Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    12-12-17
    Posts
    3

    Default Skinny fat και απορίες

    Καλησπέρα σας ονομάζομαι Νίκος απο μικρός ήμουν παχύσαρκος τελικά πριν κάποια χρόνια κατάφερα να χάσω 30 ολόκληρα κιλά και να είμαι 77 κιλά με 1.80 υψος..το θέμα είναι οτι τα κιλά τα έχασα αλλά με αφαγια και κακή διατροφή πίτσες σουβλακια και πολλά αλλά κακά τροφημα..το σωμα μου θεωρώ είναι τώρα skinny fat έχω πολύ λίπος πανω μου για τα κιλά μου και λίγη μαζα έως καθολου..μικρά κόκκαλα λεπτα χέρια και καρποί δηλαδή εκτομορφος θεωρώ..ασχολούμαι με πολύ σωστη διατροφή και άσκηση με βαρη απο τον Απρίλιο αρχικα για δυο μηνες στο σπίτι και μετα σε γυμναστηριο... Ανεβηκα σε κιλά σε ασκήσεις ειδικα τον πρωτο καιρό ευκολα αλλά τώρα έχω κολλήσει.. Δοκιμασα και υποθερμιδικη και υπερθερμιδικη διατροφή αυτό το καιρό για να δω τι να επιλεξω τι θ ηταν καλύτερο για μενα.. Κάνω στήθος τρικέφαλο δεύτερα πλάτη τέταρτη ποδια παρασκευή και ώμους δικεφαλα Σάββατο...πραγματικα όμως δεν ξέρω τι να κανω να πάω για μείωση λίπους ; αλλά δεν έχω μυς πολλούς απάνω μου και βάζω έτσι και αλλιώς πολύ δύσκολα να πάω για όγκο; έχω παρα πολύ λίπος πανω μου.. Είμαι 24 χρονων.. Ευχαριστώ εκ τον προτέρων..διατροφή τώρα κάνω υπερθερμιδικα με 50% υδατάνθρακα 25 πρωτεινη και λιπαρα.. Καλοί υδατάνθρακες πρωτεινη 2 γραμμάρια ανα κιλό σωματικού βάρους και καλά λιπαρά

  2. #2
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Καλησπέρα Νίκο.

    Στην παρούσα κατάσταση είναι άσκοπο να μιλάμε για όγκο,γράμμωση,κλπ. Εφόσον είσαι αρχάριος ακόμα το σώμα μπορεί να κάνει θαύματα χωρίς υπερβολές. Με ισοθερμιδική διατροφή, δυνατές προπονήσεις και καλή ξεκούραση θα δεις πολύ καλά αποτελέσματα.
    Καλό θα ήταν να γράψεις την διατροφή σου για τυχόν διορθώσεις.

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    12-12-17
    Posts
    3

    Default

    Το πρωινό παντα σχεδόν είναι ενα σκουπ whey με βρωμη 60 με 70 γρ και γάλα συν μια μπανάνα.. Μετα απο ώρες τρώω ενα τοστ μαυρο ψωμί γαλοπούλα τυρί λάιτ το μεσημέρι θα φάω κοτόπουλο με ρυζι η με μακαρόνια η τόνο ρύζι η μοσχάρι ρύζι την υπόλοιπη μέρα θα φάω κάτι παραπλησιο με το μεσημεριανό όπως και μετα την προπόνηση αλλά ο υδατάνθρακας μου θα είναι γρήγορης απορρόφησης.. Τελευταιο γεύμα θα φάω ενα γιαούρτι 2% με αμυγβαλα/ταχίνι/φυστικοβουτηρο..υπολογιζω θερμίδες απο το my fitnesspal και μακροθρεπτικα..το θεμα μου είναι οτι νωμιζω οτι αναπτυσωμαι παρα πολύ αργά απο όσο θα έπρεπε ειδικα τώρα που είμαι αρχάριος θ έπρεπε να αναπτυσωμαι πιστεύω πιο γρηγορα.. Εδώ την εντύπωση οτι ευθυνετε η κατασκευή του σωματος μου.. Μικρά χέρια λεπτα κόκκαλα

  4. #4
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Πόσες θερμίδες είναι στο σύνολο; Πόσες θερμίδες έχεις για συντήρηση;

    Το ταχίνι καλύτερα όχι στο τελευταίο γεύμα, αμύγδαλα/φυστικοβούτυρο ναι.

    Να αναπτυχθείς λίγο δύσκολο πλεον, προφανώς μιλάς για ανασύσταση. Επίσης η "κατασκευή" του σώματος σου δεν ευθύνεται για αυτό. Το ότι ασχολείσαι ένα 6μηνο πάνω κάτω είναι πολύ καλό, αλλά δεν μπορούμε να αλλάξουμε χρόνια κακής διατροφής, έλλειψης άσκησης, κλπ με ένα 6μηνο.

    Υπομονή και επιμονή θέλει. Αν έλεγες ότι ασχολείσαι 2 χρόνια και δεν έχεις δει διαφορά θα το συζητάγαμε, αλλά προς το παρόν έχεις πολύ μέλλον και αυτό μόνο καλό είναι.

    Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να κρατάς φωτογραφίες σου κάθε μήνα, διαφορά στο βάρος σου, κλπ και να δεις μετά μόνος σου κάθε μήνα τι πρόοδο έχεις κάνει, σίγουρα θα υπάρχουν διαφορές.

  5. #5
    New Bodybuilder
    Join Date
    12-12-17
    Posts
    3

    Default

    Οι θερμίδες που καταναλονω εδώ και ενάμισι μήνα είναι 2850 περιπου καθώς όπως είπα εκανα υπερθερμιδικη διατροφή αψιφοντας το λίπος που εχω...η αλήθεια είναι ότι παρόλο που πηρα 2-3 κιλά σε αυτό το διαστημα βελτιωθηκα κάπως μυϊκά και λίπος περισσότερο έβαλα ελαχιστο..όχι τρέλα αποτελεσματα αλλά κάπως καλυτερα θεωρώ...είμαι στα 81 κιλά τώρα.. Οποτε λες να ξεκινησω ξανά ισοθερμιδικα στις θερμίδες συντήρησης μου συν 2-3 φορές αερόβιο 30 λεπτα είναι καλά;

    Οτάν λέω να αναπτυχθω εννοώ μυϊκά

  6. #6
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Θέλει λίγο προσοχή σε αυτές τις αλλαγές απο έλλειμα θερμίδων σε πλεόνασμα και το ανάστροφο, να μην γίνεται απότομα. Αφού έκανες υπερθερμιδική κατέβα σιγά σιγά στις θερμίδες συντήρησης σου και μείνε εκεί. Πρόσεχε και τα ελεύθερα γεύματα να είναι με μέτρο.
    Ξεκίνα αν δεν το κάνεις ήδη να κρατάς ένα ημερολόγιο, και ανα μήνα να βλέπεις αυξομειώσεις βάρους, διαφορά στην περίμετρο μέσης, φωτογραφίες, κλπ.

    Αερόβιο έτσι κι αλλιώς καλό είναι να κάνεις, όχι μόνο για κρατήσουμε χαμηλά το λίπος, 3-4 φορές την εβδομάδα μετά τα βάρη είναι μια χαρά, αρκεί να μην είναι τύπου HIIT που δεν θα σε ωφελήσει.

    Ανάλογα βέβαια και τον προγραμματισμό και τους στόχους της προπόνησης σου. Η καλύτερη τακτική στην παρούσα φάση είναι να δώσεις μεγάλη έμφαση σε βασικές πολυαρθρικές ασκήσεις και όχι τόσο σε απομονωτικές, το οποίο θα σε βοηθήσει τα μέγιστα στην ανασύσταση.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Skinny fat
    By Thanuz in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 17
    Last Post: 25-05-17, 00:51
  2. Skinny fat strategy
    By Tony_87 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 9
    Last Post: 22-12-16, 23:38
  3. Skinny Fat - Τι Σημαίνει;
    By Lawless in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 10
    Last Post: 24-11-15, 16:10
  4. λύση για skinny fat.
    By panos08 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 18-05-14, 15:09
  5. Διατροφή - Skinny Fat
    By fitnesss in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 01-04-13, 21:21

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •