Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    15-12-17
    Posts
    2

    Default Συμβουλές για Αύξηση Βάρους και Μάζας

    καλησπέρα δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο μέρος για να ανοίξω ένα θέμα ελπίζω πως ναι...ονομάζομαι αλεξανδρος και έχω ένα πολύ σοβαρό θέμα και αυτό δεν είναι άλλο από το ότι δεν μπορώ να πάρω κιλά...συγκεκριμένα είμαι 24 χρονών 1.80 ύψος και 55 κιλά θέλω σίγουρα να πάρω άλλα 20 κιλά...αυτες τις μερες καθομουν και διαβαζα αρκετα απο τα αρθρα σας και με έβαλε στο τρυπακι να κάνω μια μεγαλύτερη προσπάθεια με σωστό τρόπο...για αρχή εχω να φτιαξω ενα προγραμα διατροφης την οποια θα παρω απο διατροφολογο υστερα εχω βαλει σκοπό να ξεκινήσω γυμναστήριο το μόνο που μου λειπει μιας και εργάζομαι αρκετες ωρες την ημερα θα ηθελα να μου προτεινεται καποια φορμουλα η το οτιδηπτοε θα με βοηθουσε να αυξήσω το βάρος μου αλλά και τον όγκο μου...και εάν έχετε την καλοσύνη να μο δωσετε καποιες συμβουλες...ειμαι ανοιχτος σε οποιαδηποτε ερωτηση σας

  2. #2

    Default

    Γεια σου Αλεξανδρε και καλός ορισες!! Καταρχήν γνώμη μου είναι να καθησεις εσύ και να φτιαξεις μια διατροφή όγκου βασιζόμενος σε διάφορες διατροφές που υπάρχουν στο site..Φόρμουλα για να αυξήσεις το βαρος σου δεν σου χρειαζεται. Η σωστη διατροφή θα το κανει αυτό..μπορείς όμως να φτιαχνεις σπιτικά ροφήματα όγκου απο σωστές τροφές για να βάλεις καθαρά κιλά.. Υπάρχει σχετικό άρθρο για αυτό..

  3. #3
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Αλέξανδρε καλωσόρισες.

    Σίγουρα πρέπει να πάρεις κάποια κιλά με βάση το ύψος και το βάρος σου.

    Στο γυμναστήριο ζήτα να σου δείξουν τις ασκήσεις και φρόντισε να μάθεις σωστά τις τεχνικές εκτέλεσης.
    Για τη διατροφή αφού θα πας σε διατροφολόγο δοκίμασε την 1-2 εβδομάδες.
    Αν δεις ότι δεν ανεβαίνεις σε βάρος σημαίνει ότι θα πρέπει να προσθέσεις τροφή.

    Χρήσιμα άρθρα είναι:
    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=45446

    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=26236

    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=21345

    Καλή επιτυχία

  4. #4
    New Member
    Join Date
    05-12-15
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    87

    Default

    Αλέξανδρε μπράβο για την απόφαση να βελτιώσεις το σώμα σου.
    Η βασική αρχή για να το πετύχεις, συνοψίζεται σε μία και μόνο λέξη: ΣΤΑΔΙΑΚΑ.
    Ότι αποφασίσεις να εφαρμόσεις, θα το εφαρμόζεις μόνο του για 1-2 βδομάδες, όπως ειπώθηκε ήδη, και μετά θα προχωράς στην επόμενη αλλαγή.
    Αν δεν το κάνεις έτσι και κινηθείς με ενθουσιασμό, αλλάζοντας 3 και 4 πράγματα ταυτόχρονα, αν δεις αλλαγή στο σώμα σου, δεν θα ξέρεις από τι προήλθε.
    Το 1ο πράγμα για μένα είναι τα 5 γεύματα, το οποίο αφού είσαι πολλές ώρες εκτός, σημαίνει ταπεράκια.
    Οργανώσου, συνήθισέ το και συνέχισε.
    Καλή συνέχεια!

  5. #5
    New Bodybuilder
    Join Date
    15-12-17
    Posts
    2

    Default

    σας ευχαριστω πολυ ολους για την στήριξη...θελω να προσθέσω πως δυστυχώς οτι και αν φαω ο οργανισμος μου το αποβαλει κατευθειαν οποτε καποια προτεινη/υδατανθρακες σε σκονη πιστευω θα βοηθουσε και αναγκαστηκα επειδη το βλεπω πανω μου και πλεον εχω μα8ει τον εαυτο μου πρεπει να παρω οποσδηποτε...και ελεγα να ξεκινησω με την nitrotech η οποια περιεχει και λιγη δοση κρεατινης εαν εχετε καποια αλλη προταση ειμαι ανοιχτος να την ακουσω...επισης εαν εχετε την καλοσυνη και μπορειτε να μου δωσετε καποια site ωστε να τα παραγγείλω απο εξω μηπως και βρω φθηνότερα θα το εκτιμουσα

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Αλέξανδρε, γράψε μας αναλυτικά το διαιτολόγιό που ακολουθείς και που δεν καταφέρνεις να βάλεις βάρος. Το συμπλήρωμα από μόνο του δεν θα σου προσφέρει κάτι. Για το στόχο που έχεις, αυτό που ειναι άκρως σημαντικό είναι η συνέπεια, να τρως σταθερά τις θερμίδες που πρέπει, από τροφές συμπαγείς θερμιδικά.
    Όσο για φόρμουλες, μπορείς να κάνεις εύκολα και οικονομικά στο σπίτι μονος σου. Για παράδειγμα δες εδώ το βίντεο για σπιτικό ρόφημα όγκου, σκάλες ανωτερο από τις φόρμουλες που είναι γεμάτες κακής ποιότητας υδατάνθρακα.
    Διατροφή Για Όγκο - Σπιτικό Ρόφημα 1000+ Θερμίδων


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 45
    Last Post: 09-09-17, 22:22
  2. Αύξηση μάζας μετά από μεγάλη απώλεια βάρους
    By juma666 in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 2
    Last Post: 28-01-17, 00:02
  3. Κάψιμο Λίπους ή Αύξηση Μάζας Μετά Από Μεγάλη Απώλεια Βάρους;
    By arxontas95 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 18-06-16, 11:46
  4. Replies: 3
    Last Post: 01-12-10, 21:53
  5. Συμβουλές για αύξηση βάρους
    By andreas34 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 11-01-10, 06:52

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •