποιες 2 να πιανω καθε φορα?

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Πριν καταληξεις, διαβασε πρωτα αυτο το αρθρο με ενα προγραμμα που εχω, οχι τοσο για να το κανεις ακριβως, αλλα για να παρεις ιδεες. Επισης δες και ενα αλλο αρθρο που θα σε βοηθησει στον διαχωρισμο. Μετα γραψε το προγραμμα που εχειςκατα νου και θα σε διορθωσουμε.













  8. #8

    Default

    Αρα να μην λαβω υποψην το προγραμμα που εχω τωρα ετσι?Να βγαλω ενα απο την αρχη και να το ποσταρω?

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Γραψε τι κανεις τωρα και με βαση αυτο θα το διορθωσουμε.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βοήθεια για πρόγραμμα γυμναστικής
    By Anthony2198 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 02-09-15, 13:49
  2. βοηθεια στο προγραμμα γυμναστικης μου
    By iliaspower in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 30-03-13, 15:48
  3. Βοήθεια Με Πρόγραμμα Γυμναστικής
    By panos_emmanouilidis in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 27-07-12, 00:27
  4. Βοήθεια για πρόγραμμα γυμναστικής!
    By Cashoumi in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 04-01-12, 16:16
  5. Βοήθεια με το πρόγραμμα γυμναστικής μου!
    By deas in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 3
    Last Post: 04-05-08, 10:23

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •