Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 11 of 11
  1. #1

    Default Θερμογενετικα

    Καλησπέρα! Ήθελα να ρωτήσω αν τα θερμογενετικα χάπια μπορούν να προκαλέσουν διαταραχή στην εμμηνο ρύση? Αν και έχω ξεκινήσει από τον Ιούνιο με διακοπή ενός μήνα και ξανά συνεχίζω τον δεύτερο κύκλο χαπιών έχω δύο συνεχόμενους μήνες μεγάλες καθυστερήσεις? Φταίνε τα χάπια ή η απώλεια λίπους στο σώμα συντελεί λόγος διαταραχής? Ευχαριστώ! Μπορώ σε αναφέρω ποια παίρνω αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει λόγος!

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Για ποιο λόγο παίρνεις τόσο μεγάλο διάστημα θερμογεννετικά;;! Ποια παίρνεις και πόσα κιλά είσαι; (και ύψος/ηλικία).
    Φυσικά και μπορεί να επηρρεάσουν την περίοδο, εξαρτάται και πόσο αυστηρή δίαιτα κάνεις και αερόβιες καθως και το ποσοστό λίπους σου.

  3. #3

    Default

    Τα έπαιρνα και παίρνω γιατί έχω όλο το λίπος στα πόδια με αποτέλεσμα να μην μπορούν να γραμμωσουν στο επιθυμητό. Πήρα τα black burn stacker 2 και τώρα μπηκα στα fever plus της nutrend εδώ και 15 μέρες . Αλλά από ότι φαίνεται θα τα σταματήσω όλα. Προέχει η υγεία μου. Είμαι 1.52 ύψος 52 με 53 κιλά 32 χρονών. 2 φορές crossfit και 2 με 3 λίγα βαρύ και στο τέλος αερόβιο hiit. Δεν έχω πρόγραμμα διατροφής αλλά τρώω υγιεινά, φρούτα, βρώμη, ολικής άλεσης και πρωτεΐνη κοτόπουλο μπιφτέκια ψάρια. 3 γεύματα την μέρα ανάλογα με τις δουλειές Έχω και πρωτεΐνη σκόνη που παίρνω σαν συμπλήρωμα πχ δεκαετίανο κι μετά την προπόνηση.

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Ότι και να παρεις αν δεν ακολουθείς συγκεκριμένο διαιτολόγο δεν θα δεις κανένα αποτέλεσμα. Απλή λογική είναι.
    Σταματα τα άμεσα και ξεκινα να φτιάξεις λεπτομερώς τη διατροφή σου μετρώντας θερμίδες και μακροθρεπτικά.

  5. #5

    Default

    Θερμίδες και μακρο μετράω με βάση ένα App my fitness pal έχω θέσει 40 πρωτεΐνη 30 υδατάνθρακα 30 λίπος θερμίδες 1200 κανονικά για διατήρηση αλλά εγώ το έχω με 1000 για απώλεια βάρους ζυγίζω το φαγητό μου και το καταγράφω εκεί απλά δεν έχω συγκεκριμένο πρόγραμμα. Θα έπρεπε λες?

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    1200 θερμίδες για μια γυναίκα (ακόμα και με το ύψος σου) που ασκείται είναι πολύ λίγες, πόσο μάλλον οι 1000.
    Προφανώς γι αυτό σου σταμάτησε και η περίοδος. Λόγω χαμηλών θερμίδων, γυμναστικής, θερμογενετικών.

    Θα σου έλεγα, επειδή προτεραιότητα έχει η υγεία σου, να κάνεις ένα διάστημα ισοθερμιδική διατροφή στις 1200 και σταδιακά να πας στις 1400-1500 όπου παράλληλα θα ανεβάσεις δραστηριότητα και στο γυμναστήριο. Από τα κιλά σου, σίγουρα δεν θες να χάσεις πολλά, ίσα ίσα, πιστεύω πως αυτό που θες ειναι ανασύσταση. Να χάνεις δηλαδή λίπος και να βάζεις μυς. Οταν ανεβάσεις σταδιακά θερμίδες και κοψεις τα συμπληρώματα, θα σου ερθει η περίοδος. Ομως, πρεπει να εχεις συγκεκριμενο διαιτολογιο , που καθημερινα θα τρως σταθερα γευματα 5-6 χωρισμενα μεσα στη μέρα. Δεν ειναι δυσκολο, μπορουμε να σε βοηθησουμε. Ξεκινα να κανεις την προσπαθεια σου , αφου παραλληλα διαβασεις τα αρθρα στην ενοτητα της διατροφης.

  7. #7

    Default

    Ευχαριστώ πολύ θα ακολουθήσω την συμβουλή σου! Καλό βράδυ

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Να σαι καλά! Καλή επιτυχία στο στόχο σου και εκμεταλλεύσου το φόρουμ, είναι θησαυρός γνώσεων!

  9. #9
    New Member
    Join Date
    08-04-17
    Posts
    11

    Default

    Καλησπέρα, όσον αφορά τα θερμογενετικα σε φάση γράμμωσης, ήθελα να ρωτήσω εάν η παράλληλη χρήση (1.5γρ ημερήσια) καρνιτινης επηρεάζει σε κάτι αρνητικά (χρονισμός θερμ+καρν: 1 φορά το πρωί, αερόβια, 1 φορά το απόγευμα).
    Και εάν για οποιαδήποτε λόγο η συνέχιση της λήψης συμπληρώματος βιταμινών και ω3-6-9 αντενδείκνυται. Ευχαριστώ

  10. #10
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Όχι δεν υπάρχει καμία αλληλεπίδραση.
    Βιταμίνες και Ω3/6/9 μπορείς να τα λαμβάνεις συνεχόμενα πάντα στις προτεινόμενες δοσολογίες.

  11. #11
    New Member
    Join Date
    08-04-17
    Posts
    11

    Default

    Ευχαριστώ


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Θερμογενετικα
    By Koyla in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 12
    Last Post: 08-01-16, 21:22
  2. Αλκαλική κρεατίνη και θερμογενετικά
    By CostasK in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 06-05-14, 04:28
  3. Θερμογενετικά και Κρεατίνη
    By songoku in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 10
    Last Post: 07-05-11, 23:16
  4. Θερμογενετικά Συμπληρώματα (Ερώτηση)
    By Nas in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 9
    Last Post: 14-06-10, 01:09

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •