Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Pumping Iron
    Join Date
    05-03-17
    Posts
    286

    Default Στασιμότητα και Ρεαλιστικός Στόχος για Μυικά Κιλά

    Θα ήθελα λίγο τη γνώμη των πιο έμπειρων εδώ μέσα πάνω σε ένα θέμα που με προβληματίζει ιδιαίτερα τον τελευταίο καιρό.
    Ξεκίνησα να γυμνάζομαι συστηματικά από τον Ιούλιο του 2015, εδώ και 2.5 χρόνια περίπου.
    Όλο αυτόν τον καιρό, πέρα από τον καθρέφτη, παρακολουθώ την πρόοδό μου και με λιπομετρήσεις που κάνω κατά διαστήματα με τη μέθοδο της βιοηλεκτρικής εμπέδησης.
    Ενώ λοιπόν τον πρώτο ενάμισι χρόνο, σύμφωνα με τις μετρήσεις που έκανα αλλά και όπως το καταλάβαινα και ο ίδιος βλέποντας τον εαυτό μου, ανέβαζα σταθερά μυϊκά κιλά (5 καθαρά μυϊκά κιλά σε ενάμισι χρόνο χωρίς παράλληλη αύξηση λίπους), η φετινή χρονιά ήταν ιδιαίτερα απογοητευτική για μένα. Μόλις 900 γρ. ήταν το καθαρό κέρδος μου σε μυς για έναν ολόκληρο χρόνο, ενώ παράλληλα λίπωσα και κατά 2.5 κιλά όπως έδειξε η τελευταία μέτρηση. Βέβαια αυτό το καταλαβαίνω και ο ίδιος, καθώς βλέπω μια "στασιμότητα" στη διαμόρφωση του σώματός μου.
    Και όλα αυτά ενώ οι τωρινές μου προπονήσεις δεν έχουν καμία απολύτως σχέση από άποψη ποιότητας με τις αρχικές (υψηλότερη τεχνική, πολύ περισσότερα κιλά, πολύ πιο "ψαγμένες" ασκήσεις με μεγαλύτερο δείκτη δυσκολίας), ενώ και στο θέμα της διατροφής γνωρίζω πια πολύ περισσότερα πράγματα και προσέχω πολύ περισσότερο από όσο όταν ξεκίνησα. Να σημειώσω ακόμα ότι στις αρχές δεν χρησιμοποιούσα τίποτα από συμπληρώματα, ενώ τώρα που παίρνω σχεδόν τα πάντα (βιταμίνες, πρωτεϊνη, αμινοξέα, CLA, κρεατίνη κατά κύκλους) δεν βλέπω το αποτέλεσμα που θα περίμενα.
    Γιατί συμβαίνει αυτό; Ποια είναι η γνώμη σας και τι πρέπει να κάνω για "ξεκολλήσω";
    Πόσο μπορεί να ανέβει κανείς μυϊκά με φυσικό τρόπο π.χ. σε 3 μήνες/6 μήνες/1 χρόνο;

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Αυτά που περιγράφεις είναι απολύτως φυσιολογικά και αναμενόμενα.
    Στην αρχή η αύξηση μυικής μάζας γίνεται με γρήγορους ρυθμούς καθώς είναι κάτι καινούργιο για το σώμα σου και ανταποκρίνεται αμέσως (αυτό που λεμε newbie gains).
    Mετά οι ρυθμοί πέφτουν. Αυτό δεν σημαίνει στασιμότητα. Το πόση αύξηση θα έχεις από δω και πέρα εξαρτάται και από τα γονίδιά σου, την ηλικία σου, την προπόνησή σου, τη διατροφή σου, την ικανότητα ανάρρωσης κλπ. Γενικά μιλώντας, 1 κιλό ανα χρόνο καθαρό μυικό βάρος μπορεί κάποιος να το πετύχει.
    Δεν γίνεται αιωνίως να βάζεις 5 κιλά το χρόνο (αν το έκανες εσύ που είσαι φυσικός αθλούμενος, τότε κάποιος με χημική υποστήριξη πόσα θα έβαζε;! ) αλλά αυτό καθε άλλο από το να σε αποθαρρύνει πρέπει. Συνέχισε, έχεις ακομα πολλα περιθώρια (δεν γνωριζω ηλικία βέβαια) , κάνε τις προπονήσεις σου όπως πρέπει, την διατροφη σου και σιγουρα το σωμα σου θα βελτιωθει.
    Αρα δεν τιθεται καν θεμα κολλήματος. Επίσης επανεξετασε την προπονηση σου, αν θελει αλλαγη, η διατροφη κλπ
    Αυτό το άθλημα που διάλεξες ειναι της υπομονής. Θελει χρονο, υπομονή και επιμονή. 2.5 χρόνια δεν ειναι τιποτα.. σκέψου εγώ γυμνάζομαι από το 1996
    Last edited by Kardoula; 20-12-17 at 00:50.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Στασιμότητα Στα Κιλά Μου - Τί Κάνω;
    By Painless in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 8
    Last Post: 16-01-14, 19:09
  2. Στασιμοτητα στα κιλα και στο σωμα.
    By marcovermars in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 13-07-12, 23:14
  3. Νέος Στόχος Για Όγκο Τα 87 Κιλά!
    By PanosMAth in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 09-09-11, 12:55
  4. Μυϊκά Κιλά
    By npsarrakos in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 20
    Last Post: 17-04-09, 01:27

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •