Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8

Thread: Please Help!

  1. #1

    Default Please Help!

    Καλησπέρα. Ζω Αγγλία κ εδώ κ ένα χρόνο έχω πάρει 10 κιλά. Νιώθω πολύ άσχημα κ γιαυτο θέλω να το αλλάξω. Είμαι 1.59 και 66 κιλά και 24 ετών
    Σκέφτομαι να κατέβω σε αγώνες τον Ιούλιο short bikini.
    Σας παρακαλώ μπορείτε να με βοηθήσετε να βρω τα μάκρος μου; Θέλω να χάσω λίπος, αρκετό λίπος!
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Καλωσόρισες και καλή τύχη στο στόχο σου.

    Για αρχή διάβασε τα πιο κάτω.
    Δοκίμασε να καταγράψεις μια τυπική μέρα για να δεις πόσες θερμίδες έτρωγες και τι αλλαγές χρειάζεται να κάνεις.
    Υπάρχουν διάφορες εφαρμογές για το σκοπό αυτό, εγώ χρησιμοποιώ το myfitnesspal

    Αφού το κάνεις αυτό θα ήταν καλό να ξεκινήσεις με θερμιδικό έλλειμμα πχ 300 θερμίδων.
    Αφού ακολουθήσεις το πλάνο σου για 1-2 εβδομάδες θα μετρηθείς και αναλόγως του αποτελέσματος θα συνεχίσες με νέο πλάνο.

    Από γυμναστική τι θα κάνεις;

    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=26236

    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=45446
    Last edited by AU77; 09-01-18 at 08:58.

  3. #3

    Default

    Βασικα έχω ένα περσοναλ trainer μια με δυο φορές τη βδομάδα κ τις άλλες μόνη μου . Αλλά το θέμα είναι ότι είπε μην μετράς θερμίδες απλά θα δούμε τις μερίδες σου να είναι όχι τεράστιες.
    3 γεύματα τη μέρα κ σνακ (ιδεατά όχι σνακ)
    Γυμναστική κάνουμε βάρη κ αερόβια μετά τα βάρη.

    Σε ευχαριστώ για τις πηγές! Πολύ χρήσιμες.

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Kαλώς όρισες στο φόρουμ!
    Εγώ θα έλεγα να εστιάσεις αρχικά να ανεβάσεις μυικότητα και να χάσεις χωρίς βιασύνες τα παραπανίσια κιλά και μετά μπαίνεις σε προετοιμασία αγώνα.
    Θα στρεσσάρεις το σώμα σου, αν λες πως θες να χάσεις 10 κιλά , πως είχες αποχή από βάρη και ξεκίνησες πάλι. Μην βιάζεσαι, αγώνες γίνονται συνέχεια.

  5. #5

    Default

    Καλημερα!
    Λέτε ε; Δηλαδή είναι νωρίς τον Ιούλιο;

    Βασικα έκανα κιολας τον υπολογισμό με τα μάκρος κ μου βγήκαν 1500 θερμίδες τη μετα. Το θέμα είναι ότι η διατροφή με μπερδεύει πολύ.
    Για παράδειγμα μου είπε ο περσοναλ 3 γεύματα κ αυτόματα σκέφτηκα δλδ πριν κ μετά την προπόνηση δεν θα έχω; Γιατί ξέρω πως είναι σημαντικό να μην μένουμε νηστικοί μετά τη προπόνηση.. Στο παρελθόν όταν έκανα διατροφή για 3 μηνεσ ήταν πολύ strict (μόνο κοτόπουλο γαλοπούλα κ πράσινα λαχανικά κ λίγο λάδι κ αυγά κ αγγούρι.. αυτά...) είχα χάσει πολλά κιλά αλλά με πολλεσ Επιπτώσεις κιολας και θέλω να το αποφύγω πάλι γιατί δεν γίνεται για 7 μήνες να τρώω μόνο αυτά..

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Εγώ πάντως λέω πως είναι νωρίς με βάση αυτά που λες. Πάρε τα πράγματα με τη σειρά, μην βιάζεσαι. Αυτό που κανεις το κάνεις κυρίως για σένα.
    Ξεκίνα αρχικά να βελτιώσεις τη διατροφή σου, να μάθεις πέντε πράγματα. Να βάλεις λιγο μυς πανω σου, να χάσεις και τα περιττά κιλά και μετά βλέπεις για αγώνες.

  7. #7

    Default

    Εμπιστεύομαι τη γνώμη σου μιας κ έχω μάθει πολλά από τα βίντεο σου στο youtube και γενικά το φόρουμ αυτό έχει άπειρη γνώση.
    Οκ συνεχίζω με το σκεπτικό να χάσω το λίπος κ αν τα καταφέρω μέχρι τον Ιούλιο για αγωνες θα είναι τέλεια...

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Eυχαριστώ που με εμπιστεύεσαι! Να σαι σίγουρη πως αν ακούσεις τη συμβουλή μου θα βγεις κερδισμένη. Δεν αξίζει να στρεσσαρεις το σώμα σου για τον αγώνα. Όσο πιο σταθερά βήματα κάνεις, τόσο καλύτερα!! Εσύ θα συνεχίσεις την προσπάθεια σου λες και πας σε αγώνες, δεν αλλάζει κατι! Να σαι καλα.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •