Καλώς Ορίσατε Στο Bodybuilders.gr - Κάντε Εγγραφή Και Ελάτε Στην Παρέα Μας! Register

Results 1 to 13 of 13
    New Member

Default Χρόνος Ανάρρωσης Σε Τραυματισμό - Ευπάθεια Ώμου

Το έχω άχτι και παράπονο ρε παιδιά . Πυκνά συχνά μετά από μια περίοδο προσεκτικής προπόνησης βρίσκω τείχο στην προσπάθεια μου να ανεβάσω κιλά .
    (Πάντα είμαι προσεκτικός και τυπικός)
    Και δεν είναι ότι δεν ανεβαίνει η δύναμη αλλά συνέχεια έχω τραυματισμούς σε τένοντες και αρθρώσεις.
    Ίσως φταίει η ηλικία μου, 55+ ετών .
    Η τελευταία γκέλα ήρθε στον ώμο μου. Μια που διαβάζω ότι είναι συχνός τραυματισμός που είχανε αρκετοί και εδώ στο forum , πόσο γρήγορα αναρώσατε και ξαναγυρίσατε στις προηγούμενες δραστηριότητές σας ;
    Απο Δευτέρα ξεκινάω έναν κύκλο 20 φυσιοθεραπειών
    Βάζω φώτο της μαγνητικής
    Attached Images Attached Images

Καλησπερα και περαστικα!

Η απαντηση ειναι εξαρταται, απο πολλους παραγοντες. Το κυριοτερο πιστευω ειναι να βρεις σωστο φυσικοθεραπευτη που να εχει καταλληλες γνωσεις για να διορθωθει ο τραυματισμος με σωστο τροπο.

Πιστευω μεσα σε 2-3 εβδομαδες θα δεις μεγαλη διαφορα.

Εξισου σημαντικη θα ειναι και η συνεχιση δυναμωτικων ασκησεων μετα το περας των φυσιοθεραπειων. Πολλοι κανουν τις θεραπειες και μετα τελος. Αμ δεν ειναι ετσι. Θελει συνεχως προσοχη και προγραμμα για συντηρηση!

"
    Do all the good you can, for all the people you can, in all the ways you can, as long as ever you can."

"You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period."
    ~ Chris Gardner

"Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

"Αισχρον δε και το δια την αμελειαν γηραναι, πριν ιδειν εαυτον ποιος αν καλλιστος και κρατιστος τω σωματι γενοιτο • ταυτα δε ουκ εστιν ιδειν αμελουντα • ου γαρ εθελει αυτοματα γιγνεσθαι." ~ Σωκράτης (Ξενοφών, Απομνημονεύματα).

New Member

Μακάρι φίλε να είναι μόνο 3 βδομάδες
    Είμαι out πάνω σώμα από αρχές Δεκεμβρίου και έχω φρικάρει
    Ο φυσιοθεραπευτής έχει εμπειρία από αθλητικές κακώσεις. Θέλω να πιστεύω ότι θα με καθοδήγησει και για μετά

Pumping Iron

Αφού λες ότι σου συμβαίνουν συχνά τραυματισμοί σε τένοντες και αρθρώσεις όταν πας να ανέβεις σε κιλά μάλλον πρέπει να ακούσεις το σώμα σου. Καλύτερα να σηκώνεις λιγότερα κιλά και επαναλήψεις καθώς και να κάνεις ασφαλέστερες ασκήσεις και να προστατευτείς. Ή να αφαιρέσεις και ασκήσεις που είναι επικίνδυνες και δεν εννοώ καθίσματα, άρσεις, ας πούμε εγώ δεν κάνω με τίποτα Χακ σκουάτ και εκτάσεις τετρακεφάλων καθώς και εκτάσεις αλτήρων πάνω από το κεφάλι με το ένα χέρι.
    Επίσης λιγότερα κιλά και λιγότερες επαναλήψεις δεν σημαίνει απαραίτητα και μικρότερη ένταση, πιο αυστηρή τεχνική, αργές επαναλήψεις, 7/7/7, σουπερσετ και ένα σωρό άλλες τεχνικές μπορούν να δώσουν ερεθίσματα στους μυς.

New Member

Ναι σωστά τα λες. Όταν με το καλό επανέλθω θα αλλάξω ριζικά τον τρόπο προπόνησης μου

Advanced Bodybuilder Daglari's Avatar

Quote Originally Posted by conan1982 View Post
    Αφού λες ότι σου συμβαίνουν συχνά τραυματισμοί σε τένοντες και αρθρώσεις όταν πας να ανέβεις σε κιλά μάλλον πρέπει να ακούσεις το σώμα σου. Καλύτερα να σηκώνεις λιγότερα κιλά και επαναλήψεις καθώς και να κάνεις ασφαλέστερες ασκήσεις και να προστατευτείς. Ή να αφαιρέσεις και ασκήσεις που είναι επικίνδυνες και δεν εννοώ καθίσματα, άρσεις, ας πούμε εγώ δεν κάνω με τίποτα Χακ σκουάτ και εκτάσεις τετρακεφάλων καθώς και εκτάσεις αλτήρων πάνω από το κεφάλι με το ένα χέρι.
    Επίσης λιγότερα κιλά και λιγότερες επαναλήψεις δεν σημαίνει απαραίτητα και μικρότερη ένταση, πιο αυστηρή τεχνική, αργές επαναλήψεις, 7/7/7, σουπερσετ και ένα σωρό άλλες τεχνικές μπορούν να δώσουν ερεθίσματα στους μυς.
    Ακριβώς αυτό που προτείνει ο Κόναν θα σου λεγα και γω...λιγότερα κιλά και περισσότερες επαναλήψεις...πχ για την υπερτροφία των ωμών δεν ειανι απαραίτητες οι όρθιες πιέσεις με αλτήρες ή μπάρα, μπορείς να κανεις εμπρόσθιες,πλαγιές και οπίσθιες εκτάσεις σε τρισετ πχ που θα ζορίζουν πολύ λιγότερο τις αρθρώσεις και τους τένοντες σου αλλά αλλά θα σου δίνουν την μυική υπερτροφία που θες!
    Get well soon!

Sent from my iPhone using Tapatalk
    Grind while they sleep
    Learn while they party
    Live like they dream
    ObesetoaBeast

Quote Originally Posted by Daglari View Post
    Ακριβώς αυτό που προτείνει ο Κόναν θα σου λεγα και γω...λιγότερα κιλά και περισσότερες επαναλήψεις...πχ για την υπερτροφία των ωμών δεν ειανι απαραίτητες οι όρθιες πιέσεις με αλτήρες ή μπάρα, μπορείς να κανεις εμπρόσθιες,πλαγιές και οπίσθιες εκτάσεις σε τρισετ πχ που θα ζορίζουν πολύ λιγότερο τις αρθρώσεις και τους τένοντες σου αλλά αλλά θα σου δίνουν την μυική υπερτροφία που θες!
    Get well soon!

Και να προσθεσω, απεφυγε τις κλασσικες εκτελεσεις εμπροσιων ελτασεων, πλαγιων κλπ. Δοκιμασε με διαφορετικες λαβες (π.χ. hammer - οι παλαμες να κοιτου η μια την αλλη) και θα δεις οτι δε θα εχεις ενοχληση σε ολες.

"
    Do all the good you can, for all the people you can, in all the ways you can, as long as ever you can."

"You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period."
    ~ Chris Gardner

"Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

"Αισχρον δε και το δια την αμελειαν γηραναι, πριν ιδειν εαυτον ποιος αν καλλιστος και κρατιστος τω σωματι γενοιτο • ταυτα δε ουκ εστιν ιδειν αμελουντα • ου γαρ εθελει αυτοματα γιγνεσθαι." ~ Σωκράτης (Ξενοφών, Απομνημονεύματα).

New Member

Όντως αυτό που λες ισχύει και το βλέπω τώρα στις φυσιοθεραπείες. Ανάλογα την κατεύθυνση που δίνουν στις παλάμες υπάρχει η όχι μπλοκάρισμα στον τένοντα που διέρχεται το ακρώμνιο.
    Αυτο που μου έμεινε από την συζήτηση με τον φυσιοθεραπευτή είναι ότι για να ξεκινήσω να γυμνάζω ώμους,στήθος και ίσως πάνω πλάτη πρέπει να δυναμώσω πρώτα από όλα το στροφικό πέταλο και να μην μπω αργότερα ποτέ σε προπόνηση χωρίς καλό ζέσταμα αυτού .

Pumping Iron

Κλασσικό αυτό με το στροφικό πέταλο, οι περισσότεροι το παραμελούμε, όμως επειδή επιβαρύνεται σε πολλές ασκήσεις είναι καλό να προηγείται ζέσταμα του ειδικά αν υπάρχει ευπάθεια.

Quote Originally Posted by Musclemar View Post
    Και να προσθεσω, απεφυγε τις κλασσικες εκτελεσεις εμπροσιων ελτασεων, πλαγιων κλπ. Δοκιμασε με διαφορετικες λαβες (π.χ. hammer - οι παλαμες να κοιτου η μια την αλλη) και θα δεις οτι δε θα εχεις ενοχληση σε ολες.
    Άσχετο με το θέμα μας αλλά στις μπροστινές εκτάσεις έχω δοκιμάσει για λόγους ποικιλίας και πειραματισμού και τις hammer λαβές και να κοιτούν προς τα πάνω και νομίζω ότι αποτελεσματικότερες για την εμπρόσθια μοίρα είναι οι Hammer, ούτως ή άλλως. τουλάχιστον έτσι το νοιώθω. Ένας γυμναστής μου έλεγε ότι είναι καλύτερα να κοιτούν προς τα πάνω αλλά μου φαίνεται τελείως αφύσικη σαν κίνηση.

Quote Originally Posted by conan1982 View Post

Άσχετο με το θέμα μας αλλά στις μπροστινές εκτάσεις έχω δοκιμάσει για λόγους ποικιλίας και πειραματισμού και τις hammer λαβές και να κοιτούν προς τα πάνω και νομίζω ότι αποτελεσματικότερες για την εμπρόσθια μοίρα είναι οι Hammer, ούτως ή άλλως. τουλάχιστον έτσι το νοιώθω. Ένας γυμναστής μου έλεγε ότι είναι καλύτερα να κοιτούν προς τα πάνω αλλά μου φαίνεται τελείως αφύσικη σαν κίνηση.
    Αν το παρει κανεις με τη λογικη, αφηνοντας τα χερια μας χαλαρα στο πλαι του σωματος μας, οι παλαμες (κανονικα) κοιτουν η μια την αλλη. Δεν ειναι ουτε προς τα πισω, ουτε προς τα μπρος.

Αυτη ειναι η φυσικη κινηση του χεριου - ωμου, η λαβη hammer.

Και βεβαια πιανει πολυ καλυτερα την 1η μοιρα ετσι.

Βαλε εναν παγκο με την πλατη τερμα πανω (ισως και με μικρη κλιση), και στασου ορθιος με την πλατη κολλημενη πανω του. Κανε τις εμπροσθιες αρσεις ετσι, και θα δεις εκει τρελο καψιμο και πρηξιμο!

Επισης δοκιμασε και με πιο ανοιχτο ευρος κινησης, δηλαδη τα χερια να σχηματιζουν ενα V στο ανω μερος.

"

~ Chris Gardner

New Member

Συμπέρασμα . Αλλαγή μηχανισμού κίνησης των άκρων λόγω χρόνιου τραυματισμού τραπεζοειδή . Έτρωγε όλο το ζόρι ο ώμος και τάπαιξε. Για αυτό και το αυχενικό οι πονοκέφαλοι και ο ώμος βεβαίως βεβαίως.
    Έχουμε πολύ δρόμο ακόμη :(

Quote Originally Posted by TEOKOS View Post
    Συμπέρασμα . Αλλαγή μηχανισμού κίνησης των άκρων λόγω χρόνιου τραυματισμού τραπεζοειδή . Έτρωγε όλο το ζόρι ο ώμος και τάπαιξε. Για αυτό και το αυχενικό οι πονοκέφαλοι και ο ώμος βεβαίως βεβαίως.
    Έχουμε πολύ δρόμο ακόμη :(
    Θελει πολυ υπομονη φιλε μου, να εχεις καλο προγραμματισμο και να πηγαινεις σε ολες τις φυσιοθεραπειες σου. Παραλληλα προσοχη σε καθημερινες κινησεις που ισως παρατεινουν το προβλημα, οπως π.χ. κακη σταση σωματος στον υπολογιστη κλπ. Το καλο με τους τραπεζοειδεις ειναι πως χαλαρωνουν σχετικα ευκολα!

"

~ Chris Gardner

New Member

Κατέχεις γνώσεις φίλε. Χαίρομαι που υπάρχει αυτό το site :)

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)