Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 31 to 34 of 34
  1. #31
    Junior Bodybuilder makpappad's Avatar
    Join Date
    23-03-16
    Posts
    172

    Default

    Δεν εισαι τεμπελης αφου ασχολεισαι και το παλευεις και ενδιαφερεσαι.Το μονο που εχεις να κανεις ειναι να μαζεψεις τις συμβουλες των παιδιων που ειναι λιγο διασπαρτες με τοσα ποσταρισματα και να τις συγκεντρωσεις-προσαρμοσεις στην καθημερινοητα σου.
    Εγω σαν tips εχω να σου πω τα εξης:
    1.Η διατροφη βασιζεται στην συνεπεια που εχεις. Η καλυτερη διατροφη ειναι αυτη που μπορεις να ακολουθεις αναλογα με την καθημερινοτητα σου.
    2.Υπολογισε θερμιδες που πρεπει να καταναλωνεις την ημερα και χωρισε τα γευματα σου σε 3,4,5 οσα σε βολευουν αλλα συνολικα να καταληγουν στις ημερησιες αναγκες σου.
    3.Σημασια εχει για σενα να αποκτησεις μια συνεχεια στην προπονηση και την διατροφη.Αφου μπεις σε ενα πλανο συγκεκριμενο που θα ξερεις τι κανεις,υστερα θα ασχοληθεις με λεπτομερειες του τυπου λιπομετρησεις ογκος γραμμωση κλπ. Αρχικα μετραει να κρατησεις ενα ΠΛΑΝΟ ΣΤΑΘΕΡΟ ΚΑΙ ΒΙΩΣΙΜΟ.
    4.Οσον αφορα την προπονηση σου.Οντως τα κιλα που σηκωνεις ειναι λιγα αλλα μην σε αγχωνει. Δωσε μια διαφορετικη προοπτικη σοτ σωμα σου και θα ανεβεις και σε δυναμη και σε εμφανηση. Συμβουλη δικη μου ειναι να αφησεις τα 5x10 που κανεις τα οποια σου προσφερουν αντοχη στη δυναμη(endurance) και αν το κανεις συνεχεια το σωμα συνηθιζει προσαρμοζεται και δεν αναπτυσσεται. προτεινω στις βασικες ασκησεις που ειναι ο κορμος καθε προγραμματος(squat,deadlift,bench press) να μειωσεις επαναληψεις και να προσθεσεις καποια κιλα στη μπαρα ωστε να δυσκολεψεις λιγο το σωμα. Παντα με μετρο για να μην τραυματιστεις και λογω προβληματων που εχεις απο οτι διαβασα. πχ. Το 5x10 47,5 kg στα καθισματα μπορει πολ ωραια να γινει ενα 5x5 στα 60 κιλα. Αναλογα και στον παγκο και στις αρσεις θανατου.
    5.Τα αεροβια σου ειναι εξαντλητικα. Γνωριζοντας και εχοντας κανει στιβο ταχυτητες σουλεω πως τετοια αεροβια δεν κανουν ουτε οι πρωταθλητες ελλαδος. Ειναι καψιμο του σωματος αυτο το προγραμμα και σε σαμποταρει με καθε τροπο ειτε αρθρωσεις ειτε μυικα να το δεις ολα πανε στραφη. Προτεινω μια προσεγγιση μινιμαλιστικη με λιγο και ποιοτικο χρονο στον διαδρομο το γηπεδο η το ποδηλατο η εστω το μηχανημα κοπηλατικης αναλογα τι σου αρεσει. Πχ. Αν επιλεξεις να δουλεψεις με χρονικα διαστηματα κανε 30 δευτερα οσο πιο γρηγορα μπορεις με 1 λεπτο διαλλειμα 4 σετ.Και οσο βελτιωνεσαι αυξανεις τα σετ αλλα δεν αυξομειωνεις το διαλλειμα. Αν επιλεξεις αποσταση μπορεις να κανεις 200mX4 με 1 λεπτο διαλλειμα παλι και αυξανεις τα 200αρια σου καθε 2 βδομαδες οπως μας εκανε και εμας ο προπονητης μας στο στιβο. Καπως ετσι θα εκανα εγω.
    6.Μην φοβασαι να φας το φαι σου.Αν δε φας δε θα αναπτυχθεις.

    και τελος... ΘΕΛΕΙ ΧΡΟΝΟ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙΣ!!!!
    Να σαι καλα καλες προπονησεις υπομονη.

  2. #32
    Pumping Iron ReapeR's Avatar
    Join Date
    08-06-07
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    467

    Default

    Συμφωνω απολυτα με τον Mak. Ειδικα στα σημεια για το 5χ5 με περισσοτερα κιλα και το οτι καιγεσαι στο αεροβιο καθως και αυτα που προτεινει για διαλειμματικη. Πρεπει να δυναμωσεις και βλεπω οτι αυτο θελεις. Δοκιμασε 5x5 ή και 3x5 στις πολυαρθρικες με διαλειμματα 2λεπτα ή και 3λεπτα αν το χρειαζεσαι. Θα δεις πως θα ανεβεις. Συν ολα τα ωραια που ειπαν τα παιδια πριν.

    edit: Ξεχνα για λιγο καιρο τα "εναλλαξ" και τα σουπερ σετ. Διαβασε τουτο http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=46390 να πιασεις την λογικη και αν σου αρεσει δοκιμασε το γιατι οχι.
    Last edited by ReapeR; 07-01-18 at 22:40.
    Rock N fuckin RoLL !!!

  3. #33
    New Member
    Join Date
    05-01-18
    Posts
    10

    Default

    Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον!
    Άλλαξα το πρόγραμμα και την διατροφή και έχω δεί συμαντικές αλλαγές.
    Ευχαριστώ και πάλι!

  4. #34
    New Member
    Join Date
    21-03-18
    Posts
    5

    Default

    Θες να γραψεις τι αλλαγες εκανες σε διατροφη κ ασκηση κ τι αλλαγες ειδες?
    Μπορει να βοηθησεις καποιον αλλον ετσι. Ποτε δεν ξερεις!


 
Page 2 of 2 FirstFirst 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βοήθεια Για Το Γυμναστήριο
    By mikelagrand in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 1
    Last Post: 02-09-14, 17:04
  2. Απώλεια Μυϊκής Μάζας Μετά Από 1.5 Χρόνο Γυμναστήριο
    By valia3 in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 9
    Last Post: 04-04-14, 11:39
  3. Βοήθεια Για Ενέργεια Στο Γυμναστήριο
    By Klaras in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 26
    Last Post: 07-02-14, 01:22
  4. Βοηθεια με διατροφη και γυμναστηριο...
    By pujozepe in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 24-09-13, 13:52
  5. Συμβουλές και βοήθεια γιατί νομίζω χάνω το χρόνο μου
    By TomK in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 17-07-10, 19:12

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •