Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Member
    Join Date
    18-09-17
    Posts
    29

    Default Ανάσες/Crossfit

    Καλησπέρα σας και καλή χρονιά!! Σε λίγες μέρες κλείνω 1 χρόνο από τον προτοξεκινησα crossfit .Έχω ένα παράπονο που δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει.Δεν έχω δει αρκετή διαφορά στην ανάσα μου .Δηλαδή κουράζομαι εύκολα ιδικά όταν έχει πολύ αερόβιο μέσα . Να ξεκαθαρίσω ότι δεν προερχομουν από καλή φυσική κατάσταση πριν ξεκινήσω Αλλά όσο νανε περίμενα καλύτερα αποτελέσματα Διώτη κάνω 1 χρόνο ασταμάτητα 5-6 φορές την εβδομάδα χωρίς διάλυμα. Τι πιστεύετε μπορεί να φταίει . Διατροφή αποφεύγω τα απ έξω τρώω απλά σπιτικο φαγητό πολύ (μακαρόνια,ρυζι) . Να ξεκινήσω να κάνω τρέξιμο 1 2 φορές την βδομάδα?? Υπάρχει κάποιο συμπλήρωμα που να Βοηθάει?? Να προσθέσω στην διατροφή μου κάτι που θα βοηθήσει?? Ζητώ συγγνώμη αν το γράφω σε λάθος κατηγορία!

  2. #2
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Σίγουρα κουράζεσαι στο αερόβιο κομμάτι ή μήπως στο αναερόβιο στην πολύ υψηλή ένταση; Το λέω γιατί διαφορετική αντοχή ας πούμε χρειάζεται για να τρέξεις χαλαρό τρέξιμο ή να ανέβεις τις σκάλες και διαφορετική για να κάνεις ένα σπριντ ή χ αριθμό μπαρπί όσο πιο γρήγορα μπορείς.
    Μου φαίνεται παράξενο πάντως να μην βλέπεις βελτίωση όπως και να 'χει θα πρέπει να βρεις τον ανασταλτικό παράγοντα.
    Το ότι κάνεις ασταμάτητα 5-6 φορές την εβδομάδα μπορεί να είναι το πρόβλημα σου. To crossfit είναι υψηλής έντασης γυμναστική, μήπως δεν δίνεις στο σώμα σου την ευκαιρία να ξεκουραστεί και να αναρρώσει;
    Μετά έχω δει πολλούς να κάνουν μόνο τα WOD και τίποτα άλλο, αλλά το Crossfit δεν είναι μόνο αυτό, χρειάζεται συμπληρωματικές ασκήσεις, άρσεις κλπ για να δυναμώνει το σώμα και να ανταπεξέρχεται στα WOD που πολλές φορές είναι λίγο άναρχα ως προς την εκγύμναση του σώματος.
    Τρίτον που μου έρχεται στο μυαλό είναι τα κιλά. Μήπως τον 1,5 χρόνο που κάνεις αντί να χάσεις κιλά έχεις πάρει με αποτέλεσμα το σώμα σου να δυσκολεύεται;

  3. #3
    New Member
    Join Date
    18-09-17
    Posts
    29

    Default

    Για το πρώτο που λες θα σε γελάσω αυτό που ξέρω είναι ότι αν πχ το wod ξεκινάει με 600 800 μέτρα τρέξιμο τα πόδια μου είναι πολύ κουρασμένα μετά από αυτό . Ίσως αυτό με την ανάρρωση να ισχύει και να το ελατοσο 1 2 μέρες. Αυτό π λες για τις συμπληρωματικές έχεις απόλυτο δίκιο το έχω ακούσει και από όλους Αλλά εγώ είμαι το άτομο που βαράει καθημερινά wod και για το τελευταίο στο crossfit μπήκα 87 κιλά έφτασα μεχρι 74 Αλλά το καλοκαίρι τα "καταφερα" και έχασα 2 3 κιλά μυϊκή....

  4. #4
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Λογικό είναι στα 600-800 μέτρα τρέξιμο όσο πιο γρήγορα το μπορείς να κουράζεσαι πολύ, γιατί νομίζεις ο ....Μπολτ δεν ήθελε να γίνει 400άρης; :-)
    Το να βγαίνεις να κάνεις 1-2 φορές την εβδομάδα τζόκινγκ δεν νομίζω να σε βοηθήσει.
    Εγώ θα πρότεινα έως 3 φορές την εβδομάδα WOD και 2 φορές την εβδομάδα προπόνηση δύναμης με βάρη, θα σε βοηθήσουν να εκτελείς ευκολότερα τις ασκήσεις και θα διαπιστώσεις ότι θα βελτιωθεί και η αντοχή σου στην υψηλή ένταση.

  5. #5
    New Member
    Join Date
    18-09-17
    Posts
    29

    Default

    Κομπλε έχει και το τζιμ π πάω ειδικό πρόγραμμα για strength σε ευχαριστώ πολύ αυτό θα κάνω!!

  6. #6
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    20-12-16
    Posts
    220

    Default

    Στην αρχή πρέπει να υπάρχει ζέσταμα, τουλάχιστον ένα 10λεπτο χαλαρό τρέξιμο. Αν ξεκινάτε το πρόγραμμα με 600άρι ή 800άρι σαν να σας κυνηγάνε, χωρίς να έχει προηγηθεί ζέσταμα, είναι φυσικό κι επόμενο να σε κουράζει. Αν θέλεις να βελτιώσεις την αντοχή σου, μία φορά την εβδομάδα (τουλάχιστον) ένα χαλαρό τρέξιμο, 5 χιλιόμετρα ας πούμε για αρχή, είναι απαραίτητο. Κι αν θες λίγη παραπάνω ένταση, τσίμπα λίγο το 4ο χλμ. ή το προτελευταίο από όσα κάνεις.

    Σε κάθε περίπτωση, εσύ φρόντιζε να ζεσταίνεσαι 10-15 λεπτάκια έστω και μόνος σου, αν το μάθημα ξεκινάει απότομα.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Crossfit και Λιποδιαλύτης
    By Niko_T in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 2
    Last Post: 13-06-17, 21:31
  2. crossfit ή γυμναστηριο?
    By rodogeorge in forum Γυμναστήρια & Εξοπλισμός Για Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 27-07-16, 13:16
  3. Διατροφή Για Crossfit
    By PetrosGz in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 12-06-15, 17:18
  4. Συμπληρώματα Για Crossfit
    By κωστας κ in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 23-04-15, 23:56
  5. Crossfit και Πρωτεΐνη ON
    By giandi in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 05-05-14, 20:38

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •