Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    Default Αεροβιο για κάψιμο λιπους

    Καλησπέρα,

    Βασικα ζήτω εκ των προτέρων συγγνώμη αν έχει υπωθει ξανά αλλά έκανα αναζήτησή κ δεν το βρήκα.
    Το πρόβλημα μου είναι το εξής... ο προπονητής μου είπε να κάνω αεροβιο το πρωί νυστικη για να κάψω λίπος κ το απόγευμα βάρη... για εμενα όμως είναι too much να πρέπει να πηγαίνω δυο φορές τη μέρα γυμναστήριο.
    Έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο ή είναι όντως ο πιο αποτελεσματικός τρόπος για κάψιμο λίπους;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Για δες εδώ μια έρευνα που είχε ανεβάσει ο Musclemar: http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=47522
    Βάσει αυτής δεν έχει ιδιαίτερη διαφορά αν είσαι νηστικός ή όχι, απ' την άλλη σε πολλούς είτε δουλεύει, είτε νομίζουν ότι δουλεύει, είτε ακόμα το έχουν σαν τρόπο ζωής.
    Αν θέλεις να γυμνάζεσαι το πρωί μπορείς να κάνεις και στο σπίτι όταν ξυπνήσεις. Μετά από ένα καλό ζέσταμα σύντομα κυκλικά προγράμματα για όλο το σώμα υψηλής έντασης. Δεν χρειάζεται να ετοιμάζεσαι και να πηγαίνεις γυμναστήριο και εξοικονομείς χρόνο. Βοηθάει να ξυπνήσεις και να έχεις ενέργεια το υπόλοιπο πρωί.

  3. #3
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Αρχικά ο στόχος σου ποιός είναι;! Γιατί να κάνεις πρωινή αεροβική;! Αν αυτά τα έχεις λυμένα και τα έχεις συζητήσει με τον προπονήτή σου, εμπιστέψου τον και κάνε αυτό που σου λέει ώστε να σε φτάσει εκεί που θες. Ο προπονητής σου σε βλέπει, σε ξέρει, αντίθετα από εμάς που είμαστε πίσω από μια οθόνη και ούτε το σώμα σου ξέρουμε, ούτε τον οργανισμό σου.

    Όμως εγώ θα διαφωνίσω και θα πω ότι η πρωινή αερόβια με άδειο στομάχι, από την μέση ως και το τέλος μιας σοβαρής προσπάθειας γράμμωσης, είναι άκρως απαραίτητη. Αν είσαι εκεί, σε αυτό το σημείο και με στόχο μια σοβαρή γράμμωση (είχες γράψει ότι θα παίξεις και bikini), ε θα πρέπει να το κάνεις...

    Υπάρχουν σχεδόν το ίδιο καλοί τύποι αεροβικής να κάψεις λίπος, πιο βολικοί και προσαρμόσιμοι στο πρόγραμμά σου και στον τρόπο ζωής σου, αλλά δική μου και προσωπική μου θέση είναι αυτή που εξέφρασα.

    Μπορείς να μην πηγαίνεις γυμναστήριο. Βγες έξω στο δρόμο και κάνε περπάτημα με γρήγορο βάδην, όσο ώρα έχει ορίσει ο προπονητής σου.

    Εδώ είναι ένα άρθρο του Musclemar, μετάφραση από Tom Venuto, με όλα τα οφέλη της πρωινής αεροβικής:

    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=19645
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Γιατί δεν λες αυτούς τους προβληματισμούς σου στον προπονητή σου;
    Από τη στιγμή που έχεις κάποιον που σε γνωρίζει και ξέρει τον στόχο σου, καλό είναι να του έχεις εμπιστοσύνη και να συζητάς μαζί του.
    Τώρα για το αν ειναι απαραίτητο να κανεις πρωινή αερόβια, εξαρτάται. Μερικοί γραμμώνουν χωρίς να κανουν νηστικοί (ναι υπαρχουν και αυτοι) και άλλοι πρεπει να κανουν πολύ περισσότερη αερόβια και με αδειο στομάχι. Αν όμως έχεις να χάσεις 10 κιλά πιστεψε με η αεροβια με αδειο στομαχι ειναι το κερασακι στην τουρτα.

  5. #5

    Default

    Έχετε δίκιο θέλω να κάψω λίπος κ έχω πει ότι θέλω να κατέβω σε μπικίνι κ αλήθεια το θέλω. Το θέμα μου είναι ότι ο προπονητής μου έδωσε μια διατροφή χωρίς μάκρος κ θερμίδες κ σε ποσότητες μου λέει για παράδειγμα 1 skoop porridge ή μια χούφτα αμύγδαλα.
    Κ όσον αφορά το προγραμμα γυμναστικής δεν μου έδωσε τίποτα να έχω σαν μπούσουλα .. μου λέει κάνε πρωί νυστικη αεροβιο κ μετά το απόγευμα κάνε βάρη. Του λέω τι ασκήσεις; Μου λέει ότι κάναμε μαζί. Του λέω δεν τα θυμάμαι όλα κ μου λέει ότι θυμάσαι κ όταν είπα να μου τα γράψει το αρνήθηκε με τη δικαιολογία ότι δεν θα τα καταλαβω????

    Καρδούλα έχεις δίκιο θα έπρεπε να ρωτήσω εκείνον αλλά νιώθω πως τον ενοχλώ όταν του στέλνω μνμ αφού ακόμα κ για τη διατροφή του το είπα 5 φορές.

    Μazda 6 ο στόχος μου είναι να δουλέψω το κάτω κομμάτι του σώματος μου πιο πολύ.

    Αν πάω πρωί κ κάνω νυστικη αεροβιο κ μετά τα βάρη είναι οκ;

    Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας κ τις απαντήσεις σας!!

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Αν τον πληρώνεις, τότε ειναι υποχρέωσή του να σου τα δίνει όλα αναλυτικά και να είναι πρόθυμος να το συζητάει μαζί σου. Προπονητής να σου λεει φάε "μια χούφτα" αμύγδαλα και κανε πρωινή αερόβια (χωρις να προσδιορίζει διάρκεια, ένταση κλπ) με απλά λόγια ΑΟΡΙΣΤΟΛΟΓΙΕΣ, δεν γινεται δουλειά.
    Ή θα βρεις κάποιον άλλον, ή (ακομα καλύτερα) στρώσου και εδώ στο φόρουμ θα βρεις οτι πληροφορία θες για να οργανωθεις.
    Άσε τις πρωινες αερόβιες για την ώρα, κάνε μετά τα βάρη σου και τελείωσε η υπόθεση.

  7. #7
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Όπως είπε και η Ειρήνη, είναι υποχρέωσή του ειδικά αν τον πληρώνεις.

    Εν ολίγοις, άλλαξε προπονητή :-)
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  8. #8

    Default

    Καλε ναι τον πληρώνω.. στην Αγγλία κ που αναπνέουμε πληρώνουμε.. χαχα
    Γιαυτο κ δεν μαρεσει αυτό το μοτίβο το καντο μόνος σου. Θα αλλάξω προπονητή:) Ευχαριστώ!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Κάψιμο λίπους...
    By Mike Polios in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 11
    Last Post: 18-01-18, 20:08
  2. Αεροβιο σε περιοδο απωλειας λιπους
    By DimitrisT in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 4
    Last Post: 22-10-16, 15:04
  3. Κάψιμο Λίπους
    By RedKnop in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 09-05-14, 19:36
  4. Κάψιμο λίπους
    By paladin in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 20-08-04, 23:39

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •