Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 27 of 27
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    04-12-17
    Posts
    2

    Default Πως Μπορώ Να Χάσω Κιλά (Ειδική Περίπτωση)

    Καλησπερα σε ολους σας!

    Πρωταρχικά ,θα ηθελα να εξηγήσω τον λόγο για τον οποιο γραφω σε αυτό το φόρουμ.Ειμαι ενας αθλητής,17 χρονών,υψος 190 και 97 κιλα.Ασχολούμαι με την υδατοσφαίριση σε επίπεδο πρωταθλητισμού,όμως αν και εχω το λεγόμενο "βαρυ σκαρι" απο την φυση μου,εχω καταλήξει στο συμπέρασμα πως πρεπει να χασω καποια κιλά.Αξιζει να σημειωθεί οτ επενδύω στο αθλημα τουλάχιστον 3 ωρες την ημερα,χωρίς εξαιρέσεις,καθως και οτι ακολουθώ εναν σωστο,υγιεινό μα πρωτίστως θρεπτικο τροπο διατροφής.Σαφέστατα επιθυμώ νανα χασω λίπος,και οχι μυϊκή μαζα,ενω Επίσης το να μειώσω την πρόσληψη θερμίδων είναι αδύνατο,αφου πέφτει και η απόδοση μου στην προπόνηση,λόγο του επιβαρυμενου προγραμματος.Τι θα προτείνατε?

  2. #2
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Καλησπέρα. Πόσες θερμίδες τρως μέσα στην ημέρα, έστω στο περίπου; Μακροθρεπτικά μετράς πάνω κάτω;

    Εκτός απο το πόλο κάνεις και βάρη; Τι πρόγραμμα ακολουθείς;

    Κάτι το φοβερά ειδικό δεν υπάρχει. Κόβεις θερμίδες κυρίως απο υδατάνθρακα, σε συνδιασμό με κανένα ΗΙΙΤ, που φαντάζομαι με τον έναν ή τον άλλο τρόπο ήδη κάνεις, και καθαρίζεις απο λίπος.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  3. #3
    Pumping Iron Kostas84's Avatar
    Join Date
    15-02-11
    Location
    Ηρακλειο,Κρητης
    Posts
    277

    Default

    Καλως Ηρθες !
    Πως κατεληξες στο συμπερασμα οτι πρεπει να χασεις κιλα ; Εχεις κανει λιπομετρηση και ανησυχεις; τι μετρησεις πηρες;
    "The world is changed by your example , not by your opinion!"
    -Paulo Coelho

  4. #4
    Junior Bodybuilder Sofronas's Avatar
    Join Date
    02-07-12
    Location
    Δράμα
    Posts
    127

    Default

    Καλησπέρα,

    Το να χάσεις λίγα κιλά για να κινείσαι πιο ευέλικτα όπως καταλαβαίνω λόγω του αθλήματος σου, μπορείς να το κάνεις με την εντατική αερόβια εφόσον δεν θες να κόψεις θερμίδες.

    Αρκεί να τρως πάντα ποιοτικά και σε λιπαρά αλλά και σε πρωτεϊνη. Αν εντάξεις την αερόβια σου η οποία μπορεί να είναι τρέξιμο,ποδήλατο ή οποιαδήποτε εξωτερική δραστηριότητα με σταθερό τέμπο, σίγουρα μπορείς να αρχίσει να καις άμεσα λίπος εφόσον ήδη γυμνάζεσαι εντατικά.

    Το νερό δεν βοηθάει για το κάψιμο λίπους γιαυτό και σου προτείνω αυτές τις μεθόδους.

    Η διατροφή σου μπορεί να μείνει σταθερή αλλά πρέπει να ανεβάσεις τις καύσεις. Το ισορροπημένο ισοζύγιο δηλαδή που έχεις τώρα να αρχίσει να γέρνει προς υποθερμιδικά μόνο με τις παραπάνω καύσεις.

    Σίγουρα αυτού του είδους η προπόνηση θα γίνεται ή μετά από την κανονική σου προπόνηση για να έχεις πάντα δυνάμεις εκεί, εφόσον τις χρειάζεσαι, ή στα ρεπό σου. Πρωινά τα σκ μιας και πας και σχολείο, απογεύματα 3-4 ώρες μετα το τελευταίο σου γεύμα επίσης.

    Σε πρώτη φάση αυτό!
    Η αυτοκριτική σε όλα είναι μία αρετή που αν την έχεις, το μόνο που γίνεσαι με τα χρόνια είναι ο καλύτερος που μπορείς στον ελάχιστο δυνατό χρόνο!

    by Sofronas

    Muscle growth is an adaption to stress, nothing else! ~ ''The SHADOW'' ~ Dorian Yates!

  5. #5
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Sofronas, ο φίλος κάνει ήδη 3ωρες προπονήσεις πόλο. Αν είναι παχής με τόση προπόνηση, το να βάλει κι άλλη αερόβια μου φαίνεται περιττό. Μου φαίνεται οτι απλά τρώει παραπάνω απ'ότι πρέπει. Δεν θα έχει και καμιά φοβερή επίπτωση το να κόψει 200 θερμίδες τη μέρα για λίγο καιρό. Και τα 2 θα δουλέψουν πάντως.

    H ερώτηση του Kostas84 είναι η πιο σημαντική... Απο τη στιγμή που θέλει να κάνει πρωταθλητισμό, με τέτοιο σκαρί είναι πολύ πιο σημαντικό να πάει το squat στα 220kg, το deadlift στα 250, τον παγκο στα 150 και τα power cleans στα 120 τώρα που είναι νέος ακόμα απο το να ξελιπώσει λίγο.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  6. #6
    Junior Bodybuilder Sofronas's Avatar
    Join Date
    02-07-12
    Location
    Δράμα
    Posts
    127

    Default

    Η ερώτηση του παιδιού ήταν πως να χάσει λίπος! Άλλο το τι είναι καλύτερο για εκείνο στον πρωταθλητισμό που κάνει, τελείως άλλη συζήτηση.

    Επίσης, το 3 ώρες προπόνηση κάτω από το νερό καις θερμίδες αλλά όχι τόσο από λίπος. Κάτω από το νερό το σώμα διατηρεί το σωματικό λίπος για να επιπλέει και να ζεσταίνεται.

    Γενικώς είναι προπόνησης καρδιοαγγειακή αλλά όχι τύπου αερόβιας σε εξωτερικό χώρο, λόγω ιδιαιτερότητας του σώματος μέσα στο νερό.

    Το να μειώσει τις θερμίδες του έστω και 200 και 100, αν διατηρεί μια ισορροπημένη διατροφή και κρατάει το βάρος του σταθερό, δεν οφελεί σε τίποτε. Είναι προτιμότερο να ανεβάσει κάυσεις σε λίπος, καθώς όπως προείπα δεν το συμπεριλαμβάνει το ασκησεολόγιο του αυτό. ΟΙ θερμίδες θα μπορούσαν αυξηθούν κιόλας, όχι να πέσουν.

    Αν βάλει σωστό ιδατάνθρακα πάντα στα γεύματα πριν την προπόνηση θα έχει και περισσότερη ενέργεια. 3 ώρες αναερόβια και αερόβια κάτω από το νερό καις ατελείωτα. Δεν θα βάλει βάρος αλλά θα κερδίσει σε δυνάμεις.
    Η παραπάνω αερόβια θα τον βοηθήσει να δουλέψει και διαφορετικά το αναπνευστικό του! όχι μόνο μες το νερό! Θέλει αντοχές, δύναμη και διάρκεια.. δεν θα του έκοβα τίποτε από διατροφολόγιο αν το διατηρεί σταθερό με ότι κάνει.

    Πρωταθλητισμός σε άθλημα δεν σημαίνει πέφτω σε υδατάνθρακες για να χάσω λίπος. Αντιθέτως ανεβάζω για να έχω ενέργεια και αν θέλω να ισορροπήσω μυϊκή μάζα και λίπος σε σταθερά κιλά απλά ανεβάζω τις καύσεις. Αν θέλω ακόμη και τις θερμίδες. Πάντα ποιοτικά!

    To bodybuilding είναι τελείως διαφορετικό σε αυτό το κομμάτι για το τελικό αποτέλεσμα. Δεν μας ενδιαφέρει η απόδοση αλλά η εικόνα. Η απόδοση όμως του παιδιού δεν πρέπει να πέφτει. Παραπάνω αερόβια, παραπάνω θερμίδες ποιοτικές. Πάντα σε ισορροπία ώστε να μένει σταθερό το βάρος του ή να χάνει σταδιακά με κλίμακα 1 κιλό το μήνα περίπου.
    Η αυτοκριτική σε όλα είναι μία αρετή που αν την έχεις, το μόνο που γίνεσαι με τα χρόνια είναι ο καλύτερος που μπορείς στον ελάχιστο δυνατό χρόνο!

    by Sofronas

    Muscle growth is an adaption to stress, nothing else! ~ ''The SHADOW'' ~ Dorian Yates!

  7. #7
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    20-12-16
    Posts
    220

    Default

    Ο φίλος δεν ξαναφάνηκε να μας πει περισσότερα. Όπως, τι περιλαμβάνει η τρίωρη προπόνηση ημερησίως. Μάλλον δεν θα είναι μόνο στην πισίνα όλες αυτές τις ώρες.

  8. #8
    New Bodybuilder
    Join Date
    04-12-17
    Posts
    2

    Default

    Καλησπέρα σε όλους!

    Ευχαριστώ πολύ για τις αμεσες απαντησεις που μου δωσατε,και γενικότερα για την κινητοποίηση σας!

    Αρχικα,θα ήθελα να τονίσω πως αν και αγαπώ την άθληση (μεχρι περσι ετρεχα τακτικα,επαιζα μπασκετ και συμμετείχα σε ποδηλατικους αγωνες),μου είναι πλεον αδύνατο να εμπλακώ σε οποιουδήποτε τύπου έντονη σωματική ασκηση χωρις να διακινδύνευσω την απόδοση μου στην προπόνηση .Σε οτι αφορά την προπόνηση ,χωρίζεται (συνήθως) σε τρεια μέρη.1 ωρα γυμναστήριο,1:30 ωρα αερόβια προπόνηση στα ορια της αναεροβιας,και 30/45 λεπτα τεχνική.Ειναι φανερό απο τα παραπάνω πως ο 3ος κύκλος δεν ειναι τοσο εξουθενωτικος,αφου η ένταση συσσωρεύεται κυρίως στον 2ο.

    Περισσότερα για την διατροφή μου.
    Τυπικά,περιλαμβάνει ενα στανταρ πρωινό (δημητριακά+γιαούρτι ή γαλα με 2 φετες ψωμι με μελι) ενα δεκατιανο περίπου στις 11,ενα κυρίως γευμα που περιλαμβάνει αυξημένους συγκριτικά υδατάνθρακες στις 3-4 ,ενα κολατσιο(φρουτα ,στημένος χυμός κλπ) στις 7,και ενα βραδινό που περιλαμβάνει κυρίως πρωτεΐνης για γρηγορότερη ανάπλαση,αμεσως μετα την προπόνηση (10:30-12).
    Last edited by AndreasW; 05-12-17 at 23:44.

  9. #9
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Sofronas View Post
    Το να μειώσει τις θερμίδες του έστω και 200 και 100, αν διατηρεί μια ισορροπημένη διατροφή και κρατάει το βάρος του σταθερό, δεν οφελεί σε τίποτε. Είναι προτιμότερο να ανεβάσει κάυσεις σε λίπος, καθώς όπως προείπα δεν το συμπεριλαμβάνει το ασκησεολόγιο του αυτό. ΟΙ θερμίδες θα μπορούσαν αυξηθούν κιόλας, όχι να πέσουν.
    Οφελεί. Μπαίνει σε θερμιδικό έλλειμμα και καίει λίπος. Δεν το χρησιμοποιούν μόνο οι bodybuilders αυτό, όλοι οι αθλητές τα ίδια κάνουμε.

    Quote Originally Posted by Sofronas View Post
    Η παραπάνω αερόβια θα τον βοηθήσει να δουλέψει και διαφορετικά το αναπνευστικό του! όχι μόνο μες το νερό! Θέλει αντοχές, δύναμη και διάρκεια.. δεν θα του έκοβα τίποτε από διατροφολόγιο αν το διατηρεί σταθερό με ότι κάνει.

    Πρωταθλητισμός σε άθλημα δεν σημαίνει πέφτω σε υδατάνθρακες για να χάσω λίπος. Αντιθέτως ανεβάζω για να έχω ενέργεια και αν θέλω να ισορροπήσω μυϊκή μάζα και λίπος σε σταθερά κιλά απλά ανεβάζω τις καύσεις. Αν θέλω ακόμη και τις θερμίδες. Πάντα ποιοτικά!

    To bodybuilding είναι τελείως διαφορετικό σε αυτό το κομμάτι για το τελικό αποτέλεσμα. Δεν μας ενδιαφέρει η απόδοση αλλά η εικόνα. Η απόδοση όμως του παιδιού δεν πρέπει να πέφτει. Παραπάνω αερόβια, παραπάνω θερμίδες ποιοτικές. Πάντα σε ισορροπία ώστε να μένει σταθερό το βάρος του ή να χάνει σταδιακά με κλίμακα 1 κιλό το μήνα περίπου.
    Εννοείται οτι μπορείς να ρίξεις τις θερμίδες σου αν θες να κάψεις λίπος και στον πρωταθλητισμό και παντού. Το cutting υπάρχει σε ένα κάρο αθλήματα όχι μονο στο bbing.

    Κι επειδή μιλάμε για άθλημα χωρίς κατηγορία βάρους και άρα χωρίς deadline, με μικρό θερμιδικό έλλειμα κόβοντας λίγο υδατάνθρακα πέφτεις εκεί που θες και δε το καταλαβαίνεις καν. Επίσης συνήθως επειδή τα περισσότερα αθλήματα δεν είναι αεροβικά, αν θες να χάσεις λίπος βάζεις αναερόβιο conditioning, για να μοιάζει η προσαρμογή με τις ανάγκες του αθλήματος. Δεν είμαι ειδικός στο πόλο αλλά πιο λογικά μου φαίνονται τα αναερόβια intervals αν θέλει να αυξήσει τις κάυσεις του απο το να βάλει έξτρα αερόβιο, που πέρα απο ένα βασικό baseline που ήδη έχει θα του είναι μάλλον άχρηστο στο άθλημά του.

    Και η παραπάνω αερόβια ρίχνει την επίδοση πχ στη μέγιστη δύναμη, δεν το καταλαβαίνω αυτό το επιχείρημα. Αν είναι τόσο χαμηλής έντασης που δεν την ρίχνει, δεν έχει την αναγκαία προσαρμογή και μπορείς να πετύχεις ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα με διατροφή. Όταν έχεις φουλ πρόγραμμα προπόνησης και πας να βάλεις κάτι extra πρέπει να ρήξεις κάτι απο αλλού. Γιαυτό ρώτησα τι προπόνηση κάνει στα βάρη. Αν πχ πλακώνεται στην άρση βαρών (που είναι φυσιολογικό στον πρωταθλητισμό σε αθλήματα επαφής και θα έπρεπε) δε θα ακουμπούσα εύκολα κάτι στην προπόνηση, ειδικά on-season.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  10. #10
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by AndreasW View Post
    Καλησπέρα σε όλους!

    Ευχαριστώ πολύ για τις αμεσες απαντησεις που μου δωσατε,και γενικότερα για την κινητοποίηση σας!

    Αρχικα,θα ήθελα να τονίσω πως αν και αγαπώ την άθληση (μεχρι περσι ετρεχα τακτικα,επαιζα μπασκετ και συμμετείχα σε ποδηλατικους αγωνες),μου είναι πλεον αδύνατο να εμπλακώ σε οποιουδήποτε τύπου έντονη σωματική ασκηση χωρις να διακινδύνευσω την απόδοση μου στην προπόνηση .Σε οτι αφορά την προπόνηση ,χωρίζεται (συνήθως) σε τρεια μέρη.1 ωρα γυμναστήριο,1:30 ωρα αερόβια προπόνηση στα ορια της αναεροβιας,και 30/45 λεπτα τεχνική.Ειναι φανερό απο τα παραπάνω πως ο 3ος κύκλος δεν ειναι τοσο εξουθενωτικος,αφου η ένταση συσσωρεύεται κυρίως στον 2ο.

    Περισσότερα για την διατροφή μου.
    Τυπικά,περιλαμβάνει ενα στανταρ πρωινό (δημητριακά+γιαούρτι ή γαλα με 2 φετες ψωμι με μελι) ενα δεκατιανο περίπου στις 11,ενα κυρίως γευμα που περιλαμβάνει αυξημένους συγκριτικά υδατάνθρακες στις 3-4 ,ενα κολατσιο(φρουτα ,στημένος χυμός κλπ) στις 7,και ενα βραδινό που περιλαμβάνει κυρίως πρωτεΐνης για γρηγορότερη ανάπλαση,αμεσως μετα την προπόνηση (10:30-12).
    Αν νιώθεις ότι σε παίρνει φίλε, μπορείς 2-3 φορές τη βδομάδα να κάνεις 15 σπριντάκια στο στίβο ή στο κωπηλατικό.
    Sprint στο 70-80%, 40'' sprint/ 20'' rest. Κάθε 1-2 βδομάδες μπορείς να αυξάνεις τα σπριντ ανά 2-5, να μειώνεις το χρόνο του sprint 10'' να αυξάνεις την ξεκούραση 10'' και να αυξάνεις την ένταση 5%, μέχρι να φτάσεις τα 25-30 σπριντ.

    Αλλιώς κόβεις λίγο υδατάνθρακα και συνεχίζεις τις προπονήσεις σου κανονικά.

    Πάντως εγώ θα το ξαναπώ, μακάρι να μου το λέγανε κι εμένα όταν ήμουν 17. Aν με τέτοιο σκαρί δεν έχεις πάει το squat σου στα 240kg και το power clean στα 140kg μη σε νοίαζει το λίπος, δούλεψε τη δύναμη και την έκρηξή σου και όταν έρθει η ώρα να πιάσεις το 10% στο λίπος θα το πιάσεις πολύ πιο άνετα
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  11. #11
    New Member
    Join Date
    06-10-15
    Posts
    29

    Default

    O προπονητής σου τι λέει;

  12. #12
    Junior Bodybuilder Sofronas's Avatar
    Join Date
    02-07-12
    Location
    Δράμα
    Posts
    127

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Οφελεί. Μπαίνει σε θερμιδικό έλλειμμα και καίει λίπος. Δεν το χρησιμοποιούν μόνο οι bodybuilders αυτό, όλοι οι αθλητές τα ίδια κάνουμε.



    Εννοείται οτι μπορείς να ρίξεις τις θερμίδες σου αν θες να κάψεις λίπος και στον πρωταθλητισμό και παντού. Το cutting υπάρχει σε ένα κάρο αθλήματα όχι μονο στο bbing.

    Κι επειδή μιλάμε για άθλημα χωρίς κατηγορία βάρους και άρα χωρίς deadline, με μικρό θερμιδικό έλλειμα κόβοντας λίγο υδατάνθρακα πέφτεις εκεί που θες και δε το καταλαβαίνεις καν. Επίσης συνήθως επειδή τα περισσότερα αθλήματα δεν είναι αεροβικά, αν θες να χάσεις λίπος βάζεις αναερόβιο conditioning, για να μοιάζει η προσαρμογή με τις ανάγκες του αθλήματος. Δεν είμαι ειδικός στο πόλο αλλά πιο λογικά μου φαίνονται τα αναερόβια intervals αν θέλει να αυξήσει τις κάυσεις του απο το να βάλει έξτρα αερόβιο, που πέρα απο ένα βασικό baseline που ήδη έχει θα του είναι μάλλον άχρηστο στο άθλημά του.

    Και η παραπάνω αερόβια ρίχνει την επίδοση πχ στη μέγιστη δύναμη, δεν το καταλαβαίνω αυτό το επιχείρημα. Αν είναι τόσο χαμηλής έντασης που δεν την ρίχνει, δεν έχει την αναγκαία προσαρμογή και μπορείς να πετύχεις ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα με διατροφή. Όταν έχεις φουλ πρόγραμμα προπόνησης και πας να βάλεις κάτι extra πρέπει να ρήξεις κάτι απο αλλού. Γιαυτό ρώτησα τι προπόνηση κάνει στα βάρη. Αν πχ πλακώνεται στην άρση βαρών (που είναι φυσιολογικό στον πρωταθλητισμό σε αθλήματα επαφής και θα έπρεπε) δε θα ακουμπούσα εύκολα κάτι στην προπόνηση, ειδικά on-season.
    Η αερόβια ρίχνει την επίδοση στην μέγιστη δύναμη..το άκουσα και αυτο! Γι'αυτό οι ποδοσφαιριστές τρέχουν ατελειώτους γύρους αερόβια, για να μην έχουν έκρηξη, γι'αυτό οι στιβικοί τρέχουν επίσης ατελειώτους γύρους, για να μην πέσουν σε ταχύτητα. Η αερόβια πρέπει να υπάρχει σε όλα τα αθλήματα και στα πάντα γενικώς. Δεν αφορά μόνο το λίπος και όλα τα συναφή, αφορά την αντοχή που πρέπει να έχει ο οποισδήποτε αθλητής σε ότι και να κάνει. Αν εξαιρέσεις την άρση βαρών. που και εκεί πάλι θα σου βγει το πνευμόνι τα κιλά που σηκώνεις αν δεν έχεις δουλέψει καριοαναπνευστικό, παντού χρειάζεται η καρδιά να μάθει να δουλεύει και να είναι προπονημένη και σε σταθερό τέμπο. Όχι μόνο σε ότι αφορά έκρηξη και δύναμη, δηλαδή την δεξιά κοιλία καρδιάς, αλλά και σε αντοχή, δηλαδή και την αριστερή! Διαφορετικά έχουμε ανισορροπία και απότομες ζαλάδες με εξουθένωση ύστερα από μια δυνατή έκρηξη. Ακριβώς επειδή δεν έχει όρια κιλών πρέπει να μην τον ενδιαφέρει το να μετράει θερμίδες και να μπαίνει στην λεπτομέρεια, ακριβώς για αυτό τον λόγο και όχι το αντίθετο. Η απόδοση τον ενδιαφέρει.

    Επίσης, ότι έχει να κάνει με την διατροφή, πολύ λίγη σημασία έχει να μετράει θερμίδες. Εδω πολλοί bbers δεν μετράνε που είναι και το Α-Ω τους. Ο αθλητής πρέπει να έχει ένα γενικό πλάνο και σε σωστή αναλογία σε μακρος, αλλά από κει και πέρα το να ρίξει οχι 50-100-200-300 η διαφορά σε προπονήσεις που δεν είναι σταθερές όπως τα αθλήματα θέλει πολύ καιρό για να φανεί.

    Το cutting και το καθε cutting το εννόησα σαν στόχο. Το παν είναι ο στόχος. Όχι τι λειρουγεί γενικά. Χαίρω πολύ ότι όλοι καίνε λίπος και όλοι μπορούν να το χρησιμοποιούσουν. Για νέο το λες αυτό; μήπως αλλάζει ο ανθρωπος σε εξωγήινο αν κάνει άλλο άθλημα;;;;;;;;;;;; το παν είναι όμως ο στόχος. Όχι τι πιστεύουμε εμείς ότι είναι καλύτερο. Ο στόχος του συγκεκριμένου είναι να είναι καλός στο πόλο. Ωραία, έκρηξη, αντοχή, τεχνική και ομαδικότητα θέλει. Όχι cutting...πρωταθλητισμό λέει κάνει, όχι ξεκίνησε χθες ένας βούβαλος και πρέπει να χάσει 80 κιλά πρώτα.

    Τέλος, αυτό με τα intervals που είναι και στην μόδα πια είναι το αυτονόητο παιδιά. Τι θα πει interval και ΗΙΙΤ και ξεΗΙΙΤ. Προφανώς όταν θες απόδοση το πας στο αναερόβιο κατώφλι, δηλαδή στα κόκκινα. Αθλητής είσαι!
    Η αερόβια όμως έχει συγκεκριμένο σκοπό, δεν είναι αόριστο. Αφορά την καλύτερη και εύρυθμη λειτουργία της καρδιάς και της κυκλοφορίας του αίματος, όπως επίσης και την διατήρηση της ισορροπίας μεταξύ ρων 2 κοιλίων όπως προανέφερα της καρδιάς για να μπορεί το σώμα να αποδίδει στο μέγιστο.

    Αερόβια και πάντα αερόβια στο πρόγραμμα σε ότι και να κάνεις.. να το λέτε καμιά 20αριά φορές πριν κοιμηθείτε για να εμπεδωθεί. Κανένας άλλος ρυθμός δεν την αντικαθιστά. Είμαι κάθετος σε αυτό!
    Όλα τα υπόλοιπα στο αναερόβιο κατώφλι, έχουν στόχο το αποτέλεσμα. Η αερόβια έχει στόχο την διάρκεια και την γενικότερη υγεία. Δεν υπάρχουν εξαιρέσεις. . -
    Last edited by Sofronas; 06-12-17 at 17:58.
    Η αυτοκριτική σε όλα είναι μία αρετή που αν την έχεις, το μόνο που γίνεσαι με τα χρόνια είναι ο καλύτερος που μπορείς στον ελάχιστο δυνατό χρόνο!

    by Sofronas

    Muscle growth is an adaption to stress, nothing else! ~ ''The SHADOW'' ~ Dorian Yates!

  13. #13
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Σε όλα είσαι κάθετος boy, ακόμα και σε αυτά που φαίνεται πως δεν γνωρίζεις πολύ καλά. Επίσης πολύ τουπέ, δε χρειάζεται. Κουβέντα κάνουμε.

    Άν σε ενδιαφέρει μπορώ να σου πω οτι κατά την ταπεινή μου γνώμη αυτό για τις ανισορροπίες και τις ζαλάδες στις κοιλίες και ότι αντοχή είναι μόνο αριστερή κοιλία και έκρηξη δεξιά είναι κοντόφθαλμο και παρωχημένο. Ή για πιο λόγο η προπόνηση αντοχής συνεπάγεται πτώση της μέγιστης δύναμης, τουλάχιστον μετά το τέλος του novice effect που ακόμα και η τραμπάλα κάνει καλό και στα δυο. Oμοίως για πιο λόγο η προπόνηση αερόβιας έχει καταβολικό αποτέλεσμα και είναι ανταγωνιστική της προπόνησης δύναμης και γιατί η υπερβολική αερόβια (πχ δρομείς αποστάσεων) συσχετίζεται με βλάβες στην καρδία. Το "τρέξτε όσο μπορείτε για να είστε υγιείς" είναι λιγο lifestyle magazine απο τα 80s.

    Αν ο στόχος είναι να είσαι καλός στο πόλο, τότε θέλει squat-deadlift 240kg, power cleans 130kg, press 115kg και sprintακια ανηφόρα. Αυτή είναι η βάση της αθλητικής απόδοσης. Όχι να χάσει λίπος με αερόβια ή χωρίς. Αυτό είπα απο την αρχή.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  14. #14
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Ευτυχώς που δεν ξέρει ελληνικά ο Αceto να ποστάρει ότι στο bbing δεν είναι απαραίτητη η αερόβια
    Btw συμφωνώ με τον Αχιλλέα.
    Η εύρυθμη λειτουργία της καρδιάς επιτυγχάνεται και με σκέτα βάρη. Τώρα από κει και πέρα, η αερόβια είναι ένα εργαλείο και όπως όλα τα εργαλεία θέλουν σωστό χειρισμό.

  15. #15
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    20-12-16
    Posts
    220

    Default

    Ειρήνη αδέλφια. Παρεμπιπτόντως, είναι μεγάλη τύχη που υπάρχει τέτοιο φόρουμ στα ελληνικά και ξεστραβωνόμαστε. Τύχη που λέει ο λόγος, γιατί υπάρχουν τα παιδιά που το τρέχουν και άλλοι που ξέρουν πέντε πράγματα και συμμετέχουν. Στο θέμα τώρα, ή μάλλον μια παρένθεση στο θέμα, έχω την εντύπωση ότι είναι λάθος να θεωρείται η αερόβια ως "εργαλείο". Δεν είναι το παν το να χάσει κανείς κιλά ή να ρίξει το λίπος του στο 8% ή στο 18%. Η αερόβια είναι ζωή, είναι η απάντηση στην καθημερινότητα του καθισιού, είναι ο μπροστινή και κυρίαρχη συνιστώσα σε αυτό που λέμε φυσική κατάσταση, είναι ο πυλώνας στην εύρυθμη λειτουργία του καρδιοαναπνευστικού, δεν είναι εργαλείο για να δεις τους κοιλιακούς σου. Φυσικά, όχι τρεχάτε όσο μπορείτε, αλλά περπατάτε, κάντε ποδήλατο, κολυμπήστε, λαχανιάστε - με μέτρο στην αρχή και γενικά. Πώς τα σκέτα βάρη μπορούν να έχουν προσαρμογές σε αυτό που λέμε αντοχή;

    Εσύ φίλε που έβαλες το αρχικό ερώτημα και που θέλεις να χάσεις κιλά, πρέπει να τα χάσεις για να είσαι πιο ευέλικτος και γρήγορος στην πισίνα ή για να αισθάνεσαι εσύ καλύτερα; Απ' ότι βλέπω κάνεις στο καπάκι μετά το γυμναστήριο μιάμιση ώρα αερόβια, στα όρια της αναερόβιας λες. Δε σου χρειάζεται επιπλέον προπόνηση. Δεν κατάλαβα και τι τρως αλλά υποθέτω ότι τρως τον αγλέουρα. Κι εγώ πιτσιρικάς, πιο πιτσιρικάς από σένα έπαιζα χάντμπολ, είχαμε προπόνηση 7-9 και μετά επειδή είχα κάτι φίλους που πηγαίνανε πόλο πήγα και πόλο. 9-11. Το ανοιχτό γήπεδο του χάντμπολ ήτανε δίπλα στην πισίνα κι έτρεχα για να προλάβω. Και οι @@ οι προπονητές, παρότι ήμασταν 14-15 χρονών, με πρήζανε να διαλέξω το ένα, και καλά, θέλανε να βγάλουνε αθλητές μεγάλους, όχι να κολλήσουν το μικρόβιο, ας πούμε, του αθλητισμού, στα παιδιά για να κάνουνε/με κάτι εσαεί. Του πόλο, μάλιστα, επειδή ήμουνα και ζωηρός και ήξερε ότι το χάντμπολ ήτανε η αγάπη μου, με είχε λιώσει στις κάμψεις. Έφτανα σπίτι κατά τις 11.20 και έτρωγα τα άπαντα. Εδώ συμφωνώ με τον Αχιλλέα, αν μετράς τι τρως και κόψεις λιγάκι, θα χάσεις κιλά αμέσως. Αλλά δεν μπορείς ούτε να μετρήσεις, ούτε να φας δυο φέτες ψωμί λιγότερες στα 17 μετά από 3 ώρες προπόνησης. Θα έχεις και το άγχος σου με τα διαβάσματα, μη φορτώνεις κι άλλα. Μια χαρά παιδαράς είσαι

  16. #16
    Junior Bodybuilder Sofronas's Avatar
    Join Date
    02-07-12
    Location
    Δράμα
    Posts
    127

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Σε όλα είσαι κάθετος boy, ακόμα και σε αυτά που φαίνεται πως δεν γνωρίζεις πολύ καλά. Επίσης πολύ τουπέ, δε χρειάζεται. Κουβέντα κάνουμε.
    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post

    Άν σε ενδιαφέρει μπορώ να σου πω οτι κατά την ταπεινή μου γνώμη αυτό για τις ανισορροπίες και τις ζαλάδες στις κοιλίες και ότι αντοχή είναι μόνο αριστερή κοιλία και έκρηξη δεξιά είναι κοντόφθαλμο και παρωχημένο. Ή για πιο λόγο η προπόνηση αντοχής συνεπάγεται πτώση της μέγιστης δύναμης, τουλάχιστον μετά το τέλος του novice effect που ακόμα και η τραμπάλα κάνει καλό και στα δυο. Oμοίως για πιο λόγο η προπόνηση αερόβιας έχει καταβολικό αποτέλεσμα και είναι ανταγωνιστική της προπόνησης δύναμης και γιατί η υπερβολική αερόβια (πχ δρομείς αποστάσεων) συσχετίζεται με βλάβες στην καρδία. Το "τρέξτε όσο μπορείτε για να είστε υγιείς" είναι λιγο lifestyle magazine απο τα 80s.

    Αν ο στόχος είναι να είσαι καλός στο πόλο, τότε θέλει squat-deadlift 240kg, power cleans 130kg, press 115kg και sprintακια ανηφόρα. Αυτή είναι η βάση της αθλητικής απόδοσης. Όχι να χάσει λίπος με αερόβια ή χωρίς. Αυτό είπα απο την αρχή.


    Σε ολα ειμαι καθετος;; σε τι ειμαι καθετος δεν σε πιανω φιλε μου... στο οτι ειπα οτι η αεροβια δεν αντικαθισταται; πρεπει να μην γνωριζεις βασικα πραγματα για να μη το πιστευεις αυτο. επισης το τι γνωριζω και τι οχι καλυτερα να μτο αναλυσουμε εδω.. δεν ειναι πρεπον ουτε και μπορει να βγει και συμπερασμα. Το ιδιο θα ελεγα και για σενα με αυτα που λες. Κουβεντα κανουμε ενίοτε και αν λεμε και κατι περαν του τυπικου γραπτου λεξιλογιου προφανως λειπει το υφος για να καταλαβεις πως λεει καποιος κατι. Αν αναφερομουν σε προσωπικο επιπεδο να εισαι σιγουρος οτι θα το εκανα μονο απο κοντα, οπως κανω παντα.

    Στο θεμα μας τωρα:

    Οτι ανεφερα φιλε μου καλε και χρυσε περι καρδιας ειναι λεγομενα καρδιολογου. Εγω δεν ειμαι και κακως το ανοιξα το θεμα αυτο αλλα ειναι αληθεια. 1 φορα το εξαμηνο με ενα καρδιογραφημα και ο ιατρος μπορει να σου εξηγησει τις λεπτομερειες τις καρδιας σου βαση αυτου που κανεις.. Κανενα forum και κανενα ιντερνετικο αρθρο δεν το αναιρει αυτο, καθως μιλαμε για συγκεκριμενο οργανο και οχι για θεωριες και προγραμμα που ευκολα καταρριπτονται.

    Επισης ενω και εσυ απο οτι καταλαβαινω δεν εισαι πολιστας, γραφεις τι χρειαζεται ενας αθλητη πολο. Και που το ξερεις; που το διαβασες; αν υπηρξες αθλητης σε αυτο οκ να το καταλαβω να εχεις συγκεκριμενη γνωμη. Εγω δεν μιλουσα για το πολο μονο, αλλα γενικως για οποιοδηποτε αθλημα. Αν διαβασεις ξανα τι εγραψα θα το καταλαβεις. Εχω περασει απο πολλα αθληματα σε επιπεδο πρωταθλητισμου στα περισσοτερα και σαν γενικη εικονα μπορω να το πω αυτο αφοβα.

    Οσα γραφω για την αεροβια, εσυ καταλαβες οτι τα γραφω για να χάσει καποιος λιπος;;;;;;; αυτο λεω;;; αυτο το συμπερασμα εβγαλες;;;;

    Κανεις δεν μαλωνει παιδια. Αλλα προσωπικους χαρακτηρισμους δεν σηκωνω. Στα πλαισια του σχολιασμου πες οτι θελεις, αλλα το τι ξερω και τι οχι και το αν εχω τουπε ή οχι, αστο στην ακρη καλυτερα σε παρακαλω :) .
    Last edited by Sofronas; 08-12-17 at 18:18.
    Η αυτοκριτική σε όλα είναι μία αρετή που αν την έχεις, το μόνο που γίνεσαι με τα χρόνια είναι ο καλύτερος που μπορείς στον ελάχιστο δυνατό χρόνο!

    by Sofronas

    Muscle growth is an adaption to stress, nothing else! ~ ''The SHADOW'' ~ Dorian Yates!

  17. #17
    Junior Bodybuilder Sofronas's Avatar
    Join Date
    02-07-12
    Location
    Δράμα
    Posts
    127

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Ευτυχώς που δεν ξέρει ελληνικά ο Αceto να ποστάρει ότι στο bbing δεν είναι απαραίτητη η αερόβια
    Btw συμφωνώ με τον Αχιλλέα.
    Η εύρυθμη λειτουργία της καρδιάς επιτυγχάνεται και με σκέτα βάρη. Τώρα από κει και πέρα, η αερόβια είναι ένα εργαλείο και όπως όλα τα εργαλεία θέλουν σωστό χειρισμό.
    Δυστυχώς καλή μου Ειρήνη και στο τελευταίο που είπες με τα σκετα βαρη διαφωνω απολυτως. Μεγαλη συζητηση ομως για το παρον τοπικ.
    Η αυτοκριτική σε όλα είναι μία αρετή που αν την έχεις, το μόνο που γίνεσαι με τα χρόνια είναι ο καλύτερος που μπορείς στον ελάχιστο δυνατό χρόνο!

    by Sofronas

    Muscle growth is an adaption to stress, nothing else! ~ ''The SHADOW'' ~ Dorian Yates!

  18. #18
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Sofronas View Post


    Σε ολα ειμαι καθετος;; σε τι ειμαι καθετος δεν σε πιανω φιλε μου... στο οτι ειπα οτι η αεροβια δεν αντικαθισταται; πρεπει να μην γνωριζεις βασικα πραγματα για να μη το πιστευεις αυτο. επισης το τι γνωριζω και τι οχι καλυτερα να μτο αναλυσουμε εδω.. δεν ειναι πρεπον ουτε και μπορει να βγει και συμπερασμα. Το ιδιο θα ελεγα και για σενα με αυτα που λες. Κουβεντα κανουμε ενίοτε και αν λεμε και κατι περαν του τυπικου γραπτου λεξιλογιου προφανως λειπει το υφος για να καταλαβεις πως λεει καποιος κατι. Αν αναφερομουν σε προσωπικο επιπεδο να εισαι σιγουρος οτι θα το εκανα μονο απο κοντα, οπως κανω παντα.

    Στο θεμα μας τωρα:

    Οτι ανεφερα φιλε μου καλε και χρυσε περι καρδιας ειναι λεγομενα καρδιολογου. Εγω δεν ειμαι και κακως το ανοιξα το θεμα αυτο αλλα ειναι αληθεια. 1 φορα το εξαμηνο με ενα καρδιογραφημα και ο ιατρος μπορει να σου εξηγησει τις λεπτομερειες τις καρδιας σου βαση αυτου που κανεις.. Κανενα forum και κανενα ιντερνετικο αρθρο δεν το αναιρει αυτο, καθως μιλαμε για συγκεκριμενο οργανο και οχι για θεωριες και προγραμμα που ευκολα καταρριπτονται.

    Επισης ενω και εσυ απο οτι καταλαβαινω δεν εισαι πολιστας, γραφεις τι χρειαζεται ενας αθλητη πολο. Και που το ξερεις; που το διαβασες; αν υπηρξες αθλητης σε αυτο οκ να το καταλαβω να εχεις συγκεκριμενη γνωμη. Εγω δεν μιλουσα για το πολο μονο, αλλα γενικως για οποιοδηποτε αθλημα. Αν διαβασεις ξανα τι εγραψα θα το καταλαβεις. Εχω περασει απο πολλα αθληματα σε επιπεδο πρωταθλητισμου στα περισσοτερα και σαν γενικη εικονα μπορω να το πω αυτο αφοβα.

    Οσα γραφω για την αεροβια, εσυ καταλαβες οτι τα γραφω για να χάσει καποιος λιπος;;;;;;; αυτο λεω;;; αυτο το συμπερασμα εβγαλες;;;;

    Κανεις δεν μαλωνει παιδια. Αλλα προσωπικους χαρακτηρισμους δεν σηκωνω. Στα πλαισια του σχολιασμου πες οτι θελεις, αλλα το τι ξερω και τι οχι και το αν εχω τουπε ή οχι, αστο στην ακρη καλυτερα σε παρακαλω :) .
    Κοίταξε Sofronas, δεν έχω διάθεση για τέτοιες κουβέντες, προτιμώ τα τις προπόνησης. Εξακολουθώ να θεωρώ ότι έχεις τουπέ απο το στυλ που μου απαντάς. Δεν πειράζει, δεν έγινε κάτι.

    Στα περί αερόβιας. Δεν είπα οτι αντικαθίσταται απο τα βάρη. Είπα οτι η έξτρα αερόβια του είναι άχρηστη. Ο λόγος είναι οτι κάνει ήδη 5 φορές τη βδομάδα + παίζει το ίδιο του το άθλημα, άρα ότι προσαρμογές χρειάζεται σε αντοχή και V02 max τις έχει ήδη απο την προπόνησή του. Γιαυτό και θεωρώ πιο χρήσιμα τα intervals, όχι κατανάγκη ΗΙΙΤ και άρα όχι κατ'ανάγκη στα κόκκινα (ανάλογα πως θα προγραμματιστούν στο υπάρχον πρόγραμμα και αγωνιστικές υποχρεώσεις) , γιατί προσιδιάζουν τις συνθήκες του αθλήματός του καλύτερα.

    Στα περί καρδιάς. Πολύ συνοπτικά, η ιδέα ότι η αερόβια και η αναερόβια είναι στα δυο άκρα του ίδιου φάσματος και ότι αερόβια κάνει καλό στην καρδιά ενώ η αναερόβια όχι, είναι απλοική και εν πολλόις λάθος. Ο λόγος είναι οτι και στους 2 τύπους άσκησης η αύξηση της πίεσης (κλασσική αναερόβια προσαρμογή απο τα βάρη που οδηγεί σε συγκέντρωση σαρκομερούς παράλληλα) και η αύξηση της καρδιακής καρδιακής παροχής (κλασσική αερόβια προσαρμογή που οδηγεί σε συγκέντρωση σαρκομερούς εν σειρά και χαμηλότερους παλμούς ανα λεπτό) συμβαίνουν ταυτόχρονα. [1]

    Aυτό εξηγεί σε μεγάλο βαθμό για ποιο λόγο οι περισσότεροι τοπ αθλητές αγωνισμάτων δύναμης/έκρηξης παρουσιάζουν εξαιρετική μικτή (αναερόβια και αερόβια) αντοχή. Παραδείγματος χάρη, ο Chad Wesley Smith (strongman) έχει 500αρι στο rowing πολύ κοντά στο παγκόσμιο ρεκόρ [2]. Επίσης και απο τη δική μου εμπειρία πχ όταν είχα βρεθεί σε προετοιμασία με Κορεάτες τζουντόγκα, η επίδοσή τους σε 800αρια και δρόμους ημιαντοχής/Cooper test τους ήταν συγκλονιστική. Η προπόνησή τους ωστόσο πέρα απο το ίδιο το τζούντο ήταν κατά κύριο λόγο άρση βαρών και sprints σε ανηφόρα. Aυτό εξηγεί επίσης για ποιο λόγο αθλητές δύναμης/έκρηξης παρουσιάζουν υπετροφία στην αριστερή καρδία, μια κατάσταση που θεωρείται κλασσική "αερόβια" προσαρμογή [3]. Αυτό σημαίνει οτι τα πράγματα δεν είναι άσπρο/μαύρο και ότι τα περι ζαλάδων και ανισορροπιών λόγω πολύ κακής αερόβιας σε αθλητές δύναμης είναι μάλλον ανέκδοτα (μη δημοσιευμένα) στοιχεία, όμοια με αυτά που λένε ότι οι αρσιβαρίστες ή οι powerlifters δεν μπορούν να ανέβουν μια σκάλα χωρίς να φτήσουν τα πνευμόνια τους.

    Στο τι χρειάζεται ο πολίστας. Απο το κεφάλι μου τα κατέβασα τα νούμερα, τα οποία αντιστοιχούν σε επιδώσεις ενός προχωρημένου αθλητή σε αυτά τα κιλά. Η μόνη εμπειρία που έχω είναι το πως αθλούνται επαγγελματίες πυγμαχοι, kick boxers και mmaers μιας και προπονούμαι μαζί τους. Θεωρώ ότι το πόλο μοιάζει αρκετά με την πάλη, το hockey, το rugby κλπ και σε αυτά τα αθλήματα η βάση της αθλητικής ανάπτυξης είναι η μέγιστη δύναμη και η έκρηξη. Κι εδώ που τα λέμε στα περισσότερα αθλήματα με εξαίρεση τα καθαρά αθλήματα αντοχής, η βάση της αθλητικής απόδοσης είναι η έκρηξη και η δύναμη. Αλλιώς οι scouters δε θα ψάχναν ταλέντα με βάση το κάθετο άλμα, αλλά με βάση κάτι άλλο. Τέλος, η όλη χρήση αναβολικών στον χώρο του πρωταθλητισμού/επαγγελματικού αθλητισμού έχει ως μοναδικό στόχο την αύξηση της δύναμης & έκρηξης, κάτι που δείχνει και τη σημασία της.

    [1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22386289
    [2] https://www.youtube.com/watch?v=r_3LXuPmHWE
    [3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18427637
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  19. #19
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by Sofronas View Post
    Δυστυχώς καλή μου Ειρήνη και στο τελευταίο που είπες με τα σκετα βαρη διαφωνω απολυτως. Μεγαλη συζητηση ομως για το παρον τοπικ.
    Το ότι διαφωνείς δεν σημαινει κατι. Ούτε το ειπα ως αντικειμενο συζήτησης.
    Παρεπιπτόντως χαλάρωσε λιγο, οντως εχεις υφάκι.

  20. #20

    Default

    Quote Originally Posted by AndreasW View Post
    Καλησπέρα σε όλους!

    Ευχαριστώ πολύ για τις αμεσες απαντησεις που μου δωσατε,και γενικότερα για την κινητοποίηση σας!

    Αρχικα,θα ήθελα να τονίσω πως αν και αγαπώ την άθληση (μεχρι περσι ετρεχα τακτικα,επαιζα μπασκετ και συμμετείχα σε ποδηλατικους αγωνες),μου είναι πλεον αδύνατο να εμπλακώ σε οποιουδήποτε τύπου έντονη σωματική ασκηση χωρις να διακινδύνευσω την απόδοση μου στην προπόνηση .Σε οτι αφορά την προπόνηση ,χωρίζεται (συνήθως) σε τρεια μέρη.1 ωρα γυμναστήριο,1:30 ωρα αερόβια προπόνηση στα ορια της αναεροβιας,και 30/45 λεπτα τεχνική.Ειναι φανερό απο τα παραπάνω πως ο 3ος κύκλος δεν ειναι τοσο εξουθενωτικος,αφου η ένταση συσσωρεύεται κυρίως στον 2ο.

    Περισσότερα για την διατροφή μου.
    Τυπικά,περιλαμβάνει ενα στανταρ πρωινό (δημητριακά+γιαούρτι ή γαλα με 2 φετες ψωμι με μελι) ενα δεκατιανο περίπου στις 11,ενα κυρίως γευμα που περιλαμβάνει αυξημένους συγκριτικά υδατάνθρακες στις 3-4 ,ενα κολατσιο(φρουτα ,στημένος χυμός κλπ) στις 7,και ενα βραδινό που περιλαμβάνει κυρίως πρωτεΐνης για γρηγορότερη ανάπλαση,αμεσως μετα την προπόνηση (10:30-12).
    Εγω θα σταθω σε 2 σημεια:

    α) 1 ωρα γυμναστηριο την ημερα, τι ακριβως κανεις? Το θεωρω υπερβολικο το 1 ωρα για αθλητη του επιπεδου σου.
    και

    β) Η διατροφη σου χρειαζεται μεγαλη βελτιωση. Αποτελειται κυριως απο υδατανθρακες, και λειπουν οι πρωτεινες και τα καλα λιπαρα.

    Ας ξεκινησουμε μειωνοντας κατα 15 λεπτα την προπονηση με τα βαρη, απο 1 ωρα το πας σε 45 λεπτα δηλαδη, και συναμα αυξανεις τις πρωτεινες στη διατροφη.

    Π.χ. στο πρωινο βαζεις 2 αυγα, στο δεκατιανο 1 γιαουρτι 2% κλπ.

    Αν θες επισης το στομαχι σου να ειναι ελαφρυ, αντι για στερεα τροφη μπορεις να πιεις σκονη πρωτεινης.
    Μεγάλες Εκπτώσεις Συμπληρωμάτων Διατροφής <==== Πατήστε Εδώ!

    --------------------------------------------------
    - M.Sc.
    - ISSA BODYBUILDING Specialist
    - NSCA Certified Personal Trainer
    - NASM Certified Nutrition Coach


    "Να θυμάστε ότι αυτό που κάνετε είναι κάτι που ελάχιστοι άνθρωποι στον κόσμο έχουν τη δύναμη της θέλησης ή την αποφασιστικότητα να πραγματοποιήσουν. Χρειάζεται κάτι πολύ περισσότερο από τη σωματική μας δύναμη για να χτίσουμε και να σμιλέψουμε το σώμα μας. Χρειάζεται και μια τεράστια ποσότητα πνευματικής δύναμης, και αυτό είναι που οι υπόλοιποι άνθρωποι πραγματικά ζηλεύουν. Πάρτε το ως κοπλιμέντο, διότι ξεχωρίζετε μέσα σε ένα πλήθος ατόμων που μόνο ξέρουν να είναι ακόλουθοι."

    "Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

    "You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period."
    ~ Chris Gardner

  21. #21

    Default

    Quote Originally Posted by Sofronas View Post
    Η ερώτηση του παιδιού ήταν πως να χάσει λίπος! Άλλο το τι είναι καλύτερο για εκείνο στον πρωταθλητισμό που κάνει, τελείως άλλη συζήτηση.

    Επίσης, το 3 ώρες προπόνηση κάτω από το νερό καις θερμίδες αλλά όχι τόσο από λίπος. Κάτω από το νερό το σώμα διατηρεί το σωματικό λίπος για να επιπλέει και να ζεσταίνεται.

    Γενικώς είναι προπόνησης καρδιοαγγειακή αλλά όχι τύπου αερόβιας σε εξωτερικό χώρο, λόγω ιδιαιτερότητας του σώματος μέσα στο νερό.
    Πολυ σωστο αυτο. Το σωμα και οι μυς λειτουργουν διαφορετικα στα αθληματα νερου.

    Επισης θα προσθεσω, πως υπαρχει και τεραστια διαφορα στην πεινα μετα την προπονηση σε νερο. Οποτε οι αθλητες (και ολοι οι υπολοιποι ασχολουμενοι) τεινουν να τρωνε περισσοτερες θερμιδες στα γευματα μετα το κολυμπι.

    ΕΚΕΙ θελει αρκετη προσοχη θα ελεγα.
    Μεγάλες Εκπτώσεις Συμπληρωμάτων Διατροφής <==== Πατήστε Εδώ!

    --------------------------------------------------
    - M.Sc.
    - ISSA BODYBUILDING Specialist
    - NSCA Certified Personal Trainer
    - NASM Certified Nutrition Coach


    "Να θυμάστε ότι αυτό που κάνετε είναι κάτι που ελάχιστοι άνθρωποι στον κόσμο έχουν τη δύναμη της θέλησης ή την αποφασιστικότητα να πραγματοποιήσουν. Χρειάζεται κάτι πολύ περισσότερο από τη σωματική μας δύναμη για να χτίσουμε και να σμιλέψουμε το σώμα μας. Χρειάζεται και μια τεράστια ποσότητα πνευματικής δύναμης, και αυτό είναι που οι υπόλοιποι άνθρωποι πραγματικά ζηλεύουν. Πάρτε το ως κοπλιμέντο, διότι ξεχωρίζετε μέσα σε ένα πλήθος ατόμων που μόνο ξέρουν να είναι ακόλουθοι."

    "Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

    "You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period."
    ~ Chris Gardner

  22. #22
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Για να απαντήσω κι εγώ στο παιδί

    Quote Originally Posted by AndreasW View Post
    Καλησπερα σε ολους σας!

    Πρωταρχικά ,θα ηθελα να εξηγήσω τον λόγο για τον οποιο γραφω σε αυτό το φόρουμ.Ειμαι ενας αθλητής,17 χρονών,υψος 190 και 97 κιλα.Ασχολούμαι με την υδατοσφαίριση σε επίπεδο πρωταθλητισμού,όμως αν και εχω το λεγόμενο "βαρυ σκαρι" απο την φυση μου,εχω καταλήξει στο συμπέρασμα πως πρεπει να χασω καποια κιλά.Αξιζει να σημειωθεί οτ επενδύω στο αθλημα τουλάχιστον 3 ωρες την ημερα,χωρίς εξαιρέσεις,καθως και οτι ακολουθώ εναν σωστο,υγιεινό μα πρωτίστως θρεπτικο τροπο διατροφής.Σαφέστατα επιθυμώ νανα χασω λίπος,και οχι μυϊκή μαζα,ενω Επίσης το να μειώσω την πρόσληψη θερμίδων είναι αδύνατο,αφου πέφτει και η απόδοση μου στην προπόνηση,λόγο του επιβαρυμενου προγραμματος.Τι θα προτείνατε?

    Θεωρώ πως χρειάζεται να μετρήσεις πόσο τρως και με βάση αυτό να "παίξεις" με τις ποσότητες. Δηλαδή, πολύ απλά, να τρως στοχευμένα. Τον περισσότερο υδατάνθρακα να τον καταναλώνεις γυρω απο τις προπονησεις σου, δηλαδή τοτε που θες ενεργεια. Τις υπολοιπες ώρες, μπορεις να συνδιαζεις μια πηγη πρωτεινης με λαχανικά και καλά λιπαρά. Πιστεύω αν το εφαρμόσεις, θα δεις μείωση λίπους, όμως θελει να κατσεις να ασχοληθεις , να εισαι σχολαστικος με τις επιλογες τροφων και το μετρημα. Η διατροφή κυρίως ειναι αυτή που θα καθορίσει την επιτυχία του στόχου σου.

  23. #23
    Junior Bodybuilder Sofronas's Avatar
    Join Date
    02-07-12
    Location
    Δράμα
    Posts
    127

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Κοίταξε Sofronas, δεν έχω διάθεση για τέτοιες κουβέντες, προτιμώ τα τις προπόνησης. Εξακολουθώ να θεωρώ ότι έχεις τουπέ απο το στυλ που μου απαντάς. Δεν πειράζει, δεν έγινε κάτι.

    Στα περί αερόβιας. Δεν είπα οτι αντικαθίσταται απο τα βάρη. Είπα οτι η έξτρα αερόβια του είναι άχρηστη. Ο λόγος είναι οτι κάνει ήδη 5 φορές τη βδομάδα + παίζει το ίδιο του το άθλημα, άρα ότι προσαρμογές χρειάζεται σε αντοχή και V02 max τις έχει ήδη απο την προπόνησή του. Γιαυτό και θεωρώ πιο χρήσιμα τα intervals, όχι κατανάγκη ΗΙΙΤ και άρα όχι κατ'ανάγκη στα κόκκινα (ανάλογα πως θα προγραμματιστούν στο υπάρχον πρόγραμμα και αγωνιστικές υποχρεώσεις) , γιατί προσιδιάζουν τις συνθήκες του αθλήματός του καλύτερα.

    Στα περί καρδιάς. Πολύ συνοπτικά, η ιδέα ότι η αερόβια και η αναερόβια είναι στα δυο άκρα του ίδιου φάσματος και ότι αερόβια κάνει καλό στην καρδιά ενώ η αναερόβια όχι, είναι απλοική και εν πολλόις λάθος. Ο λόγος είναι οτι και στους 2 τύπους άσκησης η αύξηση της πίεσης (κλασσική αναερόβια προσαρμογή απο τα βάρη που οδηγεί σε συγκέντρωση σαρκομερούς παράλληλα) και η αύξηση της καρδιακής καρδιακής παροχής (κλασσική αερόβια προσαρμογή που οδηγεί σε συγκέντρωση σαρκομερούς εν σειρά και χαμηλότερους παλμούς ανα λεπτό) συμβαίνουν ταυτόχρονα. [1]

    Aυτό εξηγεί σε μεγάλο βαθμό για ποιο λόγο οι περισσότεροι τοπ αθλητές αγωνισμάτων δύναμης/έκρηξης παρουσιάζουν εξαιρετική μικτή (αναερόβια και αερόβια) αντοχή. Παραδείγματος χάρη, ο Chad Wesley Smith (strongman) έχει 500αρι στο rowing πολύ κοντά στο παγκόσμιο ρεκόρ [2]. Επίσης και απο τη δική μου εμπειρία πχ όταν είχα βρεθεί σε προετοιμασία με Κορεάτες τζουντόγκα, η επίδοσή τους σε 800αρια και δρόμους ημιαντοχής/Cooper test τους ήταν συγκλονιστική. Η προπόνησή τους ωστόσο πέρα απο το ίδιο το τζούντο ήταν κατά κύριο λόγο άρση βαρών και sprints σε ανηφόρα. Aυτό εξηγεί επίσης για ποιο λόγο αθλητές δύναμης/έκρηξης παρουσιάζουν υπετροφία στην αριστερή καρδία, μια κατάσταση που θεωρείται κλασσική "αερόβια" προσαρμογή [3]. Αυτό σημαίνει οτι τα πράγματα δεν είναι άσπρο/μαύρο και ότι τα περι ζαλάδων και ανισορροπιών λόγω πολύ κακής αερόβιας σε αθλητές δύναμης είναι μάλλον ανέκδοτα (μη δημοσιευμένα) στοιχεία, όμοια με αυτά που λένε ότι οι αρσιβαρίστες ή οι powerlifters δεν μπορούν να ανέβουν μια σκάλα χωρίς να φτήσουν τα πνευμόνια τους.

    Στο τι χρειάζεται ο πολίστας. Απο το κεφάλι μου τα κατέβασα τα νούμερα, τα οποία αντιστοιχούν σε επιδώσεις ενός προχωρημένου αθλητή σε αυτά τα κιλά. Η μόνη εμπειρία που έχω είναι το πως αθλούνται επαγγελματίες πυγμαχοι, kick boxers και mmaers μιας και προπονούμαι μαζί τους. Θεωρώ ότι το πόλο μοιάζει αρκετά με την πάλη, το hockey, το rugby κλπ και σε αυτά τα αθλήματα η βάση της αθλητικής ανάπτυξης είναι η μέγιστη δύναμη και η έκρηξη. Κι εδώ που τα λέμε στα περισσότερα αθλήματα με εξαίρεση τα καθαρά αθλήματα αντοχής, η βάση της αθλητικής απόδοσης είναι η έκρηξη και η δύναμη. Αλλιώς οι scouters δε θα ψάχναν ταλέντα με βάση το κάθετο άλμα, αλλά με βάση κάτι άλλο. Τέλος, η όλη χρήση αναβολικών στον χώρο του πρωταθλητισμού/επαγγελματικού αθλητισμού έχει ως μοναδικό στόχο την αύξηση της δύναμης & έκρηξης, κάτι που δείχνει και τη σημασία της.

    [1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22386289
    [2] https://www.youtube.com/watch?v=r_3LXuPmHWE
    [3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18427637
    Καταρχάς για να διακοπεί η όποια τροπή συζήτησης προς αλλού, θεωρώ πως δεν χρειάζεται να συνεχίζουμε την κουβέντα μεταξύ μας. Αν παρατηρήσεις το πιθανό ύφος μου στο γραπτό μου λόγο ξεκίνησε όταν μου είπες ότι είμαι σε όλα κάθετος. Με προσέβαλλε αυτό γιατί δεν ισχύει. Υπάρχουν βέβαια ορισμένα πράγματα στον οργανισμό, άθληση και υγεία γενικότερα που είναι standard, δεν σπάνε με καμία καινούργια έρευνα και αφορούν προφανώς το ιατρικό κομμάτι.

    Εμπεριστατωμένο το σχόλιο σου από άποψη βιβλιογραφίας αλλά δεν θα μπω στην ίδια διαδικασία γιατί θα μιλάμε μέρες. Δεν με ψαρώνει όμως γιατί λες πράγματα που ορθώς ισχύουν, απλώς αφορούν το κομμάτι της γενικότερης απόδοσης στον πρωταθλητισμό. Είπες για mix σε αερόβιο και αναερόβιο και αθλητές που το κατέχουν. Φυσικά και υπάρχουν, σχεδόν όλοι έτσι είναι! Δεν είπε κανείς ότι είτε είσαι αθλητής αντοχής είτε μόνο δυναμής. Ακριβώς όμως επειδή υπάρχει η γενικότερη αντίληψη της αναερόβιας άσκησης να ''υπερνικάει'' λόγω αποτελεσμάτων την αερόβια, τόνισα ότι τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι. Επαναλαμβάνω λοιπόν σε αυτό το κομμάτι, άλλο ο στόχος του αποτελέσματος που θέλουμε σε ένα άθλημα (προφανώς περιέχει κυρίως αναερόβια) και άλλο της γενικότερης υγείας και ισορροπίας του καριοαγγειακού για έναν αθλητή αθλούμενο.

    Υπάρχουν πάρα πολλά παραδείγματα μερικά από τα οποία ανέφερα όπως ποδόσφαιρο, μπάσκετ, στίβος, kick boxing κλπ που εκτός από την βασική τους προπόνηση περιλαμβάνουν τις κλασσικές αερόβιες (τρέξιμο στο βουνό, σκοινάκι κλπ) μεγάλης διάρκειας, για τον απλούστατο λόγο αντοχής και ισορροπίας που χρειάζεται για να έχεις αυτό που είπες και εσύ mix αποτέλεσμα. Δεν μπορώ να δεχθώ το σκέτα βάρη αρκούν της Ειρήνης, ούτε το ανηφόρες όλη μέρα και sprint που εν τέλει δεν έχουν διάρκεια.

    Να σου πω κάτι; λέμε τόση ώρα αερόβια, αναερόβια κλπ. Τι είναι αερόβια; πως ορίζεται; ορίζεται σε ότι περιλαμβάνει μεγάλη διάρκεια με σταθερό τέμπο και συγκεκριμένα στάδιο μετάβασης από 5'-15' , αερόβια καθαρά από 15' έως θεωρητικά άπειρο χρόνο! Αυτά δεν τα λέω από το μυαλό μου προφανώς, την δική μου βιβλιογραφία μπορείς να βρεις στο άρθρο μου http://www.bodybuilders.gr/bodybuild...id=7&recid=612.

    Αν κάνεις μια σύνοψη σε ότι είπαμε νομίζω λέμε το ίδιο πράγμα απλά ο καθένας εστιάζει σε διαφορετικό σημείο.

    Ειρήνη μου, όταν με χαρακτηρίζουν ξαφνικά όπως κάθετος σε όλα (μιας και το είπα για ένα συγκεκριμένο πράγμα), υφάκι και ιστορίες, ενώ εγώ απλώς γράφω έντονα περί προπόνησης και τονίζω με απολυτοσύνη μερικά πράγματα, συγγνώμη αλλά ερεθίζομαι πολύ.

    Anyway, δεν υπάρχει διάθεση ούτε για καβγάδες ούτε για εγωισμούς. Αναιρώ το ''υφάκι'' που διακρίνατε και ευελπιστώ να πάρετε πίσω ότι με κατηγορήσατε.

    Όλα καλά πάντα! Οι διαφωνίες είναι για να γίνεται συζήτηση!
    Η αυτοκριτική σε όλα είναι μία αρετή που αν την έχεις, το μόνο που γίνεσαι με τα χρόνια είναι ο καλύτερος που μπορείς στον ελάχιστο δυνατό χρόνο!

    by Sofronas

    Muscle growth is an adaption to stress, nothing else! ~ ''The SHADOW'' ~ Dorian Yates!

  24. #24
    Junior Bodybuilder Sofronas's Avatar
    Join Date
    02-07-12
    Location
    Δράμα
    Posts
    127

    Default

    Quote Originally Posted by Musclemar View Post
    Πολυ σωστο αυτο. Το σωμα και οι μυς λειτουργουν διαφορετικα στα αθληματα νερου.

    Επισης θα προσθεσω, πως υπαρχει και τεραστια διαφορα στην πεινα μετα την προπονηση σε νερο. Οποτε οι αθλητες (και ολοι οι υπολοιποι ασχολουμενοι) τεινουν να τρωνε περισσοτερες θερμιδες στα γευματα μετα το κολυμπι.

    ΕΚΕΙ θελει αρκετη προσοχη θα ελεγα.
    Καθόλου τυχαίο ότι μετά την θάλασσα είμαστε ξελιγωμένοι! Το νερό ανοίγει την όρεξη, συνδυάζεται προφανώς με το ίδιο το γεγονός ότι χρησιμοποιεί περισσότερο υδατάνθρακες από ότι λίπος.Εξού και υπογλυκαιμίες που παθαίνω για πλάκα μετά από λίγη ώρα με έντονο κολύμπι και τρέχω να φάω φρούτα και να πιω χυμούς!
    Η αυτοκριτική σε όλα είναι μία αρετή που αν την έχεις, το μόνο που γίνεσαι με τα χρόνια είναι ο καλύτερος που μπορείς στον ελάχιστο δυνατό χρόνο!

    by Sofronas

    Muscle growth is an adaption to stress, nothing else! ~ ''The SHADOW'' ~ Dorian Yates!

  25. #25
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by Sofronas View Post

    Ειρήνη μου, όταν με χαρακτηρίζουν ξαφνικά όπως κάθετος σε όλα (μιας και το είπα για ένα συγκεκριμένο πράγμα), υφάκι και ιστορίες, ενώ εγώ απλώς γράφω έντονα περί προπόνησης και τονίζω με απολυτοσύνη μερικά πράγματα, συγγνώμη αλλά ερεθίζομαι πολύ.
    Στο bbing δεν υπάρχει "απόλυτο". Δεν υπάρχει μαύρο ή άσπρο. Αυτή είναι και η μαγεία του αθλήματος.
    Σορρυ για το οφφ τοπικ

    Καλή συνέχεια

  26. #26
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    20-12-16
    Posts
    220

    Default

    Να με συμπαθάτε και μένα που πετάγομαι και μπορεί να λέω και καμιά κοτσάνα λες και είμαι ειδικός Πάντως, και αερόβια από αερόβια έχει διαφορά. Δεν ξέρω να εξηγήσω το πώς και το γιατί συμβαίνει, αλλά κάποιος που μπορεί να τρέξει χαλαρά στο στίβο 10 χλμ. ας πούμε, αν τον ρίξεις στην πισίνα μπορεί να μη βγάλει 50 μέτρα σερί.

  27. #27
    Pumping Iron Dexter.'s Avatar
    Join Date
    23-12-13
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    642

    Default

    Quote Originally Posted by ttak View Post
    Να με συμπαθάτε και μένα που πετάγομαι και μπορεί να λέω και καμιά κοτσάνα λες και είμαι ειδικός Πάντως, και αερόβια από αερόβια έχει διαφορά. Δεν ξέρω να εξηγήσω το πώς και το γιατί συμβαίνει, αλλά κάποιος που μπορεί να τρέξει χαλαρά στο στίβο 10 χλμ. ας πούμε, αν τον ρίξεις στην πισίνα μπορεί να μη βγάλει 50 μέτρα σερί.

    Καταλαβα στο περιπου τι θελεις να πεις αλλα εθεσες 1 κακο παράδειγμα... η πισινα ειναι εναεροβια ασκηση γιατι εχει αντισταση.. :P


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. μπορω να χασω λιπος στην κοιλια ενω ταυτοχρονα να βαζω κιλα;
    By alexandros_mrk in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 23-02-16, 13:39
  2. Δεν μπορω να χασω κιλα!!!
    By anestis in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 06-04-13, 16:44
  3. Εναλλάξ Υποθερμιδικά Και Υπερθερμιδικά
    By lezas in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 4
    Last Post: 30-08-12, 17:46
  4. πως μπορω να χασω κιλα.
    By dimitra pink in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 2
    Last Post: 03-12-11, 12:00

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •