Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    20-01-16
    Posts
    1

    Default Ξεκίνημα-Συμβουλές

    Καλησπέρα σας!

    Σας παρακολουθώ εδώ και κάποιους μήνες και νομίζω ήρθε η ώρα να γράψω κι γω το ξεκίνημα μου. Αρχικά, είμαι 25 χρονών, 1,55 ύψος, και βάρος 59 κιλά. Ο στόχος μου είναι να χάσω 6-7 κιλά και να αντιμετωπίσω όσο γίνεται την κυτταρίτιδα. Στο παρελθόν ήμουν φυσιολογική στα κιλά μου, αλλά λόγω διατροφής είχα λίγη κυτταρίτιδα σε γλουτούς.

    Τα τελευταία 2 χρόνια όμως, λόγω κακής διατροφής (κάθε μέρα γλυκά-αναψυκτικά-fast food), βλέπω την εικόνα μου στον καθρέφτη και έχω γεμίσει κυτταρίτιδα σε γλουτούς μέχρι και το γόνατο. Δεν ξέρω τι να κάνω έχω απελπιστεί και νομίζω οτι δεν θα φύγει ποτέ. Να πω οτι όταν είμαι ξαπλωμένη δεν φαίνεται, μόνο όταν είμαι σε όρθια θέση, αλλά έχω γεμίσει τόσο πολύ που είναι εντελώς αντιαισθητικό, ειδικά στο φως. Επίσης, δεν νομίζω οτι είναι θέμα κληρονομικότητας, καθώς η μητέρα μου είναι 53 χρονών και έχει ελάχιστη κυτταρίτιδα.

    Διαβάζοντας λοιπόν τις συμβουλές που δίνετε, είπα να ξεκινήσω κι γω μπας και καταφέρω να κάνω έστω και μια μικρή αλλαγή στο σώμα μου. Στόχος μου είναι αρχικά η γυμναστική να μου γίνει τρόπος ζωής, όπως και η καλή διατροφή. Επειδή είμαι εντελώς αρχάρια πάνω σε αυτά τα κομμάτια, θα σας γράψω κάποιες ασκήσεις σαν πρόγραμμα γυμναστικής που έφτιαξα από αυτά που βρήκα μέσα στο site σας. Αν είναι λάθος συγχωρέστε με, γιατί είναι η πρώτη φορά που ξεκινάω και δεν γνωρίζω πολλά πράγματα.

    Γυμναστική θα κάνω στο σπίτι καθώς λόγω χρόνου (και οικονομικών) δεν προλαβαίνω να πηγαίνω γυμναστήριο, ίσως από Γενάρη αν τα καταφέρω να γραφτώ σε κάποιο.

    4 φορές την βδομάδα

    15 λεπτά ποδήλατο στατικό
    5 λεπτά στεπ
    Πιέσεις σε ίσιο πάγκο με βαράκια 3x15
    Άρσεις θανάτου με λυγισμένα πόδια 3x15
    Σκουώτ με βαράκια 3x15
    Προβολές με βαράκια 3x15
    Kickbacks γλουτών 3x15
    Πλάγιες άρσεις με βαράκια 3x15
    Κάμψεις δικεφάλων με βαράκια 3x15
    Κιckback (τρικέφαλα) 3x15
    Απλοί Κοιλιακοί 3x20
    Ραχιαίοι 3x15
    10 λεπτά ποδήλατο
    5 λεπτά στεπ

    Τα βαράκια που χρησιμοποιώ είναι 3 κιλά το καθένα

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Γεια σου Μάντυ, καλώς όρισες στο φόρουμ.
    Από τη στιγμή που πήρες την κρυάδα από την εικόνα του σώματός σου, πάρ'το ως έναυσμα και ξεκίνα να το αντιστρέψεις. Μπορείς, αρκεί να έχεις υπομονή, επιμονή και ένα σωστό πλάνο.
    Η προπόνησή σου είναι οκ για αρχή. Η μόνη αλλαγή που προτείνω ειναι να ξεκινάς με 6-8 λεπτα αερόβια ως προθέρμανση και μετά να μπαίνεις στις ασκήσεις.
    Επίσης, αερόβια 5 φορές χ 30 λεπτά σταθερής έντασης μεσα στην εβδομάδα, όποια ώρα σε βολεύει (μπορει να ειναι οι 3-4 μετά τη γυμναστική και η άλλη μόνη της άλλη μέρα)

    Η κυτταρίτιδα είναι κυρίως μαζεμένο λίπος. Όσο θα χάνεις, τόσο θα καθαρίζει το "τοπίο".
    Διατροφικά πως είσαι; Τι τρως;
    Κάνε οικονομίες και κάνε ενα δωρο στον εαυτο σου, μια συνδρομη στο γυμναστηριο. Πλέον υπαρχουν υπάρχουν πολλές προσφορές!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Συμβουλές Για Ξεκίνημα Με Το Bodybuilding
    By nikos3010 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 05-04-15, 11:52
  2. Συμβουλές Για Ξεκίνημα
    By Black10 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 21-08-14, 10:58
  3. Διατροφή Bodybuilding Για Ξεκίνημα - Συμβουλές?
    By manosRT in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 28-03-13, 15:41
  4. Συμβουλές για ξεκίνημα διατροφής
    By stry in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 9
    Last Post: 30-08-12, 15:53
  5. Συμβουλές για Ξεκίνημα Στα Βάρη
    By dargo in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 11
    Last Post: 01-07-10, 12:19

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •