Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 34
  1. #1
    New Member
    Join Date
    05-01-18
    Posts
    10

    Question Βοήθεια 1.5 χρόνο στο γυμναστήριο ελάχιστα αποτελέσματα

    Καλησπέρα,

    Είμαι 21ος χρονών 183 και 84 κιλά. Ξεκίνησα γυμναστήριο-βάρη στην αρχή του πρώτου έτους των σπουδών μου, πήγαινα τακτικά 3 φορές την εβδομάδα για ένα χρόνο με διατροφή που μου έφτιαξε διατροφολόγος (χωρις κάποια εμφανή αλλαγή στο σώμα μου). Υστερα απο 9 μήνες χωρίς γυμναστήριο (έκανα μόνο πεζοπορία και ποδηλασία) άρχισα πάλι γυμναστήριο-βάρη(τέλος 2ου έτους σχολής) 4 φορές την εβδομάδα και το συνεχίζω μέχρι και τώρα(4ο έτος, δηλαδή πηγαίνω τακτικά 1.5 χρόνο τώρα). Το πρόβλημα μου είναι πως τον τελετευταίο 1.5 χρόνο όπου πάλι ακολουθώ διατροφή διατροφολόγου η μυηκή μου μάζα απο 65.2 έχει πάει 68.2 κιλά χωρίς να έχω δεί κάποια μεγάλη αλλαγή στο σώμα μου. Ανεβάζω πολύ δύσκολα τα κιλά στις ασκήσεις.
    Ενδεικτικά σε ΚΙΛΑ:
    πάγκος 42.5
    καθίσματα 50
    άρσεις θανάτου 52.5

    Γενικά έχω κάνει κύκλους όπου οι ημερίσιες χιλιοθερμίδες που κατανάλωνα ήταν κατά προσέγγιση 2600 με αναλογία λίπους-μυηκής μάζας που "έπαιρνα" 4/1
    Ποιός είναι ένας μέσος ρυθμός αύξησης μυηκής μάζας?
    Μήπως η πρόοδος μου είναι φυσιολογική και ύπερβάλλω?
    Μήπως ο διατροφολόγος με κοροιδεύει?
    θα αναρτήσω και το πρόγραμμα διατροφής που ακολουθώ κατα κύριο λόγο.IMG_8326.jpg μπιφτέκια εννοεί κρεας χωρίς πολλά λαδια κλπ. (κάθε πρωί τρόω 1 κούπα βρώμη και ένα ποτήρι γάλα), ακόμα αντικαθιστώ το πορτοκάλι με πράσινη σαλάτα ή ρίζι.
    Κάτι που έχω παρατηρήσει είναι πώς στίς ασκήσεις περνάω φάσεις όπου ανέβαζω τα κίλα σταδιακά και ξαφνικά μετά απο κάποιο καιρό δεν μπορώ να ανταπεξέλθω με αποτέλεσμα να ρίχνω τα κιλά και να βρίσκομαι σχεδόν στο σημείο απο το οποίο ξεκίνησα.

    Με το πρόγραμμα διατροφής που έχω ανεβάσει πήρα 1.5 κιλό μυηκή μάζα σε ένα μήνα(οχι καθαρή μυηκή προφανώς), ύστερα απο τους 9 μήνες παύσης -το 65.2 που γράφω είναι αφού "πήρα το 1.5 κιλό μυηκό σε ένα μηνα-. Ο 1.5ης χρόνος που αναφέρω είναι ουσιαστικά ο χρόνος κατά τον οποίο δεν είχα εμφανή πρόοδο.

    Έχω χρησιμοποιήσει προγράμματα άσκησης απο γνώστο σάιτ και τον τελευταίο 1.5 μήνα χρησιμοποιώ μια πολύ γνωστή συνδρομητική εφαρμογή στο κινητό που διαμορφώνει ατομίκο πρόγραμμα.

    Οταν ξεκίνησα τα βάρη για δεύτερη φορά πριν 1.5 χρόνο είχα λίπος 17%, τώρα έχω λίπος 14.8%, ενω το χαμηλότερο που έχω φτάσει μέσα στον τελευταίο 1.5 χρόνο είναι 11.7%. Με χρονική σειρά 17% λίπος -> 82.5 κιλά, μυηκό 65.2 κιλά
    11.7% λίπος -> 80 κιλά, μυηκό 67.1 κιλά
    14.8% λίπος ->84 κιλά, μυηκό 68.2 κιλά

    Ευχαριστώ!!
    Last edited by ManB; 05-01-18 at 07:51.

  2. #2
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    571

    Default

    Σίγουρα τα νούμερα που αναφέρεις δεν είναι η μυϊκή σου μάζα, περισσότερο η μάζα του σώματος σου που δεν είναι λίπος μοιάζουν. Χρησιμοποίησες κάποια μέθοδος για να τα μετρήσεις ή το έκανε ο διατροφολόγος σου;
    Αν πήρες σε 1,5 χρόνο 3 κιλά μυϊκή μάζα και ταυτόχρονα έριξες και το ποσοστό λίπους σου εμένα μια χαρά μου φαίνεται. Πιο πολύ με προβληματίζουν τα κιλά που λες, είναι η μέγιστη επανάληψη που μπορείς να κάνεις; Γιατί για το βάρος σου είναι πολύ λίγα.

  3. #3
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by ManB View Post
    Καλησπέρα,


    Μήπως ο διατροφολόγος με κοροιδεύει?
    θα αναρτήσω και το πρόγραμμα διατροφής που ακολουθώ κατα κύριο λόγο.IMG_8326.jpg μπιφτέκια εννοεί κρεας χωρίς πολλά λαδια κλπ. (κάθε πρωί τρόω 1 κούπα βρώμη και ένα ποτήρι γάλα), ακόμα αντικαθιστώ το πορτοκάλι με πράσινη σαλάτα ή ρίζι.
    Αυτό το "σαλάτα αποτοξίνωσης" πρέπει να ομολογήσω ότι με έκανε να ξεκινήσω τη μέρα μου γελώντας, ευχαρίστησε το διατροφολόγο σου από μένα χαχαχαχαχα

    Σόρρυ αλλά αυτή η διατροφή είναι φτωχή για ένα νέο παλικάρι που γυμνάζεται.
    Και μην έχετε τους διατροφολόγους για τίποτα το τρομερό, έχει πολλούς αγορά που είναι ακατάλληλοι για να δώσουν διατροφή σε αθλούμενους.

    Και όντως τα κιλά που κάνεις για την ηλικία σου και το βάρος σου είναι λίγα. Μπορεί να φταίει και η διατροφή σου μπορεί και όχι. Αλλά γιατί τέτοιο κόλλημα με το ποσοστό λίπους? Όσο για τις λιπομετρήσεις που κάνουν οι διατροφολόγοι, έχε υπόψη σου ότι δεν έχουν ιδιαίτερη ακρίβεια.

  4. #4
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    To πρόγραμμα της διατροφής σου δεν λέει ούτε ποσότητες, ούτε τίποτα.
    Σαν πρόγραμμα σίτισης του Στρατού είναι.

    Η άποψη μου είναι να φτιάξεις μόνος σου ένα πρόγραμμα διατροφής, από το οποίο θα παίρνεις (κατα προσεγγίση, μην μετράς γραμμάρια), τις θερμίδες, τις πρωτείνες, τους υδατάνθρακες και τα λίπη που χρειάζεσαι.

    Από εκεί και μετά πήγαινε και προπονήσου σαν αθλητής. Βάλε σαν στόχο την απόδοση. Γίνε δυνατότερος, γρηγορότερος, πιο εκρηκτικός και με μεγαλύτερη αντοχή. Αν τα πετύχεις αυτά, η εικόνα του σώματος θα ακολουθήσει.
    Last edited by Vass17; 05-01-18 at 11:29.
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  5. #5
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Αυτή η διατροφή που κάνεις είναι ο λόγος που έρχεται κόσμος σε εμάς και ζητάει βοήθεια και σταματάει τους διατροφολόγους.

    Βέβαια, ίσως στην όλη κατάσταση να βοήθησε και ένα λάθος προπονητικό πρόγραμμα.

    Αλλά ρε άνθρωπε, πες του, πρωινό με αμυγδαλωτά...;! Ούτε σε μνημόσυνο δηλαδή!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  6. #6
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Αυτή η διατροφή που κάνεις είναι ο λόγος που έρχεται κόσμος σε εμάς και ζητάει βοήθεια και σταματάει τους διατροφολόγους.

    Βέβαια, ίσως στην όλη κατάσταση να βοήθησε και ένα λάθος προπονητικό πρόγραμμα.

    Αλλά ρε άνθρωπε, πες του, πρωινό με αμυγδαλωτά...;! Ούτε σε μνημόσυνο δηλαδή!!!
    (μην το πεις πουθενά Σταύρο, γεύμα γιαούρτι, στάρι βραστό, ξηροί καρποί, ρόδι, scoop πρωτεΐνης......αγαπημένο μου, η γυναίκα μου με κράζει "ήταν καλός ο μακαρίτης")

  7. #7
    New Member
    Join Date
    05-01-18
    Posts
    10

    Default

    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

    Εεε τα γράφει λίγο περίεργα είναι η αλήθεια.. χαχαχα

    Δεν ανέφερα πως έχω ανεβασμένη προλακτίνη που ίσως να την κάνει και αυτή την ζημιά της?
    Το λίπος απλά το ανέφερα για να δώσω μια εικόνα, αφου γράφω και το βάρος μου απο δίπλα. Γνωρίζω πως τα μηχανήματα που κάνουν λιπομετρήσεις δεν είναι και πολύ ακριβή αλλά νομίζω μπορεί κάποιος να σχηματίσει έστω και ενδεικτικά μια άποψη. Τα 3 κιλά που πήρα στον 1.5 χρόνο δεν είναι καθαρός μυηκός ιστός, είναι 75% νέρο κλπ. . Για τα κιλά που αναφέρω ώς μυηκή μάζα στο χαρτί της λιπομέτρισης αναφέρονται ως "μυηκη μάζα ...." για ¨άλιπη μάζα" έχει διαφορετική τιμή.
    Στον διετολόγο πηγαίνω τακτικά τους τελευταίους 3 μήνες ύστερα απο αρκετό καιρό που είχα σταματίσει, δεν νομίζω πως θα ξαναπάω όμως καθώς δεν μου έδινε τις λιπομετρίσεις και μου έλεγε νούμερα απο το κεφάλι του, οτι παίρνω 2 κιλά μυηκό κάθε μήνα πράγμα που θα φαινόταν νομίζω ακόμα και στις ανακριβής λιπομετρήσεις(2 κίλα που λογικά το 75% περίπου είναι νερό + τα υπόλοιπα που έχει ένας μύς πέρα του μυηκού ιστού) .
    Οι ποσότητες της διατρόφης που ανέβασα είναι οι φυσιολογικές , μου φτάνουν μέχρι να είμαι πλήρης χωρίς υπερβολές πάντα.

    Θα κοιτάξω να φτίαξω μόνος μου την διατροφή.
    Όσο για το πρόγραμμα που ακολουθώ στα βάρη μοιάζει με 5Χ5, κάνω 2 σετ ζέσταμα και 5 σετ με τα κανονικά κιλά με 10 επαναλήψεις στο κάθε σέτ.
    Θα κοιτάξω να συμβουλευτώ και τους γυμναστές στο γυμνάστήριο που πηγαίνω αν και όταν είχα ακολουθήει ενα πρόγραμμα που μου έβγαλαν όταν πρωτοξεκίνησα δεν σημείωσα σχεδόν καθόλου πρόοδο.
    Last edited by ManB; 05-01-18 at 14:37.

  8. #8
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Για την υψηλη προλακτίνη, κάνεις κάτι;
    Ένα συμπλήρωμα vitamin b complex θα βοηθούσε.
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  9. #9
    New Member
    Join Date
    05-01-18
    Posts
    10

    Default

    NAI
    Έχω ξεκινήσει θεραπεία (φαρμακευτική αγωγή).
    Έχω και τεστοστερόνη γύρω στο 410 που ίσως να είναι σχετικά χαμιλό για την ηλικία μου, αλλά έχω διαβάσει πως δεν θα έπρεπε να έχω θέμα απο αυτό (δεν ξέρω αν επηρεάζει καθώς είναι μέσα στισ τιμές αναφοράς).
    Οι υπόλοιπες εξετάσεις ήταν μια χαρά.

  10. #10
    Junior Bodybuilder ArmEveryday's Avatar
    Join Date
    05-01-18
    Location
    Germany
    Posts
    226

    Default

    To oτι μπορει να μη ζοριζεσαι αρκετα στις ασκησεις σου το εχεις σκεφτει;
    Γνωριζω ατομα στην ηλικια σου που ασχολουνται σοβαρα, κ ενω τρωνε πιτογυρα ή πινουν ποτα, ειναι φετες.

    Είναι και να την ιδρωνεις τη φανελα, το οτι πας γυμναστηριο δε λεει τιποτα, δε σημαινει οτι ολοι κανουν την ιδια προσπαθεια

  11. #11
    Junior Bodybuilder johnnakos's Avatar
    Join Date
    22-02-14
    Location
    Corfu
    Posts
    144

    Default

    Quote Originally Posted by ArmEveryday View Post
    To oτι μπορει να μη ζοριζεσαι αρκετα στις ασκησεις σου το εχεις σκεφτει;
    Γνωριζω ατομα στην ηλικια σου που ασχολουνται σοβαρα, κ ενω τρωνε πιτογυρα ή πινουν ποτα, ειναι φετες.
    αυτο δεν γινεται φιλε μου... μην γραφεις οτι να ναι... οι ¨φετες" χτιζονται με το φαγητο... ειναι νομος...
    on topic τωρα, θα συμφωνησω με ολους οτι η διατροφη που σου εργαψε ο "επαγγελματιας" διατροφολογος ειναι για τα σκουπιδια... παρε ιδεες απο το φορουμ εδω για διατροφη και ασκηση!! οτι καλυτερο ever!!!

  12. #12
    Junior Bodybuilder ArmEveryday's Avatar
    Join Date
    05-01-18
    Location
    Germany
    Posts
    226

    Default

    Στα 17-22 γινεται γιατι η τεστοστερονη σου ειναι στα υψη ενω μολις εχει σταματησει η αναπτυξη. Και μετα γινεται, αν γυμναζεσαι σκληρα.
    Σιγουρα ειναι πιο ευκολο να κρινεις τη διατροφη του αλλου. Αλλα γιατι ειναι οφφ τοπικ το αν γυμναζεται καποιος αποδοτικα ή οχι;


    Δηλαδη ολοι θεωρειτε πως ολοι γυμναζονται το ιδιο καλα, κανουν τις ασκησεις παντα με αψογη τεχνικη ζοριζονται το ιδιο;

    Δεν καταλαβαινω γιατι επικεντρεστε μονο στη διατροφη, λες κ η γυμναστικη του ας πουμε ειναι δεδομενο οτι θα ειναι τελεια;


    Α ακομα κ στον τομεα της διατροφης, απο την εμπειρια μου πολλοι ειναι αυτοι που λενε τρωω μονο βραστο ρυζι με κοτοπουλο και μακαρονι και
    μονο αυτα δεν τρωνε :P

    Kατι λιτρα κοκα κολες, Monsters, σοκολατες μπισκοτα κλπ τα θεωρουνε πταισματα. Ελαχιστοι τηρουν προγραμματα στο 100% κ ασε τι λενε τωρα
    Last edited by ArmEveryday; 05-01-18 at 15:56.

  13. #13
    New Member
    Join Date
    05-01-18
    Posts
    10

    Default

    Πιστεύω πως κάνω το περισσότερο που μπορώ.
    Πάντα φτάνω στο σημείο να μην μπορώ να συνεχίσω το τελευταίο ή τα δύο τλευταία σετ και πίστεψε με είμαι πολύ ποιο υδρομένος απο τους περισσότερουε εκεί (πραγματικά δηλαδή γίνομαι μούσκεμα). Ακόμα πιάνομε κάθε φορά για αρκετές μέρες μετά απο κάθε προπόνηση (νομίζω πωσ είναι ενα καλό δείγμα αυτό)
    Δεν προσπαθώ να το ρίξω στις ορμόνες και να απομακρύνω την ευθύνη απο εμένα.
    Αντικειμενικά αναφέρο τις παρατηρήσεις μου μπας και βγάλω άκρη.
    Απλά έχω βαρεθεί να κάνω υπομονή. Έχω φτάσει σε σημείο που απλά ζορίζομαι και τα κιλά στισ ασκήσεις πέφτουν πάλι χωρίς κάποιο εμφανή λόγο ( δεν έχω αλλάξει κάτι).
    Άπλα μωρέ μετά απο ένα σημείο αν δεν βλέπεις πρόοδ απογοητεύεσαι όταν προσπαθείς και είσαι και συνεπής.
    Last edited by ManB; 05-01-18 at 15:58.

  14. #14
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by ArmEveryday View Post
    Στα 17-22 γινεται γιατι η τεστοστερονη σου ειναι στα υψη ενω μολις εχει σταματησει η αναπτυξη. Και μετα γινεται, αν γυμναζεσαι σκληρα.
    Σιγουρα ειναι πιο ευκολο να κρινεις τη διατροφη του αλλου. Αλλα γιατι ειναι οφφ τοπικ το αν γυμναζεται καποιος αποδοτικα ή οχι;


    Δηλαδη ολοι θεωρειτε πως ολοι γυμναζονται το ιδιο καλα, κανουν τις ασκησεις παντα με αψογη τεχνικη ζοριζονται το ιδιο;

    Δεν καταλαβαινω γιατι επικεντρεστε μονο στη διατροφη, λες κ η γυμναστικη του ας πουμε ειναι δεδομενο οτι θα ειναι τελεια;
    Σωστή απορία.
    1ον Γιατί δεν μπορούμε να δούμε τον άλλον στο γυμναστήριο και να ξέρουμε ακριβώς τι κάνει

    και 2ον Για μένα προσωπικά είναι δεδομένο ότι αν θες αποτελέσματα πρέπει να γυμνάζεσαι 100 % σωστά. με σωστή τεχνική, κάνοντας ασκήσεις που να έχουν σχέση με το τι θες να πετύχεις (δύναμη ή υπερτροφία ή εκρηκτικότητα κλπ). Αν μπαίνεις σε ένα forum και δεν έχεις στρώσει τη γυμναστική σου στο μεγαλύτερο ποσοστό αλλά κάθεσαι και μετράς τους κόκκους του ρυζιού που τρως......ε συγγνώμη αλλά.....κάτι δεν πάει καλά
    Και το ξέρω ότι υπάρχουν μπόλικα παιδιά που στην ουσία ακόμα δεν ξέρουν να γυμνάζονται σωστά και ψάχνονται με λιπομετρήσεις, bulking και cutting και άλλα τέτοια. Αν δεις σε παλαιότερα ποστ μου το γράφω αρκετά συχνά.

    Αλλά ρε φίλε......η διατροφή αυτή που έχει δεν είναι σωστή ΟΥΤΕ για μη ασκούμενο. Για τα πανηγύρια είναι
    Και την έχει δώσει δυατροφολόγος και έχει πληρωθεί γι'αυτό. Ε, δε στη δίνει?

  15. #15
    New Member
    Join Date
    05-01-18
    Posts
    10

    Default

    Έχω ακολουθήσει και την παραπάνω διατροφή απλά πήρα 4 κιλά λίπος περίπου σε 2 μήνες και 1 κιλό μυηκό (75% νερο κλπ), αλλά τώρα πάλι βρέθηκα σε σημείο να μην ανεβάζω κιλά και να παχαίνω μόνο. Πήρα δηλαδη μυηκό όταν ανέβασα την διατροφή και μετά σταμάτισα πάλι.
    Μάλλον το προβλημα είναι με το φαγητό τι να πώ..IMG_8327 (1).jpg Αυτό ήταν το "bulking".

    γυμναστήριο πάντα πριν το γεύμα ενω έχει προηγηθεί 1 ώρα πρίν το δεκατιανό.
    Last edited by ManB; 05-01-18 at 16:14.

  16. #16
    Pumping Iron
    Join Date
    05-03-17
    Posts
    286

    Default

    Ίσως μέσα από την προσωπική μου εμπειρία μπορώ να σου δώσω μια βοήθεια όσον αφορά την τεστοστερόνη σου. Για ένα τρίμηνο δοκίμασε τα παρακάτω συμπληρώματα: ψευδάργυρος (κατά προτίμηση πικολινικός) 50mg την ημέρα, σελήνιο 200mcg την ημέρα και βιταμίνη D3 2000 IU την ημέρα. Μετά τους 3 μήνες μέτρησε ξανά την τεστοστερόνη σου να δεις αν έχει ανέβει.

  17. #17
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Συγγνώμη φίλε μου που θα πω πάλι κάτι αστείο, αλλά αυτό το "χυμός φρούτων σε συσκευασία" ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ θυμίζει Στρατό!!!

    ΧΑΧΑΧΑΧΑ

    Όποιος έχει κάνει υπηρεσία "εστιάτορα" καταλαβαίνει :-)

    Λοιπόν, άκου τι σου ρπτοεινω εγώ:

    1. Διάβασμα στην ενότητα της διατροφής ώστε να φτιάξεις ένα δικό σου διατροφικό πλάνο, με υπολογισμένα μακροδιατροφικά συστατικά. Έπειτα ποσταρε το εδώ να σου πούμε γνώμες και διορθώσεις, αν χρειάζεται.
    2. Πόσταρε και την προπόνησή σου, ώστε να δούμε αν επιδέχεται βελτιώσεων ή αν ταιριάζει στους στόχους σου. Παρόλη την υπεραπλούστευση και γενίκευση του "ξέρω κάτι πιτσιρικάδες που λιώνουν στο γυμναστήριο τρώνε ότι βρουν και είναι κομμάτια", ναι, ενδέχεται κάποιο πρόγραμμα προπόνησης να σου ταιριάζει καλύτερα.

    Υ.Γ. Για την χαμηλή τέστο δεν γράφω γιατί όπως είπες είσαι σε αγωγή,οπότε θεωρώ ότι με τις οδηγίες του δόκτωρα θα ανέβει.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  18. #18
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    571

    Default

    Quote Originally Posted by ManB View Post
    Ακόμα πιάνομε κάθε φορά για αρκετές μέρες μετά απο κάθε προπόνηση (νομίζω πωσ είναι ενα καλό δείγμα αυτό)
    Βασικά μετά από 1 και 1/2 χρόνο γυμναστικής δεν είναι και πολύ καλό σημάδι να πιάνεσαι για μέρες, θεωρητικά μετά που το σώμα μπαίνει σε μια ρουτίνα είναι φυσιολογικό μεν να αισθάνεσαι το σώμα σου βαρύ και μια κόπωση, όμως δεν θα έπρεπε να νιώθεις πιασμένος παρά μόνο στις περιπτώσεις που αλλάζεις πρόγραμμα, συνήθειες και το σώμα πρέπει να ξαναπροσαρμοστεί.
    Άρα κάτι δεν πάει καλά που εξηγεί και γιατί δεν ανεβαίνεις. Τα κλασικά αίτια μπορεί να είναι:
    1. Η διατροφή, μήπως έχεις και ελλείψεις σε κάποια βιταμίνη, μέταλλο κλπ. πέραν των θερμίδων;
    2. Η λίγη ξεκούραση σε συνδυασμό με την υπερβολική προπόνηση.
    3 Ύπνος, μήπως δεν κοιμάσαι σωστά και ξενυχτάς για μεγάλα χρονικά διαστήματα; Σε συνδυασμό με το 1 μήπως δεν σε βλέπει ο ήλιος αρκετά και έχεις έλλειψη βιταμίνης D;
    4. Παρατεταμένο άγχος-πίεση;
    5. Για τα ιατρικά δεν θα πω κάτι αφού ήδη σε παρακολουθεί γιατρός, πάντως το ότι δεν είσαι στα υψηλά επίπεδα τεστοστερόνης δεν σημαίνει ότι δεν είσαι στα φυσιολογικά, ίσως και εδώ να παίζει σημασία η διατροφή.

    Εγώ θα προτείνω να αλλάξεις και την διατροφή όπως σου λένε τα παιδιά αλλά κυρίως το πρόγραμμα γυμναστικής σου αφού δεν αποδίδει και νομίζω ότι ούτε σε εμένα δεν θα απόδιδε χωρίς να ξέρω λεπτομέρειες. Αλλά 2 σετ για ζέσταμα και 5 σετ των 10 επαναλήψεων σε κάθε άσκηση λογικό μου φαίνεται να κουράζεσαι και να μην ανεβαίνεις.
    Αν θέλεις γράψε αναλυτικότερα πόσες μέρες γυμνάζεσαι, πόσες ασκήσεις κλπ. Άποψη μου είναι να το ξαναξεκινήσεις απ' την αρχή. Με ένα full body πρόγραμμα 3 φορές την εβδομάδα ή ένα Upper/Lower χωρίς να το φορτώσεις με πολλές ασκήσεις, μόνο με βασικές ασκήσεις, με λιγότερες επαναλήψεις, λιγότερα σετ και περισσότερα κιλά ανά άσκηση. Δηλαδή να μειώσεις τον όγκο της προπόνησης αλλά να αυξήσεις την ένταση.

  19. #19
    Junior Bodybuilder ArmEveryday's Avatar
    Join Date
    05-01-18
    Location
    Germany
    Posts
    226

    Default

    Καλα τωρα ειδα το προγραμμα διατροφης, σαν να στο εβγαλε η γιαγια μου που ειναι 85 χρονων ειναι. Μονο λουκουμι με ελληνικο γλυκην βραστο δε σου εβαλε για pre workout

    Υπαρχουν και διατροφολογοι που ασχολουνται με αθλητες περισσοτερο και εξειδικευονται, δεν ξερω που μενεις κιολας.

    Ειναι κριμα που εδωσες λεφτα για αυτο το πραγμα.


    Aλλα και παλι εγω θα επιμεινω, δεν κανεις κατι καλα και στην προπονηση. Σε αυτη την ηλικια που εισαι θα πρεπε να πετας φωτιες τωρα.

    Γιατι δεν ανεβαζεις καποια βιντεο με τις βασικες ασκησεις που κανεις για να δουμε τι, ποσο κ πως το κανεις και να μιλησουμε επι της ουσιας
    Last edited by ArmEveryday; 05-01-18 at 21:24.

  20. #20
    New Member
    Join Date
    05-01-18
    Posts
    10

    Default

    Ευχαριστώ όλους όσους αφιέρωσαν χρόνο για να με βοηθίσουν!

    Απο ύπνο είμαι γενικά οκ, αγχος φυσιολογικό νομίζω.
    Θα κοιτάξω να αλλάξω το πρόγραμμα διατροφής και προπόνησης.

    Η προπόνηση που ακολουθώ είναι η εξής:

    πρίν απο κάθε προπόνηση κάνω διατάσεις και κάμψεις και ζέσταμα
    μετά απο κάθε προπόνηση κάνω τεντώματα


    κάθε σετ αποτελείται απο 10 επαναλήψεις
    επήσεις για κάθε άσκηση κάνω 2σετ ζέσταμα, 5 σετ κανονικά (διπλα απο κάθε άσκηση θα γράψω τα κίλα που κάνω σε κάθε άσκηση "κανονικά")

    ΜΕΡΑ1 πάγκος (42.5 κιλά) & κωπηλατική με μπάρα (30 κιλά) ΕΝΑΛΛΑΞ
    εμπροσθολαίμιες πιέσεις ώμων (20 κιλά) & όρθια κωμηλατική (20 κιλά) ΕΝΑΛΛΑΞ
    σούπερ σέτ κοιλιακών(5 γύροι), χωρίς έξτρα κιλά 10 plate sit ups, 20 plate twists, 30 plate cocoons

    ΜΕΡΑ2 καθίσματα (47.5 κιλά) & ρωμαικές άρσεις θανάτου (50 κιλά) ΕΝΑΛΛΑΞ
    "σκάλα" μηχάνιμα κωπηλατικής αερόβιο 1500μ 60δευτ διάλειμμα
    1200μ 50δευτ διάλειμμα
    900μ 40δευτ διάλειμμα
    600μ 30δευτ διάλειμμα
    300μ 20δευτ διάλειμμα

    ΜΕΡΑ3 Ξεκούραση

    ΜΕΡΑ4 πάγκος (42.5 κιλά) & κωπηλατική με μπάρα (30 κιλά) ΕΝΑΛΛΑΞ
    skull crushers (15 κιλά) & κάμψεις με μπάρα (22.5 κιλά) ΕΝΑΛΛΑΞ
    σούπερ σέτ κοιλιακοί (3 γύροι) 30,20,10 plate sit ups
    30,20,10 plate twists
    30,20,10 plate sit ups
    30,20,10 plate cocoons

    ΜΕΡΑ5 σούμο άρσεις θανάτου (27.5 κιλά) & προβολές (22.5 κιλά) ΕΝΑΛΛΑΞ
    "σκάλα" μηχάνιμα κωπηλατικής αερόβιο 1000μ 100δευτ διάλειμμα
    800μ 80δευτ διάλειμμα
    600μ 60δευτ διάλειμμα
    400μ 40δευτ διάλειμμα
    200μ 20δευτ διάλειμμα

    ΜΕΡΑ6,7 Ξεκούραση

    Οι ασκήσεις των κοιλιακών αλλάζουν κάθε εβδομάδα, όπως υπάρχουν και εναλλαγές και στις υπόλοιπες ασκήσεις
    Last edited by ManB; 05-01-18 at 22:00.

  21. #21
    Junior Bodybuilder ArmEveryday's Avatar
    Join Date
    05-01-18
    Location
    Germany
    Posts
    226

    Default

    Quote Originally Posted by ManB View Post
    Ευχαριστώ όλους όσους αφιέρωσαν χρόνο για να με βοηθίσουν!

    Απο ύπνο είμαι γενικά οκ, αγχος φυσιολογικό νομίζω.
    Θα κοιτάξω να αλλάξω το πρόγραμμα διατροφής και προπόνησης.

    Η προπόνηση που ακολουθώ είναι η εξής:

    πρίν απο κάθε προπόνηση κάνω διατάσεις και κάμψεις και ζέσταμα
    μετά απο κάθε προπόνηση κάνω τεντώματα


    κάθε σετ αποτελείται απο 10 επαναλήψεις
    επήσεις για κάθε άσκηση κάνω 2σετ ζέσταμα, 5 σετ κανονικά (διπλα απο κάθε άσκηση θα γράψω τα κίλα που κάνω σε κάθε άσκηση "κανονικά")

    ΜΕΡΑ1 πάγκος (42.5 κιλά) & κωπηλατική με μπάρα (30 κιλά) ΕΝΑΛΛΑΞ
    εμπροσθολαίμιες πιέσεις ώμων (20 κιλά) & όρθια κωμηλατική (20 κιλά) ΕΝΑΛΛΑΞ
    σούπερ σέτ κοιλιακών(5 γύροι), χωρίς έξτρα κιλά 10 plate sit ups, 20 plate twists, 30 plate cocoons

    ΜΕΡΑ2 καθίσματα (47.5 κιλά) & ρωμαικές άρσεις θανάτου (50 κιλά) ΕΝΑΛΛΑΞ
    "σκάλα" μηχάνιμα κωπηλατικής αερόβιο 1500μ 60δευτ διάλειμμα
    1200μ 50δευτ διάλειμμα
    900μ 40δευτ διάλειμμα
    600μ 30δευτ διάλειμμα
    300μ 20δευτ διάλειμμα

    ΜΕΡΑ3 Ξεκούραση

    ΜΕΡΑ4 πάγκος (42.5 κιλά) & κωπηλατική με μπάρα (30 κιλά) ΕΝΑΛΛΑΞ
    skull crushers (15 κιλά) & κάμψεις με μπάρα (22.5 κιλά) ΕΝΑΛΛΑΞ
    σούπερ σέτ κοιλιακοί (3 γύροι) 30,20,10 plate sit ups
    30,20,10 plate twists
    30,20,10 plate sit ups
    30,20,10 plate cocoons

    ΜΕΡΑ5 σούμο άρσεις θανάτου (27.5 κιλά) & προβολές (22.5 κιλά) ΕΝΑΛΛΑΞ
    "σκάλα" μηχάνιμα κωπηλατικής αερόβιο 1000μ 100δευτ διάλειμμα
    800μ 80δευτ διάλειμμα
    600μ 60δευτ διάλειμμα
    400μ 40δευτ διάλειμμα
    200μ 20δευτ διάλειμμα

    ΜΕΡΑ6,7 Ξεκούραση

    Οι ασκήσεις των κοιλιακών αλλάζουν κάθε εβδομάδα, όπως υπάρχουν και εναλλαγές και στις υπόλοιπες ασκήσεις


    Τωρα εξηγουνται ολα, για 1,5 χρονο γυμναστικη κανεις αστεια κιλα. Οχι οτι εγω ειμαι πρωταθλητης, αλλα για να σου δωσω να καταλαβεις αυτα τα κιλα τα κανα το πρωτο 6μηνο που ασχοληθηκα. Ασχολουμαι 1 χρονο ειμαι 76 κιλα κ κανω 80 κιλα παγκο 8 επαναληψεις, 100 σκουωτ 8 επαναληψεις και 110 deadlift 8 επαναληψεις κ αυτα που κανω θεωρουνται αστεια κιλα για αλλους με το βαρος μου.

    Σιγουρα δε λεω να πας για πρωταθλητης του power lift, αλλα πρεπει να δωσεις μεγαλυτερα ερεθισματα στους μυες να αναπτυχθουν
    Last edited by ArmEveryday; 05-01-18 at 22:33.

  22. #22
    New Member
    Join Date
    05-01-18
    Posts
    10

    Default

    Το συγκεκριμένο πρόγραμμα το κάνω τους τελευταίους 2 μήνες. Τον υπόλοιπο καιρό έκανα άλλα προγράμματα, ποιο κλασσικά ασπούμε ποιό στοχευμένα.
    Πάγκο ξεκίνησα πριν 1.5 χρόνο να κάνω και ισα ισα σήκωνα την μπάρα.
    Γενικότερα έχω κάνει αυτές τις ασκήσεις και με λίγο περισσοτερα κιλά (5 ασπούμε) αλλα το πρόβλημα μου είναι ότι έχω κολλήσει. Ανεβοκατεβαίνω στα ίδια κιλά και ανεβαίνω σχετικά αργά. Δηλαδή συγκριτικά με φίλουσ που ξεκινήσαμε μαζί κάναμε τα ίδια δεν έχω καμία σχέση.

    ο ενδοκρινολόγος μου είπε να κάνω μια ελαφρά άσκηση αν δεν βλέπω αποτελέσματα για ενα εξάμηνο μόνο και μόνο για να μην γυρίσω πίσω στο μηδέν, τουλάχιστον μέχρι ν σχηματίσει μία εικόνα. Εγώ όμως δεν θέλω να το παρατήσω.

    τα προγραμματα που έκανα παλιά (2 ήταν) ήταν με 3 βασικά σετ και με μια διακύμανση στον αριθμό των επαναλήψεων απο σετ σε σετ.
    προσπαθώ να ανεβάζω αλλά μου έρχετε η μπάρα στο κεφάλι κ καθίσματα το αντίστοιχο
    Last edited by ManB; 05-01-18 at 23:01.

  23. #23
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by ArmEveryday View Post
    Καλα τωρα ειδα το προγραμμα διατροφης, σαν να στο εβγαλε η γιαγια μου που ειναι 85 χρονων ειναι. Μονο λουκουμι με ελληνικο γλυκην βραστο δε σου εβαλε για pre workout

    Λουκούμι post-workout για να τραβήξει την whey γρηγορότερα στους μυς (μη χάσουμε κάνα δευτερόλεπτο και καταβολιστούμε). Ο Stoppani που θέλει post workout gummy bears δηλαδή? Εμείς θα τρώμε λουκουμομπίσκοτο με μπισκότα πτι-μπερ (πωωωω τί θυμήθηκα, α ρε γιαγιά)

    Το παιδί δε φταίει. Δυστυχώς το επάγγελμα του διατροφολόγου στην Ελλάδα είναι ότι να'ναι. Έχει σοβαρούς, έχει και σαχλαμαράκηδες. Που να ξέρεις που να πας?

    (Σταύρο έλιωσα με το χυμό χαχαχαχαχαχα)

  24. #24
    New Member
    Join Date
    05-01-18
    Posts
    10

    Default

    Quote Originally Posted by Secret of Steel View Post
    Λουκούμι post-workout για να τραβήξει την whey γρηγορότερα στους μυς (μη χάσουμε κάνα δευτερόλεπτο και καταβολιστούμε). Ο Stoppani που θέλει post workout gummy bears δηλαδή? Εμείς θα τρώμε λουκουμομπίσκοτο με μπισκότα πτι-μπερ (πωωωω τί θυμήθηκα, α ρε γιαγιά)

    Το παιδί δε φταίει. Δυστυχώς το επάγγελμα του διατροφολόγου στην Ελλάδα είναι ότι να'ναι. Έχει σοβαρούς, έχει και σαχλαμαράκηδες. Που να ξέρεις που να πας?

    (Σταύρο έλιωσα με το χυμό χαχαχαχαχαχα)
    Το ?bulking? το είδες; Δεν έκανα μόνο το πρώτο πρόγραμμα που ανέβασα

  25. #25
    Advanced Bodybuilder jesueah's Avatar
    Join Date
    09-05-14
    Location
    Αθήνα
    Posts
    734

    Default

    Φιλε το προβλημα δεν ειναι με τα κιλα που σηκωνεις,το προβλημα ειναι ολη η δομη του προγραμματος.Λιωσιμο τους κοιλιακους(αυτο το cocoon το γκουγκλαρα νομιζα εχει να κανει με εντομα),καμψεις πριν την προπονηση(??),εναλλαξ δηλαδη superset(??).... Διαβασε εδω τον οδηγο να οργανωθεις!!


    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=25067
    Being negative and lazy is a disease that leads to pain,hardship,depression,poor health and failure.
    Be proactive and give a damn to achieve success!

    P.H.


    Some days it's not about health or good looking... It's just therapy!!

  26. #26
    New Member
    Join Date
    06-12-15
    Posts
    79

    Default

    Φίλε μην βασανίζεσαι άδικα και ψάχνεσαι. Είναι καθαρά η διατροφή σου. Υπάρχουν μέρες σύμφωνα με το πινακάκι που ανέβασες που λογικά η πρόσληψη πρωτείνης πο λαμβάνεις δεν ξεπερνά τα 50 γρ την ημέρα.
    Πλακώσου στα κοτόπουλα και στο καθαρό κόκκινο να ξεπεράσεις τα 120γρ την ημέρα και πολύ σύντομα θα δεις διαφορές.

  27. #27
    Junior Bodybuilder ArmEveryday's Avatar
    Join Date
    05-01-18
    Location
    Germany
    Posts
    226

    Default

    Απο τις πιο προσφατες μελετες που εχουν βγει με 0,8 γρ πρωτεινης ανα κιλο εισαι οκ.

    Αλλο το νατουραλ ββ με το επαγγελματικο.
    Last edited by ArmEveryday; 06-01-18 at 23:27.

  28. #28
    Pumping Iron ReapeR's Avatar
    Join Date
    08-06-07
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    467

    Default

    Μηπως στην ερευνα διαβασες 0.8 γραμμ πρωτεινης ανα Λιβρα;
    Rock N fuckin RoLL !!!

  29. #29
    Junior Bodybuilder ArmEveryday's Avatar
    Join Date
    05-01-18
    Location
    Germany
    Posts
    226

    Default

    Eνταξει η διατροφη δεν ειναι καλη συμφωνω, δε θελω να δικαιολογησω το διατροφολογο. Ομως η καλη διατροφη δε σε κανει κ αυτοματως φετες, μην το παμε κ στο αλλο ακρο. Αυτα τα οι κοιλιακοι γινονται στην κουζινα ειναι λιγο προπαγανδιστικα. Συν Αθηνα και χειρα κινει. Πρεπει να μοχθησεις για να λαβεις ανταμοιβες κ μαζι ολα συνδυαστικα: διατροφη, ενημερωση, διαβασμα αρθρα, προγραμματα κλπ
    Αλλα το κυριο ειναι να μοχθησεις να ξεπερνας βημα προς βημα την προηγουμενη κατασταση και να εξελισσεσαι. Εδω μας λεει κανει 1,5 χρονο και δεν πιεζει τον εαυτο του να παει παραπανω


    Για να σας τσιγκλισω λιγο θα σας πω το εξης: Yπαρχουν ατομα που διαβαζουν συνεχως, τρωνε υγιεινα, ακολουοθουν τα παντα κατα γραμμα και ειναι σαν να μη γυμναζονται και αλλοι πινουν κανα ποτακι, τρωνε και κανα πιτογυρο που κ που, ξενυχτανε και ειναι φετες. Ποια ειναι η διαφορα οι δευτεροι καθε φορα που γυμναζονται τα δινουν ολα, εχουν την τρελα της σωματοδομησης να ανεβουν λεβελ και ακομα κ αν κανουν κατα καιρους παρασπονδιες διατροφικα παλι ειναι πολυ ανωτεροι σωματικα. Που θελω να καταληξω ειναι να το θες κιολας, αλλα και να το εχεις. Δεν κανουν ολες οι μελισσες το ιδιο μελι
    Last edited by ArmEveryday; 07-01-18 at 00:18.

  30. #30
    New Member
    Join Date
    05-01-18
    Posts
    10

    Default

    Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

    Το άν πιέζομαι είναι κάτι που δεν μπορείς να το κρίνεις καθως δεν με έχεις δεί την ώρα της προπόνησης, εγώ σου λέω πως καταβάλω το μέγιστο δυνατόν.
    Μπορεί π.χ. να έχω φτάσει να σηκώνω πάγκο 50 κιλά και ξαφνηκά την επόμενη να πέσω στα 40 κιλά (δεν πιστεύω πως με πιάνει βαρεμάρα...)
    Εεε είναι και να το έχεις φυσικά αλλά πόσο ποιά?

    Δηλαδή, είμαι τεμπέλης ή δεν το έχω?

    Θα κάνω αλλαγές στην διατροφή μου και θα βρώ ένα διαφορετικό πρόγραμμα προπόνησης, διάβασα και ορισμένα πράγμματα εδώ.
    Θα ποστάρω την καινούργια διατροφή και το καινούργιο πρόγραμμα, για να ακούσω γνώμες!


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βοήθεια Για Το Γυμναστήριο
    By mikelagrand in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 1
    Last Post: 02-09-14, 18:04
  2. Απώλεια Μυϊκής Μάζας Μετά Από 1.5 Χρόνο Γυμναστήριο
    By valia3 in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 9
    Last Post: 04-04-14, 12:39
  3. Βοήθεια Για Ενέργεια Στο Γυμναστήριο
    By Klaras in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 26
    Last Post: 07-02-14, 02:22
  4. Βοηθεια με διατροφη και γυμναστηριο...
    By pujozepe in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 24-09-13, 14:52
  5. Συμβουλές και βοήθεια γιατί νομίζω χάνω το χρόνο μου
    By TomK in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 17-07-10, 20:12

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •