Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    20-01-18
    Posts
    3

    Unhappy Απελπισία...

    Καλημερααα στην παρεαα!! Λοιπον εγω εχω το εξης θεμα.καταρχας ειμαι 22 χρονων, 1.62 και 54 κιλα.εκανα προσφατα και λιπομετρηση και ειχα 19,8 λιπος 36,9 μυικη μαζα και 54 νερο.γυμναζομαι σχεδον 4 μηνες με πιο συστηματικα το τελευατιο 2μηνο.στην αρζη ημουν 60 κιλα.Η διατροφη μου η αληθεια ειναι πως δεν εηναι μετρημενη,μακρος γραμμαρια κτλπ.παντως με μια εξισωςη π ειχε τυχει να κανω μια φορα ειχα βγαλει 1400 θερμιδες ως συντηρηση.αλλα γενικα δεν τρωω γλυκα τηγανητηα,ανωυξτικα,ποτα.προσπαθω να τρωω ανα 2-3 ωρες και να συμπεριλαμβανομαι συα γευματα μου αρκετη πρετεινη,υδατανθρακα και καλα λιπαρα.επισης εδω κ δυο βδομαδες μετα τν προπονηση παιρνω και μια whey με μπανανα.στις κανω 2 φορες την εβδομαδα ποδια με ολες δις βασικες ασκησεις καθισματα,σουμο,αρσεις,ασκησεις στ τροχαλια,προβαλες.εχω δει διαφορα στ ποδια μου και λιγο πριξημο, στους γλουτους μου ομως περα απ τν τεταστια διαφορα στ λιπος τπτ αλλο.δεν εχω προσεξει καποια σημαντικη αλλαγη απ αποψη συσφιξης,ανορθωσης.κ η ανησυχια μ εγινε πιο εντονη οταν προσεξα μια κοπελα που εκανε ασκησεις σαν εμενα κ μαλιστα στ καθισματα εκανε 60 κιλα με πλ καλοσχηματισμενα ποδηα αλλα γλουτοι πεσμενοι.θα θελα να μ πειτε πως γινετε αυτοο; Δεν θα θελα να εχω κ εγω τν ιδια μοιρτα.επισης θυμαμαι τν ευατο μου στ 20 να κανω σπιτι μου καθισματα με δικιλα κ ασκησεις μονο με τ βαρος τ σωματος μ κ οι γλουτοι μ στ μηνα πανω να αλλαζουν αισθητα.μηοως τωρα κανω κατι λαθος; Μηπως να κανω πιο πολλες φορες τν εβδομαδα ποδια; Επισης ασχετο αν φας μπανανα με τ whey επηρεαζετε ο χρονος αφομοιωσης της πρωτεινης; Ειναι κλτρα δεξτροζη μηπως αντι γ μπανανα; Επισης ποια η αποψη σας για καζεινη; Σκεφτομαι να τν παρω ωστε να κανω ενναλαγη με κοτατζ η? γιαουρτι π τρωω γ τελευτοο γευμα.ειναι κλτρα να περνεις καζεινη η? καποα κανονικη τροφη γ σωστη κ πληρης ενισχυση;

  2. #2
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Δεν κατάλαβα καλά γιατί είσαι απελπισμένη. Κατ' αρχήν το ότι δεν τρως τηγανητά, γλυκά και αναψυκτικά είναι από μόνο του καλό. μετά σε 4 μήνες έχασες 6 κιλά, πολύ καλός αριθμός, αν ο αριθμός λιπομέτρησης που λες είναι ποσοστό είσαι σε πολύ καλό δρόμο.
    Στο γυμναστήριο πόσες μέρες πας συνολικά και τι πρόγραμμα ακολουθείς;
    Για τα πόδια 2 φορές την εβδομάδα είναι υπεραρκετές, γράψε αν θέλεις επακριβώς το πρόγραμμα σου τις 2 μέρες που έχεις πόδια. Πιθανόν η ένταση σου να είναι χαμηλή ή το ποσοστό λίπους σου στην επίμαχη περιοχή να είναι υψηλή.
    Σε κάθε περίπτωση δεν είναι ανάγκη να κάνεις ότι άσκηση υπάρχει και δεν υπάρχει.
    Επικεντρώσου στις βασικές και στην σωστή εκτέλεση τους.
    Στα καθίσματα ας πούμε κατεβαίνεις μέχρι χαμηλά ή κάνεις ημικαθίσματα; Αν κάνεις βαθύ κάθισμα αποκλείεται να μην ενεργοποιούνται οι γλουτιαίοι.
    Άρσεις εννοείς τις άρσεις θανάτους ή τις άρσεις ποδιών προς τα πάνω; Αγαπημένη άσκηση που γυμνάζει απευθείας τους γλουτιαίους και σπάνια την βλέπω είναι τα Hip Thrusts ειδικά με βάρος, εννοώ αυτό: https://www.bodybuilding.com/exercis...ell-hip-thrust

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default Απελπισιααα

    Αγαπητη Ιλιανα καλημέρα. Δεν μπορώ να σου πω για την αλλη κοπελα και δεν εχει και νόημα. Εστίασε στο τι κανεις εσυ.

    Ξεκινα να μετράς τις θερμίδες σου και τα μακροθρεπτικά σου. Έτσι στα κουτουρού δεν θα δεις σημαντικές αλλαγές.
    Και υπομονή!!! Αυτο που κανεις θέλει χρονο.
    Ασε την απελπισία στην άκρη και ξεκινα ΑΜΕΣΑ να κανεις σωστο προγραμμα στη διατροφη και στην προπονηση. Και θα το ξαναπώ.. αυτο που κανεις θέλει χρονο , υπομονή και επιμονή.

    Επισης γράφε με παραγράφους γιατι δυσκολεύτηκα παρα πολυ να διαβάσω το κείμενο σου.

  4. #4
    New Bodybuilder
    Join Date
    20-01-18
    Posts
    3

    Default

    Καλημεραα και σε ευχαριστωω για την απαντηση! Η απελπισια εχει να κανει απειδη οπως ειπα θυμαμαι τν ευατο μου σε εναν μηνα χωρις ιδιαιτερα βαρη κ απλα με ασκησεις στ σπιτι να βλεπω καπως πιο επιθυμητα αποτελεσματα.η? απλα με κολυμπι.ενω τωρ με βαρη τ ενα τ αλλο δεν βλεπω τοσο πλ διαφορα.Παω 4-6 φορες.κανα 2 μερες κατω σωμα,2 μερες πανω και τις υπολοιπες αεροβια διαδρομο και στεπ.ας πουμε προχθες εκανα 4*15 καθισματα,μετα σουπερ σετ 4 επι 15 σουμο σκουοτ κ αρσεις λεκανης,μετα σουπερ σετ 3 επι 15 ποδι ξεχωριστα στν πρεσα και σε ορθια σταση με βαρακια στ ποδια εκταση ποδιοθ προς τ πισω.μηχανηματα μετα κ γαμπες ανυψωση στις μυτες. Γενικα ομως κανω κ αλλες ασκησεις αρσεις,προβολες στ σμιθ,τροχαλια,bulgarian καθισματα κ.α απλα δν τς κανω ολες καθες φορα.οσο γ τ λιπος ισχυει οτι πλεον μονο εκει εχω στ περιοχη τν γλουτων.Τωρα αυτο π λες για την ενταση προσπαθω οσο μπορω.

  5. #5
    New Bodybuilder
    Join Date
    20-01-18
    Posts
    3

    Default

    Ευχαριστω καρδουλα για την απαντηση! Ναι εχεις δικιο πρεπει να τ παρω αποφαση να κατσω να τα μετρησω! Καλα πραγματικα αν εχω μαθω κατι απο ολο αυτην προσπαθεια ειναι ποσο υπομονη πρεπει να εχεις.απλα λιγο τωρα με πιασε μια κρισσουλα!αλλα θα περασειι!!Και θα τ εχω υποψην μ για τις παραγραφους! :)

  6. #6
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Κάνεις πολλές ασκήσεις και απ' ότι κατάλαβα χωρίς πρόγραμμα. Με τόσες ασκήσεις το βρίσκω λίγο απίθανο να δίνεις την απαραίτηση ένταση σε όλες τις ασκήσεις.
    Βάλε ένα πρόγραμμα την 1η μέρα να κάνεις τις Χ ασκήσεις και την 2η μέρα τις Υ ασκήσεις. Νομίζω πως πάνω από 4 ασκήσεις+τις γάμπες είναι υπερβολή, όμως πρέπει να γίνονται με τόσα βάρη και επαναλήψεις ώστε να μην είναι εύκολο να τις τελειώσεις. Και φρόντιζε σε κάθε επόμενη εβδομάδα να ανεβάζεις τα κιλά.

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Μία λέξη χρειάζεσαι -
    οργάνωση!! Και στην διατροφή και στην προπόνηση.
    Προγραμματα μπορεις να βρεις στο φορουμ, εργαλεια να φτιαξεις τη διατροφη σου επισης. Θελει ομως υπομονη χρονο και θεληση και καθολου απελπισια.

  8. #8
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-04-17
    Posts
    140

    Default

    καλημέρα!! κατέβασε εφαρμογή στο κιν σου. Είναι δωρεάν και σου μετράει θερμίδες και μακροθρεπτικά συστατικά σε όλες τις τροφές και όλες τις συσκευασμένες μάρκες που υπάρχουν. έχει μηχανή αναζήτησης και βρίσκεις ότι θες. επίσης σου έχει τη δυνατότητα να θέσεις και στόχο θερμίδων και μακροθρεπτικών συστατικών ημερησίως και στα προσθέτει ανάλογα με το τι κατανάλωσες μ'εσα στη μερα και βλέπεις αν αποκλίνεις από το στόχο σου. βολικό και εύκολο.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διατροφη βοηθεια, απελπισια....
    By kap100 in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 7
    Last Post: 25-03-17, 17:24

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •