Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    18-01-18
    Posts
    1

    Default Εβδομαδιαιο προγραμμα (απορία)

    Γυμνάζομαι εδώ και μισό χρόνο. Πηγαίνω 4 φορές την εβδομάδα γυμναστήριο (Δευτέρα, Τρίτη, Τετάρτη , Πέμπτη) τις υπόλοιπες 3 δυστυχώς δεν μπορώ.Μεχρι στιγμής δεν νιώθω κούραση επειδή είναι συνεχόμενες οι προπονήσεις χωρίς off (ύπνος 8 ωρών) κάθε μέρα .
    Έχω απορία σχετικά με το πρόγραμμα που εκτελώ και αν πρέπει κάτι να αλλάξω.

    Δευτέρα: Στήθος - τρικεφαλα
    Τρίτη: πλάτη- δικεφαλα
    Τετάρτη: ώμους - πόδια
    Πέμπτη - ξανά στήθος δικέφαλα

    Κάνω για καθέ μυϊκή ομάδα 4 το πολύ 5 διαφορετικες ασκήσεις των 3 σετ - 10 επαναληψεων . Επίσης κάνω Δευτέρα- Τρίτη- πεμπτη 3 σετ κοιλιακών στο τέλος της προπόνησης .

    Θα ήθελα αν έχετε κάποια εναλλακτική να μου προτείνετε και η οποία να μην περιέχει την μια εκ των τεσσάρων ημερών τα πόδια μονά τους αλλά να τα συνδυάζει με κάτι άλλο...
    Με το παρόν πρόγραμμα έχω δει αισθητά αποτελέσματα στο σώμα μου.
    Last edited by Kwstas933; 18-01-18 at 16:03.

  2. #2
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Αν θες να συνδιάζεις τα πόδια με κάτι άλλο δοκίμασε κάποιο pull-push πρόγραμμα.

    Στην push μέρα βάζεις squat, τετρακέφαλο (προβολές/front squat, κλπ ),στήθος, πιέσεις ώμων, τρικεφάλους
    Στην pull βάζεις deadlift, δικέφαλο (πόδι, πχ RDL, leg curls, κλπ), πλάτη (κωπηλατικές, μονόζυγο), ώμους πίσω/τραπεζοειδεις, δικέφαλα (χέρια)

    Έτσι θα κάνεις όλες τις μυικές ομάδες 2 φορές τη βδομάδα, πχ Push Δευτέρα-Πέμπτη, Pull Τρίτη-Παρασκευή.
    Απο 4-5 ασκήσεις κάθε φορά, και μπορείς να αλλάζεις και τις ασκήσεις ανάμεσα στις ημέρες ή να είναι η πρώτη προπόνηση Push και Pull "βαριές" και οι άλλες 2 λιγότερο βάρος περισσότερα σετ/επαναλήψεις.

    Ωραία προγράμματα αυτά και κατά τη γνώμη μου καλύτερα απο το τυπικό split με 1 φορά τη βδομάδα κάθε μυική ομάδα, τουλάχιστον για τους αρχάριους/μέσους αθλούμενους.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Εβδομαδιαίο πρόγραμμα
    By Mel123 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 25-07-17, 15:37
  2. Απορια για εβδομαδιαιο προγραμμα
    By piou in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 2
    Last Post: 27-10-14, 13:14
  3. Εβδομαδιαίο Πρόγραμμα
    By Yannos in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 2
    Last Post: 16-07-12, 08:09
  4. προγραμμα εβδομαδιαιο
    By ilgon in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 2
    Last Post: 29-06-12, 22:00
  5. Το εβδομαδιαίο πρόγραμμά μου
    By GeorgeK1 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 4
    Last Post: 18-06-12, 17:44

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •