Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 15 of 15
  1. #1

    Default Ερώτηση για Στατική Γυμναστική Κοιλιακών

    Κάνοντας εδώ και οχτώ μήνες την λεγόμενη σανίδα ,κλασσική όχι πλάγια η τίποτα τύποι αράχνη ,θέλω να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό αλλά θα ήθελα και την γνώμη κάποιων πιο ειδικών. τη σανίδα έχω φτάσει να την κάνω κάθε πρωί για τριάμισι λεπτά.
    τώρα κρέμομαι από το μονόζυγο, με τις παλάμες προς τα μέσα, (σαν να κάνω μονόζυγο δικεφάλων)και στέκομαι ακίνητος στο ανέβασμα(με τα χέρια δηλαδή σε 90 μοίρες)για τριάντα δευτερόλεπτα(για αρχή φυσικά)και σιγά σιγά θα αυξάνω τον χρόνο.
    θεωρείτε ότι αυτό θα έχει επίσης αποτέλεσμα μακροπροθεσμα?
    πρέπει να σας πω ότι σε αυτή την άσκηση έχω τρομερό πιάσιμο στους δικέφαλους.
    μπορεί και αυτό να θεωρηθεί κάποιο είδος στατικής γυμναστικής?
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΌΤΕΡΟΝ

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Οταν λες να έχει αποτέλεσμα μακροπρόθεσμα, τι ακριβως εννοεις;

  3. #3

    Default

    εννοώ η άσκηση να έχει γενικά αποτέλεσμα και όχι απλά να κρεμιέμαι σαν την μαϊμού.
    διατροφή δεν ανέφερα γιατί είδη κάνω

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Κοίτα, δεν υπάρχει μαγική άσκηση κοιλιακών.
    Αν θες να δεις αποτέλεσμα, εκεί που πρέπει να εστιάσεις κυρίως είναι στην γενική προπονησή σου. Κοιλιακους θα δεις οταν θα παιζεις αρσεις, στρατιωτικες πιεσεις, σκουώτ, δηλαδη βασικές ασκήσεις. Και φυσικα η διατροφη ειναι αυτη που καθαριζοντας απο λιπος θα δεις το πολυποθητο 6 pack.
    Εγω θα εμενα σε ασκησεις οπως γεφυρα κοιλιακων, ροκανισματα με σκοινι στην τροχαλια, ρωμαικη καρεκλα.

  5. #5
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Το ζήτημα για μένα είναι αν υπάρχει όφελος με το να αυξάνεις συνεχώς τους χρόνους που κάνεις την σανίδα ή που κρατιέσαι στο μονόζυγο. Από ένα σημείο και μετά καταντάει απλώς άσκηση αντοχής στην συγκεκριμένη θέση. Σίγουρα δυναμώνεις αλλά είναι αυτός ο αποτελεσματικότερος τρόπος να το κάνεις;
    Σκέψου τα αντίστοιχο σε ασκήσεις μη στατικές. Ξεκινάς να κάνεις πιέσεις πάγκου ας πούμε με 40 κιλά και 10 επαναλήψεις και όσο περνάει ο καιρός μπορείς να κάνεις 12, 15, 20, 40 κ.ο.κ. πόσοι ακολουθούν αυτήν την τακτική; Προτιμάνε να δυσκολέψουν τους μυς αυξάνοντας τα κιλά. Το ίδιο συμβαίνει και με την εκγύμναση του κορμού, το να κάνεις σανίδα για 3-4-10 λεπτά για μένα είναι χάσιμο χρόνου δεδομένου ότι θα μπορούσες να αξιοποιήσεις καλύτερα αυτόν τον χρόνο.

  6. #6

    Default

    οφείλω να σε πληροφορήσω ότι έχω να κάνω βάρη πάνω από δυο χρόνια
    έχω πλέον μπει στο τρυπακι της καλισθενικης γυμναστικής η αλλιώς ασκήσεων με το βάρος του σώματος.
    πέρσι έκανα ασκήσεις καμψεων 10χ10 και έφτασα να κάνω 17χ26 με αυστηρό χρονόμετρο(45 δευτερόλεπτα διαλείμματα ανά σετ) και γενικά χωρίς κλεψίματα.
    αυτές τις έκανα δευτέρα-τετάρτη-παρασκευή. άλλαζα μονάχα την φορά των χεριων. ετσι έκανα τρομερό στήθος και τρικεφαλα.τριτες-πεμπτες εκανα σκουαντ στα ποδια.τα Σάββατα και τις Κυριακες έκανα τπτ βυθίσεις τρικέφαλων και στήθους για αλλαγή και για την ποικιλία άλλα οι κάμψεις ήταν οι βασικές ασκησεις .ετσι έκανα και την σανιδά όπως προείπα πριν. τωρα κάνω μονόζυγο πλάτης, με τα χέρια προς τα έξω,έχω ξεκινήσει ένα προγραμμα τύπου 123,123,123,123,123 και κάθε εβδομάδα το αυξάνω ανά ένα σετ .μολισ φτάσω στα οχτώ θα πάω 1234,123,123,123,123 και ξανά το ιδιο. στα οχτώ θα προσθεσω ένα παραπάνω(αν καταλαβαινεις τον τρόπο μου)το μονόζυγο είναι αρκετα δυσκολη ασκηση και αρκετα απαιτητικη. για αυτο θελω να ανεβω σταδιακα και σε αυτο .η καλισθενικη γυμναστικη μου αρεσει παρα πολυ.το power lifting δεν μου αρεσε ποτε.οσο πηγαινα γυμναστηριο ποτε δεν εκανα αρσεις θανατου η τιποτα τετοιες ασκησεις.μονο ο παγκοσ μου αρεσε σαν πολυαρθρικη ασκηση συν βεβαια τα σκουαντ
    Last edited by kvemperor; 16-01-18 at 19:44.

  7. #7

    Default

    δηλαδη εννοεις να εβαζα μετα απο ενα σημειο βαρος πανω μου?
    πιστευω εχεις δικιο σε αυτο ομως.ποτε δεν το σκεφτηκα ετσι

  8. #8
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Δεν εννοούσα να βάλεις βάρος απαραίτητα, μάλλον δεν το εννοούσα καν, αλλά να δυσκολέψεις τις ασκήσεις. Πλέον κάνεις σανίδα πολύ εύκολα, γιατί δεν κάνεις ας πούμε με το ένα χέρι και το
    αντίθετο πόδι τεντωμένα και να μην ακουμπάνε ή να κάνεις ρόδα κοιλιακών κ.ο.κ
    Αν κάνεις καθίσματα χωρίς βάρη πόσο μακριά θα πας; Θα ανέβεις από τις 20 επαναλήψεις στις 200; Τι νόημα θα έχει θα πρέπει να δυσκολέψεις την εκτέλεση, καλύτερα ας πούμε να κάνεις μετά καθίσματα με άλμα, ή αν κάνεις προβολές να κάνεις προβολές με άλμα εναλλάξ κ.ο.κ.

    Για εξήγησε μου αυτό το 123. 123, 123 γιατί μπερδεύτηκα.
    Last edited by conan1982; 16-01-18 at 19:58.

  9. #9

    Default

    Quote Originally Posted by conan1982 View Post
    Δεν εννοούσα να βάλεις βάρος απαραίτητα, μάλλον δεν το εννοούσα καν, αλλά να δυσκολέψεις τις ασκήσεις. Πλέον κάνεις σανίδα πολύ εύκολα, γιατί δεν κάνεις ας πούμε με το ένα χέρι και το
    αντίθετο πόδι τεντωμένα και να μην ακουμπάνε ή να κάνεις ρόδα κοιλιακών κ.ο.κ
    Αν κάνεις καθίσματα χωρίς βάρη πόσο μακριά θα πας; Θα ανέβεις από τις 20 επαναλήψεις στις 200; Τι νόημα θα έχει θα πρέπει να δυσκολέψεις την εκτέλεση, καλύτερα ας πούμε να κάνεις μετά καθίσματα με άλμα, ή αν κάνεις προβολές να κάνεις προβολές με άλμα εναλλάξ κ.ο.κ.

    Για εξήγησε μου αυτό το 123. 123, 123 γιατί μπερδεύτηκα.

    Παράδειγμα
    Δε-Τε-Πα 1ελξη 30 ΄΄διαλ,2 έλξεις 30΄΄διαλ,3 έλξεις 30΄΄ διάλ.
    Μετά ξανά 1ελξη 30 ΄΄διαλ,2 έλξεις 30΄΄διαλ,3 έλξεις 30΄΄ διάλ.
    Την πρώτη εβδομάδα αυτό γίνεται 5 φόρες
    Την δεύτερη έξι ,την τρίτη εφτά και την τέταρτη οχτώ.
    Μετά ξαναπέφτω στα σετ αλλά βάζω μια έξτρα επανάληψη. παράδειγμα 1234-123-123-123-123.την επόμενη εβδομάδα 1234-123-123-123-123-123.κοκ.μετα στις οχτώ εβδομάδες ξαναπέφτω αλλά βάζω άλλη μια επαναληψη.δηλ1234-1234-123-123-123.την επόμενη εβδομάδα 1234-1234-123-123-123-123 έως οχτώ σετ,και μετά ξανά το ίδιο. έως να φτάσω οχτώ σετ με οχτώ επαναλήψεις. πιστεύω με την πάροδο του χρόνου θα έχω δυναμώσει αρκετά για να τα βγάζω τα σετ.θελω να ξεκινήσω αρκετά χαμηλά για να φτάσω αρκετά ψηλά. όχι να αρχίσω από την μέση και να μην φτάσω στην άκρη.
    Το ίδιο έκανα και στις κάμψεις .ξεκίνησα με κάμψεις στα γόνατα και με την πάροδο του χρόνου έφτασα να κάνω 500 κάμψεις ανά δυο μέρες στο ένα πόδι χωρίς να ζορίζομαι καθόλου και έτσι έχω καταφέρει τρομερή μυϊκή ανάπτυξη στο στήθος μου και στα τρικεφαλα.
    για τα ποδια δεν μιλαω γιατι στα σκουαντ εμεινα σταθερος με πολυ λιγη αυξηση σετ και επαναληψεων απλα εκανα και παραλλαγες τυπου προβολες 90 η 45,γαμπες,ανεβοκατεβασμα σε καρεκλα και διαφορες αλλες ασκησεις ποδιων

  10. #10
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Γνώμη μου πως δεν είναι ότι καλύτερο η γυμναστική που κάνεις για να αναπτύξεις συμμετρικά και αποτελεσματικά το σώμα σου, σου λείπει ένταση στα πόδια, κωπηλατικές, εκγύμναση των ώμων και γενικότερα ποικιλία στις ασκήσεις, επίσης θεωρώ ότι δεν είναι ότι καλύτερο για τις αρθρώσεις να κάνεις τόσες πολλές κάμψεις, τώρα μπορεί να μην το αντιλαμβάνεσαι αλλά σταδιακά τις φθείρεις.

    Για το πρόγραμμα με το μονόζυγο ωστόσο να πω ότι πριν κάποια χρόνια είχα δοκιμάσει να ακολουθήσω την ρουτίνα από αυτήν την ιστοσελίδα: http://www.50pullups.com/50-pullups-.../12-15-pullups, δεν την ακολούθησα ως το τέλος αλλά για όσο καιρό το προσπάθησα όντως ανέβηκε ο αριθμός των έλξεων που έκανα.

  11. #11

    Default

    το ειδα αυτο το προγραμμα ,καπου ομως λεει ακομα και στους αρχαριους 8 και 9 επαναληψεις.δεν θεωρεις οτι ειναι πολλες?εγω για παραδειγμα που τωρα ξεκιναω με τα βιας κανω 6 με 7 και ειμαι και αρκετα ελαφρυς

  12. #12
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Δεν λέει κάτι τέτοιο το πρόγραμμα, βλέπεις πόσες επαναλήψεις κάνεις το μέγιστο. Πας δεξιά και βρίσκεις το αντίστοιχο λινκ, εσένα είναι το 6-8 και ακολουθείς το πρόγραμμα..
    Ας πούμε για σένα τα πρώτα 4 σετ δεν περιλαμβάνουν στην αρχή πάνω από 3 επαναλήψεις και όλος ο κύκλος δεν περιλαμβάνει πάνω από 5,
    Πάντα το τελευταίο σετ είναι για να κάνεις την μέγιστη προσπάθεια. Η ανάπαυση είναι στα 2 λεπτά.
    Σε σχέση με αυτό που κάνεις εσύ είναι ότι δεν χρειάζεται συνεχώς να αυξάνεις κύκλους και σετ, ο χρόνος που χρειάζεται είναι πάνω κάτω σταθερός ενώ κάθε προπόνηση έχει σταδιακά και μεγαλύτερη πρόκληση.

  13. #13

    Default

    εχεις δικιο φιλε μου.πως γινετε εγω που πατησα λιγοτερες απο τεσσερις και 4-5 να εχει τοσες πολλες επαναληψεις?γιατι θελω να ξεκινησω σαν αρχαριος και εδω
    Last edited by kvemperor; 19-01-18 at 19:34.

  14. #14

    Default

    α τωρα το ειδα εχει σαν υποβοηθηση καρεκλα ε?

  15. #15
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Quote Originally Posted by kvemperor View Post
    α τωρα το ειδα εχει σαν υποβοηθηση καρεκλα ε?
    Αν μπορείς να κάνεις 6-7 δεν υπάρχει λόγος να ξεκινήσεις από χαμηλότερα. Βρες το επίπεδο σου και ξεκίνα από κει. Για όσους μπορούν 2-3 μόνο τους ξεκινά από αρνητικές.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Στατική Γυμναστική
    By kvemperor in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 3
    Last Post: 06-04-17, 14:21
  2. Ερώτηση Διάρκειας Προπόνησης Κοιλιακών
    By kvemperor in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 4
    Last Post: 15-02-15, 13:46
  3. Ερώτηση Για Γυμναστική Στήθους
    By venom1987 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 6
    Last Post: 28-11-11, 16:00
  4. Ερώτηση για γυμναστική και διάδρομο
    By bill7 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 31-01-09, 07:06

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •