Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Member
    Join Date
    02-01-18
    Posts
    10

    Default Βοήθεια για εναν αρχάριο

    Καλησπέρα ειμαι ένας νέος 19 ετών (σε λίγες μέρες)!θα ηθελα να με βοηθήσετε και να με συμβουλεψετε σε καποια πραγματα :)!μολις τελείωσα από τις πανελληνιες έφτασα 93 κιλά με ύψος 1.84!μοκις τελείωσα πήγα γυμναστήριο γυμνάστηκα εντατικά καο σοβαρά με πολυ σκληρή διατροφή και έχασα 14 κιλά μέχρι τον Σεπτεμβρίο.. τέλος πάντων μετα 2-3 μήνες πήρα 1-2 κιλά αλλα επειδη είχα κάποιους μυς με συμβούλεψαν κάποιοι γυμναστές να δουλέψω για να πάρω όγκο ! Πριν 10 μέρες ξεκίνησα μια ειδικά διατροφή με 2800-3000 θερμιδες την ημέρα με το πρωινό μιυ να ειναι 2 τοστ με 4 αυγά που από τα 4 αβγά τρώω τους 2 κρόκους και πινω και μια πορτοκαλάδα ! Για δεκατιανό μου δίνουν μια πρωτεΐνη maxi με γεύση φράουλα και μου την δίνουν να την βάζω σε μίξερ με 50 Γραμμαρια κουακερ και γαλα μπλε ! Μετα για μεσημεριανό μου δίνουν 160 Γραμμάρια υδατανθρακα,160 Γρ πρωτεΐνη και σαλάτα με 2 κουταλιές λάδι ! Έπειτα για πριν το γυμναστήριο μου δίνουν 1 τοστ με τυρί και μετα την προπόνηση 1 πρωτεΐνη με γιαούρτι και μέλι ! Και για βράδυνο μου δίνει το ίδιο με το μεσημέρι ! Αυτο που θελω να πω και χρειάζομαι επειγόντως βοήθεια ειναι οτι βλέπω να μεγαλώνει η κοιλιά μου ,να παίρνω ναι μεν όγκο αλλα να εχω πάρει σχεδόν σε 10 μεσες 2.5 κιλά και να εχω φτάσει γύρω στα 86! Βλέπω όμως οτι παίρνω και αρκετό λίπος στην κοιλιά και επειδη θελω να βγω στην παραλία με κοιλιακούς και ενα καλο σωμα φοβάμαι οτι θα ξεφύγω πολυ σε κιλά και δεν θα μπορω να πετύχω τον στόχο μου μπορείτε να με βοηθήσετε και να μου πείτε τι προτείνετε ;

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλώς όρισες στο φόρουμ!
    Από αυτά που περιγράφεις, η διατροφή αυτή θα σε οδηγήσει αν τη συνεχίσεις να παρεις και ότι με κόπο είχες χάσει.
    Όγκος δεν είναι τρώω άντε αβέρτα. Πρέπει να ξέρεις πόσες θερμιδες να καταναλώνεις! Η διατροφή αυτή οχι μόνο ειδική δεν είναι, αλλά δεν έχει κανένα νόημα αν δεν λάβουν υπ οψιν τις θερμιδες συντηρησης σου.
    Το εχουν κανει αυτο; Δεν νομιζω.
    Σταμάτα να τρως ολες αυτες τις ποσότητες (που ειμαι σιγουρη πριν την κανεις ετρωγες πολυ λιγοτερο) και με βαση τα αρθρα που θα σου δειξουμε στην πορεια, θα σε καθοδηγησουμε για το πως μπορεις να εχεις ενα σωστο διαιτολογιο.
    Τι γυμναστική κανεις;

  3. #3
    New Member
    Join Date
    02-01-18
    Posts
    10

    Default

    Καλησπέρα σας ! Μπορείτε να με βοηθήσετε ; Κανω ενα προγράμμα χακς που ειναι υψηλής έντασης και συνδιαζεται με φιτνεσς που κανω βαροι κλπ ! Πριν ξεκινήσω την διατροφή ήμουν 82 κιλά με ύψος 1.84! Μπορείτε να μου πείτε τι ακριβώς χρειάζομαι για να πάρω όγκο και να μην παχυνω ; Ευχαριστώ πολυ μιλάω για διατροφή κυρίως

  4. #4
    Advanced Bodybuilder Daglari's Avatar
    Join Date
    22-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    776

    Default Βοήθεια για εναν αρχάριο

    Quote Originally Posted by Mant9999 View Post
    Καλησπέρα σας ! Μπορείτε να με βοηθήσετε ; Κανω ενα προγράμμα χακς που ειναι υψηλής έντασης και συνδιαζεται με φιτνεσς που κανω βαροι κλπ ! Πριν ξεκινήσω την διατροφή ήμουν 82 κιλά με ύψος 1.84! Μπορείτε να μου πείτε τι ακριβώς χρειάζομαι για να πάρω όγκο και να μην παχυνω ; Ευχαριστώ πολυ μιλάω για διατροφή κυρίως
    Ψάξε μέσα στο φόρουμ στο τομέα της διατροφής υπολόγισε θερμίδες συντήρησης και από κει κι έπειτα πρόσθεσε 150-200 για να βγάλεις τις θερμίδες του όγκου σου.
    Δες και τη λίστα με τις τροφές και κάνε το προγραμμα σου.
    Δοκίμασε την διατροφή που θα βγάλεις για 1-2 βδομαδες και αν δεις πως βάζεις πάνω από 1 κιλό σ' αυτό το διαςτημα χαμήλωσε τις θερμίδες.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by Daglari; 03-01-18 at 00:31.
    Grind while they sleep
    Learn while they party
    Live like they dream
    ObesetoaBeast

  5. #5
    New Member
    Join Date
    02-01-18
    Posts
    10

    Default

    Να σας πω εμενα η συντήρηση ειναι γύρω στις 2100 θερμιδες άρα για να πάρω όγκο θα πρεπει να παω γύρω στις 2300; Σωστά και αν ναι μπορείτε να μου δώσετε κάποιες συμβουλές σχετικά με το αν πρεπει να πάρω καο καμία πρότεινα η οχι ;

  6. #6
    Advanced Bodybuilder Daglari's Avatar
    Join Date
    22-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    776

    Default

    Quote Originally Posted by Mant9999 View Post
    Να σας πω εμενα η συντήρηση ειναι γύρω στις 2100 θερμιδες άρα για να πάρω όγκο θα πρεπει να παω γύρω στις 2300; Σωστά και αν ναι μπορείτε να μου δώσετε κάποιες συμβουλές σχετικά με το αν πρεπει να πάρω καο καμία πρότεινα η οχι ;
    Αν η διατροφή σου έχει όλα τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά απο αυτά που τρως μια πρωτεΐνη θα σου ναι αχρείαστη!



    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Grind while they sleep
    Learn while they party
    Live like they dream
    ObesetoaBeast


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βοήθεια σε έναν αρχάριο...
    By beautiful_loser in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 33
    Last Post: 31-03-12, 07:20
  2. Βοήθεια σε έναν αρχάριο
    By Noullis in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 16-07-09, 04:35
  3. Καλησπέρα από έναν αρχάριο
    By kostasevros in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 19
    Last Post: 05-06-08, 03:07

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •